Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#3161 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 14:14

Wapnowanie pola Krede ale nie granulowana narazie dzwoniłem do Mielnika ale moze ktos ma namiary do jakichs innych kopalni z kreda

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 00:18
  •  

#3162 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 23 czerwiec 2014 - 14:21

Wapnowanie pola tak jak pisałem wczesnij w tej cenie bedzie w tym roku kreda jeziorna i taniej ciezko bedzie znalesc bo nie ma towaru i pogoda przeszkadza w wydobyciu. 97 brutto to ok cena. ja 3 lata temu płąciłęm 92 125km od mielnika

#3163 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 15:21

Wapnowanie pola A masz może namiary gdzie jeszcze można krede kupić? Czym rozsiewałeś krede rcw? Bardzo pyli?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3164 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 20:18

Wapnowanie pola kreda z Mielnika jest wilgotna.Jesli dłuzej polezy robia sie bryłki,ale idzie to wysiac rcw

#3165 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 21:44

Wapnowanie pola kompetentnie o wapnowaniu to juz paru uzytkownikow pisalo dawno temu ale im sie znudzilo w kolko to samo co pare stron powtarzac. ida wakacje to nie problem przegladnac 150 stron.oprocz sponsorowanych postow agronoma[teraz przestal pisac,pewnie zmienil prace] sa wiarygodne informacje na temat wapna.
w skrocie sa trzy najwazniejsze rzeczy w wapnowaniu woda,czas i na koncu najmniej wazna samo wapno. bez wody wapno sie nie rozlozy[nie wejdzie w reakcje z roztworem glebowym] wapno kredowe zaczyna dzialac po min 6 m a dolomitowe po 1,5 roku nawet do 12 lat [w ksiazce takie dane znalazlem].
sianie samej kredy gdy poziom magnezu jest niski[a tak na 100 % na kwasnych glebach jest] jest bez sensu trzeba wysiac do tego min 300 kg kizerytu.
przy stosowaniu dolomitu najwazniejsze jest rozdrobnienie skaly, czym drobniej zmielony tym lepszy, to wapno podnosi poziom ca i mg latami , powoli i cudow w pierwszym roku nie ma i nie ma prawa byc, nagle podniesienie ph jest bardziej szkodliwe niz brak wapnowania.
zrodla informacji podalem w moich poprzednich postach ,paredziesiat stron wczesniej.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#3166 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 21:55

Wapnowanie pola VI klasa piach nic nie rosło /pustynia/ po zastosowaniu 4 ton kredy na ha rok wcześniej teraz piękna kukurydza

#3167 Share starybudnik

starybudnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 327 postów

Napisany 24 czerwiec 2014 - 09:14

Wapnowanie pola Skąd najlepiej kupić wapno w województwie mazowieckim? Chodzi mi o wapno weglanowe lub weglanowo-magnezowe na słabsze piaszczyste gleby najlepiej prosto z kopalni oczywiście całe sklady i jakie koszty?

#3168 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 24 czerwiec 2014 - 11:40

Wapnowanie pola

VI klasa piach nic nie rosło /pustynia/ po zastosowaniu 4 ton kredy na ha rok wcześniej teraz piękna kukurydza

Dałeś 4 tony kredy w jednym roku ! ?

#3169 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 24 czerwiec 2014 - 18:19

Wapnowanie pola ja mam w planach dac tone kredy/ha tej granulowanej

#3170 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 24 czerwiec 2014 - 18:42

Wapnowanie pola

Dałeś 4 tony kredy w jednym roku ! ?

A co to szkodzi kreda ma takie ph że nie może zaszkodzić roślinom.Kreda To nie tlenek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3171 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 14:20

Wapnowanie pola Tak to prawda -tylko 4 tony kredy to 2 tyś ! na 6 klasie jaki plon uzyskasz ? rozumie że trzeba włożyć żeby wyjąć ale bez przesady ......Ale każdy liczy po swojemu.

#3172 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 20:04

Wapnowanie pola panowie a co sadzicie o wapnie kujawit z bydgoszczy ktos je stosowal ? ??

#3173 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 21:01

Wapnowanie pola dostałem kilka ofert na wapno i dolomit jest droższy od młodszych złóż pozbawionych wapnia oraz dodatkowo charakteryzuje się niższą reaktywnością 40-50% zamiast 80-90%

#3174 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 26 czerwiec 2014 - 09:28

Wapnowanie pola ja w ubiegłym tyg zamówiłem wapno węglanowo-magnezowe z kopalni Żelatowa za 98zł/netto u mnie, powiat obornicki, zadeklarowali 50%CaCO3 15%MgO frakcja 0-3 , reaktywność 47%
Stwierdziłem że będzie to najlepszy sposób wprowadzenia magnezu do gleby a poza tym MgO ma bardzo dobre właściwości odkwaszające...
w poście 1555 kolega mariuszzz napisał:
Kolego, tak jak pisałem o wapnie węglanowym. Liczy się rozdrobnienie. Dolomit to najtwardsza skała stosowana do produkcji wapna rolniczego więc MUSI byc drobno zmielone, nawet na zupełny pył bez "kamyków". Jak tu wcześniej kilka osób pisało dolomit oprócz wapnia zawiera też magnez , najczęściej ok 15% MgO w czystym składniku i ok 30-35% CaO. Jeśli masz w glebie niski poziom magnezu to dolomit jest najtańszym sposobem uzupełnienia magnezu. Zauważ, że jeśli jakiś nawóz mineralny zawiera powiedzmy 4% MgO ,to w dawce 200 - 300 kg/ha nawozu dostarczasz do gleby tylko 8-12 kg magnezu. Natomiast jeżeli dasz 2 tony dolomitu ( a to przecież wcale nie jest duża dawka wapna) to wprowadzasz do gleby aż 300 kg MgO. Różnica kolosalna, prawda? W przypadku braku magnezu nie ma szans żeby go podnieść znacząco nawozami wieloskładnikowymi.
Jeszcze jedna sprawa, magnez też ma działanie odkwaszające i to sporo silniejsze niż wapń, tu jest artykuł:
http://www.lodr.pl/d...dkwaszanie-gleb
1 kg MgO odpowiada 1,39 kg CaO
Koniec wykładu;-)

tak więc myślę że po tym wapnie tak czy inaczej powinno lepiej rosnąć, nawet jeśli zbyt mocno nie odkwasi to wprowadzi dużo magnezu do gleby, a stosując nawozy mineralne w celu uzupełnienia magnezu chyba bym zbankrutował :)

panowie a co sadzicie o wapnie kujawit z bydgoszczy ktos je stosowal ? ??

wpisz w wyszukiwarkę na forum... ale z tego co zdążyłem przeczytać to ma b.dobre opinie..

Edytowany przez panczo1922, 26 czerwiec 2014 - 09:57.

#3175 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 10:32

Wapnowanie pola

Tak to prawda -tylko 4 tony kredy to 2 tyś ! na 6 klasie jaki plon uzyskasz ? rozumie że trzeba włożyć żeby wyjąć ale bez przesady ......Ale każdy liczy po swojemu.

Co Ty gadasz chłopie tona kredy 100 zł kosztuje. Liczyć sie naucz

#3176 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1411 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 10:47

Wapnowanie pola tak tylko wapno z magnezem zbyt dlugo by dzialalo jesli chce sie szybko odkwasic to wapno wegalnowe a magnez mozna uzupelnic kizerytem

#3177 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 955 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 26 czerwiec 2014 - 12:43

Wapnowanie pola nie twierdze że nie ale dając np 3 tony wapna magnezowego wprowadzam do gleby 450kg MgO przy reaktywności na poziomie 50% wychodzi 225kg... Kizerytu musisz dać tonę żeby to osiągnąć a może i więcej bo nie wiem jak z reaktywnością tego... A teraz cena : 98zł za tonę wapna, 1350zł tona Kizerytu.. rachunek jest prosty....

#3178 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 15:42

Wapnowanie pola

w kornicy mozna kupić surówkę podsuszaną po 30zł/t + transport - rozsiałem w tamtym roku po żniwach 30t

Kolego na pewno ta cena była 30 zł/t bez transportu? Bo dzwoniłem pod ten nr. co podałeś i powiedziano mi 60 zł/t bez transportu.

#3179 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 26 czerwiec 2014 - 16:38

Wapnowanie pola dzwoniłem, faktycznie jest teraz po 60zł + transport, ma spory zbyt i poszeżył ofertę (granulat i różne frakcje np. 3-4cm i drobniejsz) - przepraszam za wprowadzenie w błąd podając nieaktualną cenę

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3180 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 26 czerwiec 2014 - 17:19

Wapnowanie pola Ale to jest pylista kreda za 60zł, czy jakiś granulat?