Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5863 odpowiedzi na ten temat

#3141 Share slawekr6

slawekr6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 14:12

Wapnowanie pola Witam. Koledzy potrzebuje porady. Mam ziemie klasy głównie II i III ale tez V które nie były wapnowane już 15 lat, stosuje dużo obornika bo co drugi a nawet czasami co rok i chciałbym w tym roku na wapnować ale nie wiem jakie wapno wybrać :( Najbliżej mam wapno węglanowe 25, 35 lub 50%Ca, myślałem nad tym 35% cena to 800 zł z dowozem netto za łódkę. Znalazłem też wapno magnezowe 30%Ca i 19%Mg po 95 zł/ tona tylko to trudniej zdobyć. Prosze doradźcie coś bo nie wiem jakie wybrać i jaką dawke musiałbym dać. Chciałbym wapnować po żniwach bo na jesień będe woził obornik bo podobno musi być odstęp miedzy wapnowaniem a obornikiem kilka tygodni. Proszę doradźcie coś.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 12:12
  •  

#3142 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 14:26

Wapnowanie pola Kup kredę to najlepszy stosunek ceny do efektywności inne są daleko w tyle wg tej kategorii

#3143 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 15:18

Wapnowanie pola <p>Najpierw sprawdz, jakie masz Ph na polu, a potem mozna wyliczyc, ile potrzebujesz wapna. Jesli dajesz obornik, to zazwyczaj pole sie tak nie zakwasza. Bez badan to tylko wyrzucanie pieniedzy.

Edytowany przez jahooo, 22 czerwiec 2014 - 15:19.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3144 Share stef3

stef3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 15:46

Wapnowanie pola zamówiełem wapno węglanowe z morawicy CaO min 50%, reakcyjność 92% z dowozem do mnie 82 zł/ tona ok 500 km w obie strony, stosowałem już kiedyś i byłem zadowolony jest dobrze zmielone i efekt też był zauważalny

zastanawiałem sie też nad nordkalkiem które też stosowałem i uważam że było lepsze miało większą reakcyjność nie tylko na ateście ale i w rzeczywiśtości, niby też węglonowe ale szybsze dzałanie, po rozsianiu popadało i wapno sie rozpuściło niemal całkowicie ale cena z dowozem 112 zł/t a kopalnia w połowie drogi co morawica bo w opocznie, tylko że nie idzie kupić bezpośrednio z kopalni cała sprzedaż odbywa się przez dealerów i z tąd ta cena

nordkalka jak sie nie okryje i popada to piastem prawie nie możliwe żeby wysiać zrobi sie błoto a jak wyschnie to pozlepiane twarde bryły- rozmawiałem z przedstawicielem kopalni to mówił że to przez wysoką reakcyjność podał za przykład wapno dolomitowe na które pada a po wyschnięciu i tak jest jak żwir nic sie z nim nie dzieje-dla mnie ma to sens, tylko cena jaka!

#3145 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 17:27

Wapnowanie pola Czy 140 zł za tonę kredy z Morawicy u pobliskiego pośrednika to nie jest ciut za drogo? Do kopalni jest około 120 km w jedną stronę.

Edytowany przez thor1984, 22 czerwiec 2014 - 17:28.

#3146 Share pawelrol123

pawelrol123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 17:38

Wapnowanie pola A co sądzicie o wapniaku koszelewskim?
Stosował ktoś z was?
Jest wart swojej ceny?

#3147 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 673 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 17:46

Wapnowanie pola

Czy 140 zł za tonę kredy z Morawicy u pobliskiego pośrednika to nie jest ciut za drogo? Do kopalni jest około 120 km w jedną stronę.

Jak dla mnie to rozbój. Nawet licząc z kilometra 4 zł to daje około 1000zł transport. Wapno na kopalni kosztuje chyba 30zł/t tj. około 750zł/patelnia, razem 1750zł. A po 140zł/t wychodzi 3500zł/patelnia - massakra!!!.

#3148 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 19:06

Wapnowanie pola Razbój w biały dzień poszukaj kogoś uczciwego

#3149 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 22 czerwiec 2014 - 19:17

Wapnowanie pola mam ph 4,5 i musze dać wapna tlenkowego na hektar? chyba że polecacie coś innego na niskie ph? wiem że tlenkowe szybko odkwasza

#3150 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 19:26

Wapnowanie pola Jak zamówisz całą patelnię z kopalni, to 20zł/tona plus transport. i 1500zł w kieszeni zostanie. Jak nie potrzebujesz 25ton, to może z sąsiadem ? Dlaczego masz dać przebitkę 100% pośrednikowi ? Już i tak doją rolników ze wszystkich stron. Gdyby chodziło o tone czy dwie, to graniewarta świeczki, ale przy większych ilościach masz 300l ON w kieszeni

Przy PH 4,5 dla gleby lekkiej 3,5t CaO (czystego składnika), dla średniej lub ciężkiej 1,6t CaO
Czyli przy zawartości 50% CaO w węglanowym - te wartości razy 2
Takie obliczenia na szybko znalazłem na stronie uczelni

Edytowany przez jahooo, 22 czerwiec 2014 - 19:28.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3151 Share Przemek2203

Przemek2203

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, F1,Rolnictwo i wiele innych...

Napisany 22 czerwiec 2014 - 20:06

Wapnowanie pola gleba ciężka gliniasta a o ile pkt podniesie ph?

#3152 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 20:14

Wapnowanie pola To sa wyliczenia do przywrocenia ph optymalnego. Wrzuc w google kalkulator wapnowania i sam zrob wyliczenia.

#3153 Share Kristof82

Kristof82

Użytkownik

• Validating
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 20:23

Wapnowanie pola Witam. Wiosną robiłem badania gleby i ph wyniosło od 4,2 do 4,9. Zawartość magnezu jest wszędzie bardzo niska. Wniosek z tego że wapnowanie jest konieczne. No i tutaj mam do was pytanie jakie wapno zastosować? Z jednej strony wypadałoby kupić dolomit bo Mg bardzo niskie-tylko że dolomit wolno działa. (zapomniałem napisac -gleba piaszczysta głownie 5 klasa) Z powodu wolnego działania dolomitu zastanawiam sie nad kupnem jakiegos węglanowego a Mg uzupełnił bym częśiowo kizerytem a reszte w oprysku siarczanem magnezu. Co o tym myslcie? A może lepiej kupić krede pod agregat? Jestem z okolic piły tj. północna wielkopolska gdzie tu można zamówić wapno po rozsadnych cenach?

#3154 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 22 czerwiec 2014 - 21:08

Wapnowanie pola na taka glebe i ph jak Ty masz mam i ja podobne i jesienia krede bede sypał granulowana przed siewem pszenzyta bo zadziała najszybciej i najłatwiej ja rozsiac a ilosc jaka mam zamiar zastosowac to około 1t/ha

#3155 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 21:47

Wapnowanie pola Panowie weźcie mi powiedzcie czym się różni kreda luzem od kredy granulowanej poza oczywiście granulacją?

#3156 Share slawekr6

slawekr6

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 22:51

Wapnowanie pola A ta kreda czym sie różni od wapna węglanowego? I gdzie ją można kupić, jestem z kuj- pom, okolice Inowrocławia, węglanowe mam 7 km ode mnie.Wiem że najlepiej zrobić badanie na ph tylko czy moge to zrobić już teraz czy dopiero po zbiorach? No a na wyniki musze czekać 3 tygodnie to już bedzie po zniwach a potem nie kupie nigdzie wapna tak od razu więc chciałem zamówić teraz. Tylko nie mam pojęcia które wybrać? Czy węglanowe 35% bedzie dobre i jakie ilości Wy stosujecie mniej więcej żebym wiedział ile mam aut zamówić. Bo nie wiem ile sie daje .

#3157 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 23 czerwiec 2014 - 10:04

Wapnowanie pola kreda granulowana od sypkiej rozni sie cena i granulacja no i granulowana rozsiejesz rozsiewaczem od nawozu a tamta rcw

#3158 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 13:27

Wapnowanie pola

A ta kreda czym sie różni od wapna węglanowego? I gdzie ją można kupić, jestem z kuj- pom, okolice Inowrocławia, węglanowe mam 7 km ode mnie.Wiem że najlepiej zrobić badanie na ph tylko czy moge to zrobić już teraz czy dopiero po zbiorach? No a na wyniki musze czekać 3 tygodnie to już bedzie po zniwach a potem nie kupie nigdzie wapna tak od razu więc chciałem zamówić teraz. Tylko nie mam pojęcia które wybrać? Czy węglanowe 35% bedzie dobre i jakie ilości Wy stosujecie mniej więcej żebym wiedział ile mam aut zamówić. Bo nie wiem ile sie daje .

Nazewnictwo wapna to spory problem bo nie tylko na forum ale i w polskich przepisach o wapnie jest troche zamieszania.
Ale tak na szybko:

wapno węglanowe ( i dolomitowe) - skała wydobywana w kopalniach odkrywkowych przy pomocy materiałów wybuchowych potem na specjalnych maszynach - kruszarkach, kruszona do postaci "piasku" czy "żwirku" - to własnie nasze wapno, np, morawica, nordkalk standard , kujawit

kreda (kreda to tez wapno węglanowe ale o kilkaset milionów lat mlodsze od skały wapiennej) - białe lub szare "błoto" kopane koparką z ziemi, łąki, pola itd... np. mielnik, koszelówka

i tu sie zaczyna zamieszanie bo np wapno węglanowe (te ze skały) zmielone na pył, tez bywa nazywane kredą.

temat jak widać szeroki, moze ktos bardziej kompetentny napisze więcej

Edytowany przez mariuszzz, 23 czerwiec 2014 - 13:27.

#3159 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 13:56

Wapnowanie pola Są obok mielnika jeszcze jakieś kopalnie kredy ma ktoś jakieś namiary? Chcem poprostu podzwonić i zapytać skąd wyjdzie mi taniej. Do mielnika mam jakies 90 km i wołają 97 zł.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3160 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja