Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5905 odpowiedzi na ten temat

#3101 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 16:12

Wapnowanie pola 6 tys to za ile ton bo cysterny różne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 11:02
  •  

#3102 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 15 czerwiec 2014 - 16:17

Wapnowanie pola Taka klasyczna cysterna od mleka kolego.;-)

#3103 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 15 czerwiec 2014 - 16:44

Wapnowanie pola a co sądzicie o wapnie z Morawicy?? był u mnie przedstawiciel pewnej firmy i polecał że bardzo dobre, cena 105zł/t netto

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3104 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 16 czerwiec 2014 - 06:34

Wapnowanie pola koledzy jakie macie opinie nt wapna węglaonowo magnezowego z kopalni żelatowa??
min 45-50% CaO+15 MgO
czy wapno jest dobrze zmielone? stosował ktoś?

#3105 Share Blitz

Blitz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 08:49

Wapnowanie pola Witam serdecznie.
Mam około 10 ha pola V - VI kl., które ostatnio wapnowane były jakieś 15-18 lat temu. Byłem wczoraj na Opolagrze i rozmawiałem z przedstawicielem firmy AKRA na temat wapnowania. Polecił mi ich produkt AKRA Magnesia (http://www.duenger-a...apno_dolomitowe).
Czy któryś z was miał do czynienia z tym wapnem i jak te wapno wpłynęło na uprawy?
Może mi ktoś poleci jakieś inne wapno do zastosowania na moje pola?

#3106 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 09:34

Wapnowanie pola

a co sądzicie o wapnie z Morawicy?? był u mnie przedstawiciel pewnej firmy i polecał że bardzo dobre, cena 105zł/t netto

Mi z transportem 250km przywiezli za 890 zl netto, ale w lutym.

Specyfikacje ma taką jak Standard calc, który przywiezli mi za 100zl netto w ubieglym roku wiec po co przeplacac

#3107 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 12:35

Wapnowanie pola Zapłaciłeś 890zł za tonę wapna?

Edytowany przez milanreal1, 16 czerwiec 2014 - 23:59.
caps lock

#3108 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 16 czerwiec 2014 - 19:16

Wapnowanie pola

ile kosztuje wapno tlenkowe

Granulowane 580 zł/t w big-bagach. Jak chcesz kupić cysterną to musisz mieć silos bo jak będzie ci wypompowywał na pole to zakurzycie cały powiat.

#3109 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 17 czerwiec 2014 - 21:26

Wapnowanie pola 580 zł/tona wapna to ile powinna kosztować pszenica

#3110 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 06:55

Wapnowanie pola koledzy co sądzicie o ofertach na wapno z tzw allegro albo rożnych innych stron internetowych...http://www.wapno-nawozowe.com.pl/
http://www.wapno-magnezowe.pl/ itd itp....
warto brać od nich? są to towary sprawdzone?
czy lepiej prosto z Morawicy, Mielnika itp...
kupował ktoś?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3111 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 16:17

Wapnowanie pola

580 zł/tona wapna to ile powinna kosztować pszenica

moim zdaniem źle postawione pytanie, prawidłowe brzmi:

pszenica kosztuje 700 to jakim idiotą trzeba być, żeby kupić wapno za 580 ???

(ktore w najlepszej teoretycznej sytuacji zwiększy plon moze o max 20%)

ja nie mówie ze wapno granulowane za 580 jest złe, nie widziałem go ale podejrzewam ze za te cene jest niezłe, tylko ze wapno z Morawicy czy
Radkowic kosztuje pewnie ze 25-30 zł + transport (niech bedzie ze kosztuje max 150 zł/t gdzies w pomorskiem). Wapno z kopalni zawiera jakies 45-50 % czystego składnika (CaO lub CaO + MgO), wapno tlenkowe ma jakies 80% CaO, czyli ma najwyżej 2 razy wiecej czystego składnika. Jakby kosztowało max 2 razy drozej niz wapno z kopalni to moze jego zakup miałby sens. Ale kosztuje kilkakrotnie drozej a nie jest kilkukrotnie lepsze!! Zgadzam sie ze granulowane jest fajne, łatwo przewozic, rozsiewać itd. ale przy tej cenie to mozna kupic tone i zwapnowac ogródek żonie. Ale jak mam 10 czy 20 ha do zwapnowania to nigdy w życiu granulowanym!!! jak masz dac 3 czy 4 t wapna na ha, to policz sobie ile wydasz na granulowane wynalazki a ile na porządne wapno węglanowe. Jak ktos kupuje wapno po 580 to sukcesu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego nie wróżę.

#3112 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 18 czerwiec 2014 - 16:43

Wapnowanie pola u mnie granulat po 470zł/t zworkowane...sypniesz tone i efekt jest jak bardzo zakwaszona gleba z pozniej poprawic weglanowym za rok...odkwasic najszybciej i najbezpieczniej da sie kreda...weglan zadziała po 2-3 latach,tlenkowe na piach nie wskazane a kreda pylista po 120zł/t z dowozem i dawka 4t/ha plus koszty załadunku i rozsiewu ze nie wspomne o wymianie filtra powietrza w ciagniku po tym zabiegu...

#3113 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 19:01

Wapnowanie pola Gdyby nie brać pod uwagę kryterium jakim jest cena to jakie wapno poza tlenkowym byłoby najefektywniejsze?

#3114 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 18 czerwiec 2014 - 20:49

Wapnowanie pola kreda działa najszybciej po za tlenkiem.

#3115 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 18 czerwiec 2014 - 22:37

Wapnowanie pola W takim razie której firmy/kopalni kredę polecacie?

#3116 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 07:51

Wapnowanie pola

moim zdaniem źle postawione pytanie, prawidłowe brzmi:

pszenica kosztuje 700 to jakim idiotą trzeba być, żeby kupić wapno za 580 ???

(ktore w najlepszej teoretycznej sytuacji zwiększy plon moze o max 20%)

ja nie mówie ze wapno granulowane za 580 jest złe, nie widziałem go ale podejrzewam ze za te cene jest niezłe, tylko ze wapno z Morawicy czy
Radkowic kosztuje pewnie ze 25-30 zł + transport (niech bedzie ze kosztuje max 150 zł/t gdzies w pomorskiem). Wapno z kopalni zawiera jakies 45-50 % czystego składnika (CaO lub CaO + MgO), wapno tlenkowe ma jakies 80% CaO, czyli ma najwyżej 2 razy wiecej czystego składnika. Jakby kosztowało max 2 razy drozej niz wapno z kopalni to moze jego zakup miałby sens. Ale kosztuje kilkakrotnie drozej a nie jest kilkukrotnie lepsze!! Zgadzam sie ze granulowane jest fajne, łatwo przewozic, rozsiewać itd. ale przy tej cenie to mozna kupic tone i zwapnowac ogródek żonie. Ale jak mam 10 czy 20 ha do zwapnowania to nigdy w życiu granulowanym!!! jak masz dac 3 czy 4 t wapna na ha, to policz sobie ile wydasz na granulowane wynalazki a ile na porządne wapno węglanowe. Jak ktos kupuje wapno po 580 to sukcesu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego nie wróżę.

jeszcze musisz zjesc wiadro soli zeby zrozumiec sens wapna granulowanego. Jesli ktos ma ph powiedzmy 4.5 to nie ma lepszego rozwiazania. Przyniesie mu to bardzo szybki i skuteczny efekt. Wsypie tylko tone a za rok bedzie juz ogromna roznica. A weglanowego musi wsypac 4 tony czyli wychodzi na to samo. I nie mow ze to nie prawda bo sam przetestowalem. Polecam wsypac tone wapna granulowanego na ha oczywiscie pod agregat. Efekt bedzie widoczny golym okiem.

#3117 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 11:26

Wapnowanie pola A z czego jest zrobione wapno granulowane? Nie z pylistego przypadkiem?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#3118 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 11:33

Wapnowanie pola tylko że ph 4,5 mają piachy a tam wsyp tonę tlenku ziemię pszenne bez wapnowania maja powyżej 5 PH

#3119 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 11:45

Wapnowanie pola

jeszcze musisz zjesc wiadro soli zeby zrozumiec sens wapna granulowanego. Jesli ktos ma ph powiedzmy 4.5 to nie ma lepszego rozwiazania. Przyniesie mu to bardzo szybki i skuteczny efekt. Wsypie tylko tone a za rok bedzie juz ogromna roznica. A weglanowego musi wsypac 4 tony czyli wychodzi na to samo. I nie mow ze to nie prawda bo sam przetestowalem. Polecam wsypac tone wapna granulowanego na ha oczywiscie pod agregat. Efekt bedzie widoczny golym okiem.

Ja zastosowałem wapniak koszelowski w ilości 1 tony na glebę o ph 4,3 a po roku ph podniosło się do 4,4 ph. Tojest ten efekt za 520 zł na hektar. Do porównania na innym polu o ph 4,4 zastosowałem 3 tony wapna z Morawicy i po 3 latach ph wzrosło do 4,7 (koszt 270 na ha) Niestety przy bardzo kwaśnych glebach występuje deficyt wapnia ( nie jako czynnika podnoszącego ph) ale jako składnika pokarmowego. Zastosowanie kredy nie podniesie nam ph (nie rozwiąże problemu niskiego ph) ale spowoduje widoczny efekt na roślinach (wybujałośc, wigor) ale niestety nie bedzie to wynikało z podniesienie ph. Dlatego kredę jako nawóz szybko działający należy stosować przedsiewnie a nie na ściernisko jak klasyczne wapna.
Mogę porównać działanie tego wapna do nawozów dolistnych (fosforowcyh, magnezowych , azotowych) zastosowanych w łanie, które poprawią błędy wynikające z złego - niskiego nawozenia przed siewem.
Z 1 toną kredy dostarczay około 500 kg CaO, a w kwocie 500 dostarczymy około 4 ton Standart Cal (tj około 2000 kg CaO) z tą tylko różnicą że CaO z kredy rozłoży się nam maksymalnie ( i 100%) w rok a Standart w ciągu 3-4 lat i może w 80%) ALe tak cenowo klasyczne wapno węglanowe lepiej wychodzi.
Najmniej korzystnie wychodzi wapno węglanowo - magnezowe aczkolwiek dostarcza ona magnezu, którego są także deficyty a z drugiej strony magnez ma 1,5 razy mocniejszą siłę odkwaszania

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3120 Share antoni1

antoni1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 19 czerwiec 2014 - 12:00

Wapnowanie pola to jaki jest sens stosować wapno jeżeli nie odkwasza roli .i jakie dawki zastosować by podnieść ph z 4 do 5,5 na piachu jak 3 tony podniosło ph o 0,3