Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

7395 odpowiedzi na ten temat

#2981 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 521 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 22 maj 2014 - 20:40

Wapnowanie pola kreda granulowana jest dobra do odkwaszania gleby wysiana przed zasianiem ozimego zboza?Tzn chce po orce rozsiac krede 600-700kg/ha i zastanawiam sie czy zadziała na pszenzyto ktore bede siał z 2 tygodnie po rozrzuceniu wapna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 21:42
  •  

#2982 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 maj 2014 - 20:55

Wapnowanie pola przemek111447 W tamtym roku tak robiłem, tyle że z jęczmieniem który jest dużo bardziej wrażliwy na pH. Pole nie widziało wapna przez conajmniej ostatnie 6 lat, na 1.5 hektara daliśmy tonę i jęczmień wyrósł piękny jak na 5-6 klasę. Jęczmień jak powschodził to przez jakiś tydzień były żółte pasy ale potem zniknęły. Z tego co się ostatnio od znajomego dowiedziałem to kreda rozkłada się w glebie przez 3 miesiące i po tym czasie już reakcje jakie miały nastąpić nastąpiły.

Edytowany przez milanreal1, 22 maj 2014 - 23:31.
czcionka

#2983 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 22 maj 2014 - 21:57

Wapnowanie pola A gdzie można kupić dobrą kredę w rozsądnej cenie??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2984 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 23 maj 2014 - 08:06

Wapnowanie pola Moim zdaniem na lekke gleby Magnesium z Nordkalku w zeszłym roku dawałem i w tym roku jęczmień super na 5 klasie

#2985 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 23 maj 2014 - 14:53

Wapnowanie pola Witam wszystkich, mam problem i chce ostrzec wszystkich przed wapnowaniem wapnem weglanowym przedsiewnie.zolte pasy na polu w pszenicy do tej pory(wap-niak) ,dobrze ze nie duzo, ale pszenica i tak nie rosnie. po Asahi rusza w gore 2 tyg i znow stoi, moja porazka.nadal w fazie krzewienia i chcialem sie zapytac co to z tego bedzie jak jest juz koniec maja? co mozna jeszcze zrobic?

PS: jaka dawka wapna budowlanego (takie wapno co dziadek skladuje w dole w ziemii) ile jego dac na sciernisko?

#2986 Share Kurbaszy1100

Kurbaszy1100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 23 maj 2014 - 22:26

Wapnowanie pola Witam. Właśnie zaczynam przygodę z rolnictwem. Jestem nowy na tym forum i jeśli to nie jest odpowiednie miejsce na to pytanie poprawcie mnie. Przede wszystkim chciałbym zacząć od zbadania moich gruntów. Moja ziemia nie widziała wapna od długiego czasu. Stąd moje pytanie gdzie mogę wykonać podstawowe badania ziemia na terenie gminy Biała Podlaska lub okolicach? Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2987 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3974 postów

Napisany 23 maj 2014 - 22:53

Wapnowanie pola

Witam wszystkich, mam problem i chce ostrzec wszystkich przed wapnowaniem wapnem weglanowym przedsiewnie.zolte pasy na polu w pszenicy do tej pory(wap-niak) ,dobrze ze nie duzo, ale pszenica i tak nie rosnie. po Asahi rusza w gore 2 tyg i znow stoi, moja porazka.nadal w fazie krzewienia i chcialem sie zapytac co to z tego bedzie jak jest juz koniec maja? co mozna jeszcze zrobic?

PS: jaka dawka wapna budowlanego (takie wapno co dziadek skladuje w dole w ziemii) ile jego dac na sciernisko?

Powiedz przed czym konkretnie ostrzegasz, uważasz że dałeś za dużo wapna i masz żółte pasy czy też może że wapno nic nie pomogło stąd te żółte pasy?

#2988 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 24 maj 2014 - 08:05

Wapnowanie pola Przed samym siewem nie wolno wapnowac wapnem weglanowym,zolte pasy sa tam gdzie poszlo wapno

#2989 Share koszos1

koszos1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 24 maj 2014 - 10:05

Wapnowanie pola koledzy a w kujawsko-pomorskim gdzie moge kupić wapno w najlepszej proporcji cena/jakość??? powiat świecki

#2990 Share Tomaszeek

Tomaszeek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 24 maj 2014 - 13:50

Wapnowanie pola czy stosowal ktos z was wapno budowlane slyszalem ze wystarczy 300kg na h i efekty jest w pierwszym roku

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2991 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 24 maj 2014 - 14:08

Wapnowanie pola

czy stosowal ktos z was wapno budowlane slyszalem ze wystarczy 300kg na h i efekty jest w pierwszym roku

Podpinam sie do pytania,prosze o porade :)

#2992 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 617 postów

Napisany 24 maj 2014 - 21:28

Wapnowanie pola

Witam wszystkich, mam problem i chce ostrzec wszystkich przed wapnowaniem wapnem weglanowym przedsiewnie.zolte pasy na polu w pszenicy do tej pory(wap-niak) ,dobrze ze nie duzo, ale pszenica i tak nie rosnie. po Asahi rusza w gore 2 tyg i znow stoi, moja porazka.nadal w fazie krzewienia i chcialem sie zapytac co to z tego bedzie jak jest juz koniec maja? co mozna jeszcze zrobic?

Jak dla mnie to żółte pasy to masz tam gdzie wapno właśnie nie podziałało <przez słabe wymieszanie z glebą> a zielone tam gdzie zadziałało.

#2993 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3974 postów

Napisany 24 maj 2014 - 23:47

Wapnowanie pola

Przed samym siewem nie wolno wapnowac wapnem weglanowym,zolte pasy sa tam gdzie poszlo wapno

Kolego jesteś w wielkim błędzie. Na pewno nie wapno spowodowało żółte pasy w jarym.
W tym roku widziałem te pasy w nie jednym jarym w okolicy i sam nie wiem jaka jest ich przyczyna. Ale jedno jest pewne, na pewno to nie wapno węglanowe.
U siebie także miałem w owsie który był po kukurydzy na ziarno i tak sobie myślałem że może pasy są nad przyoranymi resztkami które nie rozłożyły się dostatecznie.

Odnośnie budowlanego, jeśli nie było wcześniej wapnowane to jechał bym minimum 1 t/ha nawet na lekkiej glebie. Lub z 6 t węglanowego.

#2994 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 25 maj 2014 - 09:59

Wapnowanie pola Tylko dodam że budowlane Ca(OH)2 = około 63-68 % CaO. Wapno węglanowe ani żadne inne nie mogło spowodować żółtych pasów. Jak masz zakwaszone pole nie doszukuj się winy w wapnie.

#2995 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1445 postów

Napisany 25 maj 2014 - 10:21

Wapnowanie pola

Kolego jesteś w wielkim błędzie. Na pewno nie wapno spowodowało żółte pasy w jarym.
W tym roku widziałem te pasy w nie jednym jarym w okolicy i sam nie wiem jaka jest ich przyczyna. Ale jedno jest pewne, na pewno to nie wapno węglanowe.
U siebie także miałem w owsie który był po kukurydzy na ziarno i tak sobie myślałem że może pasy są nad przyoranymi resztkami które nie rozłożyły się dostatecznie.

Odnośnie budowlanego, jeśli nie było wcześniej wapnowane to jechał bym minimum 1 t/ha nawet na lekkiej glebie. Lub z 6 t węglanowego.

Na lekką glebę daj budowlanne i już masz po zbiorach- wypali wszystko.

#2996 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 25 maj 2014 - 11:53

Wapnowanie pola Kolego jesteś w wielkim błędzie.Budowlane nic nie wypali, to nie kwas. Jedynie co może się stać to jak dasz na wiosnę i trafi się suchy rok to na lekkiej glebie wysuszy ziemię, nic więcej.Jak da mokre wapno z dziury dziadka to efekt ma gwarantowany.Ale to trzeba zrobić przed zasiewem.Jak już rośnie i żólknie z powodu zbyt niskiego ph to nic już nie pomoże.

#2997 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 25 maj 2014 - 14:01

Wapnowanie pola O dziekuje za porade i odpowiedz :) ile dac tego wapna,,z dawnego doła- dziury dziadka" 1tona na hektar to nie za duzo? to samo te wapno co wapno budowlane,bo bylo uzywane do budowy obory i domu

#2998 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 25 maj 2014 - 15:14

Wapnowanie pola a na bardzo zakwaszona glebe to jakie wapno dac jak tlenkowe to ile mozna dac ? i czy jest wapno tlenkowo magnezowe to ile na ha na srednie gleby bardzo kwasne ?

#2999 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 25 maj 2014 - 18:52

Wapnowanie pola 1 tona na ha będzie ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3000 Share warchest

warchest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 25 maj 2014 - 21:15

Wapnowanie pola a gdzies w necie znalazlem ze do 2,5 tony na gl;eby srednie sie daje a jak malo zakwaszona to 1 tone http://www.agrolok.p...owe-60-330.html
to moze ktos podpowiedziec ile dac gleba srednmia

Edytowany przez warchest, 25 maj 2014 - 21:16.