Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5898 odpowiedzi na ten temat

#2961 Share mds212

mds212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisany 04 maj 2014 - 20:46

Wapnowanie pola Alemusze wapnowymieszac z ziemia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 15:42
  •  

#2962 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 04 maj 2014 - 20:54

Wapnowanie pola dokładnie

#2963 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 maj 2014 - 19:33

Wapnowanie pola Odświeżam temat. Czy mogę zrobić tak, że po żniwach dam kredę, ok 1.5tony/ha, gleby słabe, pH ok. 4-4.5 a następnie zrobić uprawę pożniwną gruberem, same zęby, z tyłu wał na ok. 35cm a następnie przed orką siewną dać obornik?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie zobacz »

•  

#2964 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 07 maj 2014 - 20:04

Wapnowanie pola możesz

#2965 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 09 maj 2014 - 18:41

Wapnowanie pola Jak dasz takiego bigbaga pod agregat na ten areał to będzie lux.

Moje pszenżytko po takim wapnie na 5.6 klasie zaczęło dużo lepiej wyglądać co mam nadzieje przełoży się pozytywnie na plon.
Niestety braki siarki wczesną wiosną dały mu się dość mocno we znaki.

#2966 Share radek1983

radek1983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 11 maj 2014 - 11:27

Wapnowanie pola a wapno z worka ma jakieś wartości i czy coś wo gole da

#2967 Share karol210

karol210

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 332 postów

Napisany 11 maj 2014 - 15:21

Wapnowanie pola

a jakie jest najlepsze wapno i gdzie mozna zakupic woj mazowieckie

Moge sie dolaczyc do pytania? w woj. mazowieckim gdzie kupic? takze prosze o pomoc

#2968 Share tuniec

tuniec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 11 maj 2014 - 20:55

Wapnowanie pola http://www.grempix.pl/ firma z mazowsza ale i tak towar idzie prosto od producenta ;)

#2969 Share konieczny

konieczny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów
  • Zainteresowania:lekkoatletyka i oczywiście rolnictwo;D

Napisany 12 maj 2014 - 05:14

Wapnowanie pola Witam koledzy ;) Przeczytałem całe forum ale mam kilka pytań.Robiłem badania gleby i pH w jednym miejscu mam 4.3(jęczmień bardzo słaby w tym miejscu) ale to jest ok 0.5h na reszcie pól miedzy 5.5 - 6.5. I teraz pytanie jakie wapno wybrać. Mam 3 propozycje
1 . Wapniak rolniczy z Trębaczowa
2. Nordkalk Fast cal
3. Kujawit Premium
Dodam że jestem z Kujawsko - Pomorskiego okolice Torunia
Które wapno według was jest najlepsze?? Cen jeszcze nie znam podejrzewam tylko ze za fast ok 170/t. Z tego co wyczytałem wapniak z Trębaczowa najgorzej sie wysiewa no ale coś za coś. Rozsiewał będe piastem. Co do ziemi to z przewagą lekkiej 4a/b. Co do magnezu to zawartośc niska ale uzupełnie kizerytem . Pzdr

#2970 Share radek1983

radek1983

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 183 postów

Napisany 13 maj 2014 - 18:35

Wapnowanie pola takie inne pytanko mam 60 bel 120cm i chcialbym zamienic na obornik to jaka ilosc mozna wziasc itd

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2971 Share przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 455 postów
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 17 maj 2014 - 19:41

Wapnowanie pola Wapno weglanowe czy weglanowo magnezowe bedzie lepsze na gleby lekkie klasy 4,5?Gdzie w woj wielkopolskim mozna zamowi wapno z dowozem?Tlenkowe jest to wapno inne niz weglanowo magnezowe czy to samo bo ponoc tlenkowe nie jest wskazane na piaski.

#2972 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 18 maj 2014 - 19:41

Wapnowanie pola Ideałem na lekkie ziemie jest kreda granulowana aczkolwiek cena jest zabójcza. Jest dobrym rozwiązaniem jeżeli trzeba podnieść pH w ciągu sezony wegetacji rośliń. Dlatego zaleca się (także tutaj) siać te wapno nie pod pług tylko pod agregat siewny. Przedstawiciel firmy Timac twierdził, że w obrębie granulki Physiomaxa ph zwiększy się o 1 ale tylko przez okres sezonu wegetacyjnego.
Wapno węglanowe, które stosuje w moim gospodarstwie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy trzeba powoli, delikatnie ale systematycznie podnieść ph np z 4,4 do 5,5 (proces może trwać nawet kilka lat). Bardzo ważne jest tutaj (jak przy wszystkich) stopień przemiału (rozdrobnienia) materiału z którego powstało. Zakupiłem rok temu StandartCal z Nordkalku a w tym roku z Morawicy (kilka lat wczęsniej także). Oba wapna są wapniami węglanowymi odmiany 04 przy czym wapno z Nordkalku jest o niebo lepiej przemielone niż z Morawicy, ale za to kosztuje 20% więcej. Oczywiście to nie znaczy że wapno z Morawicy jest wapnem gorszym - ono po prostu dłużej się uaktywnia w glebie. Na potwierdzenie tej tezy, zauważyłem na polu grudki wapna (takie kamyczki) które po trąceniu paznokciem rozsypują się lub po namoknięciu i pózniej wyschnięciu rozpadają się.
Wapno magnezowe w większości nadaje się na utwardzenie drogi na pole aczkolwiek sądzę, że może dostarczyć magnezu, którego w glebach brakuje, można go stosować co 4 lata na utrzymanie ph i dostarczenie wapnia oraz magnezu do gleby. Niestety nie wiem jakiej siły musielibysmy użyc by kamyczki z wapna magnezowego rozpadały się jak kamyczki (grudki) z wapna węglanowego. Niestety reaktywność takiego kamienia jest równa zero.
Tlenkowe tylko na gleby ciężkie choć praktyka dowodzi, że na lekkich także stosują. Ja osobiście na lekkie gleby bym nie polecał.
Co do firm handlującym wapnem na terenie Wielkopolski, internet ODRy targi są dobrym drogowskazem gdzie kupić wapno albo skontaktować się z przedstawicielem kopalń (w moim przypadku był to Nordkalk i Morawica)

#2973 Share konieczny

konieczny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 18 maj 2014 - 23:38

Wapnowanie pola Tlenkowe jest na cięzkie ziemie. Ja ci radze kupić weglanowe gdyż z tym magnezem róznie bywa. Sam zamierzam kupić Kujawit Premium z Barcina lub Nordkalk Fast cal bo liczy sie jak najwieksze rozdrobienie. Myśle ze do Barcina tez nie masz daleko takze cena powinna byc przyzwoita. Dodatkowo chce zrobic eksperyment z wapnem granulowanym i sprawdzić jego działanie stosując dawki max 500kg na jakims areale i zobaczymy jak gleba zareaguje bo wiadomo wysiew takiego wapna to chwila i po sprawie ;) Na razie stosowałem na jednej działce i efekty są takie ze przy ph 4.7 przed wapnowaniem jeczmień odziwo rośnie ;)

#2974 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 19 maj 2014 - 12:11

Wapnowanie pola Masz rację lepiej rozdrobnione szybciej działa aczkolwiek doradca z Nordkalku doradził mi standart Cal a nie FasCal. Z jednego podstawowego powodu - u mnie FastCal kosztowałby 175 zł za tone a StandartCal 108 za tonę, drugim powodem tak twierdził doradca jest to że StandartCal on działa efektywnie (tak samo jak Fast) ale dłużej (z czasem te grudki się rozpuszczą w glebie co zaobserwowałem w polu)

#2975 Share patryk2411

patryk2411

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, internet i motoryzacja

Napisany 19 maj 2014 - 12:48

Wapnowanie pola Co sądzicie o wapnie SolidCal z Nordkalku? Lepiej je rozsiewać na ściernisko czy po orce przed uprawą?

Edytowany przez patryk2411, 19 maj 2014 - 12:51.

Zetor Team

#2976 Share konieczny

konieczny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 19 maj 2014 - 16:54

Wapnowanie pola A jak sie roziewa StandartCal? mocna kurzawa? bo Fast podobno jak mąka jest .A stosował ktoś z was Kujawit Premium? jak sie go rozsiewa? też jak mąke? :D

#2977 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 20 maj 2014 - 07:27

Wapnowanie pola StandartCal jest dość wilgotne samo z siebie i fajnie się rozsiewa. Aczkolwiek jakby wyschło to tumany kurzu za rozsiewaczem.

#2978 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 21 maj 2014 - 10:28

Wapnowanie pola Mam pytanie, 6 kl i ph 4.2 -efekt działania wapmagu po 200 kg co rok. Kupiłem 3t wapna kredowego granulowanego i jak to najlepiej zastosować. Teraz tona, na ściernisko tona i pod orkę zimową tona. Czy po żniwach na raz cała dawka. Obszar 1.7 ha.

#2979 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 21 maj 2014 - 11:40

Wapnowanie pola najlepszy efekt? po orce przed agregat tona i za rok to samo tez tona i za jeszcze rok to samo, wtedy efekt bedzie najlepszy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2980 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 21 maj 2014 - 13:16

Wapnowanie pola Przed agregat to nie zadziała w przyszłym roku. To trzeba teraz by do przyszłej wiosny się rozłożyło i był efekt w zbożu.