wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

icek1    179

ta dawka to głównie by dostarczyć przez kilka lat magnezu a ph nie wiem ale pszenica,buraki,kukurydza rosną bardzo ładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Posiadam do rozsypania wapniak koszelowski ( kreda ) .W tej chwili bardzo długo utrzymuje się rosa na roślinach (zboża) praktycznie cały dzień .

Czy można go rozsiać na rośliny mokre ?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Dzięki :) 

Jeśli wapno nie parzy to kreda chyba tym bardziej :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jeżeli chciałbyś siać wapno tlenkowe to takie może poparzyć rośliny, natomiast węglanowe, bo do takich zalicza się kreda nic roślinom nie zrobi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

mam zamiar rzucić wapniak koszelowski na pola, gdzie będzie fasola. czy lepsze będzie rozrzucenie go jeszcze przed zimą i nie mieszanie go, czy lepiej poczekać do wiosny i rzucić z dwa tygodnie przed sianiem i nawozem? pola to płowizna i borowina, klasa od 3 do 5, wjechać mógłbym dopiero wtedy, jak złapie mróz, a na wiosnę to różnie bywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Najlepsza opcja by było dac przed zimą i wymieszać z ziemia (np zwykłe bronowanie) wapniak by sie rozłożył do wiosny i od razu by działał. Z drugiej strony dobrze było zostawić pole w ostrej skibie lepiej by wode zmagazynowało i ograniczyłbys spływ powierzchniowy ( chyba że masz równinny teren). Rzut wiosenne 2 tygodnie przed siewiem tez nie bardzo bo za mała przerwa miedzy fosforem musi byc z 4 tygodnie. 3 aspektem jak jest również słpyw powierzniowy wapno rozsiane pogłównie może cześćiowo spłynąć wiosną. Mam niemalże identyczna sytuacje jak Ty i jak jeszcze zdąże to bede siał po zaoranym polu krede i bronował.

Również mam pytanie czy pod łubin moge wysiać 1.5 tony kredy? Gdzies czytałem że pod łubin lepiej nie dawac wapna bo lubi lekko kwaśne srodowisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

A jaki to jest łubin biały czy żółty? Bo jeśli żółty to wapnowanie możesz sobie darować on lubi gorsze, kwaśne stanowiska na lekkich glebach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

ile dać wapniaka koszelewskiego na hektar???

Ilości stosowania Wapniaka Koszelowskiego w zależności od rodzaju gleb:

GLEBY Bardzo kwaśne Kwaśne Lekko kwaśne Bardzo lekkie 900 500 300 Lekkie 1100 800 400 Średnie 1300 1000 500 Ciężkie 1500 1100 700 Użytki zielone 900 700 300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A jaki to jest łubin biały czy żółty? Bo jeśli żółty to wapnowanie możesz sobie darować on lubi gorsze, kwaśne stanowiska na lekkich gleba

 

A jaki radzisz na V i VI klase? Na ziarno ma byc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

 

Ilości stosowania Wapniaka Koszelowskiego w zależności od rodzaju gleb:

GLEBY Bardzo kwaśne Kwaśne Lekko kwaśne Bardzo lekkie 900 500 300 Lekkie 1100 800 400 Średnie 1300 1000 500 Ciężkie 1500 1100 700 Użytki zielone 900 700 300

 

 

Skąd masz te dawki? Są baaardzo zaniżone.Jak na glebę ciężką bardzo kwaśną dasz 750 kg czystego składnika CaO to za wiele nie pomoże. 1500 kg kredy przy założeniu że ma 50% CaO to ok. 750 kg w przeliczeniu na czysty składnik.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Jedna działka z wapnowaniem temat zamknięty na 1-2 latka bo wyszło ok 4tony nordcalcu na hektar ;) Poszło o tyle fajnie że pod orkę. Uprawi się i za rok zrobi badania pH gleby.

Natomiast po doświadczeniach z wapnowaniem (brak własnego sprzętu) mocno zastanawiam się nad wiosennym wapnowaniem. Po prostu najęcie kogokolwiek opóźnia mocno siewy, potem zabezpieczenie sprzętu przed zimą itp.

Chodzi o to że mam dwa pola jedno 2ha i wapna nie widziało na pewno od 3-4 lat a wcześniej też wątpię, drugie (9,75ha) było w 2/3 wapnowane ale 1/3 powierzchni została dokupiona w tym roku (pewnie z 10 lat nie wapnowana).

Na obu rośnie pszenica ozima. Chciałbym w 2015 roku jesienią posiać tam rzepak ozimy. Z racji tego że nie mam sprzętu (wszystkie 3 wapnowania jakie pamiętam albo usługowo albo pożyczonym sprzętem) zastanawiam się czy nie wysiać jednej łódki na te ~12ha, zrobić to wiosną. Dawka niewysoka bo wyjdzie około 2ton. Z racji planów siewu rzepaku ozimego czyli braku czasu orka siewna (ciut się pogłębi). Miałoby to sens? Kiedyś tak zrobiliśmy i nie uważam tego zabiegu za stracony. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Następne wapnowanie na tych polach byłoby pewnie za 3-4 lata.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Ja wapnowanie stosuje przed siewem pszenicy. Pod rzepak tylko polifoska, a obornik tez pod zboza. Dlaczego? Brak czasu w zniwa, wole na spokojnie posiac rzepak, a potem rozsiewac wapno i obornik. Jak nowe pole to inna sytuacja, ale na dotychczasowych stosuje pod zboza regularnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a jakie wapno weglanowe byscie polecili i w jakeij dawce na gleby srednie ph w miare umiarkowane i jakei wapno by dzialalo w miare szybko albo jakies z magnezem ? i jaki kolor takei wapno powinno miec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziemniak127    1

Mam taki problem.

 

Mam kawałek pola, 12 ha, było tam przez kilka lat pastwisko. Gleba IV klasy, dość mocno zakwaszona, okolice 5,5 PH. Tej jesieni nawiozłem ją obornikiem, zaorałem i teraz sobie tak leży. Na wiosnę planuję wysiać tam pszenicę. Wiem, że wapno "gryzie się" z obornikiem. I tak się właśnie zastanawiam, czy jest sens na wiosnę, jak tylko gleba rozmarznie zwapnować to pole? Będzie jakieś pół roku przerwy pomiędzy obornikiem a wapnem, czy tyle wystarczy? Czy jeśli dam wapno na pole, to czy zdąży ono się rozłożyć i zacząć działać zanim wysieję zborze? Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

4-6 tygodni miedzy wapnem i obornikiem wiec śmiało możesz dać. Odnośnie rozłożenia to zależy jakie wapno planujesz dać. Możesz wapno i teraz wysiać jeśli masz odpowiedni warunki tj. na polu nie ma śniegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozek53    1

Witam.

Mam jedno pytanko.. ojciec jak byl na zebraniu z cukrowni to jak co roku zamawia tam wapno i inne pierdoly... i teraz mowi ze zamowil jakies wapno z cukrowni gdzie na hektar daje sie go minimum 8 ton... i ja nie wiem czy sobie zartuje ze mnei czy powaznie takie wapno faktycznie istnieje?? 8 ton na hektar to dość sporo.. słyszął ktos o takim wapnie??

J stosuje wapno defekacyjne z cukrowni cerekiew na kwaśniejsze dawałem nawet 22-24 Tony na ha i było widać efekt tylko z dostosowaniem dokładnej dawki tego nawozu jest problem i ten tonaż noo Pozdrrawiam na dzień dzisiejszy 21.60zł za tone cena z VAT 8% 

WITAM !! 

 

Napiszcie co sądzicie o WAPNIE DEFEKACYJNYM z CUKROWNI Pozdrawiam , czy stosujecie jak z dostępem kiedy? Czym rozsieacie po czym na co i w jakich cenach go nabywacie? Itp itd

 

 Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobys    30

ja posiałem wapno w ilości ok.3 tony na hektar po dłuższym czasie zaorałem i zobaczmy co z tego będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozek53    1

Witam!

 

Napiszcie co sądzicie o WAPNIE DEFEKACYJNYM z Cukrowni, czy stosujecie wa jakich cenach nabywacie?czym rozsiewacie jakie dawki? itp idt 

 

 Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Osobiście uważam że szkoda o nim myśleć. Stosowałem z 3 lata szkoda gadać, dawałem po 8t/ha, a z Nordcalku dałem 2t/h na jednym polu zrobiłem  próbę i  ponad 1t pszenicy więcej ukosiłem. Jak dla mnie to dziadostwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

Jakie wapno byscie mi polecili do posiania w tak poznym terminie? Bo wzialem w dzierzawe troche ziemi, ktora jest zakwaszona i chce jak najszybciej zaczac dzialac zeby podniesc pH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jozek53    1

No rozumię ale ile 1tona tego wapna z nordcalku kosztuje bo u nas 1 tona wapna z cukrowni 20zł najwyżej pojade do kombinatku kietrz zobaczyć co bedom mieli za wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj