wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

A mnie nie chcieli sprzedać.  Dranie ... Jak wezmę w garść i z cisnę to prawie sie klusek robi. Jak określisz wilgotność ?? Pewnie bez dodatkowej osoby na RCW się nie obędzie.

Bardzo mokra. Gdy ją siałem latem wyglądałem jak młynarz. Może wiatr jej nie porywał z kupki ale nie było mowy o kluskach.

Jeśli masz wywaloną drabinkę ze środka to może pójdzie. Kwestia wielkości otworu - większy otwór, większa prędkość i na to samo wyjdzie. Może jedynie przylepiać się do ścian i co drugi wózek trzeba by to obczyścić, lub w celownikach na talerze może się zawieszać, ale to też szybko można wymontować.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Jak określisz wilgotność ??

W prosty sposób . Weź np. 10 kg i zważ. Potem wysusz np w piekarniku i zważ ponownie. Ile bedzię brakowało na wadze tyle ma wilgotności. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

U mnie tez w miare sucha przyjechała. Narazie leży i czeka na wolna chwile :) U mnie włąsnie nie mam drabinek wiec idzie wszytko czy suche czy błoto tylko inne predkosci i ustawienei otworu.

 


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

Posiadam wapno węglanowe luzem. Stosować je teraz pod pług czy przemieszać z ziemią (talerzówka) i dopiero zaorać? Dodam że ziemia po warzywach (głównie kapustnych) -dużo resztek (liści na polu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

Osobiscie wysialem wapno tlenkowe na zimę,ztalerzowalem i robie podorywke zeby wapna nie zaorac na ,,wgłąb" tylko dopiero na wiosnę obornik i głęboka orka(azot na dole wapno juz na górze) mysle ze dobrze robię..

Dlatego ze wapno potrzebuje czasu na przemiany w glebie,pod tym względem radzono mi na AF

PS:Maniana najlepiej wymieszac np.talerzowka jesli chodzi co robic zaraz ,,po" wapnowaniu

 

Sorki za nieskladne ostatnie zdanie.,,PS" zabraklo

Edytowano przez karol210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

jeżeli już robiłeś tą podorywke to po co sie jeszcze w talerzowanie bawic? Teoretycznie talerzówka troche pomiesza te wapno z ziemia ale według mnie to zbędny zabieg skoro robiłeś podorywke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie posiany poplon po pszenicy ozimej w następnym roku ma tam być QQ na ziarno. I mam taki problem chcę te pole powapnować ( nie wiem czemu nie zrobiłem tego przed sianiem poplonu). I teraz tak zimą będe woził tam obornik który bede rozrzucał 1 marca i orał. I kiedy teraz mam powapnować przecież wapno nie współgra z obornikiem musi być kilka tygodni różnicy.  Jak to pogodzić czy ktoś z was ma jakiś pomysł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Powapnuj teraz i wymieszaj talerzówka z poplonem. Wspomoże to rozkład poplonu a przy okazji wapno zacznie odkwaszać glebe póki do wiosny. Wiosna wywieziesz obornik i zaorzesz to.
Ja zastanawiam sie jak u siebie zrobic. Mam do posiana 1.5 tony kredy na polu na którym obecnie rośniie gorczyca z rzepakiem jako poplon. Zależy mi na szybkim efektcie a wiec mam plan zaorac to przed zima na poorane pole wysiac wapno i zabronowac zeby wymieszac wapno z gleba. Jakieś inne pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Jak dla mnie to wszystko tylko nie brona. Ważne żeby zachować strukturę gruzełkowatą gleby, a brona na zimę to do wiosny będzie ubite boisko. Gleba złapie mało wilgoci bo większość spłynie w najniższe punkty terenu, na wiosnę też później będziesz mógł zacząć uprawki, bo w dołkach będziesz lgnąć.

Lepsze wyjście to kultywator lub brona talerzowa, agregat talerzowy lub agregat uprawowy ale bez wałków doprawiających i kruszących.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Jak dla mnie to wszystko tylko nie brona. Ważne żeby zachować strukturę gruzełkowatą gleby, a brona na zimę to do wiosny będzie ubite boisko. Gleba złapie mało wilgoci bo większość spłynie w najniższe punkty terenu, na wiosnę też później będziesz mógł zacząć uprawki, bo w dołkach będziesz lgnąć.

Lepsze wyjście to kultywator lub brona talerzowa, agregat talerzowy lub agregat uprawowy ale bez wałków doprawiających i kruszących.

 

Nie bardzo Cie rozumiem co Ty chcesz bronować u kolegi skoro orać nie  moze i nie chce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

Nie bardzo Cie rozumiem co Ty chcesz bronować u kolegi skoro orać nie  moze i nie chce?

 

A nie pomyślałeś, że odpowiedziałem na Twoje pytanie? Przecież Ty chcesz bronować na zimę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mój bład wybacz. Może i masz racje jeśli chodzi o tą brone. Albo dam po prostu wapno pod pług. Wiosną tam zamierzam posiać kukurydze która ma rozbudowany system korzeniowy to i tak by odczuła działanie wapna nawet jeśli ono bedzie w głebszych warstwach. A jakie dzialanie bedzie miała kreda nie wymieszana z gleba tylko rozsiana po zaoranym polu na zime?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

Dziś rozsiałem wapno węglanowe na pole gdzie rośnie łubin(poplon) i mam zamiar go w sobotę potraktować talerzówką gdyż łubin ma ponad 80cm wys. po niedzieli orka zimowa, i tu pytanie mogę przed talerzówką rozsiać Polifoskę M nie będzie to błędem ?   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

A po co ta polifoska? Chcesz siać przewódkę czy już pod wiosenne zasiewy? W każdym razie takie łączenie nawożenia wapnem i wieloskładnikiem nie jest zalecane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

No właśnie pod wiosenne zasiewy tak chciałem zrobić, gdyby nie wapno to bym się nie zastanawiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

M - ka ma nie wiele azotu ale i tak go stracisz  - to po co siać na zimę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g60dalk    3

nie no zgadza się o stracie azotu wiedziałem a taki nawóz akurat mam. Ale najważniejsze że się dowiedziałem aby nie mieszać z wapnem o to mi chodziło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Witam,

mam pytanie do kolegów stosujących wapna o dużej zawartości wody, np defekacyjne albo kreda jeziorna. 

Jak sobie radzicie z wysiewem? Czy można wysiewać np Piastem, RCW,  czy lepiej rozrzutnikiem do obornika?

Ile wody zawierają takie wapna? Gdzie i za ile można kupić? Jakie stosujecie dawki. I oczywiście jak oceniacie skuteczność mokrego wapna?

 

Pzdr

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kleine100    9

Ja sieję wapno defekacyjne (zawiera 30% wody) rozrzutnikiem, piastem też by poszło, bo jest sypkie, nic z niego nie cieknie. Przywiezione prosto z cukrowni jest jeszcze ciepłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

wysiałem po 1,5 tony wapna węglanowo-magnezowego w stanowisku po kukurydzy czy taka mała ilośc będzie miała pozytywny wpływ na pszyszłe polony.a wapno ma jakiś taki brązowy kolor i strukturę piasko -żwirku/cos podobnego do pulpy budowlanej/ale wapno chyba powinno być białe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517

W zależności od miejsca pochodzenia dolomitu możesz mieć barwy od kremowej, przez szarą,brąz do rudo czerwonawej (np pokłady Miedziana Góra)

Dawkę dałeś bardzo małą - chyba że pole jest regularnie wapnowane i pH jest już ustabilizowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj