Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#2921 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 07 kwiecień 2014 - 09:56

Wapnowanie pola chłopie nie siej tego jęczmienia bo nic nie zbierzesz, a raczej nic na tym nie zarobisz. Ja też miałem siać teraz na polu pH 4,6 i zrezygnowałem bo wiem że nic z tego nie będzie.Zasiałem pszenicę. Też rewelacji nie będzie ale to pszenica a jęczmień to jęczmień

daj pod agregat pełną dawkę granulowanej lub pylistej kredy na ściernisko.Granulowana będzie droższa więc jeżeli masz czym rozsiać to wybierz tą drugą. Ja daje około 2t w czystym składniku. Ale tak jak kolega pisze i tak to do wiosny niewiele da.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:34
  •  

#2922 Share pawlo5525

pawlo5525

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 23 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, technika Rolnicza, nowosci, bilard , muzyka rockowa

Napisany 09 kwiecień 2014 - 07:24

Wapnowanie pola witam koledzy wiem ze nie można stosować razem obornika i wapna a jak wygląda sytuacja gdy obornik już jest przyorany i na to idzie wapno a odstęp czasu to okres tygodnia

#2923 Share Tusiek

Tusiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 13:28

Wapnowanie pola Stosował ktoś z Was wapno z kopalni Żelatowa z Chrzanowa? Jakieś opinie?
Wczoraj zamówiłem z tej kopalni samochód 24t, dolomit węglanowo magnezowy CaO + MgO 45% w tym min. 15% MgO.
Podniesie PH mocno zakwaszonej gleby o ph 3,9-4,9? Ziemie lekkie i bardzo lekkie, IV, V, VI klasa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2924 Share rafal116

rafal116

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 09 kwiecień 2014 - 18:33

Wapnowanie pola witam czy sieje ktos z was wapno budowlane aby podniesc ph. Mam 25arow IV klasy gleby i nikt mi nie przywiezie 2ton wapna: Prosze o porade

#2925 Share mtz55

mtz55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 00:40

Wapnowanie pola Witam. Czy ktoś orientuje się gdzie na dolnym śląsku można kupić w przystępnej cenie kredę(najlepiej luzem).

Edytowany przez mtz55, 12 kwiecień 2014 - 01:02.

#2926 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 11:44

Wapnowanie pola Panowie mam niskie ph nie badane ale obstawiam poniżej 5. Planuje wapnowac po żniwach i teraz pytanie do mielnika mam 70 km podobno jest tam kreda niestety nie moge znaleźć ofert po ile za tone i jaka płatność za transport. Chciałbym zapytać jeszcze co to za wapno tlenkowe czy węglanowe? Ponoć ma dużą reaktywnośc to chyba tlenkowe a z tego co wiem nie jest ono dobre na piaski a takowe posiadam. Wiem ze za rok nie odkwasze gleby ale myslałem zeby w tym roku dac jakas nie głupia dawke teg wapna a za rok dac węglanowe zeby mi powoli jeszcze działało i dowkawaszało co o tym myslicie? Zaznaczam ze nie chcem granulowanego wapna bo ponoc duzo sie płaci za sam fakt ze jest w granulach wolałbym wapno o tych samych własnosciach fizycznych ale sypkie prosto z kopalni.

#2927 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 12:48

Wapnowanie pola Kreda z Mielnika kosztuje w granicach 100 zl tona z transportem.Masz dosyć blisko więc cena powinna być niższa

#2928 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 14:03

Wapnowanie pola Wapno z Mielnika jest węglanowe, na pewno nie tlenkowe.To że ma wysoką reaktywność nie znaczy wcale że jest wapnem tlenkowym.Zobacz na zawartość CaO.Wszystkie wapna tlenkowe mają co najmniej 60% CaO a wapno z Mielnika podejrzewam że ma około 50%.

#2929 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 16:57

Wapnowanie pola Może moje pytania wydaja sie głupie ale śledze ten temat od kilkunastu stron i nadal nie poznałem odpowiedzi na kilka pytan aczkolwiek liznołem już troche wiedzy na temat tego zabiegu agrotechnicznego. Czym mianowicie różni się kreda od wapna tlenkowego czy też węglanowego? W mielniku przypadkiem nie ma kredy ? Bo tak jakoś mi się kojarzy. Nie mogę znaleźć żadnej stronki z ich ofertą ma ktoś może pod ręką takową?

#2930 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 17:41

Wapnowanie pola Różnica jest zasadnicza.Wapno węglanowe czy też kredy to węglany wapnia CaCO3. Zawierają różnie od 70 -98 % CaCO3 czyli węglanu wapnia.Zawartość CaO w nich wacha się od 30 do 55 % w zależności od rodzaju kopaliny.Uzyskuje się je w wyniku kopania skały bądź kredy i rozdrobnienia. Natomiast wapna tlenkowe powstają w procesie wypalania węglanu wapnia w piecu w wysokiej temperaturze.Wtedy węglan wapnia CaCO3 rozkłada się na CaO (tlenek wapnia) i CO2 (dwutlenek węgla). Po wypale dobre wapno ma więc ponad 90% CaO.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2931 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 17:59

Wapnowanie pola kreda mielnicka ma 40 CaO

#2932 Share g2osc

g2osc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 13 kwiecień 2014 - 19:14

Wapnowanie pola Witam
Co myślicie o wapnie granulowanym? Chciał bym go zastosować na 4 ha w uprawie pożniwnej tylko nie wiem ile go dać. Pole nie było wapnowane ok 10 lat jak myślicie jaką dawkę zastosować? myślę o granulowanym ponieważ nie mam siewnika bo rozsiać sypkie

#2933 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 07:59

Wapnowanie pola macie jakieś namiary na kopalnie w mielniku?

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#2934 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 14 kwiecień 2014 - 10:02

Wapnowanie pola stosowal ktos z was wapno z tej firmy: http://wapno-nawozowe.pl

#2935 Share MateuszN

MateuszN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 16:51

Wapnowanie pola ktoś zainteresowany wapnem bo jeszcze mam luki na dostarczenie wapna jest możliwośc odbioru własnym transportem Cała gama LHOIST i też kreda granulowana weglan granulowany.

#2936 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 18:05

Wapnowanie pola Ale ściemniasz kolego, masz luki na dostarczenie wapna w kwietniu, gdzie już jest w polu porobione i prawie nikt wapna nie potrzebuje.I z tego co się orientuję firma z której wapno oferujesz nie ma kredy granulowanej tylko badziewiasty granulowany węglan którego nawet nie robią w swoich zakładach tylko zlecają produkcję jakiejś firmie koło Olkusza. Jeżeli jestem w błędzie popraw mnie.Chętnie poczytam.

#2937 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 559 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 18:49

Wapnowanie pola farmer1973 to polecasz wapno węglanowe z Lhoist? Pytam bo raz polecasz a teraz piszesz, że to szajs

#2938 Share MateuszN

MateuszN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:17

Wapnowanie pola

Ale ściemniasz kolego, masz luki na dostarczenie wapna w kwietniu, gdzie już jest w polu porobione i prawie nikt wapna nie potrzebuje.I z tego co się orientuję firma z której wapno oferujesz nie ma kredy granulowanej tylko badziewiasty granulowany węglan którego nawet nie robią w swoich zakładach tylko zlecają produkcję jakiejś firmie koło Olkusza. Jeżeli jestem w błędzie popraw mnie.Chętnie poczytam.

kolego ja nie pisałem ze kreda z lhoista, ogólnie ze mam lepiej powiedz co ty sprzedajesz? jest kwiecien, a rok nie konczy sie na kweitniu oswiec mnie jeszcze czymś co lhoist robi a czego nie i gdzie ja wiem wiecej niz ty na ten temat

farmer1973 to polecasz wapno węglanowe z Lhoist? Pytam bo raz polecasz a teraz piszesz, że to szajs

Kolega farmer juz sie pogubił w tym co pisze

#2939 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 21:45

Wapnowanie pola

kolego ja nie pisałem ze kreda z lhoista, ogólnie ze mam lepiej powiedz co ty sprzedajesz? jest kwiecien, a rok nie konczy sie na kweitniu oswiec mnie jeszcze czymś co lhoist robi a czego nie i gdzie ja wiem wiecej niz ty na ten temat

Kolega farmer juz sie pogubił w tym co pisze

Kolego nie jestem tu od oświecania sprzedawców i ściemniaczy.Może za 20 lat sam do tego dojdziesz.Nauka kosztuje.I SZCZERZE wątpię żebyś wiedział więcej niż ja na ten temat.

farmer1973 to polecasz wapno węglanowe z Lhoist? Pytam bo raz polecasz a teraz piszesz, że to szajs

Nie pogubiłem się co piszę.Węglan z Lhoist jest ok.Natomiast granulowany węglan z Lhoist to jest szajs.Przeczytaj uważnie, napisałem że oni sami tego nie robią i nie wiadomo co to jest.Pisałem w którymś wcześniejszym poście że widziałem to w tamtym roku i były to kamyczki otoczone pyłem.
Co do kolegi MateuszN to nic nie sprzedaję w przeciwieństwie do niego.Jak chce sie zareklamować niech w telewizji reklamę wykupi.Administracja powinna wycinać takie posty bo to reklama a reklama jest płatna.Wypowiedzi MateuszN nie mają nic wspólnego z tematem wapnowania poza reklamowaniem pewnej firmy.

Edytowany przez farmer1973, 15 kwiecień 2014 - 22:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2940 Share MateuszN

MateuszN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 22:09

Wapnowanie pola farmer a widzałes rolgran Extra no właśnie wiedz popytaj zrob sobie próbe i bedziemy w tedy gadac a co do tych kamyczków otoczonych wapnem tez mam tylko tez sie z orjentuj co to jest jak są atesty i certyfikaty to chyba jest wszystko ok cena zawsze jest adekwatna do towaru wiedz nie wypowiadaj sie zbyt pochopnie