Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#2901 Share tuniec

tuniec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 21:57

Wapnowanie pola

Brałem u ciebie. O jakości się nie wypowiadam bo rozsiane na jesieni a o transporcie i dostawie to było ok

Powinieneś być zadowolony z towaru jeszcze nikt nie zgłaszał zażaleń :D

http://www.grempix.pl/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 19:05
  •  

#2902 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 24 marzec 2014 - 22:03

Wapnowanie pola A co ma zgłaszać przecież i tak byś kasy nie oddał :) Zobaczymy jak badania zrobię po żniwach to napisze czy jest poprawa po roku od rozsiania

#2903 Share MateuszN

MateuszN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 06:46

Wapnowanie pola

A co ma zgłaszać przecież i tak byś kasy nie oddał :) Zobaczymy jak badania zrobię po żniwach to napisze czy jest poprawa po roku od rozsiania

i właśnie tak to jest kupujesz nie wiesz co ale za bardzo niską cene dlatego dołożyć pare groszy do wapna i kupić z jakiejś dobrej kopalni

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2904 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 08:51

Wapnowanie pola Nie wiem gdzie ty to przeczytałeś. Wapno było za normalną cenę i z dobrej kopalni więc nie wiem o co ci biega :)

#2905 Share tuniec

tuniec

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 19:41

Wapnowanie pola

A co ma zgłaszać przecież i tak byś kasy nie oddał :) Zobaczymy jak badania zrobię po żniwach to napisze czy jest poprawa po roku od rozsiania

daj znać na pw i tu jakie będą wyniki badań :D

i właśnie tak to jest kupujesz nie wiesz co ale za bardzo niską cene dlatego dołożyć pare groszy do wapna i kupić z jakiejś dobrej kopalni

Nie wiem jak u Ciebie jest ale u nas jak ktoś bierze od nas to dostaje orginalną wuzetkę z kopalni i wszystko tam jest napisane ile Ci przywieziona wapna, jakiego i skąd możesz sobie nawet zadzwonić na kopalnie i się spytać czy takie autko było ładowane. I nie znaczy że tanie to złe a drogie to dobre wapno. ;)

Edytowany przez tuniec, 25 marzec 2014 - 19:43.

#2906 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 25 marzec 2014 - 21:15

Wapnowanie pola Koledzy mam takie pytanie czy ktoś może stosował wapno weglanowe czy też krede z lhoist Górażdże lub lhoist Tarnów Opolski ? Jeśli tak jakie są wasze opinie na ten temat? ile tego na strzał sypnąć na kwzśną glebe 3t/ha czy więcej? za odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam

#2907 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 21:47

Wapnowanie pola Co najmniej 3 tony na ha czystego składnika CaO czyli fizycznie 6 ton na 1 ha.Jak masz ciężką ziemię to to i tak za mało.Najlepiej zbadaj i poproś w stacji chemiczno-rolniczej o zalecenie.Tam będzie pisało ile powinieneś dać.

#2908 Share MateuszN

MateuszN

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 07:57

Wapnowanie pola

daj znać na pw i tu jakie będą wyniki badań :D

Nie wiem jak u Ciebie jest ale u nas jak ktoś bierze od nas to dostaje orginalną wuzetkę z kopalni i wszystko tam jest napisane ile Ci przywieziona wapna, jakiego i skąd możesz sobie nawet zadzwonić na kopalnie i się spytać czy takie autko było ładowane. I nie znaczy że tanie to złe a drogie to dobre wapno. ;)

u nas jest tak samo też sa wuzetki z kopalni tez można dzwonić do producenta

#2909 Share proxy8441

proxy8441

Włościanin

• Members
  • PipPipPip
  • 1254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 26 marzec 2014 - 17:22

Wapnowanie pola

Koledzy mam takie pytanie czy ktoś może stosował wapno weglanowe czy też krede z lhoist Górażdże lub lhoist Tarnów Opolski ? Jeśli tak jakie są wasze opinie na ten temat? ile tego na strzał sypnąć na kwzśną glebe 3t/ha czy więcej? za odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam

zależy jakie masz pH gleby o ile chcesz podnieść i jaką zawartość CaO lub CaCO3 zawiera to wapno. Pamiętajmy że przywracanie gleby do odczynu np obojętnego to nie lada wyzwanie i nie zrobimy tego w 1 rok, wapnowac nalezy regularnie, podwyższać pH stopniowo nie na hura pamietajmy o organizmach glebowych (żywej glebie).

My siejemy, a Bóg daje plony.

#2910 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 18:31

Wapnowanie pola Orientujecie się ile kosztuje kreda luzem z Morawicy za tonę własnym odbiorem? Próbuje się dodzwonić ale ciągle mają zajęte albo mam zły numer?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2911 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 18:56

Wapnowanie pola Kreda w Morawicy? Z tego co się orientuję Morawica ma wapno węglanowe z dość twardego kamienia.

#2912 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 20:09

Wapnowanie pola A z jakiej kopalni w świętokrzyskim polecacie wapno węglanowe?

#2913 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 26 marzec 2014 - 20:16

Wapnowanie pola Bukowa lub Wierzbica.Mają miękkie złoża.
Bukowa -> http://lhoist.pl/htm...ctwo/linki.html
Wierzbica -> http://www.wierzbica....pl/Pl/PRODUKTY

#2914 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 21:02

Wapnowanie pola Dzisiaj wysiane na 8ha, 22 t kredy z zakład kredowy minerał. Pod kukurydzę oraz soję. Wiem że nie powinno się mieszać w tak krótkim odstępie czasu z fosforem ale zdecydowałem się powiększyć areał kukurydzy o 5 ha + na próbę 3 ha soi. Soja i kukurydza nie lubi kwaśnej gleby dlatego było wapnowane. W tamtym roku pod kukurydzę wapnowałem działki (pierwszy raz od dawien dawna) tym samym wapnem co dzisiaj, następnie po 2 tygodniach siałem kukurydzę a w podsiewaczu 200 kg polidapu. Okolica słynie z ferm mlecznych więc kukurydze sąsiadów są obficie nawożone obornikiem przez co wyglądają przyzwoicie. Jednak że moja niczym im nie ustępowała oraz jedna działka była wzorcowa, każdy się nią zachwycał i nie dowierzał. Więc skutków ubocznych w stosowaniu wapna wraz z fosforanem, nie zauważyłem. Choć pewne tylko dlatego że strat fosforanu nie da się zauważyć gołym okiem. Przyjmijmy że jedyny skutek uboczny to drenaż kieszeni po przez straty fosforu. A tak to wszystko ok.

Zaraz wstawię fotki by pokazać jaką zadymę robiłem. Kiedyś ktoś pytał o fotografie z rozsiewu wapna z Trębaczewa i czy bardzo się pyli. To to teraz może się przekonać. ;)
http://www.agrofoto....36-df-dx90-rcw/

Edytowany przez damianzbr, 28 marzec 2014 - 14:35.

#2915 Share koniuj

koniuj

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 19:01

Wapnowanie pola witam..koledzy planuje dac na jesien wapno bo już dawno nie było dawane...mam gleby cięzkie..doradzicie jakie najlepsze,w jakiej ilosci mniej wiecej i gdzie najlepiej było by kupic...jestem spod krakowa..z góry dziękuje

#2916 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 05 kwiecień 2014 - 21:21

Wapnowanie pola

Dzisiaj wysiane na 8ha, 22 t kredy z zakład kredowy minerał. Pod kukurydzę oraz soję. Wiem że nie powinno się mieszać w tak krótkim odstępie czasu z fosforem ale zdecydowałem się powiększyć areał kukurydzy o 5 ha + na próbę 3 ha soi. Soja i kukurydza nie lubi kwaśnej gleby dlatego było wapnowane. W tamtym roku pod kukurydzę wapnowałem działki (pierwszy raz od dawien dawna) tym samym wapnem co dzisiaj, następnie po 2 tygodniach siałem kukurydzę a w podsiewaczu 200 kg polidapu. Okolica słynie z ferm mlecznych więc kukurydze sąsiadów są obficie nawożone obornikiem przez co wyglądają przyzwoicie. Jednak że moja niczym im nie ustępowała oraz jedna działka była wzorcowa, każdy się nią zachwycał i nie dowierzał. Więc skutków ubocznych w stosowaniu wapna wraz z fosforanem, nie zauważyłem. Choć pewne tylko dlatego że strat fosforanu nie da się zauważyć gołym okiem. Przyjmijmy że jedyny skutek uboczny to drenaż kieszeni po przez straty fosforu. A tak to wszystko ok.

Zaraz wstawię fotki by pokazać jaką zadymę robiłem. Kiedyś ktoś pytał o fotografie z rozsiewu wapna z Trębaczewa i czy bardzo się pyli. To to teraz może się przekonać. ;)
http://www.agrofoto....36-df-dx90-rcw/

Fajny efekt :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2917 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 06 kwiecień 2014 - 19:45

Wapnowanie pola A co myślicie o takim czymś jak wapniak kroszulewski tzn kreda granulowana ? Zawartość wapnia 95% reaktywność 99% ile by trzeba takiego ustrojstwa sypnąć na hektar?ph 4.5 do 4.9 kwaśno

#2918 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 22:01

Wapnowanie pola Jak ma 95% CaCO3 to ma około 50% CaO. Nie wiem jaką masz glebę ale przy średniej żeby był efekt musisz dać co najmniej 3-4 tony czystego CaO czyli fizycznie 6-8 ton.Osobiście przy takim ph wolał bym dać tlenkowe.

#2919 Share Rafi1979

Rafi1979

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 07 kwiecień 2014 - 07:05

Wapnowanie pola Witam wszystkich na forum rolniczym. To mój pierwszy post.
Potrzebuje małej pomocy i fachowej porady.
W uprawie pszenicy ozimej, klasa ziemi IV a pojawiły się żółte plamy i miejsca gdzie zboże całkowicie wyginęło – puste place. Po przeprowadzeniu badania gleby w stacji Chemiczno – Rolniczej w Poznaniu okazało się , że ph w tych miejscach wynosi 4 (bardzo niska zawartość magnezu).
Następną rośliną po pszenicy ozimej ma być jęczmień jary, który jak wiadomo jest bardzo wrażliwy na kwaśną glebę. W związku z powyższym mam pytanie:
  • Jakie zastosować wapno, aby w miarę szybko podnieść ph gleby?
  • Czy zastosować wapno na ściernisko jesienią czy pod agregat wiosną np. kredę granulowaną?
  • Jakie dawki wapna zastosować? Czy kreda granulowana w dawce 1 t/ha poprawi sytuację czy lepiej zastosować kilka ton na ha w formie pylistej na ściernisko?
Z góry dziękuje za pomoc i poradę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2920 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3738 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 07 kwiecień 2014 - 07:39

Wapnowanie pola W ciagu sezonu i tak nic nie zdziałasz chocbys jak to mowia masłem smarował. Może tlenek pod orce i wymieszany na jesienie ale to tylko może. W tych placach nie bedzie jeczminia ani innego zboża do puki ph nie podskoczy chocby do 4,5. Miałem takie cuda ze juz zyto nie rosło dalem kredy z milnika 5 t/ha po 2 latach juz w miare zytko rosnie i to ładnie ale nadal sa mijsca ze jest gorsze, ale przed wapnowaniem żyto nie rosło tylko żółkło i znikało. Na jesieni dałem krede pod talerzówke ( mokra jesien ), na wiosne obornik i orka. Zasiałem owies to był jescze mizerny pasami jak skiby leciały lepszy i gorszy ( czyli to co wyorałem było zakwaszone a wierzchnia wrstwa juz podniosło ph). W kolejnym roku żyto i juz było w miare łądnie i równo