Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#2741 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 23:12

Wapnowanie pola @Mcfarmeros
Po co chcesz to sypać? Powiedz coś więcej by uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź. pH odnieść, nawozić Mg, zabić nudę, przechadzka po polu? Wskaż co jest tym motorem twoich zamiarów, wtedy dowiesz się czy warto.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 16:45
  •  

#2742 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 28 styczeń 2014 - 12:40

Wapnowanie pola Damianzbr Przejołem pole po ojcu zaczynam sie w coś tam bawić , ale coś to słabo idzie gleba lekka ph4,5/5,8/4,2/4,9potrzeby wapnowania konieczne na jednym ograniczone fosfor wysoki i średni, potas wysoki i bardzo wysoki , magnez średni i wysoki, bardzo niski takie znalazłem wyniki badań ale z 2008r pszenica i pszenżyto jesienia i teraz przed mrozami miały żółte listki kolega mi powiedział że to brak wapna , byłem w punkcie i sprzedawca proponował mi ten dolokorn że niby doby i szybko działający . dlatego pytam czy to coś da jeszcze przed żniwami czy kolo poprostu łosia szuka żeby z magazynu sie pozbyć

#2743 Share tomtom22

tomtom22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 13:01

Wapnowanie pola

To zależy jakie masz ziemie i jakie ph ja dawałem ok 3 tony na hektar ziemia lekka 4 i 5 klsa ph od 5-5,5 i efekt był widoczny gołym okiem jęczmień dał ok 5 ton

kolego te 3 tony dawałeś jesienią czy na wiosnę? w jaki sposób mieszałeś z ziemia? tzn pług czy jakiś agregat?

To zależy jakie masz ziemie i jakie ph ja dawałem ok 3 tony na hektar ziemia lekka 4 i 5 klsa ph od 5-5,5 i efekt był widoczny gołym okiem jęczmień dał ok 5 ton

kolego te 3 tony dawałeś jesienią czy na wiosnę? w jaki sposób mieszałeś z ziemia? tzn pług czy jakiś agregat?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2744 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 13:05

Wapnowanie pola Po żniwach mieszałem talerzówką

#2745 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 28 styczeń 2014 - 13:30

Wapnowanie pola @Mcfarmeros
Kolo szuka łosia. Na pewno już to nie pomoże roślinom które żółkły.
Raczej skup się teraz na nawożeniu dolistnym. Na samym początku ruszenia wegetacji weź opryskiwacz + 200 l/ha + Odżywki wieloskładnikowe + siarczan magnezu siedmiowodny + mocznik + fungicydy i jedź na pole.
Na żniwa kup dobrego wapna i wysiej minimum 3 t/ha

U mnie także na dwóch działkach wystąpił efekt żółknięcia liści. Nie wiem jak u ciebie ale u mnie faktycznie jest to efekt zbyt niskiego pH, może nie bezpośredni ale jednak. Liście żółkną ponieważ są atakowane przez choroby grzybowe, a one biorą się ze stresu na jaki są narażone rośliny rosnące w trudnych warunkach, u mnie w grudniu tj: zbyt duże nawilgocenie gleby i powietrza, dodatnie temperatury, niskie pH przez które pobieranie składników jest utrudnione = choroby grzybowe w postaci żółknięcia liści, czarnych plamek itp.

U mnie w galerii znajdziesz pszenicę z wiosny 2013 porażoną chorobami. Zastosowałem 2krotnie zabiegi fungicydowe, oraz dokarmianie dolistne dzięki czemu uzyskałem dość satysfakcjonujący plon. Trzeba powiedzieć że pole nigdy wcześniej nie było nawożone wapnem. Lecz nie tędy droga. Nawożeniem dolistnym można wspomagać lub ratować się w nagłych wypadkach, na własnej skórze przekonałem się że przynosi to efekt. Jednak jest to na krótką metę, podstawa to uregulowanie pH, dlatego też od wiosny zacząłem regularnie wapnować pola wapnem kredowym w dawkach 3t/ha. Jak do tej pory wysiałem około 100 ton. Zakupiłem też rozsiewacz RCW więc nie mam problemu z siewem oraz nie muszę przepłacać 5 krotnie za granulat. To co zaoszczędziłem przy tej ilości spokojnie starczyło by na nowy RCW 5t uni brzeg + używany cyklop do ładowania wapna.

Edytowany przez damianzbr, 28 styczeń 2014 - 13:33.

#2746 Share FRIDO

FRIDO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:mechanika,ciagniki inne maszyny uprawa roslin

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:20

Wapnowanie pola Czy ktos stosuje krede jeziorna i w jakiej ilosci to wysiewac na gleby lekkie nigdy nie wapnowane

#2747 Share supermichal13

supermichal13

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 116 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze Motoryzacja, rolnictwo, robienie filmów rolniczych.

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:31

Wapnowanie pola Witam czy jest jakieś wapno granulowane które ma dobry efekt i jest nie drogie!
Zapraszam na kanał na YT http://www.youtube.c...13?feature=mhee

#2748 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:41

Wapnowanie pola Jakbys sie wysilił i poczytał choć 1-2 strony wstecz to bys poznał odpowiedz. O kredzie jeziornej sporo tu było pisane głownie o tej z Mielnika.

#2749 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 18:48

Wapnowanie pola

Witam czy jest jakieś wapno granulowane które ma dobry efekt i jest nie drogie!

kredę masz w kornicy (koszelówka)

#2750 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 29 styczeń 2014 - 21:25

Wapnowanie pola

Witam czy jest jakieś wapno granulowane które ma dobry efekt i jest nie drogie!

Jak masz ciężkie lub średnie ziemie to granulowany tlenek 90%.Pylisty też można kupić trochę taniej ale jest ciężko wysiać, trzeba mieć specjalny siewnik.
Jak masz lekkie gleby to węglan lub mniejsza dawka tlenku, ale cena granulowanego węglanu 50% CaO jest podobna do ceny granulowanego tlenku 90%.
Jak chcesz nie drogie to zwykłe węglanowe nie granulowane ale efekt nie będzie aż tak dobry i szybki bez względu na to czy dasz granulowane czy nie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2751 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 31 styczeń 2014 - 16:18

Wapnowanie pola Macie jakąś opinię o wapnie z Inowrocławia 30Ca ? Mam możliwość kupienia w cenie 700zł za tira (25ton). Efektywne jest czy nie bardzo ?

#2752 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 31 styczeń 2014 - 23:10

Wapnowanie pola Zapewne to wapno posodowe, nic specjalnego, zbryla się,, po kilku latach od zastosowania można go wyorać. Wg mnie lepiej wydać więcej pieniędzy a kupić coś lepszego.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2753 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 01 luty 2014 - 00:56

Wapnowanie pola ale niektórzy powiadają ze działa ? i podnosi ph w co ja za bardzo nie wierze bo tylko raz miałem i po paru latach przy wykopkach biale grudki na tasmie widać wiec kicha ale tanie wiec chlopow kusi

#2754 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 01 luty 2014 - 09:29

Wapnowanie pola Jestem tego zdania co @milanreal1. W moim przypadku podzialalo to ale nie w podniesieniu pH. Golym okiem było widać ze tam gdzie siane było( ok. 4t/ha) to zboze roslo jak nigdy dotad. Ziemie nie wapnowane gdzies 20 lat. Teraz wole dolozyc drugie tyle i kupic konkret wapno z Nordkalku. Po 3 latach od siewu można je caly czas wyorywac jeszcze.

#2755 Share kaszmir25

kaszmir25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 01 luty 2014 - 15:45

Wapnowanie pola A z Nordkalku to sypiesz Standardcal czy inne?

#2756 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 01 luty 2014 - 22:12

Wapnowanie pola Panowie ,pamietam ze kiedyś ktoś pisał o tych stacjach rolniczych w których bada sie próbki gleby dla określenia kwasowości cena za próbke to około 11zł. Jak sie odnosicie do tych badań ,bo dałem próbki do badnia i przyszły mi takie wyniki ze nie jestem do końca pewny czy są prawdziwe. Musze kupić jeszcze płyn Helliga żeby być pewnym w 100%

#2757 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 01 luty 2014 - 22:25

Wapnowanie pola Według mnie badania ze SCHR są wiarygodne. Podejrzewam że już chyba wszystkie stacje mają akredytację więc to że ich badania są błędne nie wchodzi w rachubę.Jeżeli to nie tajemnica to co stosowałeś i jakie masz wyniki?

#2758 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 01 luty 2014 - 23:22

Wapnowanie pola Ja stosując jakieś 5 lat temu wapno w którym widoczne są kamyczki byłem negatywnie nastawiony do tego produktu. Wydawało mi się że to zwykły mielony twardy kamień. Jednak na kawałku na którym PH wynosiło 4 lata temu 4,92 teraz wynosi 6,02 a zastosowane było 5 ton wapna jednorazowo 4 lata temu. Więc widać to wapno działa po długim czasie zapewne związanym z czasem rozkładu.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#2759 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 02 luty 2014 - 00:32

Wapnowanie pola

Według mnie badania ze SCHR są wiarygodne. Podejrzewam że już chyba wszystkie stacje mają akredytację więc to że ich badania są błędne nie wchodzi w rachubę.Jeżeli to nie tajemnica to co stosowałeś i jakie masz wyniki?

sprawa wygląda tak że w 2000 roku Ojciec zrobił próbki w SCHR- Wrocław i pH było straszne tzn od 3,9 do 4,2 i wysoka zawartość magnezu. Wtedy z pobliskiej kopalni dał wapno nie wiadomo jakie :P w dwóch dawkach po około 6 t/ha. Od tego czasu nie było dawane żadne wapno. W tym roku postanowiliśmy kupić konkretne wapno żeby podnieść pH ,i pobrałem kilka próbek żeby orientacyjnie wiedzieć jakie jest pH i też dane do SCHR-Wrocław. Spodziewałem sie podobnych wyników przecież mineło 14 lat!! ,a tu wyniki takie od 5,4 do 6,3.
Dlatego coś mi nie pasuje z tymi wynikami ,ale fakt mówią że to wapno co dawał Ojciec jest długo rozkładające.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2760 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 02 luty 2014 - 10:44

Wapnowanie pola Wychodzi na to że w 2000 roku kupiłeś badziewie które zaczęło się rozkładać po 10 latach.Co do wiarygodności SCHR to daję 99% że badania są ok.