Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5894 odpowiedzi na ten temat

#2721 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 13:01

Wapnowanie pola A jam mam kolegę który ma na imię Julian.Czyżby to jakaś rodzina do króla Juliana ?

Agrest, mączka wapienna nie jest przewożona tylko w cysternach.Zależy to od zmielenia.Na oko takie różnice ciężko zauważyć gołym okiem.Wikipedia nie zawsze prawdę ci powie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 13:11
  •  

#2722 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 14:38

Wapnowanie pola Bolek_Malolepszy

Jeżeli pomyślałeś, że kamyk w moim mniemaniu to coś wielkości tłucznia drogowego, to wypada mi tylko Cię przeprosić, że tak nie jasno napisałem. Otóż wg. mnie ziarno o średnicy powyżej 2mm też będzie kamykiem, a ta frakcja będzie stanowić kilkadziesiąt procent składu dolomitu. Masz rację, że jakiś % jest pyłem i to ta frakcja jest wykorzystywana w 1 roku. Czyli jednak świadom jesteś, że wystarczyło by wysiać właśnie tylko ten % wapna, bo reszta to na podniesienie gruntu, tudzież dla dzieci wnuków.
Mączka wapienna to też wapno węglanowe tylko zmielone - nie kruszone. Z dolomitu też zrobisz mączkę, tylko chyba nie ma firmy która by się tym zajęła.
Ja nie mówię, że dolomit jest całkowicie zły, tylko że jego skuteczność jest rozłożona na dziesiątki lat i jeśli dziadek i ojciec wapnowali, a syn dalej będzie to kontynuował to będzie ok. Natomiast jeśli ktoś zakupi jakiś ugór o ph 4, to stosowanie tego wapna nie jest uzasadnione ekonomicznie. Wtedy najlepiej sięgnąć po najmłodsze pokłady kredowe, ewentualnie starsze pokłady np. jurajskie tylko dobrze zmielone lub granulaty z tych mielonek.
To agresywne oddziaływanie to nie pomyliło Ci się z wapnem tlenkowym???
Dziś niedziela - z rosołem pokombinuj sam. Może kubki smakowe wspomogą proces myślowy.

Z rozsiewem mączki wapiennej jest duży problem i najczęściej na zakup siewnika stać największe gospodarstwa. Dlatego wapna się granuluje. Tu przykładowy siewnik z belką do nawozów pylistych http://www.sulky.pl/...olyvrac-xt.html
Kiedyś chciałem zamówić sobie transport mączki, ale to sprzedawca (nie wikipedia) powiedział mi, że dowiezie tylko cysterną (cementowozem) więc sobie darowałem.

#2723 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 14:59

Wapnowanie pola Kolego agrest, z rozsiewem mączki masz w 100% rację że pasowało by mieć specjalny siewnik bo będzie się bardzo kurzyć. Tylko cena granulowanej mączki bądź kredy jest zbyt wysoka. Zwykłe wapno węglanowe kosztuje na kopalniach 25-30 zł.Mączka 60-80 zł a granulowane kredy lub mączki 400-500 zł.Nie widzę tu uzasadnienia ekonomicznego aby kupować granulowaną kredę.Choćby tylko połowa zwykłego wapna węglanowego była przyswajalna to i tak dużo taniej wyjdzie, a i tak ta druga mniej przyswajalna połowa kiedyś się rozłoży.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2724 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 17:56

Wapnowanie pola Więc ile można zapłacić za wapno granulowane? Bo jeśli mogę go kupić po 300zł tona to warto? W tamtym roku kupiłem dolomit i wapno węglanowe koszt około 2000zł wanienka z rozsianiem 2500zł to czy nie lepiej 8ton granulowanego?

#2725 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 18:01

Wapnowanie pola Daj namiary na takie wapno. Czy na pewno jest to granulat bo o takiej cenie raczej pomarzyć można.U mnie najtaniej wyszłaby kreda z Dwikóz po 440zł/t. Wapniak koszelowski ok. 540zł, Baltic Grade IV 590 zł (to ma Mg w składzie)

#2726 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 18:03

Wapnowanie pola karolr2 sam sobie odpowiedz.Zwykłe węglany mają ok 50% CaO, kredy granulowane mają tyle samo.Jeżeli płaciłeś 2 tyś za wannę to ok 80 zł za tonę.Czyli za 1 tonę granulowanego kupisz około 4 tony sypkiego.Płacisz tylko za komfort rozsiewu , pod warunkiem że kupisz dobre wapno węglanowe.

Edytowany przez farmer1973, 26 styczeń 2014 - 18:04.

#2727 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 19:26

Wapnowanie pola Stosując wapno węglanowe po jakim czasie zauważy się pierwsze efekty odkwaszania gleby?

#2728 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 19:55

Wapnowanie pola

karolr2 sam sobie odpowiedz.Zwykłe węglany mają ok 50% CaO, kredy granulowane mają tyle samo.Jeżeli płaciłeś 2 tyś za wannę to ok 80 zł za tonę.Czyli za 1 tonę granulowanego kupisz około 4 tony sypkiego.Płacisz tylko za komfort rozsiewu , pod warunkiem że kupisz dobre wapno węglanowe.

To twoim zdaniem trzeba stosować takie same dawki kredy granulowanej jak zwykłego wapna węglanowego?
Przykład według zalecenia nawozowego trzeba rozsiać na 1ha 3tony CaO to trzeba wysiać 6ton wapna węglanowego albo 6ton granulowanego
czyli w moim przypadku
wapno weglanowe 6tonx80zł= 480zł+ 100zł rozsianie
wapno granulowane 6ton x 300zł=1800zł
a efekt ten sam bez żadnej różnicy

#2729 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 20:20

Wapnowanie pola

Bolek_Malolepszy

Jeżeli pomyślałeś, że kamyk w moim mniemaniu to coś wielkości tłucznia drogowego, to wypada mi tylko Cię przeprosić, że tak nie jasno napisałem. Otóż wg. mnie ziarno o średnicy powyżej 2mm też będzie kamykiem, a ta frakcja będzie stanowić kilkadziesiąt procent składu dolomitu. Masz rację, że jakiś % jest pyłem i to ta frakcja jest wykorzystywana w 1 roku. Czyli jednak świadom jesteś, że wystarczyło by wysiać właśnie tylko ten % wapna, bo reszta to na podniesienie gruntu, tudzież dla dzieci wnuków.

wg mnie ziarno powyżej 0,5mm przy dolomicie tez będzie kamykiem, i na jego działanie trzeba kilku- kilkunastu lat jak nie więcej.

Jedynym godnym polecenia wapnem dolomitowym jakie znalazłem i siałem jest Radkowit Premium z Lafarge
http://www.lafarge.p...ge_Kruszywa.pdf
jest suche i w 99% jest to pył, co wynika z procesu jego pozyskiwania, po wysypaniu z samochodu trochę się rozpływa, ale nie ma problemu z jego rozsiewem zwykłym rcw, aby tylko wiatru nie było ;)
a cena jest taka sama jak za klasyczne wapno dolomitowe.

#2730 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 26 styczeń 2014 - 22:31

Wapnowanie pola

To twoim zdaniem trzeba stosować takie same dawki kredy granulowanej jak zwykłego wapna węglanowego?
Przykład według zalecenia nawozowego trzeba rozsiać na 1ha 3tony CaO to trzeba wysiać 6ton wapna węglanowego albo 6ton granulowanego
czyli w moim przypadku
wapno weglanowe 6tonx80zł= 480zł+ 100zł rozsianie
wapno granulowane 6ton x 300zł=1800zł
a efekt ten sam bez żadnej różnicy

Tak.
Twoje obliczenie jest prawidłowe.
Zapomniałeś jedynie że jeszcze tlenek 90% możesz dać.Wtedy dajesz 3 tony na 1ha.Najlepiej w dwóch dawkach po 1,5 tony.
Efekt powinien być szybciej widoczny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2731 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 07:01

Wapnowanie pola

wg mnie ziarno powyżej 0,5mm przy dolomicie tez będzie kamykiem, i na jego działanie trzeba kilku- kilkunastu lat jak nie więcej.

Jedynym godnym polecenia wapnem dolomitowym jakie znalazłem i siałem jest Radkowit Premium z Lafarge
http://www.lafarge.p...ge_Kruszywa.pdf
jest suche i w 99% jest to pył, co wynika z procesu jego pozyskiwania, po wysypaniu z samochodu trochę się rozpływa, ale nie ma problemu z jego rozsiewem zwykłym rcw, aby tylko wiatru nie było ;)
a cena jest taka sama jak za klasyczne wapno dolomitowe.

Miałem to i po mojemu to są kamyki.Musiałbym mieć porównanie do innego żeby powiedzieć czy drobniejsze czy nie ale po wsypaniu do szklanki i wymieszaniu z wodą było pół na pół kamyków i takiego osadu

#2732 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 09:00

Wapnowanie pola

Tak.
Twoje obliczenie jest prawidłowe.
Zapomniałeś jedynie że jeszcze tlenek 90% możesz dać.Wtedy dajesz 3 tony na 1ha.Najlepiej w dwóch dawkach po 1,5 tony.
Efekt powinien być szybciej widoczny.

Wybacz, ale na prawdę tak myślisz czy masz jakiś ukryty cel? Uważasz, że z kruszonego wapna uzyskasz tyle samo aktywnego CaO co z granulatu? Dobry granulat produkowany jest (najprawdopodobniej) z mączki wapiennej, która będzie reaktywna w blisko 90-100% (takie jest moje zdanie), a z kruszonki ile może być aktywne 5-10% ??? Przecież te kamienie nie rozpuszczą się w roztworze glebowym przez kilka lat.
Polecasz w ciemno 3 tony :o 90% wapna tlenkowego, nawet nie pytając jakie ktoś ma ziemię. Może u Ciebie się to sprawdza i lubisz ryzyko, ale nie namawiaj innych do gry w rosyjską ruletkę. Z tego co mnie kiedyś uczono to można czasem zastosować tlenek, ale w dawce nie większej jak 500kg na cięższych ziemiach.

Edytowany przez Agrest, 27 styczeń 2014 - 09:01.

#2733 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 10:05

Wapnowanie pola

Miałem to i po mojemu to są kamyki.Musiałbym mieć porównanie do innego żeby powiedzieć czy drobniejsze czy nie ale po wsypaniu do szklanki i wymieszaniu z wodą było pół na pół kamyków i takiego osadu

co najwyżej mogłeś mieć zwykły Radkowit

#2734 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 11:50

Wapnowanie pola Zamawiałem pył z dolomitu

#2735 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2851 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 13:02

Wapnowanie pola

Uważasz, że z kruszonego wapna uzyskasz tyle samo aktywnego CaO co z granulatu? Dobry granulat produkowany jest (najprawdopodobniej) z mączki wapiennej, która będzie reaktywna w blisko 90-100% (takie jest moje zdanie), a z kruszonki ile może być aktywne 5-10% ???

Dlaczego piszesz że z kruszonego wapna?
W tym cytacie nie ma wzmianki o kruszonym, a tym bardziej dolomicie.

,,To twoim zdaniem trzeba stosować takie same dawki kredy granulowanej jak zwykłego wapna węglanowego?,,

Zwykłe wapno węglanowe to np sypka kreda z mielnika, czyż nie? I właśnie takie obliczenie jest najbardziej bliskie prawdy, siejąc 6 ton sypkiej kredy z mielnika uzyskamy to samo gdy wysiejemy 6 ton granulowanej kredy np. z Koszelówki. Weźmy jedynie poprawkę na wilgotność, powiedzmy w skrajnych wypadkach 20%. Ale i tak nie zagłuszy to przepaści między kwotą 1800 zł a 480 zł

#2736 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 14:50

Wapnowanie pola Może uogólniłem za bardzo. A to dlatego, że zdecydowania większość z nas ma do czynienie z wapnami kruszonymi (Bukowa, Morawica, Drugnia, Iłża, Miedziana Góra i inne). Mielnickie wapno to bardzo dobre wapno kredowe( trochę odbiega ceną od pozostałych wapn węglanowych kruszonych), tu efekt odkwaszania zdecydowanie będzie szybszy i w tym wypadku też bym zastanowił się nad sensem granulatu.
Jeśli ktoś chce stosować to wapno to powinien dużo wcześniej zamówić potrzebną ilość, a najlepiej kupować latem. Ja dzwoniłem do nich kiedyś jesienią to plac pusty, a maszyny stoją po każdych większych opadach deszczu.

#2737 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 17:09

Wapnowanie pola a są jakieś efekty po zastosowaniu nordkalk Standard i ile zastosować na ziemiach słabszych od IV do VI ?

#2738 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 20:45

Wapnowanie pola To zależy jakie masz ziemie i jakie ph ja dawałem ok 3 tony na hektar ziemia lekka 4 i 5 klsa ph od 5-5,5 i efekt był widoczny gołym okiem jęczmień dał ok 5 ton

#2739 Share Mcfarmeros

Mcfarmeros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo i wszystko z tym związane , wędkarstwo,motoryzacja .'' KOBITKI''!!!

Napisany 27 styczeń 2014 - 21:53

Wapnowanie pola koledzy mam takie pytanie , co myślicie o takim czymś jak dolokorn90 chce to sypnąć razem z saletrą na oziminy daje to coś czy nic? Czy może coś innego co proponujecie?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2740 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 27 styczeń 2014 - 22:57

Wapnowanie pola Nie wiem jaka jest tego cena, ale po składzie wychodzi że to zwykły dolomit.Czyli zmielona i zgranulowana skała dolomitowa.Popatrz na opis. CaCO3 Chwyt marketingowy ale w opisie piszą prawdę.Płacisz tylko za komfort wysiewu no i za to ze to z zagranicy.Taki sam produkt lub nawet lepszy kupisz za 25-35 zł za tonę + transport w wersji sypkiej/pylistej.Np.Siewierz, Radkowice, Laskowa, Libiąż itd.Ogólnie wapnowanie pogłównie na wiosnę plonu ci zbyt wiele nie podniesie.Jak masz słabe ph to proponuję dać najpierw jakieś wapno bez magnezu.Chyba że masz tego drugiego mało to wtedy z magnezem.

Edytowany przez farmer1973, 28 styczeń 2014 - 09:19.