Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5901 odpowiedzi na ten temat

#2681 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 22:54

Wapnowanie pola

Ratunku!!! Co robić???

Posłuchaj rad agronoma, wtedy na pewno będziesz musiał z kraju za chlebem wyjechać.
Tak na poważnie to odezwij się na PW. Tutaj guru jest agronom i nie ma zamiaru więcej wcinać się w jego nie mądre porady.Pozdrawiam agronoma.

Edytowany przez farmer1973, 22 styczeń 2014 - 23:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 16:28
  •  

#2682 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 styczeń 2014 - 09:32

Wapnowanie pola Nie jestem żadnym guru . Po prostu przekonałem się do tego że najlepsze efekty i najpewniejsze jest wapno kredowe co potwierdzają obserwacje wielu osób tu się wypowiadających . Dla tego zebrałem tą wiedzę i ją usystematyzowałem, dzięki czemu mogę odeprzeć nagabywanie spekulantów takich jak Farmer 1973 i Sobuciak którzy prawdopodobnie nie bezinteresownie wciskają wapno tlenkowe i dolomit .

Podsumowując :
-wapno tlenkowe nie daje się do rolnictwa i do stosowania innego niż pod orkę.
-wapno dolomitowe (kopalniane)nie podnosi pH gleby efektywnie i nie daje efektów w plonowaniu .
-wapno kredowe to jedyne wapno przyjazne glebie i roślinom , efekty stosowania widać gołym okiem już w pierwszym roku.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 23 styczeń 2014 - 09:33.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2683 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 styczeń 2014 - 11:09

Wapnowanie pola .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 18:54.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2684 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 styczeń 2014 - 13:11

Wapnowanie pola Nie zmieniłem , rzeczywiście dolomit mielony a nie kruszony (kopalniany) może działać.
Pisze "może" dlatego że z dolomitami jest ten problem że każde złoże jest inne . Jest wiele rodzajów dolomitów , niektóre dzialają po zmieleniu (do 100mikronów) bardzo dobrze , inne wogóle . Wynika to ze stopnia krystalizacji czyli stopnia zdolomityzowania złoża. Im starsze i twardsze ( z głębszych pokładów) tym bardziej krystaliczne i bardziej przypominające marmur . Nawet po zmieleniu mają bardzo słabe właściwości chemiczne. Dla tego w ogólnym ujęciu dolomity uchodzą za kiepski towar a te kopalniane kruszonki to już najgorsze z możliwych odmian wapna .
A ty z jakiej kopalni zakupiłeś towar ?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 23 styczeń 2014 - 13:15.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2685 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 17:14

Wapnowanie pola Agrikola2009

agronom kujawy jest zapewne naganiaczem w Polcalcu, jeden z większych naginaczy rzeczywistości na tym forum :lol: o agronomi wie tyle co w wikipedii przeczyta a o wapnowaniu pewnie też.
może twoje wapno w szklance wody się nie chciało rozpuścić i jest złe ;)

#2686 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 18:38

Wapnowanie pola Chłop pojęcia nie ma o tym co pisze.I do tego prawie w każdym poście używa nazw handlowych niektórych produktów żeby w google się pozycjonowało.Mało tego, oczernia solidne firmy o oszustwa.Ludzie przetrzyjcie oczy.

Podsumowując :
-wapno tlenkowe nie daje się do rolnictwa i do stosowania innego niż pod orkę.
-wapno dolomitowe (kopalniane)nie podnosi pH gleby efektywnie i nie daje efektów w plonowaniu .
-wapno kredowe to jedyne wapno przyjazne glebie i roślinom , efekty stosowania widać gołym okiem już w pierwszym roku.

To tak żeby poprzeć swoje wypowiedzi faktami
ad1 mit (czytaj bzdet)
ad2 mit (czytaj bzdet)
ad3 mit ( czytaj marketing)

#2687 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 18:43

Wapnowanie pola

Jakiś czas temu pisałeś, że dolomit działa jeśli jest drobno zmielony. Zmieniłeś zdanie po swoich doświadczeniach? Ja miałem widoczny wzrost plonu po dolomicie, już w 1 roku się zwróciło. Więc nawet jeśli nie działa w glebie to czyni cuda w kłosie.

U nie podobnie jak u kolegi, dolomit rozsiany jesienią 2012 w 2013 widoczna poprawa w plonie, poszło 6 t/ha kopalnia laskowa na jesieni zrobię próby i zobaczymy co z pH.
Do kolegi Agronoma: wciskać to ty kolego próbujesz swoje dziwne teorie na temat kredy najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to że nawet nie wiesz czym jest kreda, wnioskuje że nie wiesz z twoich wypowiedzi, kto się wczytał ten wyłapie. Kolego jak byś czytał z uwagą moje wypowiedzi zauważyłbyś że nie sugeruję wyższości jednego wapna nad drugim, wypowiadam tylko swoje zdanie a jest ono takie że każde wapno jest dobre (pomijam firmy mam na myśli rodzaje wapien) a niewłaściwe mogą być tylko okoliczności stosowania, czyli rodzaj gleby a zmienność glebowa jest niesamowita, aktualna zasobność jakie pH wzasadzie każde pole można można traktować indywidualnie bo nie ma jednego super panaceum, musimy sami zadecydować co u nas będzie najlepsze.
Panowie wiedzy szukajcie z niesponsorowanych naukowych publikacji lub instytucji państwowych, macie wtedy chociaż trochę pewności że nie stoi za tym korporacyjny kapitał.
Nie twierdzę że kreda jest złym nawozem, jest dobrym nawozem, uważam tylko że nie w każdych okolicznościach.
A dla kolegi agronoma pewna rada trochę pokory młody człowieku polski rolnik to już nie chłopek któremu słoma z butów wystaje i w większości przypadków swoja wiedzą bije na głowę znawców tematu twego pokroju, wszystko w tym temacie.

#2688 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 18:54

Wapnowanie pola Jeestem rolnikem z 25 letnim stażem w swoim gospodarstwie stosowałem różne wapna dolomit ,krede, Nordkalk i każde z nich podnosiło ph tyle w temacie teraz modne jest u nas Wap mag ale mnie na wapno po 500 zł za tonę nikt nie namówi ;)

#2689 Share maxiben

maxiben

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo glownie nowoczesna hodowla trzody chlewnej
    rodzinne wyjazdy

Napisany 23 styczeń 2014 - 19:09

Wapnowanie pola ja gospodaruje nie wiele mniej i zgadzam się z henio2 kupowc wapna jakkolwiek się nazywają w cenie pow 400 t jak można za to dostać 3-4 tony wapna luzem co jestem przekonany wręcz o większej skuteczności co pan na to z agrikoli bo oferta obejmuje u was te droższe ?

#2690 Share Jurek321

Jurek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 19:34

Wapnowanie pola Ja gospodarzę 35 lat i pamiętam jak w latach 70-tych SKR siewał wapno z huty cynku i ołowiu podobno trucizna ale jak się nie posiało to jęczmień znikął. Póżniej SKR woził wapno z zakładów papierniczych ,mówiono że nic nie warte.Nie posiałeś jęczmienia ,,wymarzł ''. Póżniej koniec lat 80-tych,początek lat 90-tych stosowałem dolomit z Żelatowej ,teraz sieję węglanowe lub dolomit w zależności od zapotrzebowania ,a Agronom kujawy to nawet nie wie o czym pisze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2691 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 19:42

Wapnowanie pola Czyli wychodzi na to że nie ważne co się kupuje byle by było dużo . Chyba cofnęliśmy się do początku dyskusji . Ręce opadają .
Ciekawe czemu w Niemczech nie używa się w rolnictwie wapna tlenkowego tylko wszyscy sypią kredę ?

#2692 Share robert123farmer

robert123farmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:05

Wapnowanie pola Agronom kujawy a ja czekam aż odpowiesz na zarzuty tych którzy Cię atakują. Obserwuje ten temat od dawna ale jestem ciekawy kto wciska bajery a kto piszę prawdę ;)

Edytowany przez robert123farmer, 23 styczeń 2014 - 20:07.

#2693 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:06

Wapnowanie pola stosowałem wapno tlenkowe i nie narzekam, po dwóch latach jak sprawdziłem ph skoczyło do góry

#2694 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:11

Wapnowanie pola .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 18:52.

#2695 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 21:03

Wapnowanie pola

stosowałem wapno tlenkowe i nie narzekam, po dwóch latach jak sprawdziłem ph skoczyło do góry

Dziwne żeby pH nie skoczyło po wapnie tlenkowym :)

Agronom_kujawy Jest sens tłumaczyć? Moim zdaniem nie, Ty i tak wiesz swoje, albo twierdzisz swoje.

Czasem lekka prowokacja jest wskazana . :ph34r:
Nigdy nie twierdziłem że jestem wyrocznią w temacie .
Mam swoje zdanie i je wyrażam tutaj publicznie -nie ma się czym za bardzo podniecać . :P

#2696 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 21:31

Wapnowanie pola To czemu piszesz że nie nadaje się dla rolnictwa ,przecież przynosi efekt i jest ok.

#2697 Share gucik131

gucik131

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, elektronika

Napisany 23 styczeń 2014 - 21:37

Wapnowanie pola bo to jest wapno chlorowe, uszkadza system korzeniowy roślin, zabija mikroorganizmy w glebie. włóż do niego rękę to obeżre. osobiście sialem dolomit z Morawicy i ja żadnego efektu nie widziałem :( ponoć z bukowy jest wapno w miarę ok. wg mnie jest jeszcze w miarę dobre wapno takie co u mnie dawali z cukrowni (nie wiem co to za jedno) no i kreda też jest w porządku, tylko niestety droga:(

#2698 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 399 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 21:46

Wapnowanie pola to z Morawicy także siałem jakiś tam efekt jest ale trzeba długo czekać,nad tlenkowym nigdy sie nie zastanawiałem ale faktycznie masz rację

#2699 Share Pantera

Pantera

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 21:53

Wapnowanie pola chodzi o Agronoma widac wiedze na temat wapna ma, moze i jest z jakiejs firmy ale nikomu nie ubliza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2700 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 styczeń 2014 - 22:11

Wapnowanie pola

Ratunku!!! Co robić???

http://ifotos.pl/zobacz/Beztytuuj_Dodany obrazekepwwwxr.jpg/

O chłopie, szczerze tak złych wyników to nie widziałem, a mogłem się takich spodziewać po kilkunastu latach ekstensywnej gospodarki mojego ojca. A tam byłem zaskoczony bo wszędzie był niski odczyn, ale za to fosfor był wysoki lub bardzo wysoki, a potas zazwyczaj niski. I powiem Ci że tego nie zrobisz nawet w 3 lata. Po 5 latach renowacji efekty powinny być widoczne. Poprawa odczynu to jedno, 2 to poprawa zasobności w fosfor. To potrwa latami. Tzn co roku stosować dobre wapno (jednorazowe wapnowanie wysoką dawką nie jest za dobre), i co roku dajesz fosforu 2 razy tyle ile wynosi zapotrzebowanie. A tak osobiście to na tym 3,92 to coś rosło? Poza skrzypem :D

Link podany przez kolegę zawiera świetny artykuł warto przeczytać z uwagą, myślę że w takiej literaturze powinniśmy szukać wiedzy a nie zawierzać niedouczonym, psełdo doradcom.

Stacje Chemiczno-Rolnicze podają przy wynikach ile zastosować wapna CaO/ha jest to dawka najbardziej racjonalna której zastosowanie z reguły przenosi nas o jeden poziom wyżej w pięciostopniowej skali potrzeb wapnowania: konieczne, potrzebne, wskazane, ograniczone, zbędne
Czyli mamy działkę gdzie wapnowanie jest konieczne stosujemy wyliczoną dawkę, po dwóch sezonach wegetacyjnych robimy analizę, pH powinno mieścić się już w zakresie potrzep wapnowania na poziomie ,,potrzebne,, gdzie mamy kolejną dawkę CaO, stosujemy, za 2 lata analiza i tak aż do zbędnego.
Jak już mamy OK czyli wapnowanie ,,zbędne,, to kontrolujemy co 4 lata.

Najlepiej żebyśmy mieli podaną kwasowość hydrolityczną, wtedy wynik mnożymy razy 0,084 i mamy wynik CaO które trzeba zastosować. A że tabele dawek wapna są obliczane na podstawie kwasowości hydrolitycznej to od razu wiadomo że te tabele są miarodajne.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)