Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5882 odpowiedzi na ten temat

#2661 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 18:23

Wapnowanie pola Dzięki za odpowiedż.Pytam dlatego ponieważ mam dostęp tylko do takiego wapna.Wysiewałem 3-4 t w zależności od kawałka.PH przeważnie 5-6.Po jakim czasie widac efekty działania?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 23:11
  •  

#2662 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 19:34

Wapnowanie pola Koledzy mam kilka pytań:
1. Czy kreda nawozowa luzem 52% CaO to wapno tlenkowe?
2. Czy wapno tlenkowe i węglanowe różni się czymś w wyglądzie aby je rozpoznać na oko?
3. Czy można wapno dać do analizy podobnie jak próbki gleby ewentualnie czy sprzedawca bądź producent powinien mieć jakiś atest,badania czy coś w tym stylu potwierdzające jakość wapna ?
4. Jeśli jest odczyn kwaśny i brakuje magnezu to lepiej dać wapno wapniowo magnezowe czy najpierw samo wapno a potem jakiś nawóz magnezowy?
5. Nawóz wapniowo magnezowy 28% Ca, 16%Mg w jakiej formie zawiera wapno?
6. Wiem, że gdzieś na forum było ale nie mogę teraz tego znaleźć jak obliczyć ile potrzeba wapna jeśli ph wynosi np. 4,2 ?

#2663 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 19:49

Wapnowanie pola odpowiadam na pytanie 3 tak producent powinien posiadac atest i badania z okregowej stacji chemicznej potwierdzajace jakosc wapna

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2664 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 20:05

Wapnowanie pola

Koledzy mam kilka pytań:
1. Czy kreda nawozowa luzem 52% CaO to wapno tlenkowe?
2. Czy wapno tlenkowe i węglanowe różni się czymś w wyglądzie aby je rozpoznać na oko?
3. Czy można wapno dać do analizy podobnie jak próbki gleby ewentualnie czy sprzedawca bądź producent powinien mieć jakiś atest,badania czy coś w tym stylu potwierdzające jakość wapna ?
4. Jeśli jest odczyn kwaśny i brakuje magnezu to lepiej dać wapno wapniowo magnezowe czy najpierw samo wapno a potem jakiś nawóz magnezowy?
5. Nawóz wapniowo magnezowy 28% Ca, 16%Mg w jakiej formie zawiera wapno?
6. Wiem, że gdzieś na forum było ale nie mogę teraz tego znaleźć jak obliczyć ile potrzeba wapna jeśli ph wynosi np. 4,2 ?

ad.1 Kreda to nie wapno tlenkowe.To węglanowe.
ad.2 Tak, najprościej rozpoznać testem z wodą(broń boże z octem).Jeżeli do szklanki wsypiesz węglanowe i dolejesz trochę wody nic się nie będzie działo przez 100 lat,jeżeli to będzie tlenkowe(nie wodorotlenek czyli hydrat budowlany) jak dolejesz trochę wody wapna zacznie przybywać po paru minutach.Zacznie "rosnąć"
ad.3 Tak, wapno można dać do analizy , najlepiej do najbliższej Stacji Chemiczno-Rolniczej.Producent powinien mieć badania co najmniej ze Stacji Chemiczno-Rolniczej.
ad.4 Najpierw trzeba odkwasić glebę.
ad.5 To zwykły dolomit(mielony kamień), zawiera wapno w formie węglanowej.
ad.6 polecam artykuł link http://phavi.wapno-i...eb-w-polsce.pdf , warto przeczytać cały artykuł, ale jakby ci się nie chciało to tabelki z dawkami masz na stronie 30. Zwróć uwagę na to że dawki są podane w czystym składniku CaO.

Edytowany przez farmer1973, 19 styczeń 2014 - 12:51.

#2665 Share Camry

Camry

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 397 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 22:51

Wapnowanie pola Witam ,czy mogę wysiać tlenek magnezu? i jak długo może się on rozpuszczać?

#2666 Share Peteer18

Peteer18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 12:23

Wapnowanie pola Witam, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o tych ofertach:
http://wapno-nawozow...eda-granulowana
i o tej
http://allegro.pl/wa...3877575187.html

Potrzebowałbym info czy ktoś z tych miejsc brał i co by polecił, a Agronomowi wysłałem na priv pytanie o ten drugi link ale nic mi nie odpisał więc mam nadzieje że na forum ktoś się wypowie i powie coś na ten temat co jest lepsze.
Powielam pytanie bo nikt mi na nie nie odpowiedział

#2667 Share Peteer18

Peteer18

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 12:55

Wapnowanie pola Bo jestem z okolic Kutna woj Łódzkie i szukam wapna- kredy granulowanej żeby było w małych pieniądzach a coś dobrego potrzebne mi około 5 ton.

#2668 Share FRIDO

FRIDO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:mechanika,ciagniki inne maszyny uprawa roslin

Napisany 19 styczeń 2014 - 22:22

Wapnowanie pola Witam czy ktos z was stosowal krede jeziorna do wapnowania???Jest u nas tego duzy zapas bo swego czasu wozili to za darmo biorac kase z jakiegos dofinansowania panstwowego

#2669 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 22 styczeń 2014 - 16:37

Wapnowanie pola kreda jeziorna jest bardzo dobra ale trzeba jej sporo wysiać i jak jest zbrylona to trzeba trochę czasu jak zacznie działać/

Bo jestem z okolic Kutna woj Łódzkie i szukam wapna- kredy granulowanej żeby było w małych pieniądzach a coś dobrego potrzebne mi około 5 ton.

Polcalc w Lubieniu Kujawskim - producent , więc ceny powinny być najniże.

Witam, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o tych ofertach:
http://wapno-nawozow...eda-granulowana
i o tej
http://allegro.pl/wa...3877575187.html

Potrzebowałbym info czy ktoś z tych miejsc brał i co by polecił, a Agronomowi wysłałem na priv pytanie o ten drugi link ale nic mi nie odpisał więc mam nadzieje że na forum ktoś się wypowie i powie coś na ten temat co jest lepsze.
Powielam pytanie bo nikt mi na nie nie odpowiedział

Pierwszy link: nie polecam : wcale nie wychodzi tak tanio jak piszą na tej stronie , kiedyś tam dzwoniłem i wyglądało mi to na jakąś ściemę - jak zacząłem wypytywać o parametry badania i atesty to już nie byli tacy mili . :)
Drugi link tak jak ci odpisałem na priv. Nie jest to zły produkt w tej cenie ale można zakupić lepsze.
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2670 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:15

Wapnowanie pola

Ja mam, ale co do teorii Agronom_kujawy, szczególnie do reaktywności i badana wapna w szklance z wodą. Podam swój przykład doświadczenia, jakie wykonałem, wykorzystałem w nim dwie szklanki z wodą, dwie kanapki o tradycyjnym składzie. Doświadczenie przeprowadziłem, jak ogarnął mnie głód, jedną kanapkę zjadłem i popiłem szklanką wody, drugą zaś umieściłem w szklance z wodą. Po pewnym czasie zaobserwowałem zmiany, w przykładnie pierwszym głód zniknął, w drugim zaś chleb zwiększył swą objętość, szynka pozostała bez zmian!. Wedle teorii wyżej wymiennego użytkownika, głód nie powinien ustąpić, przecież kanapka w wodzie się nie rozpuściła. :huh:

Mimo wszystko ciekawią mnie badania nad działaniem dolomitu, jakie prowadzi Agronom_kujawy, może wyniki obserwacji ujrzą światło dzienne i czymś nowym nas zainspirują. Pozdrawiam.

Trafiłeś w sedno, chylę czoła!
Ludzie co wy z tymi szklankami, szklanka + woda i to ma świadczyć o JAKOŚCI wapna, zawiewa średniowieczem. To tylko świadczy o tym że szybciej cały składnik mówiąc w uproszczeniu ,,rozpuści się,, szybko nie zawsze znaczy dobrze, nieprawdaż drogie forumowiczki ;) taki żarcik. Gleba nie zakwasiła się wam przez rok czasu ,,pracowaliście,, na to latami a chcielibyście żeby poprawa nastąpiła natychmiast a już najpóźniej to w ciągu roku, nie tędy droga nie da się tak szybko odkwasić bardzo kwaśnej gleby przynajmniej nie bez negatywnych zmian w strukturze gleby. Kreda ,,rozłoży,, się już po jednym sezonie wegetacji, niektórzy mówią ze nawet po 3-4 miesiącach, Przy odkwaszaniu często stosujemy duże dawki wapna 3,5 i 4,5 t/ha CaO obawiam się że po zastosowaniu kredy w takich ilościach mogą wystąpić niekorzystne zmiany.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2671 Share FRIDO

FRIDO

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów
  • Zainteresowania:mechanika,ciagniki inne maszyny uprawa roslin

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:21

Wapnowanie pola Man nowe pole od znajomego i widac tam bylo po jego wynikach ze ziemia jest solidnie zakwaszona jesli na wiosne kiedy sie tylko da polece z kreda jeziorna puzniej to dobrze wymieszam i posieje jeczmien bedzie ok czy odpuscic i na rzysko dopiero dac jesienia??(nadmienie ze na jesien dalem sporo obornika od indykow i zostalo zaorane)

Edytowany przez FRIDO, 22 styczeń 2014 - 20:36.

#2672 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co związane z rolnictwem. Budownictwo, Historia

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:26

Wapnowanie pola Ratunku!!! Co robić???

http://ifotos.pl/zobacz/Beztytuuj_Dodany obrazekepwwwxr.jpg/

Edytowany przez janusz20, 22 styczeń 2014 - 20:51.

#2673 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:35

Wapnowanie pola Najlepiej wyjedź z kraju ;)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2674 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:39

Wapnowanie pola Nie no lubie tę ziemie, i chciał bym ja do ładu doprowadzić, ucieczka to ostateczność.
Jeszce sie link zwalił zaraz poprawie.

Edytowany przez janusz20, 22 styczeń 2014 - 20:40.

#2675 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:41

Wapnowanie pola A to oki :) W takim razie rozejrzyj się za dobrym wapnem kredowym , możesz zastosować je na wierzch żeby przyśpieszyć odkwaszanie.

#2676 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:45

Wapnowanie pola wapnowac kolego i to konkretnie tez mam dziłki z takimi wynikami :(

Wczoraj dostałęm wyniki badan 30 dziłek. wapnuje od 3-4 lata stosujac dawki 4-5t weglanu z morawicy czy bukowej oraz kredy z mielnika i niestety efektów wielkich na papierze nie widac. NA polach po roslinach widac że lepiej juz rosna itd. ale na papierku nadal cienko mimo duzych dawek i odstepu czasu 3-4 lata. Ph podniosło sie srednio o 0,5 po dawkach 4-5t spodziewałem sie ze bedzie to lepszy efekt. Kilka wyników mam nie miarodajnych bo brałem próbki działek gdzie było na jesieni wapnowane pod agregat i tu powychodziło ladnie nawet ponad 6.0 ale mysle ze to zasługa tego ze wapno było dosłownie w próbce :) Doszukiwałem sie zaleznosci które wapno lepsze i nie ma faworyta. Działki gdzie 4-5 lat wtsecz dałęm dolomit teraz maja wieksza zawartośc magnezu ale ph praktycznie bez zmian. Już nie wiem jakie należało by dawki walic zeby podniesc Ph w wiekszym stopniu ? sypac po 10t ? JAk widze zaległosci ciezko nadrobić :(

#2677 Share janusz20

janusz20

<<<<<<<<<<<<<<<<

• Members
  • PipPipPip
  • 2006 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 20:57

Wapnowanie pola No właśnie te działki nie wiedza co to wapno, w ogóle w naszej okolicy nie ma ,,kultury" wapnowania i postanowiłem to zmienić. Chciałbym rozpocząć juz tej wiosny tyle tylko że nie wiem czy nie lepiej już czekac na jeśień.

#2678 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 21:12

Wapnowanie pola lepiej wiosną , ogólnie lepiej jest wapnować częściej a mniejszymi dawkami

wapnowac kolego i to konkretnie tez mam dziłki z takimi wynikami :(

Wczoraj dostałęm wyniki badan 30 dziłek. wapnuje od 3-4 lata stosujac dawki 4-5t weglanu z morawicy czy bukowej oraz kredy z mielnika i niestety efektów wielkich na papierze nie widac. NA polach po roslinach widac że lepiej juz rosna itd. ale na papierku nadal cienko mimo duzych dawek i odstepu czasu 3-4 lata. Ph podniosło sie srednio o 0,5 po dawkach 4-5t spodziewałem sie ze bedzie to lepszy efekt. Kilka wyników mam nie miarodajnych bo brałem próbki działek gdzie było na jesieni wapnowane pod agregat i tu powychodziło ladnie nawet ponad 6.0 ale mysle ze to zasługa tego ze wapno było dosłownie w próbce :) Doszukiwałem sie zaleznosci które wapno lepsze i nie ma faworyta. Działki gdzie 4-5 lat wtsecz dałęm dolomit teraz maja wieksza zawartośc magnezu ale ph praktycznie bez zmian. Już nie wiem jakie należało by dawki walic zeby podniesc Ph w wiekszym stopniu ? sypac po 10t ? JAk widze zaległosci ciezko nadrobić :(

jedynie co mogło działać to wapno kredowe z mielnika , ale trzeba by go dać pod orkę z 10 ton na hektar bo lubi się zbrylić i efekt się rozkłada na lata. Jak dał byś kredę na wierzch to efekt był by lepszy po mniejszej dawce , nawet 2 tony a dane wczesna wiosną na śnieg / agregat/siew/żniwa/orka/ znowu 2 tony na wierzch i gwarantuje ci że pH byś miał rewelacyjne.
pozostałe wapna jeszcze sypane pod orkę to strata kasy i piniondzów !

#2679 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3737 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 22 styczeń 2014 - 21:15

Wapnowanie pola Jesli masz taka możliwośc to wapnuja wiosna pod agregat i po żniwach możesz powtórzyc tez pod agregat po orce wtedy bedziesz miał wapno można powiedziec w całej warstwie ornej. U mnie tez wapnowanie dopiero zaczyna wchodzic a nawyku brak. U nas ostatnio wapnował mój ojciec kilka działek pewnie jakies 20 lat temu. Ja od 3-4 lat sieje po 150t wapna co roku ale zaległosci cięzko nadrobic i to bedzie trwało i kosztowało :(

JA akurat sieje wiekszośc pod agregat. Pierwszego roku siałem kredy i pod pług ale mineło juz 3-4 lata wiec powinno byc lepiej nawet pod pług. W tym roku siałem mielnik pod agregat i czesciowo lezy do tej pory tylko przejechane agregatem i rosnie gorczyca. Nie możesz mówić ze wapno z morawicy czy bykowej to szkoda kasy bo efekty sa widoczne po roslinach jak rosna teraz a jak przed wapnowaniem ale w badaniach nie ma takiej poprawy jakiej bym sie spodziewał.

Akurat w te smieszne dawki kredy 2t to ja nie wierze i to nie moze dac lepszego efektu niż Mielnik 4-5t bo to to samo tylko w innej granulacji ( wapniaki kornickie irp.) W tym roku w lipcu wapno z Mielnika to ąz sie pyliło takie było suche wiec o wożeniu wody tez nie ma mowy.

Mam działki gdzie był Mielnik 3 lata temu pod pług 4t/ha i teraz morawica 4t/ha pod agregat rosnie tam rzepak i próbka pokazałą ponad 6ph tylko myslę ze to ostatnie wapno troszke zafałszowało wynik.
Kolejna dziłka wapno z Bukowej 6t/ha 4-5 lat wstecz pod pług w tym roku przed siewem żyta 4t z Mielnika i tez wyszło ponad 6ph, a było 4,2ph. Razem wapnowana inna działka ta sam dawka i teraz jest 4,6ph a było coś koło 3,9ph 3 lata temu

Edytowany przez bialy2005, 22 styczeń 2014 - 21:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2680 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 22:33

Wapnowanie pola

ad.1 Kreda to nie wapno tlenkowe.To węglanowe.
ad.2 Tak, najprościej rozpoznać testem z wodą(broń boże z octem).Jeżeli do szklanki wsypiesz węglanowe i dolejesz trochę wody nic się nie będzie działo przez 100 lat,jeżeli to będzie tlenkowe(nie wodorotlenek czyli hydrat budowlany) jak dolejesz trochę wody wapna zacznie przybywać po paru minutach.Zacznie "rosnąć"
ad.3 Tak, wapno można dać do analizy , najlepiej do najbliższej Stacji Chemiczno-Rolniczej.Producent powinien mieć badania co najmniej ze Stacji Chemiczno-Rolniczej.
ad.4 Najpierw trzeba odkwasić glebę.
ad.5 To zwykły dolomit(mielony kamień), zawiera wapno w formie węglanowej.
ad.6 polecam artykuł link http://phavi.wapno-i...eb-w-polsce.pdf , warto przeczytać cały artykuł, ale jakby ci się nie chciało to tabelki z dawkami masz na stronie 30. Zwróć uwagę na to że dawki są podane w czystym składniku CaO.

Link podany przez kolegę zawiera świetny artykuł warto przeczytać z uwagą, myślę że w takiej literaturze powinniśmy szukać wiedzy a nie zawierzać niedouczonym, psełdo doradcom.

Stacje Chemiczno-Rolnicze podają przy wynikach ile zastosować wapna CaO/ha jest to dawka najbardziej racjonalna której zastosowanie z reguły przenosi nas o jeden poziom wyżej w pięciostopniowej skali potrzeb wapnowania: konieczne, potrzebne, wskazane, ograniczone, zbędne
Czyli mamy działkę gdzie wapnowanie jest konieczne stosujemy wyliczoną dawkę, po dwóch sezonach wegetacyjnych robimy analizę, pH powinno mieścić się już w zakresie potrzep wapnowania na poziomie ,,potrzebne,, gdzie mamy kolejną dawkę CaO, stosujemy, za 2 lata analiza i tak aż do zbędnego.
Jak już mamy OK czyli wapnowanie ,,zbędne,, to kontrolujemy co 4 lata.
Osobiście widzę to tak: potrzeby wapnowania na poziomie ,,konieczne,, ,,potrzebne,, - maksymalnie 2 t/ha kredy reszta wapna z okresu przedkredowego (jak niski Mg to dolomit) potrzeby wapnowania na poziomie: ,,wskazane,, ,,ograniczone,, - tu już może być sama kreda, bo mniejsze dawki, chociaż myślę że zbyt szybko się wypłukuje na moich lekkich glebach. Tlenku nie biorę pod uwagę ponieważ jak wspomniałem mam piachy.