Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#2541 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 20:35

Wapnowanie pola Z Nordkalku Magnesium bardzo dobre i nie wychodzi drogo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 01:11
  •  

#2542 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 20:37

Wapnowanie pola tzn ja bym wolal takie wapno luzowe

#2543 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 30 grudzień 2013 - 00:30

Wapnowanie pola

Mogę polecić Ci oxyfertil 75/25 wapno tlenkowe z magnezem granulowane.Cena około 500-600 za 1t big bag.Dawka 1t/ha

Nie jest to jakaś ściema? Nie dla się zgranulować wapna tlenkowego...
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2544 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 08:22

Wapnowanie pola Działać to działa to wapno.Kilkakrotnie stosowałem.Pisał kiedyś Agronom że jest to dolomit prazony.Dobrze wyśiewa sie to wapno zwykłym rozsiewaczem.Produkuje je Lhoist więc raczej bubla nie sprzedają.Może żle sie wyraziłem że granulowane ponieważ wygłada ono bardziej jakby było kruszone.

#2545 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 13:21

Wapnowanie pola

tzn ja bym wolal takie wapno luzowe

Z Nordkalku Magnesium

#2546 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 00:12

Wapnowanie pola Panowie mam zamiar dać teraz na pola po 1t/ha i na wiosne po orce znów poprawić po 1t Chce zastosować wapno palone CaO 90% granulacja 3-12 mm z Lhoist tylko nie wiem czy brać z Tarnowa opolskiego ,czy z Górażdże niby blisko siebie ,ale czy jest różnica?

Mam pH bardzo niskie bo 4 i dużo magnezu ,i czy to jest dobry pomysł z tym wapnem palonym?

#2547 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 17:32

Wapnowanie pola a jesli sie stosuje np wapniaki i kredy to pozniej i tak pewnie trzeba dac wapno normalne bo wapniaki to odkwaszaja glebe szybko ael krotko dzialaja co nmei a normalne wapno rzucic na 3 lata mozna?>

#2548 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 19:00

Wapnowanie pola no i cały skład wapna palonego zamówiony. jak pogoda dopisze to jeszcze w tym miiesiącu rozsiej część:)

#2549 Share marcin999

marcin999

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 13:42

Wapnowanie pola Panowie mam pytanie. zasiałem żyto hybrydowe na jesieni termin optymalny, przed siewem poszło wapno tlenkowe 40% CaO w ilosci 1.5 t Cao. Zrobiłem badania gleby i ph mam na pozimie 4-4,5. I tak sie zastanawiam czy gdybym dał teraz wapno Florovit AGRO (wapno granulowane 100% reaktywności), jeszcze przed opadami śniegu (jak śnieg spadnie to może rozpuści to wapno i przejdzie ono w głębsze partie gruntu), to w czymś to pomorze, czy może nie ma sensu pakować kasy bo to i tak niczego nie zmieni? a na wiosnę saletrosan i mocznik w drugiej dawce.?
p.s. klasa gleby v i vI Co o tym myślicie?

#2550 Share MatiRol92

MatiRol92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 15:24

Wapnowanie pola mam taki sam problem :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2551 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 18:36

Wapnowanie pola na jaką szerokość można wysiać kredę pastewną gruboziarnistą rozsiewaczem od nawozów dwutarczowym? jest znacznie tańsza od wapna granulowanego a CaO tyle samo.

#2552 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 09 styczeń 2014 - 22:01

Wapnowanie pola kreda pastewna gruboziarnista nie nadaje się do odkwaszania gleby !!! Daj ją kurom :) Na pole szkoda tego dawać . Reaktywność tego towaru jest zerowa .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2553 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 22:46

Wapnowanie pola KZK z Krynicy (produkują również wapniak koszelowski) podają, że ich kreda pastewna ma reaktywność 98%

#2554 Share farmer1973

farmer1973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 09:47

Wapnowanie pola

kreda pastewna gruboziarnista nie nadaje się do odkwaszania gleby !!! Daj ją kurom :) Na pole szkoda tego dawać . Reaktywność tego towaru jest zerowa .

Kolego agronom, podajesz się za znawcę wapna i wapnowania a widzę że pojęcia zielonego nie masz.Kreda to nic innego jak wapno węglanowe tyle że drobniej zmielone. Zwykłe wapno węglanowe aby spełnić normy musi być zmielone poniżej 2 mm. Kreda pewnie jest zmielona dużo drobniej. Jeżeli jest drobniejsza to automatycznie reaktywność jest większa.Kurom też dają oczywiście ale to nie świadczy o tym że że się do gleby nie nadaje.A że reaktywność jest zerowa to jakaś nowość na rynku musi być.Każde wapno ma jakąś reaktywność, a o takim żeby miało zero pierwsze słyszę.Nie pisz bzdur.Oczywiście mamy wolny kraj i wiem że ci wolno.

#2555 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 10 styczeń 2014 - 10:31

Wapnowanie pola

KZK z Krynicy (produkują również wapniak koszelowski) podają, że ich kreda pastewna ma reaktywność 98%

to podeślij kolego jakiś link gdzie tak piszą .

Kolego agronom, podajesz się za znawcę wapna i wapnowania a widzę że pojęcia zielonego nie masz.Kreda to nic innego jak wapno węglanowe tyle że drobniej zmielone. Zwykłe wapno węglanowe aby spełnić normy musi być zmielone poniżej 2 mm. Kreda pewnie jest zmielona dużo drobniej. Jeżeli jest drobniejsza to automatycznie reaktywność jest większa.Kurom też dają oczywiście ale to nie świadczy o tym że że się do gleby nie nadaje.A że reaktywność jest zerowa to jakaś nowość na rynku musi być.Każde wapno ma jakąś reaktywność, a o takim żeby miało zero pierwsze słyszę.Nie pisz bzdur.Oczywiście mamy wolny kraj i wiem że ci wolno.

Nie wiem czemu zarzucasz mi że nie mam pojęcia skoro to co ty tu napisałeś ja pisałem na kilku ostatnich stronach :)
Są wapna które są nie reaktywne - np wap-mag , albo kruszonki( gruboziarnista kreda pastewna) .
Reaktywność to zdolność wapna do szybkiego rozkładu mierzona w wodzie - pisałem już o tym we wcześniejszych postach. Jeżeli reaktywność jest niska lub zerowa to świadczy to o tym że grudki wapna będą się rozkładać bardzo długo może nawet kilkaset lat .
Tu na przykład podaje link do bardzo popularnego w Polsce nawozu do specyfikacji wapmagu z siarkopolu w punkcie 10 napisano : Produkt nie jest reaktywny ! Jest to zgodne z prawdą ponieważ wapmag to kamień otoczkowany o grubości ziarna 1-2mm pokryty warstwą gipsu .
W praktyce oznacza to że pomimo iż w badaniach wychodzą wyniki że produkt zawiera składniki takie jak wapń, siarka, magnez to w rzeczywistości te składniki nie są dostępne dla roślin gdyż są zawarte w drobnych kamyczkach które nigdy się nie rozłożą - podobnie jak np piasek składa się z krzemu - który nie jest jednak dostępny dla roślin mimo że jest go w glebie ponad 50% .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2556 Share przemo89

przemo89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 11:15

Wapnowanie pola Koledzy co lepiej wybrać
Nordkalk Solid Cal po 70/t
Wapniak Koszelowski 500/0,5t

#2557 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 15:43

Wapnowanie pola Kto proponuje ci wapniak koszelowski po 500zł za pół tony ? Chyba masz na myśli 500zł za tonę ?

#2558 Share przemo89

przemo89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 15:57

Wapnowanie pola Tak, źle napisałem. To która opcja będzie lepsza?

#2559 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 16:05

Wapnowanie pola skład jest podobny. reaktywność Nordkalku jest słaba - wynosi około 50% . Reaktywność Koszelówki to prawie 100% .
Przy nordkalku więcej się namęczysz z rozsiewaniem i wysiew nie będzie za bardzo równomierny .
Innymi słowy żeby zrównoważyć efekt jaki da tona Koszelówki trzeba by wysiać około 3-4 tony nordkalku .
I jak będziesz kupował Koszelówkę to bierz tylko drobny granulat ( do 8mm) a nie ten gruby .
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2560 Share adriano

adriano

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 10 styczeń 2014 - 18:10

Wapnowanie pola link dla kolegi Agronoma z Kujaw http://www.kzkpolska....php/3/produkty
Calfoder AG

zakupiłem wapno granulowane Grade. proszę doradźcie mi czy wysiać je ju teraz czy dopiero pod agregat?