Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#2521 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 17 grudzień 2013 - 20:49

Wapnowanie pola witam fachowców w dziedzinie wapnowania . Może był już podobny temat ale nie mam czasu czytać bo mam małe dziecko żonę i nie mam kiedy czytać . Wziąłem teraz na dniach ugór 1 ha obok mojego pola zmierzyłem dziś pH i wychodzi ze jest 4,5 . Myślałem żeby teraz wysiać kredę w ilości ok 3 tony na wiosne zgruberować poczekać aż chwasty odrosną potem glifosat nastenie orka znowu kreda pewnie ze 3 tony mocznik 200 kg w podsiewacz 300 kg polifoski 6 i kukurycza . prosił bym specjalistów o wypowiedż na ten temat co i jak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 05:38
  •  

#2522 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 18 grudzień 2013 - 08:28

Wapnowanie pola

witam fachowców w dziedzinie wapnowania . Może był już podobny temat ale nie mam czasu czytać bo mam małe dziecko żonę i nie mam kiedy czytać . Wziąłem teraz na dniach ugór 1 ha obok mojego pola zmierzyłem dziś pH i wychodzi ze jest 4,5 . Myślałem żeby teraz wysiać kredę w ilości ok 3 tony na wiosne zgruberować poczekać aż chwasty odrosną potem glifosat nastenie orka znowu kreda pewnie ze 3 tony mocznik 200 kg w podsiewacz 300 kg polifoski 6 i kukurycza . prosił bym specjalistów o wypowiedż na ten temat co i jak

Kolego pomysł jest bardzo dobry, tylko pamiętaj, ze na wiosnę jak posiejesz wapno to zachowaj okres chociaż jednego miesiąca zanim wysiejesz NPK.

@Astora radzisz teraz siać na ostrą skibę i tak zostawić, czy może zabronować?

Najlepiej posiej teraz po orce, a na wiosnę zabronujesz tylko i wysiejesz zboże.

mamut1,
mylisz pojęcie, wapna tlenkowego a wapna węglanowego. Wapno tlenkowe pochodzi z prażenia skał wapiennych i posiadaja zazwyczaj powyżej CaO 60%, a wapna węglanowe (CaCO3 - ok. 99%) pochodzą z przerobu skał wapiennych i maksymalnie może mieć CaO 56% ponieważ ustawa mówi, że producent musi podawać w tlenku wapnia, ale jest to forma węglanowa. Czyli prawidłowa nazwa to wapno wapniowo - węglanowe. Co do wilgotności to wiadomo, raz moze być suchsze a raz mokrzejsze, na pogode nikt nie ma wpływu. Z tego co wiem to wilgotnośc wapna węglanowego może mieć nawet max. 10%. Suche wapno ma ok. 4-5% więc tutaj nie ma dużej różnicy. W porównaniu do kredy jeziornej czy pisanej to mozna powiedzieć ze jest bardzo suhe.
Podawałem wcześniej kilku producentów, którzy mają bardzo dobre wapno, wystarczy podzwonić i popytać o ceny, bo cena to uzależniona od odległości z Kopalni do Ciebie. Na ogół firmy te skierują cię do dystrybutorów i tam się wszystkiego dowiesz.

#2523 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 18 grudzień 2013 - 13:49

Wapnowanie pola ja też zamierzam posiać na zaorane pole kredę lecz pod koniec listopad był wywieziony obornik i jaki zachować odstęp od obornika, a z kolei wiosną NPK bezpośrednio na skibę czy pierw pobronować i dopiero NPK ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie zobacz »

•  

#2524 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 18 grudzień 2013 - 22:32

Wapnowanie pola

mam pytanko orientuje sie ktos czy mozna by bylo rozsiac krede zima jak sie troche ziemia przymarznie

Z prawnego punktu widzenia - nie. Chyba od 1grudnia jest bezwzględny zakaz stosowania nawożenia i ochrony roślin. Ale praktyka jest inna, kwestia życzliwości sąsiadów ;)

#2525 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 20 grudzień 2013 - 10:26

Wapnowanie pola

Niby to samo ale różnice są jednak znaczne:
Wapniak koszelowski ma bardzo grube granule(do 5cm!!!) .

Dane producenta: wapniak koszelowski granulacja 2,0 - 4,0mm, wapniak kornicki granulacja 2,0 - 5,0mm, skład ten sam, nie widzę różnic.

Dla mnie kreda to również mączka wapienna przemielona do postaci kredy . ( bo dobrze zmielona skała -ma postać kredy i jest czystsza chemicznie)
Więc w tym punkcie się nie zgadzam.

Wnioskuję, że dla Kolegi wiele pojęć ma inne znaczenie niż te rzeczywiście obowiązujące, no cóż nie neguję tego, każdy ma prawo tworzyć swój świat, ale Kolego na litość boską ,,dobrze zmielona skała ma postać kredy,, ! Nie opowiadaj głupot coś tam wiesz że dzwonią ale w którym kościele to już nie bardzo. Jeśli to miał być żart to gratuluję, przedni.

Edytowany przez sobuciak, 20 grudzień 2013 - 10:31.

#2526 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 20 grudzień 2013 - 10:54

Wapnowanie pola kolego ,
Ta wiedza wynika z licznych eksperymentów które przeprowadziłem i z publikacji na temat podobnych eksperymentów IUNG Puławy.
W odkwaszaniu gleby i reaktywności mączka wapienna ma lepsze właściwości niż kreda jeziorna czy kreda pisząca . Wynika to z czystości składu i dużo mniejszej ilości zanieczyszczeń w mączce niż w kredzie. Więc wyważając plusy i minusy mączki i kredy wychodzi bardzo podobnie.
Poza tym z naukowego punktu widzenia dobrze zmielona skała wapienna ma w geologii i przemyśle nazwę kredy wapiennej lub kredy technicznej ewentualnie kredy pastewnej i wielu producentów stosuje takie nazewnictwo - chyba nie przez przypadek!

Wapniak koszelowski ma grubą granulację - przynajmniej u nas taką sprzedają i granule są w przedziale od 1mm do kilku centymetrów. Kto siał ten wie o czym pisze .
pozdrawiam i życzę wesołych świąt :)

Edytowany przez Agronom_kujawy, 20 grudzień 2013 - 10:56.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2527 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 20 grudzień 2013 - 21:31

Wapnowanie pola Od kilu lat dzierżawię działkę na której dwukrotnie wykonywałem analizę gleby w odstępie ok 5lat gleba leka a ph jest między 6,5 a 7 pytanie dlaczego ph jest stale na tym samym poziomie mimo że nie stosowałem tam nigdy wapna i w dodatku na tak wysokim poziomie?

#2528 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 20 grudzień 2013 - 22:16

Wapnowanie pola Jakim sposobem dokonałeś analizy?

#2529 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 grudzień 2013 - 22:25

Wapnowanie pola

Z prawnego punktu widzenia - nie. Chyba od 1grudnia jest bezwzględny zakaz stosowania nawożenia i ochrony roślin. Ale praktyka jest inna, kwestia życzliwości sąsiadów ;)

Nawożenia organicznego ;)
A wapno nie jest nawozem! Można stosować zawsze i wszędzie.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2530 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1489 postów

Napisany 21 grudzień 2013 - 15:38

Wapnowanie pola

Jakim sposobem dokonałeś analizy?

W stacji chemiczno rolnej pomyślałem że pomylili próbkki ale po pięciu latach wyniki były z tej działki zbliżone czyli jednak to nie to

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2531 Share bulamondeo

bulamondeo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 21 grudzień 2013 - 16:32

Wapnowanie pola w jakim odstepie czasu mozna wysiewac fosfor i wapno (wapniak koszelowski) na wiosne oczywiscie??? zebu uniknac uwsteczniania sie fosforu?

i czy mozna stosowac Wapniak koszelowski na pszenice ozim wiosna razem z 1 dawka azotu???czy mozna mieszac??? i w jakiej dawce ph 5

#2532 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 21 grudzień 2013 - 16:34

Wapnowanie pola ale wapniak to raczej sie daje w glebe a nie na wierzch no na wierzch daja tez po trochu

#2533 Share supermichal13

supermichal13

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze Motoryzacja, rolnictwo, robienie filmów rolniczych.

Napisany 27 grudzień 2013 - 22:08

Wapnowanie pola Witam :)

Chciałbym w przyszłym roku po wapnować pole (wapnem granulowanym)
I chciałem się zapytać czy mogę po wapnować na wiosnę przed orką ???
Zapraszam na kanał na YT http://www.youtube.c...13?feature=mhee

#2534 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 27 grudzień 2013 - 22:16

Wapnowanie pola Mi mówili że wapno granulowane powinno iść raczej pod agregat czyli płytko lub pogłównie na rośliny.

#2535 Share supermichal13

supermichal13

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 117 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze Motoryzacja, rolnictwo, robienie filmów rolniczych.

Napisany 28 grudzień 2013 - 09:25

Wapnowanie pola A ja słyszałem że wapna nie można stosować z nawozami PK
Zapraszam na kanał na YT http://www.youtube.c...13?feature=mhee

#2536 Share bulamondeo

bulamondeo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 12:45

Wapnowanie pola czyli poglownie na pszenie raczej TAK??? a w jakiej ilosci zeby jej nie uszkodzic???i czy lacznie z azotem?? z PK sie nie stosuje lacznie,jakis okres musi minac,gdzies czytalem ze 6-8tygodni.

#2537 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 15:26

Wapnowanie pola u nas tak ijeden to wapno sypal i agregatem pszemieszal a po 3 tygodniach siał pk i siew zboza

#2538 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 11:10

Wapnowanie pola poledzcie jakies dobre wapno na pole z magnezem ale zeby dzialalo wmiare szybko czyli dolomit nie bardzo b owolno dziala

#2539 Share lambogrand

lambogrand

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 475 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 12:08

Wapnowanie pola czy ktos juz dostal w slaskim doplate do wapna? ja wniosek w sierpniu zlozony a kasy niema do dzis podobno kasy narazie na to niemaja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2540 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 12:38

Wapnowanie pola

poledzcie jakies dobre wapno na pole z magnezem ale zeby dzialalo wmiare szybko czyli dolomit nie bardzo b owolno dziala

Mogę polecić Ci oxyfertil 75/25 wapno tlenkowe z magnezem granulowane.Cena około 500-600 za 1t big bag.Dawka 1t/ha