Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5874 odpowiedzi na ten temat

#2501 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 grudzień 2013 - 14:17

Wapnowanie pola Kreda to węglan wapnia o postaci prawie amorficznej- w skrócie.
Wielu producentów nazywa mączki wapienne kredą i moim zdaniem jest to ok .
Bo i kreda jeziorna i kreda pisząca i kreda wapiena(mączka wapienna) to towar chemicznie i fizycznie niemal identyczny . Różnice są niewielkie.
Jednak dla odróżnienia kredy od wapna odmiany 04 i 05 ( czyli wapna w szerokim zakresie przemielenia -od mączki po kruszonkę ) należy coś co działa rewelacyjnie określać jednym słowem: KREDA .
Pozostałe wapna kredą nie nazywajmy i będzie logicznie i przejrzyście .
A rolnik zakupując kredę będzie pewny że kupuje towar o najwyższej reaktywności i skuteczności .
Potwierdzają to badania IUNGU PUŁAWY które otrzymałem od jednego z forumowiczów i które mogę zainteresowanym przesłać na maila .
Badania są obiektywne gdyż próby i wyniki polegają na odkwaszaniu kwaśnej gleby za pomocą rożnych rodzajów nawozów wapniowych .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 17:26
  •  

#2502 Share lonski

lonski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 15:15

Wapnowanie pola A co powiecie o Dolokornie /680 zł/T). Mam niski Mg i odczyn coś koło 5,5 opłaca się to siać czy lepiej poszukać jakiegoś węglonowo-magnezowego w luzie?

#2503 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 13 grudzień 2013 - 15:22

Wapnowanie pola Dolokorn się nie opłaca - lepiej zastosuj kizeryt
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2504 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 17:25

Wapnowanie pola a więc co lepiej stosować kredę granulowaną czy wapno węglanowe nordkalk standard w jakich ilościach i co ile lat czy co roku i jak najlepiej wprowadzić magnez ?

#2505 Share stojanow

stojanow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 22:03

Wapnowanie pola

Ja polecam kredę .
Zobacz co tam u ciebie mają za kredę i napisz to coś dobierzemy.

najblizej mam do zaklad kredowy mineral trebaczew takie pytanie czy na lekkie ziemie mozna stosowac i w jakiej ilosci

Edytowany przez stojanow, 13 grudzień 2013 - 22:09.

#2506 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 19:14

Wapnowanie pola ja mam pytanie jakie wapno jest lepsze do stosowania na sciernisko wapno dolomitowe ktore dziala powoli i zawiera magnez ? czy wapno węglanowe ktore dziala szybciej ale nmie zawiera magnezu ?

#2507 Share zyga2905

zyga2905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, moto i takie tam :p ;)

Napisany 15 grudzień 2013 - 11:23

Wapnowanie pola Panowie ponawiam pytanie : Mam wapno węglanowe 50% i magnezowe, czy moge je posiać razem, prosto na orke wiosną bo teraz nie zdążyłem... ? Robił ktoś tak już, czy wpłynie to nie korzystnie na rosliny potem? Z góry dzięki za odp

#2508 Share ppiotr

ppiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 21:21

Wapnowanie pola Dziś zrobiłem doświadczenie, do dwóch słoików wsypałem po 200 gram ziemi co ma 5 ph, i jednego łyżkę wap-magu a do drugiego łyżkę wapna magnezowego z Krakowa i do obu słoików po trochu wody żeby się rozpuściło, wyszła taka gęsta zupa, potem zmierzyłem ph i wyszło 5,5 dla wap-magu i 8 dla magnezowego, słoiki odłożyłem na półkę i zmierzę jeszcze raz za miesiąc może ten wap-mag się jeszcze rozpuści, dobrze że go kupiłem tylko jedną paletę, pare dni wcześniej robiłem test z wapnem budowlanym w ten sam sposób to brakło skali na kwasomierzu, niedługo zakupie wapniak kornicki i wapno z cukrowni to zrobię test.

#2509 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2845 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 22:44

Wapnowanie pola Jakim pH metrem mierzyłeś?

Edytowany przez damianzbr, 15 grudzień 2013 - 22:46.

#2510 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 08:38

Wapnowanie pola

a więc co lepiej stosować kredę granulowaną czy wapno węglanowe nordkalk standard w jakich ilościach i co ile lat czy co roku i jak najlepiej wprowadzić magnez ?

Jeśli chcesz podnieść odczyn, to najlepiej zastosuj wapno wapniowo -węglanowe (krede nawozową), jest tylko kilku dobrych producentów wapna tych których znam, którzy mielą skałę - Nordkalk, Morawica, Lhoist Bukowa a reszta to odsiewa bo nawet nie mają młynów. Dawki musisz dostosować do odczynu i klasy ziemi jakią posiadasz. Myślę ze to możesz się dowiedzieć od producenta.

Panowie ponawiam pytanie : Mam wapno węglanowe 50% i magnezowe, czy moge je posiać razem, prosto na orke wiosną bo teraz nie zdążyłem... ? Robił ktoś tak już, czy wpłynie to nie korzystnie na rosliny potem? Z góry dzięki za odp

Oczywiście , ze wapna węglanowe możesz mieszać a im wcześneij wysiejesz to szybciej będziesz miał zamieżony efekt, wiec nie czekaj tylko siej póki jest pogoda.
Tylko pamiętaj, zebyś nie wysiewał po nich innych nawozów NPK. Zachowaj przerwę chociasz 1 miesiąc.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2511 Share ppiotr

ppiotr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 555 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 08:52

Wapnowanie pola

Jakim pH metrem mierzyłeś?

Takim http://www.castorama...nwil-35-ml.html

#2512 Share zyga2905

zyga2905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, moto i takie tam :p ;)

Napisany 16 grudzień 2013 - 09:42

Wapnowanie pola @Astora Dzięki za odp. Nie moge wjechać na pole bo mokro i dlatego biore pod uwage wysiew wiosną

#2513 Share stojanow

stojanow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 18:09

Wapnowanie pola mam pytanko orientuje sie ktos czy mozna by bylo rozsiac krede zima jak sie troche ziemia przymarznie

#2514 Share Tomasso

Tomasso

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 147 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 18:19

Wapnowanie pola Witam mam pytanie. Czy stosował ktoś wapno defekacyjne ?? orientujecie się czy warto w to zainwestować??

#2515 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 18:25

Wapnowanie pola Co myślicie o takim rozwiązaniu kupiłem kredę i chcę wysiać jak ziemia zamarznie a na wiosnę obornik i orka dodam że tą partia kredy była mokra i są spore bryły lepiej przed obornikiem gruberem zjeździć czy niesiać wogule wapna co sądzicie otym ma to sens ?

#2516 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 09:59

Wapnowanie pola Wapno defekacyjne to uboczny produkt z cukrowni, ciężki w wysiewie i posiada ok. CaO 25% i wilgotnosć ok. 30%, więc sobie przeliczy czy warto go kupić, czy nie lepiej wziaść suche wapno z przerobu skał wapiennych. Jesli masz zastosować 3 razy więcej wapna z cukrowni to dodaj do tego jeszcze większy koszt wysiewu. Więc liczy się tylko wynik ekonomiczny. Nie sztuką jest narobić się a nie mieć z tego nic.

Co myślicie o takim rozwiązaniu kupiłem kredę i chcę wysiać jak ziemia zamarznie a na wiosnę obornik i orka dodam że tą partia kredy była mokra i są spore bryły lepiej przed obornikiem gruberem zjeździć czy niesiać wogule wapna co sądzicie otym ma to sens ?

Wysiej tą kredę teraz, to już rozpusci się przez zimę i wejdzie w warstwę orną. Na wiosnę noramlnie daj obornik i siej zboża.

#2517 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 15:40

Wapnowanie pola Dzięki za info mam zamiar zasiać qq więc powinno się rozłożyć posieję jak tylko ziemia zmarznie bo jest mokro na polu

Edytowany przez mammut1, 17 grudzień 2013 - 15:42.

#2518 Share kris7530

kris7530

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 17:43

Wapnowanie pola Kolego Astora jeśli możesz to prosiłbym o info jaką zawartość ma CaO ''suche wapno z przerobu skał wapiennych'' i w jakiej jest cenie i jaki procent ma wilgotności i gdzie go można kupić i ewentualny koszt transportu.pozdrawiam.

#2519 Share pawelJD

pawelJD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 411 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 17:58

Wapnowanie pola @Astora radzisz teraz siać na ostrą skibę i tak zostawić, czy może zabronować?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2520 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 18:14

Wapnowanie pola Chyba chodzi ci o wapno tlenkowe czyli kredę zawiera 50% CaO koszt koło 70zł za tonę ale to jest kopalina a suche wapno to sporo kosztuje ta cena co podałem może się rużnić w zależności od odległości