Skocz do zawartości

agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Pola
Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#2481 Share alicja15

alicja15

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 09 grudzień 2013 - 12:21

Wapnowanie pola " Astora " bardzo dziękuje za odpowiedż i za przeliczniki. Szczerze mówiąc miałam nadzieje, że ten Granukal ma więcej "wapna" po przeliczeniu. Bo niby na tej niemieckiej stronie coś tam napisali żeby stosować od 6 do 14 kg/ 100 m2. To chyba wychodzi od 600 kg do 1,4 t na 1 ha. Dlatego myślałam , że jest "mocniejsze" :(
Nie zależało mi na dostarczeniu magnezu tylko właśnie na podniesieniu ph. U nas tu nie ma możliwości kupić np. kredy tak luzem. Wszystko trzeba zamawiać jak już to właśnie tam gdzieś na dole Polski i organizować transport stamtąd. Czy są teraz jeszcze jakieś dotacje do wapna tak jak kiedyś ??
( u nas tu w zach-pom jedynie można kupić w bigbagach dolomitowe albo to właśnie niemieckie )
A tego wapna niemieckiego na ph 4,5 dane 2 t na ha czyli wychodzi na to że dużo zamało ??

Edytowany przez alicja15, 09 grudzień 2013 - 12:24.

.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 09:27
  •  

#2482 Share mariuszzz

mariuszzz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 21:53

Wapnowanie pola Witam,
jeśli jesteś z zachodniopomorskiego to najbliżej czyli tez najtaniej powinno być wapno Kujawit z kopalni firmy Lafarge w Barcinie koło Bydgoszczy. To wapno węglanowe, które ma ok 50% CaO czyli to samo co wapno Standard z Nordkalku czy z Morawicy.

#2483 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 11 grudzień 2013 - 11:47

Wapnowanie pola Koledzy ,
W wapnowaniu nie jest istotny tylko parametr zawartości CaO , tym bardziej że w badaniach IUNGU PUŁAWY wyszło że w odkwaszaniu gleby taka sama dawka CaO (wapna tlenkowego) słabiej odkwasza glebę niż wapno kredowe w tej samej dawce ( mielone ze skały wapiennej) . A skoro tak to przeliczanie które narzuca Polski ustawodawca wcale nie wprowadza ułatwienia w wyborze wapna. Tak jak tu pisano w Niemczech nie przelicza się wapna na CaO i w ogóle mało kto stosuje wapno budowlane, może dlatego że już zdążyli się przekonać że nie ma jak wapno kredowe . Widać efekty po małych dawkach i już w pierwszym roku. Wszelkie inne wapna są wątpliwe i nie pewne - w zależności od tego co akurat przywiozą , czasami mogą przywieźć taki towar że bedzie nadawał sie jedynie na utwardzenie gruntu a nie do odkwaszania .
Innymi słowy patrzmy na parametr reaktywności i stosujmy mniejsze dawki a częściej .
Co do granulatów to trzeba uważać na oszustów sprzedających otoczkowany kamień i bez żadnych badań, atestów i faktury .
Prostym testem na reaktywność jest test w szklance wody . Dobre wapno rozpuszcza się nie zostawiając kamyczków.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2484 Share stojanow

stojanow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 18:13

Wapnowanie pola agronom kujawy mam pytanie dostalem wlasnie wyniki badan gleby ph bardzo niskie sieje sporo qq na ziarno wszystko juz zaorane pod przyszly siew i chcialby podniesc troche ph co by bylo najlepiej zasiac przed siewem myslalem o kredzie ale tam nie ma magnezu a u mnie tez spore ubytki tego skladnika moze moglbys cos poradzic

#2485 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 894 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 19:58

Wapnowanie pola agronom_kujawy właśnie jest tak jak piszesz, że sporo jest takiego wapna, że po rozsianiu się nie rozpuszcza i ostatnio sprawdzałem wapno z trębaczewa w szklance z wodą i woda się tylko zabieliła a na spodzie pełno kamyszkó

#2486 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 11 grudzień 2013 - 20:13

Wapnowanie pola Powiedzcie mi czy wapno kornickie a wapno koszelowskie to to samo czy coś innego?Według mapki zakłady produkujące te wapna są dość blisko siebie.Parametry wydają się te same a u handlarza różnica w cenie 40zł/t między jednym a drugim.Czy według was są lepsze od grade IV?

Edytowany przez KRISS75, 11 grudzień 2013 - 20:14.

#2487 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 11 grudzień 2013 - 20:23

Wapnowanie pola Jeśli chodzi o wapno z Minerału Trębaczew to widocznie piszesz o kredzie pastewnej a nie kredzie nawozowej. Kreda nawozowa z minerału nie zawiera kamyczków i jest bardzo pylista- konkretnie nazywa się to "wapniak " i jest pakowaene w big-bagi lub w worki 30kg.
Już kiedyś pisałem żeby nie kupować kredy pastewnej bo jest to kreda która dobrze się wysiewa ale nada do kur i tylko kury w żołądku to potrafią strawić dla tego ma to postać drobnych kamyczków i służy jako dodatek do pasz. Kreda nawozowa to towar bardzo skuteczny i tani - szczególnie jeżeli chodzi o ten z Minerału - jak najbardziej polecam.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2488 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2863 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 20:41

Wapnowanie pola

Powiedzcie mi czy wapno kornickie a wapno koszelowskie to to samo czy coś innego?Według mapki zakłady produkujące te wapna są dość blisko siebie.Parametry wydają się te same a u handlarza różnica w cenie 40zł/t między jednym a drugim.Czy według was są lepsze od grade IV?

jedno i to samo.

,,Kreda nawozowa z minerału nie zawiera kamyczków i jest bardzo pylista,,
Jest dokładnie tak jak kolega pisze. Ta z Trębaczewa nie zawiera żadnych kamyczków po rozpuszczeniu ponieważ akurat z tą bawiłem się w szklankę wody, ocet itp.

#2489 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 20:43

Wapnowanie pola

agronom kujawy mam pytanie dostalem wlasnie wyniki badan gleby ph bardzo niskie sieje sporo qq na ziarno wszystko juz zaorane pod przyszly siew i chcialby podniesc troche ph co by bylo najlepiej zasiac przed siewem myslalem o kredzie ale tam nie ma magnezu a u mnie tez spore ubytki tego skladnika moze moglbys cos poradzic

Ja polecam kredę .
Zobacz co tam u ciebie mają za kredę i napisz to coś dobierzemy.

#2490 Share piatek44

piatek44

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:03

Wapnowanie pola A jak wygląda stosunek szybkości działania (jakości wapna??) tej kredy z Trębaczewa do Kujawitu premium?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2491 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:10

Wapnowanie pola a ile tej kredy nawozowej stosować??

#2492 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 22:09

Wapnowanie pola

A jak wygląda stosunek szybkości działania (jakości wapna??) tej kredy z Trębaczewa do Kujawitu premium?

Mniej więcej podobnie z tym że geologicznie z Minerału jest wapno młodsze a więc ma mniej krzemionki i jest mniej skrystalizowane i bardziej miękkie co przekłada sie na efekt odkwaszania.

#2493 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6749 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 11 grudzień 2013 - 23:54

Wapnowanie pola

Powiedzcie mi czy wapno kornickie a wapno koszelowskie to to samo czy coś innego?Według mapki zakłady produkujące te wapna są dość blisko siebie.Parametry wydają się te same a u handlarza różnica w cenie 40zł/t między jednym a drugim.Czy według was są lepsze od grade IV?

Byłem tam w tym roku. Oba zakłady są położone z 1-2km od siebie. To jest to samo

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#2494 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 11:09

Wapnowanie pola Niby to samo ale różnice są jednak znaczne:
Wapniak koszelowski ma bardzo grube granule(do 5cm!!!) i jest niedosuszony przez co nie pyli przy wysiewie ale kupuje się około 7%wody.
Wapniak kornicki jest drobny i bardzo drobny ( poniżej 5mm) przez co działa szybciej i równomierniej się wysiewa i jest suchy więc trochę będzie pylił i mielił przy rozsiewie.
Oba produkty są granulowane z dodatkiem kleju (po rozpuszczeniu woda jest brunatna), i oba produkty skład mają podobny - w koszelowskim chyba odsiewają kamienie i krzemienie a w kornickim je mielą bo dużo ich jest po rozpuszczeniu w wodzie .

#2495 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 21:16

Wapnowanie pola tak a jakie wapno najlepei jzastosowac na glebe kwasna wczesniej lekko odkwaszona jakims wapniakiem i na sciernisko jakie wapno dac bo i malo magnezu a tak dolomit to wolno działa ale ma magnez czy lepiej jakies weglanowe wapno i kizeryt dac zeby magnez uzupełnić ?
i w jakich dawkach stosuje sie kizeryt i kiedy przed siewem czy przed orka i czy z nawozami mozna mieszac czy jak to stosowac ?

Edytowany przez jankes123, 12 grudzień 2013 - 21:17.

#2496 Share zyga2905

zyga2905

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, moto i takie tam :p ;)

Napisany 12 grudzień 2013 - 21:55

Wapnowanie pola Mam wapno węglanowe 50% i magnezowe, czy moge je posiać razem, prosto na orke wiosną bo teraz nie zdążyłem przed orka... ? Robił ktoś tak już, czy to szkoda wapna czy wpłynie to nie korzystnie na rosliny potem?

#2497 Share sobuciak

sobuciak

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 22:00

Wapnowanie pola Kolego @agronom_kujawy coś się tak uczepił tej kredy, mam wrażenie jak byś jakąś prywatę uprawiał. Z twoich wypowiedzi wnioskuję że każdy inny nawóz wapienny nie wywodzący się z epoki geologicznej zwanej kredą i który nie rozpuszcza się w wodzie, do d*p... się nadaje, myślałem że węglan wapnia (CaCO3) nie rozpuszcza się w wodzie tylko ulega powolnej reakcji głównie z kwasem węglowym zawartym w roztworze glebowym ale może się mylę.
Taka sama ilość nawozu wapniowego tlenkowego co kredowego w przeliczeniu na tlenek i słabiej odkwasza tlenkowe nie znam takich badań może podasz jakiś namiar chętnie się zapoznam.
Moim skromnym zdaniem ciężko ustosunkować się do tego który nawóz wapniowy czy wapniowo magnezowy można postawić na piedestale i uznać go za najlepszy, zależy co chcemy uzyskać czy szybko czy interwencyjnie czy długofalowo i na jakiej glebie. A co do kurzych żołądków to zapewniam Kolegę że nie tylko one mają tak cudowne zdolności, gleba również z tą kredą sobie świetnie poradzi nie za rok to za dwa i granulacja 5cm? takiego nawozu nie ma bo nie może być takiej granulacji, przynajmniej oficjalnie.
Nie pisz kursywą

Edytowany przez danielhaker, 13 grudzień 2013 - 11:10.

#2498 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 09:28

Wapnowanie pola rzeczywiscie kolega AGRONOM poleca nam zawsze kredę, a nie pisze jak można w prosty sposób sprawdzić reaktywnośc wapna. Koledzy piszecie, ze wrzuciliście wapno do wody i zostały na dnie kamyczki. Uczulam was zebyście nie pisali głupot, bo wapna typu węglanowego nie rozpuszczają się w wodzie tylko w kwasie który jest w ziemi. Któś wczesniej dobrze zaznaczył, ze najlepiej takie badanie w prosty sposób sobie wykonać, zrobić roztwór woda+ocet (pół na pół) wlać do szkalnki i wsypać wapno które posiadamy. jeśli wapno zacznie reagować w sposób zapienienia i piana bedzie unosiła się w górę to trzeba wiedzieć, ze wapno jest dobre, oczywiscie mozecie sobie porównać i zrobic roztwór w dwóch szkalnach w takiej samej ilosci i wsypać do nich dwa różna wapna np. wapniowo - węglanowe i wapniowo - magnezowe i zobaczycie dlaczego wapno magnezowe przynosi mniejsze kożyści. Ja już robiłem i powiem, ze wynik jest szokujący i zaskakujący ponieważ no poprostu wogóle się nie zapieniło (poprostu wapno TRUP) a wapno węglanowe bez magnezu szokujacy wynik, buzowało że przelało się ze szkalnki. Przy robieniu próby takiej pamiętajcie, zeby w szkalnce była taka sama ilość roztworu (woda + ocet pół na pół) i żeby wsypać taką samą łyżeczkę, zeby była taka sama ilośc wapna.
Agronom, zachęca do stosowania kredy i ma też rację bo to też dobry produkt, ale nie odbiegający od wapna węglanowego (dobrze rozdrobnionego), jeżeli ktoś nie zdążył wapnować na jesień to warto zastosować kredę nawet granulowaną w ilosci ok. 1 tony, ale pamiętajcie, zę to i tak nie ureguluje nam odczynu, ale zaspokoj potrzebę roslinie. Teraz musicie sobie przeliczyć, co warto zrobić, czy kupić tonę kredy granulowaną za 400-500zł która nie przyniesie bóg wie jakich efektów i pomoze nam tylko przez rok czy lepiej kupić 5 ton wapna węglanowego i zastosować w całości. gwarantuję, ze efektu przez 2-3 lata będą lepsze.

#2499 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 10:23

Wapnowanie pola Dla mnie kreda to również mączka wapienna przemielona do postaci kredy . ( bo dobrze zmielona skała -ma postać kredy i jest czystsza chemicznie)
Więc w tym punkcie się nie zgadzam .Natomiast reaktywność jest czynnikiem podstawowym i decydującym i w laboratorium wykonuje się go własnie wg normy która zakłada "rozpuszczalność" w wodzie . ( pisałem już o tym w tym temacie sporo) .
Więc robiąc test w domu ze szklanką wody wykonujemy jak najbardziej naukowy test na reaktywność. To co nie rozpuszcza się w w wodzie odejmuje się od 100% i wychodzi jaka jest reaktywność wapna . Jeżeli zostaje 70% kamyczków to reaktywność takiego wapna wynosi 30% ( w skrócie!!!!) .
Test w occie to też jak najbardziej test naukowy .
Więc trzeba sobie radzić z oszustami własnie prostymi metodami.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2500 Share Astora

Astora

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 11:00

Wapnowanie pola To cieszę się ze odpisałeś, ale musimy wytłumaczyć innym czym jest kreda bo oni uważają krede jako kredę jeziorną np. Koszelowską, Kornicką lub Grade IV, a kreda nawozowa w nazewnictwie ustawodawcy to nic inego jak węglan wapnia rozdrobniony. Czyli jak piszesz kreda to lepiej zmień to na wapno nawozowe węglanowe, mączka wapienna to inni nie będą szukać wynalazków (i płacą po kilkaset złotych za tonę i stosują po klkaset kilo na ha i okzauje się że nic to nie pomogło i odczyn się nie zmienił) bo na tą chwilę to sądzę, że 90% to szukało kredy jeziornej, nie czytając wcześneij twoich postów, że KREDA to węglan wapnia rozdrobniony - nazywać to można kreda nawozowa.
PODKREŚLAM na podniesienie odczynu najlepsze jest:
wapno wapniowo - węglanowe (dobrze rozdrobnione CaO ,< 50% - reaktywność min. 80%)
mączki wapienne ( uciązliwe troche w wysieiw - ale rewelacyjne w działaniu - reaktywność pow. 90%)
i oczywiście kreda jeziorna (kopana) to też dobry produkt tylko bardzo wilgotny bo ok. 30% wody.