Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5863 odpowiedzi na ten temat

#2441 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 20:17

Wapnowanie pola a jakie wapno dawac najlepiej tlenkowe , weglanowe czy dolomitowe bo podobno dolomitowe nie za bardzo chwalą i opinia jest ze prawie wcale niedziala np na tej stronie www.polcal.pl a jak gleba uboga w magnez to c ostosowac a dolomit zawiera magnez ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 11:43
  •  

#2442 Share kkk2006

kkk2006

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 19 listopad 2013 - 23:17

Wapnowanie pola Agronomie a co sadzisz o nawozach wapniowych z nordkalku? warte swojej ceny?

#2443 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 08:12

Wapnowanie pola też właśnie się zastanawiam nad wapnem z nordkalku lecz czy lepiej dać więcej za nordkalk fast czy lepiej to standard i czy warto je stosować ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2444 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 12:12

Wapnowanie pola Fast bardzo dobrze dziala, efekt widoczny jest jhuz w pierwszym roku po nawozeniu nawet dawki 1t/ha.

Edytowany przez wiesko, 20 listopad 2013 - 12:14.

#2445 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 12:59

Wapnowanie pola A to ciekawe co to jest na allegro maja wystawioną kredę po 159zł tona oszust czy uczciwa firma? Nie ma mnie w kraju bo bym zadzwoni. http://kredomin.pl/

#2446 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 18:40

Wapnowanie pola Karol ty się do roboty weź i pedałuj tym składem :) a nie w necie siedzisz

#2447 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 19:42

Wapnowanie pola Hej mam pytanie. Czy można wapnować pole a zaraz po tym sadzić w to rośliny? Mam pewną roślinę wymagająca pH 5,5 a gleba jest b. zakwaszona i się zastanawiam, czy na wiosnę będzie można dać wapno a zaraz po tym ją sadzić. Jak sądzicie?
norweskie-lesne.pl

#2448 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 19:43

Wapnowanie pola Nie da się. Ruskim nie chce się robić.A na temat to rozsiałem w sobotę ecogram z tamtąd co ty brałeś po pszenicy 1.15 ha 1 tonę i na drugi kawałek 1.50ha 2 tony. Jestem ciekawy czy się już rozpuściła

#2449 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 21:38

Wapnowanie pola otoz jak wyzej mam glebe na ejdnym polu bardzo kwasna 4,5 ph i chcialbym szybklo to odkwasic szybko podobno odkwaszaja wapno kredowe typu kredowego i chce dac wapniak rudkowski wapno 06a dam na wiosne przed siewem a teraz pozniej po zniwach na sciernisko jakie wapno dac bo magnezu tez brakuje myslalem nad dolomitem ale podobno bardz owolno dziala i praktycznie zerowo działa prosze was o opinie ?

#2450 Share hh600

hh600

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 21:42

Wapnowanie pola proponuje http://www.polcalc.pl/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2451 Share johnyrs

johnyrs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 06:41

Wapnowanie pola A co sądzicie o "KWASOMIERZ GLEBY MIERNIK KWASOWOŚCI GLEBOWY" na allegro są po 20 - 40 zł , czy pomiar takim urządzeniem jest miarodajny. Ktoś z was ma taki? Jakieś porównania?

Nie pisz posta pogrubioną czcionką.

Edytowany przez KRISTOFORn, 21 listopad 2013 - 08:54.

#2452 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 21 listopad 2013 - 13:07

Wapnowanie pola

Agronomie a co sadzisz o nawozach wapniowych z nordkalku? warte swojej ceny?

Myślę że w swojej klasie są bardzo dobre , problem może być z wysiewem przy zakupie fasta, natomiast standard jest trochę niedomielony ale lepiej się dzięki temu sieje.

Hej mam pytanie. Czy można wapnować pole a zaraz po tym sadzić w to rośliny? Mam pewną roślinę wymagająca pH 5,5 a gleba jest b. zakwaszona i się zastanawiam, czy na wiosnę będzie można dać wapno a zaraz po tym ją sadzić. Jak sądzicie?

w zależności od rodzaju wapna
Jeżeli wapno jest szybko działające tzw jednoroczne lub jednosezonowe co oznacza że działa już w pierwszym sezonie to można takie wapno dać bezpośrednio pod siew czy sadzenie ( np. pod agregat) .
Jeżeli jednak wapno jest długo działające tzn. efekty widać dopiero po kilku latach to nie ma sensu dawać go pod agregat , lepiej dać pod orkę w większej ilośći np kilku ton na hektar .

a jakie wapno dawac najlepiej tlenkowe , weglanowe czy dolomitowe bo podobno dolomitowe nie za bardzo chwalą i opinia jest ze prawie wcale niedziala np na tej stronie www.polcal.pl a jak gleba uboga w magnez to c ostosowac a dolomit zawiera magnez ?

kolego
Wapna dolomitowe i kopalniane są przeważnie tanie i mało skuteczne , co nie oznacza że może uda ci się znaleźć jakieś tańsze wapno kopalniane i do tego dobrze przemielone .
Jednak większość tego typu nawozów to w 70-90 procentach drobna kruszonka która się niestety nie uaktywni w glebie ze względu na słabą reaktywność.
Magnez dobrze jest dać w kizerycie .
A jak dawać wapno to tyko kredowe.
pozdrawiam

A co sądzicie o "KWASOMIERZ GLEBY MIERNIK KWASOWOŚCI GLEBOWY" na allegro są po 20 - 40 zł , czy pomiar takim urządzeniem jest miarodajny. Ktoś z was ma taki? Jakieś porównania?

Kwasomierze za 20 zł to lepiej sobie odpuścić bo będzie pokazywał w kółko to samo .
Porządny kwasomierz musi mieć możliwość kalibracji .
A taki kosztuje minimum 400zł .
pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2453 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 13:27

Wapnowanie pola ale taj jak u mnie na wsi ti jeden sasiad stosuje jakies wapno magnezowe i to nie takei tanie placi ponad 2 tys za samochód takei kolor czekoladowe jakby

#2454 Share lew908

lew908

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów
  • Zainteresowania:Sport , Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 21 listopad 2013 - 17:06

Wapnowanie pola Z tego co słyszałem i kilka osób w mojej okolicy stosowało to to do samego odkwaszenia gleby stosują wapno budowalane . Niestety one tylko jest do odkwaszenia a reszty składników nie ma. O ile sie nie myle to ok 4-5 metrów wystarczy na hektar aby tak porządnie odkwasić ziemie

Edytowany przez lew908, 21 listopad 2013 - 17:17.

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

#2455 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7790 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 17:34

Wapnowanie pola 300-400 kg to na pewno nie odkwasi, ci co stosują i i ty nie bardzo wiesz o czym piszesz.
Wapno budowlane to jest zwykłe wapno tlenkowe, odsiew, i bardzo drobne, zmielone na pył, i dodatkowo może posiadać związki stosowane w budownictwie, które mogą bardzo źle wpływać na strukture gleby, można nim zrobić wiecej strat niż pożytku.
Do szybkiego odkwaszenie to tylko wapno tlenkowe z 3 t/ha.

#2456 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 18:00

Wapnowanie pola ten wapniak rudkowski to znajomy polecił on szybko odkwasza ale ja mowie zeby cos dluzej dzialalo zeby dac na sciernisko

#2457 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 listopad 2013 - 17:26

Wapnowanie pola Co myślicie o wapnie z Koszelówki bądź Urzędowa niedaleko Lublina?

#2458 Share Jurek321

Jurek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 09:29

Wapnowanie pola

a jakie wapno dawac najlepiej tlenkowe , weglanowe czy dolomitowe bo podobno dolomitowe nie za bardzo chwalą i opinia jest ze prawie wcale niedziala np na tej stronie www.polcal.pl a jak gleba uboga w magnez to c ostosowac a dolomit zawiera magnez ?

Ja stosuję z reguły dolomit z Siewierza co 3-4 lata w dawce 3 t./ha i rzadko tlenkowe przeważnie gdy wchodzę na pole o niskim ph i jestem zadowolony z dolomitu

#2459 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 20:25

Wapnowanie pola

Nie da się. Ruskim nie chce się robić.A na temat to rozsiałem w sobotę ecogram z tamtąd co ty brałeś po pszenicy 1.15 ha 1 tonę i na drugi kawałek 1.50ha 2 tony. Jestem ciekawy czy się już rozpuściła

napewno sporo wody spadło :)
a od 1.12 to będą potężne kolejki jak rosja od karnetu odejdzie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2460 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 23 listopad 2013 - 20:35

Wapnowanie pola Jednak się nie rozpuściło byłem dzisiaj i sprawdzałem.Ja chodzę z Łotwy na Rus i tam już od wtorku karnetu nie uznają. Ja się jeszcze załapałem w poniedziałek normalnie przejechałem.