Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#2381 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 październik 2013 - 21:16

Wapnowanie pola

Niestety nie wiem ale podejrzewam, że niska.

Zrób analizę gleby tym bardziej że to dopiero za rok będzie. Zdecydowanie lepiej dać wapno przed rzepakiem. A z fosforem w takim wypadku lepiej nie dawać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 00:07
  •  

#2382 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 24 październik 2013 - 21:32

Wapnowanie pola

@ Agronom_kujawy ja rozsiałem kredę granulowaną pogłównie na pszenżyto i pszenicę w ilość na 800kg/ha i mam pytanie na jak długo odkwasi i jak długo będzie ,,działać'' i czy za rok też wskazane jest zastosowanie kredy czy lepiej po żniwach zastosować wapno węglanowo magnezowe w ilości ok 3t/ha ?

witam kolegę :)
Wszystko jest uzależnione od gleby i rodzaju wapna jakie zastosowałeś , jeżeli jest to kreda tak jak piszesz to niczego szybszego i skuteczniejszego nie znajdziesz .
Wszystkie dolomity i wapna magnezowe to towar nie pewny , w zależności od przemielenia, jeżeli jest to kruszonka to nie warto tego kupować nawet za 50zł tona bo efektu nie będzie wcale . Wapno musi być dobrze rozpuszczalne , inaczej -musi mieć wysoką reaktywność , Wapmag na przykład ma reaktywność zerową . Dolomity około 20% kredy nawet do 100% . Reaktywność obok składu jest podstawowym parametrem za który warto zapłacić .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2383 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 25 październik 2013 - 16:41

Wapnowanie pola co sądzicie o tym wapnie http://dolokorn.pl i czy warto je zakupić? druga sprawa czy teraz po zbiorze buraka cukrowego mogę rozsiać wapno i zaorać na zimę? na wiosnę będę siał jęczmień a więc jakie wapno i teraz czy na wiosnę przed siewem??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2384 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 25 październik 2013 - 17:26

Wapnowanie pola Przed siewem pszenżyta dałem na pole Wapniak Koszelowski, do tej pory na wierzchu ziemi można znaleźć granulki tego wapna.
To jest wapń czy już tylko jakiś sam "klej"?

#2385 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 26 październik 2013 - 05:17

Wapnowanie pola

co sądzicie o tym wapnie http://dolokorn.pl i czy warto je zakupić? druga sprawa czy teraz po zbiorze buraka cukrowego mogę rozsiać wapno i zaorać na zimę? na wiosnę będę siał jęczmień a więc jakie wapno i teraz czy na wiosnę przed siewem??

Wiesz z tego co się czyta to jest zwykły dolomit czyli nie wart uwagi. Kosztuję może krocie bo granulat a efekt odkwaszający bardzo niski. Piszą że bardzo dobrze rozdrobniony - jeżeli tak jest to chwała mu za to. Jeżeli po zbiorze buraka będzie siał to wapno to szkoda troszke pieniędzy Kup kredę lub dobre węglanowe wapno.

#2386 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 26 październik 2013 - 12:01

Wapnowanie pola problem z dolokornem polega na tym że zalecane dawkowanie nie jest adekwatne do potencjału tego nawozu , dla tego dając go po 200 kg na hektar nawet co roku to stanowczo za mało , minimalna dawka w pierwszym roku to 500-1000kg takiego wapna co z przyczyn ekonomicznych jest pozbawione racjonalności . Wtedy dawki poniżej 500kg mogły by być racjonalne ale na pewno nie w pierwszym roku stosowania na kwaśnej glebie. Innymi słowy na glebie kwaśnej dawka musi być odpowiednio większa, jeżeli nie było wapnowane wiele lat to 200 kg wapna nawet o świetnych parametrach niewiele pomoże .
Ale na pewno nie jest to kamień otoczkowany tak jak wapmagi z siarkopolu czy lubonia

Edytowany przez Agronom_kujawy, 26 październik 2013 - 12:02.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2387 Share boniek1707

boniek1707

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 październik 2013 - 12:50

Wapnowanie pola @Agronom_kujawy jeżeli wczoraj wysiałem krede pastewną i przejechałem to agregatem, to jest jeszcze szansa wywieść np. za miesiąc obornik pryzmowany ponad rok i za orać to na zimę, czy zaorać samą krede a na wiosnę obornik i znowu orka? Na tym stanowisku będą warzywa typu, papryka, fasola.

#2388 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Filmowanie,

Napisany 26 październik 2013 - 13:46

Wapnowanie pola Z tego co ja się dowiadywałem to między wapnem a nawozami (naturalnymi/ sztucznymi) powinien minąć okres od 4 do 8 tygodni wtedy unikniemy strat Fosforu itp.

#2389 Share Rafik87

Rafik87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 26 październik 2013 - 16:29

Wapnowanie pola Koledzy, takie pytanie czy mogę wysiać wapno na już zasiany jęczmień bo coś blady jest... a przed siewem dostał juz polifoske 6

#2390 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 26 październik 2013 - 17:09

Wapnowanie pola

@Agronom_kujawy jeżeli wczoraj wysiałem krede pastewną i przejechałem to agregatem, to jest jeszcze szansa wywieść np. za miesiąc obornik pryzmowany ponad rok i za orać to na zimę, czy zaorać samą krede a na wiosnę obornik i znowu orka? Na tym stanowisku będą warzywa typu, papryka, fasola.

Jaką dawkę kredy wysiałeś na hektar ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2391 Share boniek1707

boniek1707

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 październik 2013 - 17:17

Wapnowanie pola

Jaką dawkę kredy wysiałeś na hektar ?

W przeliczeniu mniej więcej dwie tony na hektar. Piszę w przeliczeniu, bo to było wysiewane w tunelach foliowych.

#2392 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 26 październik 2013 - 17:57

Wapnowanie pola

Koledzy, takie pytanie czy mogę wysiać wapno na już zasiany jęczmień bo coś blady jest... a przed siewem dostał juz polifoske 6

Jeśli jesteś pewien że jest to spowodowane zbyt niskim Ph (dla jęczmienia 6-6,5 Ph ) to możesz sypnąć mu kredą ona posiada dużą reaktywność więc szybko powinna zadziałać.

#2393 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 26 październik 2013 - 18:14

Wapnowanie pola a pod jeczmien wapniak jakby dał 600 kg na ha a ph na dzien dzisiejszy jest 4,60 to by był jeczmien ?

#2394 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 26 październik 2013 - 19:14

Wapnowanie pola Jankes123 nie jestem pewny ale moim zdaniem moze być to zbyt mało . Trzeba było posiać wapno na ściernisko około 3-4 ton (zależy jeszcze jakie ma wartości wapna , i reaktywność ) na tych wapnach co sprzedają to piszą dawki do 500 kg ale moim zdaniem powinno się dać 1 tonę i jeszcze zrobić drugą dawkę . Jak robiłem badania w tym roku to miałem podobne Ph na 2 kawałkach ( 4,3 -4,6 Ph ) według zalecen nawozowych co mi obliczyli to wyszło 8 ton wapna węglanowego 50 % oczywiście podzielona na 2 dawki oczywiście jest to pod jęczmien jary . Na szczyźnie poszło 4 tony + druga dawka 2 tony ( i jak bedzie mało to dam pogłównie kredą ) .

#2395 Share magikw

magikw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 27 październik 2013 - 16:37

Wapnowanie pola witam
mam pytanie do agronoma Wysiałem wapno weglanowe jednego dnia w dawce ok 2t/ha a nastepnego rozwiozłem kurzenice i wszystko razem przejechałem gruberem, i jak teraz naprawic ten błąd??

#2396 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 październik 2013 - 19:42

Wapnowanie pola Trzeba było myśleć przed a nie teraz po błędzie. Jakie te wapno było? Bo jak jakieś byle jakie o słabej reaktywności to nic nie zaszkodzi bo kilka lat będzie się rozkładało.
Zapraszam na swój profil

#2397 Share Rafik87

Rafik87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 156 postów

Napisany 27 październik 2013 - 19:42

Wapnowanie pola

Jeśli jesteś pewien że jest to spowodowane zbyt niskim Ph (dla jęczmienia 6-6,5 Ph ) to możesz sypnąć mu kredą ona posiada dużą reaktywność więc szybko powinna zadziałać.

tylko czy kreda zadziała na już zasiany jęczmień bo z tego co tu czytam to powinno wapnować się przedsiewnie...

#2398 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 27 październik 2013 - 19:54

Wapnowanie pola Powinno sie przedsiewnie i to najlepiej spora dawką wapna aby odkwasić raz na kilka lat. Kreda szybko sie rozpuszcza i szybko odkwasza wiec interwencyjnie pogłównie mozna dać.
Zapraszam na swój profil

#2399 Share Kamilo1888

Kamilo1888

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 426 postów

Napisany 28 październik 2013 - 19:10

Wapnowanie pola Popieram kolege wyżej , czytałem na tym forum że nawet widać już po krótkim czasie efekty po zastosowaniu kredy pogłównie na jęczmieniu , Tylko patrz na poziom reaktywności on odpowiada za szybkość działania .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2400 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 28 październik 2013 - 21:11

Wapnowanie pola

W przeliczeniu mniej więcej dwie tony na hektar. Piszę w przeliczeniu, bo to było wysiewane w tunelach foliowych.

Z praktyki to pewnie nic się nie stanie jak dasz taki obornik już teraz . W teorii niby zalecają odstęp, ale w tym przypadku kiedy obornik był pryzmowany to ja bym go rozsiał bez większych obaw. Zawsze lepiej jak trochę dłużej poleży przed zasiewem.

witam
mam pytanie do agronoma Wysiałem wapno weglanowe jednego dnia w dawce ok 2t/ha a nastepnego rozwiozłem kurzenice i wszystko razem przejechałem gruberem, i jak teraz naprawic ten błąd??

Tak jak koledzy piszą , jeżeli była to kruszonka z kopalni to nic wiele się nie stanie :)