Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5900 odpowiedzi na ten temat

#221 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 15 kwiecień 2010 - 20:23

Wapnowanie pola Polskie Składy Budowlane chodzi mi o zwykłe wapno do tynkowania a co do zwykłego rozsiewacza to raczej nie bo się udusisz a połowa pójdzie do sąsiada.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 17:19
  •  

#222 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 15 kwiecień 2010 - 20:27

Wapnowanie pola to jak z tym wapnem tylko pod korzeń w QQ da to jakiś efekt?

#223 Share RolnikSprzedawca

RolnikSprzedawca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 467 postów

Napisany 15 kwiecień 2010 - 20:38

Wapnowanie pola Długofalowość Panowie... Dolomitowe Tlenkowe (48%do 53% CaO) lub Magnezowe (około 30% CaO i około 25 % MgO) wahania zależnie od kopalni, dajemy po 2-5 ton na ha co 3 lata i mamy dobra ziemie uprawną... budowlane proponował bym sobie odpuścić...

Co ty kolego kupiłeś po 200zł/t w workach? chyba nie dolomit? ja mogę załatwić po 100zł / t max jak daleko od kopalni ale ty chyba masz blisko... najlepszy do siania piast a jak ktoś nie ma to kos bo raczej musi byc taśma żeby dobrze podawała... i delikwent do popychania;d
Kiedy pojawiają się dzieci zaczynamy inaczej patrzeć na ten padołek łez...
Eliza, nasze małe płaczące szczęście.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 15 kwiecień 2010 - 20:43

Wapnowanie pola No właśnie a u nas w okolicy nikt dobrych rozsiewaczy nie ma, te stare kosy są, ale ja tego nigdy nie używałem, i to ma małą pojemność, i nie wiem czy mi się wydaje, czy on sypie tylko na szerokość 6m. Najlepszy to by był RCW-3

#225 Share przemek1025a

przemek1025a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 15 kwiecień 2010 - 20:53

Wapnowanie pola no ja mam jakieś 80km ale to tak kupiłem z nienacka gośc jeżdził starem od domu do domu i sprzedawał, na worku pisze że to jest wapno tlenkowe 50%CaO nie wiem właśnie jak to jest z tym wapnem bo do tej pory stosowałem z cukrowni ale nawet rcw3 po zimie nie dało mu rady tylko rozrzutnik było mokre i lepkie i się przywieszało,

#226 Share rafffffff

rafffffff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 16 kwiecień 2010 - 07:03

Wapnowanie pola mam pytanko ,z racji tego ze niebawem zbliza sie siew kukurydzy ,czy moge przed uprawa pola nawiesc wapna z Cukrowni ?nie bedzie to mialo jakis ujemnych skutkow? czy dac sobie spokoj i dopiero jesienia zawalczyc?

#227 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 29 kwiecień 2010 - 21:42

Wapnowanie pola

Po pierwsze analiza gleby. Nie jest droga a naprawdę ułatwia życie. Za jedną drogą masz P i K wiadome.

Wapno na rżysko, uprawki pożniwne (gruber lub kultywator, podorywka), na koniec orka. Najlepiej w tym roku nie wywozić na te pole obornika lub nie wylewać gnojowicy. Jak już z musu to pierwsze wapno, za 2 tyg obornik.

Sęk w tym, że nie podałeś typu gleby: ciężka? lekka?.
Ciężka to najlepiej tlenek odkwasza. Lżejszą potraktować węglanem.

Na cięższe polecam kredę nawozową. Masz granulowaną i mieloną. Efekt w pierwszym roku. Znakomicie odkwasza. Unikaj jednorazowego stosowania pełnej dawki (jeśli wysoka). Korzystniej podzielić na 2. Co do dawek to na oko 1-2t granulatu/ha a mielonej 5-6 t/ha. Ale na oko to chłop w szpitalu umar...
Do wyboru również niemiecki Granukal.

Na efekt węglanów musisz poczekać ze 2,3 lata. Osobiście praktykuje - odkwaszać kredą a podtrzymać odczyn węglanem (dolomit).

A czemu krede w postaci granulatu wysiewa sie mniej niż w postaci sypkiej?

#228 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 01 maj 2010 - 18:41

Wapnowanie pola Podstawowy czynnik to zawartość wody. Granulowana może mieć np. 3-5% wilgotności, mielona z kopalni powyżej 10%. Ustala się wtedy inny przelicznik, w konsekwencji różne dawki w t/ha.

#229 Share wolowik

wolowik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 23 czerwiec 2010 - 14:20

Wapnowanie pola Co sądzicie o wapnowaniu przed uprawą rzepaku (po zbożu)? Zaznaczam że chciałbym również dać obornik. Obecna cena wapana na północy lubelskiego 60 zł/tona (węglanowo-magnezowe).

#230 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 czerwiec 2010 - 17:18

Wapnowanie pola Nie można dawać obornika i wapna w tym samym roku.
Jeśli pod rzepak to dobrze jest wapnować z rocznym wyprzedzeniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 20 lipiec 2010 - 05:15

Wapnowanie pola Odswierzam temat :D

Słyszałem ze na terenach popowodziowych mozna za darmo przebadac glebe zeby wapnowac. Czy to prawda???

Prosiłbym o odpowiedź ;[
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

#232 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 20 lipiec 2010 - 19:48

Wapnowanie pola Na farmer.pl czytałem o tym. Ma tak być. Ale coś tego artykułu znaleźć nie mogę.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#233 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 15 sierpień 2010 - 11:50

Wapnowanie pola co myślicie o tym, warto zastosować ?

http://allegro.pl/it...lowana_06a.html

#234 Share Przemo

Przemo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 21 sierpień 2010 - 11:55

Wapnowanie pola co do tej kredy to słyszałem że sie rozwalają te granulki w rozsiewaczu więc i tak trzeba siać piastem jak ktoś ma własny to ok ale wynajmować to wole wysiać wapno w tym roku mam wapno po 85 zł/t z dowozem wysieje te 3 to i tak taniej wyjdzie niż ta kreda

#235 Share mycy

mycy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 23 sierpień 2010 - 04:09

Wapnowanie pola

co do tej kredy to słyszałem że sie rozwalają te granulki w rozsiewaczu więc i tak trzeba siać piastem jak ktoś ma własny to ok ale wynajmować to wole wysiać wapno w tym roku mam wapno po 85 zł/t z dowozem wysieje te 3 to i tak taniej wyjdzie niż ta kreda

Przemo co do kredy powiem ci że nic Tobie lepiej i szybciej pola nie odkwasi niż właśnie kreda. Dolomity to mielona skała a kreda to czyste nie skamieniałe wapno. Zrób sobie eksperyment nalej w szklanke wody i wsyp w jedną dolomit a w drugą kredę wtedy zobaczysz różnice.
Siałem wczoraj wapniak koszelowski zwyklym rozsiewaczem do nawozów 10ha wysiewa sie idealnie i nawet za bardzo nie pyli, big-bag 500kg akurat wystarczal na napelnienie moiego rozsiewacza- ja osobiscie polecam. Kupowałem bezposrednio u producenta cena brutto to 300zł/tona jak dobrze zagadasz i bez rachunku bedzie taniej. Reasumujac, zeby osiagnac ten sam efekt, kredy dajesz tone na ha a dolomitu 3-4 tony na ha z czego 3 tony to skala do niczego ci na polu nie potrzebna.
Moim zdanie jesli szybko chcesz odkwasic pole tylko kreda ewentualnie można pozniej sypnąć dolomit magnezowo-wapniowy, co by podtrzymac odczyn gleby i wprowadzic magnez
Pozdrawiam

#236 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 27 sierpień 2010 - 14:10

Wapnowanie pola Który typ wapna będzie najszybciej wchłaniany (i podnoszący pH gleby) zaraz po kredzie? Proszę o odpowiedź, bo w nast. tygodniu będzie wysiew. Gleby średnie i ciężkie.

Chyba nawóz wapniowy tlenkowy byłby dobre, ale co z zasiewami pszenicy ozimej? Chcę ją siać pod koniec września. Proszę o pomoc.

#237 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 27 sierpień 2010 - 15:05

Wapnowanie pola Ja kupowałem z Dalgety wapno.Teraz mają mi przywieść po 89 zł/tona.Ma ono 98% reaktywności.W tamtym roku dawałem je i jestem bardzo zadowolony.W tym roku widać efekt na polu.W tym roku kupiłem z pod Jeleniej góry Wojcieszowa po 55zł za 50%w promocji ale nie będę więcej jego brał, nie podoba mi się.Zadzwoń sobie do przedstawiciela Dalgety.

#238 Share prolnik

prolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 29 sierpień 2010 - 05:14

Wapnowanie pola A co to za wapno? Ile dajesz tego na hektar? Poproszę numer na PW. Odpisz, bo czas ucieka.

#239 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 29 sierpień 2010 - 05:45

Wapnowanie pola Ja wczoraj z Kielc zamowiłem 56t, za 4tys, okazyjnie wapno weglanowo-magnezowe, jak przysylali probke wczesniej to super wyglądało, nie pamietam już składu.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 29 sierpień 2010 - 08:40

Wapnowanie pola Czy to wapno dolomitowe to to samo co dają jako podkład pod autostrady? Czy ono powinno twardnieć jak popada na niego deszcz? Pytam tak z ciekawości
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html