wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karol210    12

Witam :rolleyes: kupilem tego roku wapniak (nie wapmag) 1200kg za 400zl, niby dobrze sie rozpuszcza ale 1/4 to grudy.a jak sie ucze to nie wiem co jescze polega i nie doszlo mi do glowy takie stare skladowisko wapna w dole 4metr x 5metr(wapno skladowane budowlane metoda dziadkow do budowy).wyglada jak glina

Czy takie wapno nadaje sie do wapnowania i najwazniejsze jaka dawka na ha?

dziekuje za odpowiedzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

W te atesty to ja bym tak do końca nie wierzył. Jakoś nie mam takiego przekonania że to jest na 100% sprawdzane. W końcu w naszym kraju dużo że rzeczy idzie załatwić za przysłowiową flaszkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

Chcialbym powapnowac pole pod burak na ktorym teraz rosnie pszenica. Chcialbym po zniwach dac obornik wapno i zrandapowac pole . Mozna to jakso pogodzic? I w jakiej kolejnosci te zabiegi wykonac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

najpierw randap następnie obornik i zmieszać z glebą, po 2 tygodniach rozsiać wapno. W zasadzie nie powinno się łączyć obornika i wapna ale jeżeli jest taka konieczność warto odczekać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Ja bym najpierw dał Randap potem zwapnował a obornik po miesiącu przed orką zimową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2131

Czyli randap po ok miesiacu wapno potem podorywka lub talerzowka i za ok miesiac obornik i orka zimowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

wapno po randapie dwa tygodnie wystarczy, rozsiej wapno i obornik pod przed zimowa orkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Odświeżam temat. Czy mogę zrobić tak, że po żniwach dam kredę, ok 1.5tony/ha, gleby słabe, pH ok. 4-4.5 a następnie zrobić uprawę pożniwną gruberem, same zęby, z tyłu wał na ok. 35cm a następnie przed orką siewną dać obornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Jak dasz takiego bigbaga pod agregat na ten areał to będzie lux.

 

Moje pszenżytko po takim wapnie na 5.6 klasie zaczęło dużo lepiej wyglądać co mam nadzieje przełoży się pozytywnie na plon.

Niestety braki siarki wczesną wiosną dały mu się dość mocno we znaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol210    12

a jakie jest najlepsze wapno i gdzie mozna zakupic woj mazowieckie

Moge sie dolaczyc do pytania? w woj. mazowieckim gdzie kupic? takze prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konieczny    0

Witam koledzy ;) Przeczytałem całe forum ale mam kilka pytań.Robiłem badania gleby i pH w jednym miejscu mam 4.3(jęczmień bardzo słaby w tym miejscu) ale to jest ok 0.5h na reszcie pól miedzy 5.5 - 6.5. I teraz pytanie jakie wapno wybrać. Mam 3 propozycje

1 . Wapniak rolniczy z Trębaczowa

2. Nordkalk Fast cal

3. Kujawit Premium

Dodam że jestem z Kujawsko - Pomorskiego okolice Torunia

Które wapno według was jest najlepsze?? Cen jeszcze nie znam podejrzewam tylko ze za fast ok 170/t. Z tego co wyczytałem wapniak z Trębaczowa najgorzej sie wysiewa no ale coś za coś. Rozsiewał będe piastem. Co do ziemi to z przewagą lekkiej 4a/b. Co do magnezu to zawartośc niska ale uzupełnie kizerytem . Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek1983    0

takie inne pytanko mam 60 bel 120cm i chcialbym zamienic na obornik to jaka ilosc mozna wziasc itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

Wapno weglanowe czy weglanowo magnezowe bedzie lepsze na gleby lekkie klasy 4,5?Gdzie w woj wielkopolskim mozna zamowi wapno z dowozem?Tlenkowe jest to wapno inne niz weglanowo magnezowe czy to samo bo ponoc tlenkowe nie jest wskazane na piaski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Ideałem na lekkie ziemie jest kreda granulowana aczkolwiek cena jest zabójcza. Jest dobrym rozwiązaniem jeżeli trzeba podnieść pH w ciągu sezony wegetacji rośliń. Dlatego zaleca się (także tutaj) siać te wapno nie pod pług tylko pod agregat siewny. Przedstawiciel firmy Timac twierdził, że w obrębie granulki Physiomaxa ph zwiększy się o 1 ale tylko przez okres sezonu wegetacyjnego.

Wapno węglanowe, które stosuje w moim gospodarstwie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku gdy trzeba powoli, delikatnie ale systematycznie podnieść ph np z 4,4 do 5,5 (proces może trwać nawet kilka lat). Bardzo ważne jest tutaj (jak przy wszystkich) stopień przemiału (rozdrobnienia) materiału z którego powstało. Zakupiłem rok temu StandartCal z Nordkalku a w tym roku z Morawicy (kilka lat wczęsniej także). Oba wapna są wapniami węglanowymi odmiany 04 przy czym wapno z Nordkalku jest o niebo lepiej przemielone niż z Morawicy, ale za to kosztuje 20% więcej. Oczywiście to nie znaczy że wapno z Morawicy jest wapnem gorszym - ono po prostu dłużej się uaktywnia w glebie. Na potwierdzenie tej tezy, zauważyłem na polu grudki wapna (takie kamyczki) które po trąceniu paznokciem rozsypują się lub po namoknięciu i pózniej wyschnięciu rozpadają się.

Wapno magnezowe w większości nadaje się na utwardzenie drogi na pole aczkolwiek sądzę, że może dostarczyć magnezu, którego w glebach brakuje, można go stosować co 4 lata na utrzymanie ph i dostarczenie wapnia oraz magnezu do gleby. Niestety nie wiem jakiej siły musielibysmy użyc by kamyczki z wapna magnezowego rozpadały się jak kamyczki (grudki) z wapna węglanowego. Niestety reaktywność takiego kamienia jest równa zero.

Tlenkowe tylko na gleby ciężkie choć praktyka dowodzi, że na lekkich także stosują. Ja osobiście na lekkie gleby bym nie polecał.

Co do firm handlującym wapnem na terenie Wielkopolski, internet ODRy targi są dobrym drogowskazem gdzie kupić wapno albo skontaktować się z przedstawicielem kopalń (w moim przypadku był to Nordkalk i Morawica)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konieczny    0

Tlenkowe jest na cięzkie ziemie. Ja ci radze kupić weglanowe gdyż z tym magnezem róznie bywa. Sam zamierzam kupić Kujawit Premium z Barcina lub Nordkalk Fast cal bo liczy sie jak najwieksze rozdrobienie. Myśle ze do Barcina tez nie masz daleko takze cena powinna byc przyzwoita. Dodatkowo chce zrobic eksperyment z wapnem granulowanym i sprawdzić jego działanie stosując dawki max 500kg na jakims areale i zobaczymy jak gleba zareaguje bo wiadomo wysiew takiego wapna to chwila i po sprawie ;) Na razie stosowałem na jednej działce i efekty są takie ze przy ph 4.7 przed wapnowaniem jeczmień odziwo rośnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Masz rację lepiej rozdrobnione szybciej działa aczkolwiek doradca z Nordkalku doradził mi standart Cal a nie FasCal. Z jednego podstawowego powodu - u mnie FastCal kosztowałby 175 zł za tone a StandartCal 108 za tonę, drugim powodem tak twierdził doradca jest to że StandartCal on działa efektywnie (tak samo jak Fast) ale dłużej (z czasem te grudki się rozpuszczą w glebie co zaobserwowałem w polu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk2411    30
Napisano (edytowany)

Co sądzicie o wapnie SolidCal z Nordkalku? Lepiej je rozsiewać na ściernisko czy po orce przed uprawą?

Edytowano przez patryk2411

Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj