Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5903 odpowiedzi na ten temat

#2341 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 13 październik 2013 - 17:11

Wapnowanie pola Tematy połączone

otoz tak ph gleby wynosi 4,90 srednia gleba i trzeba podniesc ph myslelismy by dac wapniak kornicki w jakiej ilosci trzeba dac i o ile by podniosł ph i teraz na jesieni bysmy dali ten wapniak a na wiosne bysmy zasieli jeczmien i ten wapniak by był pogłownie czy 500 kg na ha starczy teraz na jesieni i zaorac a an wiosne jeczmien czy chociaz o 1 stopien ph by sie podniosło ? prosze o pomoc

Edytowany przez KRISTOFORn, 14 październik 2013 - 09:50.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 22:55
  •  

#2342 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 13 październik 2013 - 17:54

Wapnowanie pola A ja sie z tobą nie zgodze :) W ubiegłym roku kupiłęm sobie swojego RCW3 nic specjalnego za 4500zł. I wyobraz sobie ze w ciagu dnia rozsiewam 2 "tir-y" wapna bez problemu. Ładujac drugim ciagnikiem z łądowaczem. SIejac rozrzutnikiem to w ciagu dnia mozna ze 3-4 patelnie rozsiac :) Majac swojego RCW jestem niezalezny kiedy mi pasuje sieje a nie kiedy ktos ma czas. RCW3 nie jest to moze super sprzet ale na gospodarstwa które sieje po 1-4 patelnie wapna to az za dużo :) Moje RCW rozsiało w te 2 lata prawie 300t wapna bez awarii

#2343 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 13 październik 2013 - 18:19

Wapnowanie pola zgadzam się z Białym, ja swoim sprzetem rozsiałem 30 ton kredy za dzień

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie zobacz »

•  

#2344 Share maverick1803

maverick1803

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Lokalizacja:Wielkopolska-->powiat Jarociński-->moja miejscowość wieś Kadziak

Napisany 13 październik 2013 - 18:42

Wapnowanie pola ja w tym roku kupiłem wapniak koszalewski i rozsiałem go zwykłym rozsiewaczem,mialem już zamówione zwykle wapno w ilości 1 tira ale musiałbym wypożyczyć wtedy piasta bo niemiałbym czy m rozsiać wapno to kosztowało 89zł za to gdzie 57zł to były koszty transportu tego wapna.Uważam że ten wapniak będzie lepszy i że efekty zaobserwuję wcześniej poczekamy zobaczymy

#2345 Share boku27

boku27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 557 postów

Napisany 13 październik 2013 - 18:43

Wapnowanie pola Na pewno tak szybko nie podniesiesz pH i radzę zrezygnować z jęczmienia bo ci po prostu wyginie. Posiej pszenżyto lub owies i plon będzie zadowalający ewentualnie łubin

#2346 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 13 październik 2013 - 18:47

Wapnowanie pola Ja w tym roku pożyczonym rcw3, 2 patelnie rozsiałem w nie cały dzień. C355 ciągał rcw3 a ładowałem turem. Pola co nie które były oddalone ok 3km i dałem rade.

#2347 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 13 październik 2013 - 18:59

Wapnowanie pola

... Majac swojego RCW jestem niezalezny kiedy mi pasuje sieje a nie kiedy ktos ma czas. RCW3 nie jest to moze super sprzet ale na gospodarstwa które sieje po 1-4 patelnie wapna to az za dużo...

Masz sporo racji ale ja niestety nie mam z reguły czasu bo pracuję też poza gospodarstwem a sianie wapna to w mojej okolicy wymysł wg moich sąsiadów na który szkoda czasu, poza tym stracę kilka dni na terminie siewu co przy położeniu w płn części Warmii jest niestety problemem (schodzą zboża i lipa z sianiem rzepaku).
No i mam święty spokój z "weź pożycz na jeden dzień", tym bardziej że to urządzenia oparte o hydraulikę ciągnika (mieszanie oleju).
Poważnie rozważałem zakup RCW, też liczyłem że to przecież max 4-5 tys +1tys w remont, tylko że przy 25ha do siewu wapna to będzie on u mnie stał i rdzewiał.
Owszem gdybym miał z 50-80ha.... tylko wtedy kupiłbym zachodni sprzęt ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2348 Share bialy2005

bialy2005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3739 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, elektronika, samochody

Napisany 13 październik 2013 - 19:41

Wapnowanie pola wiekszosc RCW sa na WOM a nie hydraulie. U mnie w okolicy wszyscy maja na WOM i JA także. JA sieje po 4-5t na ha wiec co roku rozsiewam na 20-25ha

#2349 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 13 październik 2013 - 19:58

Wapnowanie pola a np wapniak kornicki to kreda jest nie a podobno ono podnosi ph o 1 stopien w ciagu roku

#2350 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów

Napisany 14 październik 2013 - 07:21

Wapnowanie pola u nas na wom nie uświadczysz, wszystko hydraulika, nawet większość z ogłoszeń jest na hydraulikę.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2351 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1491 postów

Napisany 14 październik 2013 - 09:20

Wapnowanie pola Siał ktoś Magnesium z Nordkalk jak to działa?

#2352 Share farmerek12

farmerek12

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 15 październik 2013 - 10:30

Wapnowanie pola A ja mam takie pytanie, mam zamiar wapnować działki na które następnie przed orką ma iść obornik, a tych dwóch rzeczy chyba nie powinno stosować się razem... Więc jak rozsieję wapno, uprawię agregatem, rozwiozę obornik i orka to będzie ok??

#2353 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 15 październik 2013 - 19:07

Wapnowanie pola dziś rozsiałem wapniak koszalewski w ilości 700kg/ha i mam pytanie jak długo będzie się utrzymywać i podtrzymywać pH w glebie i czy ten wapniak należało by stosować co roku ?

#2354 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 15 październik 2013 - 20:02

Wapnowanie pola

u nas na wom nie uświadczysz, wszystko hydraulika, nawet większość z ogłoszeń jest na hydraulikę.

Wymiana oleju w takim rozsiewaczu hydraulicznym jest banalnie prosta a poswiecenie nawet ok. 40 zl na dolanie dobrego gatunkowo oleju (2 litrow) do ukladu chyba nie jest majatkiem. Poza tym rosiewacz ten wg. mnie lepiej sieje poniewaz naped jest z kola co oznacza rownomierna dawke niezalezna od predkosci. Nawet gdy sie zakopiemy rozsiewacz bedzie caly czas tyle samo wysiewal.
Mam taki rozsiewacz jestem z niego zadowolony i przy malej jego przerobce bardzo dobrze, o ile nie bylo wiatru rozsiewalo sie nim wapno Fast Cal z Nordkalku.

#2355 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6298 postów

Napisany 16 październik 2013 - 07:36

Wapnowanie pola tia - mtz ma hl-l, zetor agrlol U i nawet u siebie na podwórku jest ciekawie ;)
Zresztą nieważne, jak napisałem, każdy robi jak mu wygodniej.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#2356 Share piotrp213

piotrp213

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 16 październik 2013 - 14:21

Wapnowanie pola witam zamierzam kupic wapno magnezowe by zwapnowac glebe i nie wiem kiedy to zrobic zboża ozime juz zasialem wiec na tych polach bede wapnowal po zniwach i teraz mam dylemat bo nie wiem co zrobic z polami pozostawionymi pod zboza jare sieje glownie owies i troche pszenicy sciernie mam zaorane i teraz mysle czec pol zwapnowac rozsiac wapno na poorana ziemie i posprezynowac czy to dobry pomysl a na pozostalych polach gzie zasialem gorczyce na przyoranie chce zwapnoac gorczyce i wyorac na zime czy to dobry pomysl ??
prosze o pomoc
Dublowanie tematów. Połączone

Edytowany przez danielhaker, 16 październik 2013 - 15:53.

#2357 Share agro973

agro973

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki i maszyny rolnicze

Napisany 16 październik 2013 - 15:32

Wapnowanie pola Dobrze kolego myślisz żeby na poorane pola rozsiać wapno i je zmieszać z ziemią kultywatorem lub talerzówką

#2358 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 17 październik 2013 - 08:25

Wapnowanie pola Agronom, mam do ciebie pytanie. O jaka wartosc pH mozna maksymalnie podniesc przez jeden rok? Uwazasz ze to prawda ze nawet o 1? Oczywiscie nie mowimy tu o sypaniu np 20 ton wapna ale o rozsadnym wapnowaniu. Jest to mozliwe?

#2359 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 18 październik 2013 - 16:26

Wapnowanie pola z tego c osłyszalem to podobno ph szybko mozna podniesc kredami ja np w tym roku daje wapniak rudnicki czy duzo to podniesie jak da sie 500 kg na orane przed siewem ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2360 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 18 październik 2013 - 17:54

Wapnowanie pola witam
Oczywiście wszystko zależy od rodzaju gleby ale z grubsza wygląda to tak że wapno ma w sobie jakiś potencjał odkwaszania gleby np: kilogram wapna odkwasza 2 tony kwasnej gleby z pH 4,0 do pH 7,0 . Ale każde wapno ma inny potencjał i jedno jest mocniejsze a inne słabsze. Najlepsze w odkwaszaniu są kredy i mączki wapienne . Więc jak zastosujesz dobre wapno to możesz odkwasić większą ilość gleby , istotny jest tez system wysiewu wapna i stopień równomierności , jeżeli wapno się zbryli to efekt będzie widoczny dopiero jak bryłki się rozejdą po polu równomiernie więc na pewno nie za szybko. Ogólnie prawidłowo wysiane dobre wapno- nawet w małej ilości- może spokojnie odkwasić glebę szybko z pH 4,0 do pH 7,0 . Przy małej ilości nawozu problemem może być jedynie głębokość tego odkwaszenia, może się okazać bowiem że wierzch będzie odkwaszony a spód nie .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno