Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5873 odpowiedzi na ten temat

#2281 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 19 wrzesień 2013 - 09:17

Wapnowanie pola to co najpierw wysiać? polifoske przed siewem na zaorane pole a wapno węglanowe np dwa tygodnie po siewie czy na odwrót?

siane bedzie pszenżyto. ziemia IIIb-V, ciężka, kwaśna.przedplon jęczmien jary , koniczyna z chwastami, łąka

wapno kredowe 0,5 tony na hektar , polifoska 6 200 kg na hektar

Edytowany przez filantrop, 19 wrzesień 2013 - 09:41.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:59
  •  

#2282 Share bamberka31

bamberka31

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 22 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 09:36

Wapnowanie pola co lepiej kupić wapniak koszelewski czy jakąś kredę gdzieś zamówić ?

#2283 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 19 wrzesień 2013 - 17:24

Wapnowanie pola Ogólnie koledzy , trzeba unikać wapnowania wapnem budowlanym zawierającym dodatki chlorku wapnia gdyż powoduje to zasolenie gleby i wymordowanie wszystkiego co w niej żywe , to samo dotyczy wapna odpadowego -jak już wcześniej ktoś mnie pytał- z rożnych odpadów przemysłowych. Trzeba na to strasznie uważać bo można sobie pole zasolić na wiele lat i pójść z torbami.
Wapno tlenkowe jest dobre na gleby ciężkie ale raczej nie należy go stosować regularnie a jedynie okazjonalnie jeżeli pH jest bardzo niskie.
Poza tym pisałem już że w testach praktycznych IUNG wapno tlenkowe wypadło gorzej w odkwaszaniu niż kreda( np z mączki wapiennej )w tej samej ilości więc ekonomicznie nie ma to sensu .
Ogólnie ja polecam wapnowanie częstsze a w mniejszych dawkach i najlepiej kredą czy to pylistą suchą, mokrą tzw. jeziorną czy też granulatami kredy.
Efekty mówią same za siebie , kto ma oczy niechaj widzi :)
Co do wapna kopalnianego kruszonego to już każdego indywidualny wybór , ja odradzam , szczególnie jeżeli jest to wapno kruszone a nie mielone .
Pozdrawiam
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2284 Share lukaasz

lukaasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 158 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 19 wrzesień 2013 - 19:00

Wapnowanie pola Jak sie mierzy tymi papierkami lakmusowymi? Zakupiłem wczoraj i zmierzyłem dla próby ocet i mydło i elegancko wskazują. Więc wziąłem ziemii, tak z 2 garście, trochę wody destylowanej i probowalem roznie. Maczać w tej wodzie, brałem grudke ziemii nawilżoną i przykładałem. Efekt jest taki, że tylko papierek się obrudzi w błocie i lipa. Co możecie poradzić?

#2285 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 20:31

Wapnowanie pola

to co najpierw wysiać? polifoske przed siewem na zaorane pole a wapno węglanowe np dwa tygodnie po siewie czy na odwrót?

siane bedzie pszenżyto. ziemia IIIb-V, ciężka, kwaśna.przedplon jęczmien jary , koniczyna z chwastami, łąka

wapno kredowe 0,5 tony na hektar , polifoska 6 200 kg na hektar

podobny mam problem, pole mam juz zaorane chce siac pszenżyto i żyto chciałem po wapnowac ale nie wiem kiedy ??? chce siac 25 września mam taki pomysł żeby teraz rozsiac wapno dolomit póżńiej polifoska 6 i siac agregatem z brona aktywna ... co Wy na to ??? można wapno przed siewem ??? może na wiosne podziała jak będziemy siac saletre ????

#2286 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 19 wrzesień 2013 - 21:09

Wapnowanie pola

to co najpierw wysiać? polifoske przed siewem na zaorane pole a wapno węglanowe np dwa tygodnie po siewie czy na odwrót? siane bedzie pszenżyto. ziemia IIIb-V, ciężka, kwaśna.przedplon jęczmien jary , koniczyna z chwastami, łąka wapno kredowe 0,5 tony na hektar , polifoska 6 200 kg na hektar

Wg mnie powinieneś dać polifoskę przed orką, a przed agregatem wapno granulowane. Bądź na odwrót, ale wtedy wapno już przed podorywką. Właśnie a to wapno granulowane czy sypkie?
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2287 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 22:13

Wapnowanie pola wapno granulowane...już sobie wyczytałem we wcześniejszych postach że najlepiej bedzie wysiać polifoske na zaorane pole a następnie wapno posiać po głównie czy jak to się tam pisze...odczekam ze 4 tygodnie w zależności od pogody

własciciel składu od którego kupuje nawozy i wapno też ma kilkadziesiąt hektarów i mówi żeby zaraz po siewie polecieć z tym wapnem(on tak nieraz robi,(wcześniej polifoska) ale z wypowiedzi forumowiczów wynika że jest to niekorzystne

zrobie eksperyment i zasieje na kilku polach po pasku tego wapna zaraz po siewie a reszte po miesiącu

#2288 Share kriss17071989

kriss17071989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 22:09

Wapnowanie pola Moja rada na mokre wapno (właśnie takie rozsiewam) jednym lekarstwem jest jazda nie wzdłuż a w poprzek pola. Wertepy po kombajnie dają sobie rade z mokrym wapnem. Rozsiewam rozsiewaczem RCW 5500 na taśmie. U mnie tego typu patent zdaje egzamin choć czasami nie ukrywam są chwile gdzie nie rozsiewam wapna ale jest to sporadyczne. Plusem jest posiedzenie w ciągniku i nie paplanie się w mokrym wapnie :) Minusem jazda około 10 do 13 km i do tego wertepy na polu pozostałe po żniwach.

#2289 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 09:48

Wapnowanie pola mam pewien problem, mam wysoka zawartosc P,K,Mg w glebie ale za to niskie ph okolo 4,5. Co powiecie zebym w tym roku pod pszenice w ogole nie dal NPK a za to dal przedsiewnie okolo 700 kg kredy granulowanej? Uwolni ona czesc tych niedostepnych skladnikow w glebie dla pszenicy?

#2290 Share ElDominik

ElDominik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 21:51

Wapnowanie pola Czy opłaca się wysiać wapniak koszelowski pogłównie? Pare dni temu zasiałem pszenżyto i nie wiem czy warto to teraz sypać gdy nie mam jak wymieszać tej kredy z ziemią. Dodam ,że to granulat jakby ktoś nie wiedział.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2291 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 22:33

Wapnowanie pola

mam pewien problem, mam wysoka zawartosc P,K,Mg w glebie ale za to niskie ph okolo 4,5. Co powiecie zebym w tym roku pod pszenice w ogole nie dal NPK a za to dal przedsiewnie okolo 700 kg kredy granulowanej? Uwolni ona czesc tych niedostepnych skladnikow w glebie dla pszenicy?

Dobry pomysł. W przypadku potasu akurat odczyn nie ma wielkiego wpływu, ale na fosfor i magnez tak. Przy wysokiej zasobności w PK i Mg można spokojnie nie dawać ich przez rok, a doprowadzić odczyn do odpowiedniego poziomu.
Zapraszam na swój profil

#2292 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 19:40

Wapnowanie pola

Czy opłaca się wysiać wapniak koszelowski pogłównie? Pare dni temu zasiałem pszenżyto i nie wiem czy warto to teraz sypać gdy nie mam jak wymieszać tej kredy z ziemią. Dodam ,że to granulat jakby ktoś nie wiedział.

Przeczytaj ten temat raz, potem drugi i trzeci i czwarty aż do skutku!!

Znajdziesz tam sto tych samych odpowiedzi na Twoje pytania, a i dowiesz się wiele nowego.
Polecam

#2293 Share karolci13

karolci13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 07:17

Wapnowanie pola Koledzy ja też mam taki problem ponieważ chciałem wysiać jednocześnie pod agregat wapno i lubofoske ale z tego co czytam to nie będzie dobry pomysł więc podpowiedzcie jak to rozwiązać dodam że pole już zaorane, a drugą część zostawiam pod kukurydze więc czy mogę bez obaw na wiosnę obornik zastosować?

#2294 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 21:35

Wapnowanie pola W przypadku lubofoski nie taki głupi. Zanim ona się rozpuści minie dużo czasu, a efekt słaby. Jak chcesz to zastosuj bezpieczniejszy wariant, lubofoska pod agregat, wapno pogłównie.
Zapraszam na swój profil

#2295 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 22:42

Wapnowanie pola Kupował ktos Wapno z Ząbkowic ???? chce zasiac pod żyto i pszemżyto na zaorane, póżniej talerzówka i siew ????

#2296 Share karolci13

karolci13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 18:02

Wapnowanie pola Ale to twierdzisz że lubofoska jest kiepskim nawozem?

#2297 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 21:58

Wapnowanie pola Zdecydowanie, co zresztą widać po cenie.
Zapraszam na swój profil

#2298 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 14:29

Wapnowanie pola kreda granulowana z dwikoz 07a 70 CaCO3 min 40 CaO. Oplaca sie za 460 za tone? Dobre to jest wapno? Chce wsypac tone na ha pod pszenice. Ph okolo 5 moze lekko mniej. Co myslicie?

#2299 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 779 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 18:21

Wapnowanie pola Nie wiem dlaczego kreda, a jeszcze bardziej dlaczego granulowana - wapno węglanowe o wysokiej reaktywności wydaje się że przy jesiennym stosowaniu powinno wystarczyć. Nordkalk - jedno z lepszych jakościowo ponad 90% reaktywności w maksie 3000zł za 25 ton z transportem a jak masz blisko to może 2000 wystarczy - czyli co najmniej kilka razy taniej a już przy jednym aucie zwrócił by sie zakup jakiegoś PIASTA. Nie wiem skąd jesteś, ale Osadkowski ma z reguły szybką realizację w tym temacie.
Wiem że granulowane jest w Big bagach ale drogo wychodzi a przy twoim pH autko starczy na 10ha wiec chyba dasz rade...
Pod pszenice czyli co najmniej IV kalsa pH jest sporo za niskie na start polecam 2-2,5 T/ha.

Jakbyś miał analize gleby to zapraszam na prv

Edytowany przez vvojtas1, 27 wrzesień 2013 - 18:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2300 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów