Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5869 odpowiedzi na ten temat

#2221 Share Rolnik_z_Rudy

Rolnik_z_Rudy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 03 wrzesień 2013 - 08:29

Wapnowanie pola Jak myślicie, czy zastosowanie na jesień chwastoxu z wapnem w oprysku na jęczmień ozimy to dobry pomysł?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 23:33
  •  

#2222 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 03 wrzesień 2013 - 21:21

Wapnowanie pola Co to za wapno w oprysku ? jaki producent ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2223 Share waldi33

waldi33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 05:30

Wapnowanie pola mam pytanie kupiłem wapno granulowane i kiedy je rozsiać przed orką czy przed siewem .bo przed siewem dam też lubofos 12 i czy jedno z drugim nie bedzie działało na siebie negatywnie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2224 Share Rolnik_z_Rudy

Rolnik_z_Rudy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 07:57

Wapnowanie pola Niewiem nic dokładniej o tym wapnie, jeszcze nigdy tego niestosowałem, znajomy mi mówił (z okolic Nysy/Otmuchowa w Opolskim) ze u nich to bardzo popularne, macie jakieś informacjie na temat tego wapna w oprysku? Czy wogóle takie coś istenije (gotowy produkt, jakaś emulsja czy coś takiego).

#2225 Share zdzichu124

zdzichu124

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 09:30

Wapnowanie pola Wtam chciałbym zamówic transport wapna ok. 26ton z firmy Agro-Wap. Dzwoniłem i po rozmowie polecono mi Wapno węglanowe odmiana 05. Zostałem zapewniony o wszelkich certyfikatach i atestach, o gramaturze wapna w przedziale 0-2mm, zawartosci CaO 50% i niskiej wilgotnosci. Chciałbym sie was poradzic czy mam zamówic to wapno czy nie. Informuję również ze bede wapnowal pole po raz pierwszy i chcialbym poradzic sie bardziej obeznanych kolegów. Prosze o jak najszybszą odpowiedz.

Strona internetowa firmy z której chce zamowic wapno: http://agrowap.pl/index.htm prosze o jak najszybsze odpowiedzi.

Edytowany przez zdzichu124, 04 wrzesień 2013 - 09:32.

#2226 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 04 wrzesień 2013 - 18:59

Wapnowanie pola Jaka cena za ten produkt ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2227 Share Marcin2601

Marcin2601

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, elektronika, rolnictwo

Napisany 04 wrzesień 2013 - 19:28

Wapnowanie pola witam czy stosował ktoś kiedyś te wapno http://allegro.pl/po...3501768802.html, czy opłaca się w tej cenie i jak z dawkowaniem czy 500 kg wystarczy aby dobrze odkwasić glebe? z góry dzięki ;)

#2228 Share makeciam

makeciam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 04 wrzesień 2013 - 21:52

Wapnowanie pola Witam, jest to mój pierwszy post, przeczytałem ten temat do jakiejś 30 strony i trochę przeraziłem się wynalazkami które ludzie sieją po polach (tymi po kosmicznych cenach)

Według mnie sypanie na pole granulatu to strata pieniędzy, jest on przynajmniej 5 razy za drogi w stosunku do swoich wartości wnoszących do gleby. Polecam wystrzegać się wszystkich objezdnych handlarzy wapnem granulowanym i nie tylko, bo są to po prostu naciągacze oferujący niby kosmiczny produkt za kosmiczne pieniądze. W rzeczywistości taka granula ma środek ze zwykłego dolomitu (zazwyczaj zazwyczaj producenci zazwyczaj nie wiedza co tam dają, zamówili patelkę czegoś i mają to wyrobić) spoiwem pozwalającym trzymać się kupy jest zwykły gips, a biała otoczka to wapno budowlane. Cena 150 zł za tonę tego luksusu niepylenia wydaje mi się rozsądna, więcej to już przesada.

Ogólniej odnośnie wapna stosowanego w rolnictwie możemy podzielić je na 2 kategorie:
- wśród osób zajmujących się rolnictwem często nazywanym tlenkowym - jest to tak na prawdę wodorotlenek wapnia. Nawóz ten różni się tak na prawdę od wapna budowlanego tym, że nie spełnia norm wapna budowlanego - zazwyczaj jest to odsiew z separatorów powietrznych (w jedną stronę na pakowaczki idzie wapno budowlane, a większe cząstki idą do zbiornika na nawóz). Zawiera on w sobie wszelkiego rodzaju niedopałki z procesu gaszenia, trochę popiołu i większe zbite cząstki wodorotlenku wapnia (zauważmy że wapno bdowlane jest bardzo sypkie i bardzo drobne, jak zalejemy je nadmiarem wody to stworzy się papka, jak wsadzimy do niej rękę to będziemy czuć tylko papkę :D. Wapno rolnicze tlenkowe jest trochę mniej sypkie i mniej drobne, jak zalejemy je dużą ilością wody to zrobi się nam papka, ale jak już wsadzimy rękę do tej papki to będziemy mogli wyczuć cząstki stałe, np większe kawałki popiołu niedopałków wapna itp o gramaturze tak do milimetra). Jak nie mamy do niego dostępu to zamiennie możemy w nieco mniejszych ilościach stosować wapno budowlane. Jeśli jest zupełnie suche to warto sprawdzić przed posianiem czy zakupione przez nas wapno jest w pełni dogaszone, proponuje na próbę wziąć tak z kilogram i zalać to szklanką wody, jak zrobi się cieplejsze to znaczy, że reaguje z wodą, warto wtedy albo podziękować handlarzowi, albo samemu je dogasić odpowiednią ilością wody, nie należy z nią przesadzać, bo papki za bardzo się nie rozsieje. Jak je zostawimy na powietrzu to po jednym drugim deszczu samo się dogasi. Jak jest wilgotne to jest spoko. Jeśli posiejemy takie niedogaszone to może nam zniszczyć próchnicę. W wapnie tlenkowym zawsze będziemy mieć trochę magnezu (zależy z jakiego kamienia robią to wapno). Rozsądna cena to do 160 zł/tona workowane.

-Drugie nasze wapno to węglany, jest to po prostu skała wykopana w kamieniołomie, rozdrobniona (albo i nie, niektóre złoża są takie, że tego już mielić nie trzeba), zawartość CaCO3 i MgCO3 może być różna, zawartość wszelkich innych składników może być też różna, lecz w Polsce zasada będzie jedna, nie ma u nas za bardzo złóż zbyt bogatych w MgCO3 dlatego CaCO3 zawsze będzie więcej, jest to temat woda, maksymalna rozsądna cena wg mnie to 60 zł za tonę.

O rolnictwie jeszcze za dużo nie wiem, skutki mojej zabawy z wapnowaniem dopiero poznam (dostałem pod uprawę silnie skwaszoną ziemię, nie wiem jakie było początkowe ph, ale po wysianiu około 7 ton na 5 ha ph skoczyło na 4,4 , w zeszłym roku dałem około 3 t na ha jakiegoś bliżej nieznanego dolomitu, skok do 4,7 i w tym roku rozsiałem okolo 60-70 ton jakiegoś 95% CaCO3 (tak pisało w książce), na wyniki czekam, gleba podobno 6 klasa, ale wydaje mi się, że nie jest taka zła, podania ludowe podają rekordowe plony i wysławiają stare nawoz,y dlatego widzę w niej potencjał)

O wapnie budowlanym i tlenkowym wiem za to dużo, w dolomitach mam jako takie rozeznanie, ale ich stosowanie na pole to dla mnie po trochu magia - co gospodarz to inna teoria.

Bardzo rozsądna wydaje mi się ta oferta:
http://www.kwbbelcha...zy-i-preparaty/

Edytowany przez makeciam, 04 wrzesień 2013 - 22:08.

#2229 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 wrzesień 2013 - 20:48

Wapnowanie pola

Wtam chciałbym zamówic transport wapna ok. 26ton z firmy Agro-Wap. Dzwoniłem i po rozmowie polecono mi Wapno węglanowe odmiana 05. Zostałem zapewniony o wszelkich certyfikatach i atestach, o gramaturze wapna w przedziale 0-2mm, zawartosci CaO 50% i niskiej wilgotnosci. Chciałbym sie was poradzic czy mam zamówic to wapno czy nie. Informuję również ze bede wapnowal pole po raz pierwszy i chcialbym poradzic sie bardziej obeznanych kolegów. Prosze o jak najszybszą odpowiedz.

Strona internetowa firmy z której chce zamowic wapno: http://agrowap.pl/index.htm prosze o jak najszybsze odpowiedzi.

Mają dobre wapno. Chyba 2 czy 3 lata temu jak brałem to wyszło z transportem 65zł/ha. Zdecydowanie możesz brać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2230 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 05 wrzesień 2013 - 21:15

Wapnowanie pola

Witam, jest to mój pierwszy post, przeczytałem ten temat do jakiejś 30 strony i trochę przeraziłem się wynalazkami które ludzie sieją po polach (tymi po kosmicznych cenach)

Według mnie sypanie na pole granulatu to strata pieniędzy, jest on przynajmniej 5 razy za drogi w stosunku do swoich wartości wnoszących do gleby. Polecam wystrzegać się wszystkich objezdnych handlarzy wapnem granulowanym i nie tylko, bo są to po prostu naciągacze oferujący niby kosmiczny produkt za kosmiczne pieniądze. W rzeczywistości taka granula ma środek ze zwykłego dolomitu (zazwyczaj zazwyczaj producenci zazwyczaj nie wiedza co tam dają, zamówili patelkę czegoś i mają to wyrobić) spoiwem pozwalającym trzymać się kupy jest zwykły gips, a biała otoczka to wapno budowlane. Cena 150 zł za tonę tego luksusu niepylenia wydaje mi się rozsądna, więcej to już przesada.

Ogólniej odnośnie wapna stosowanego w rolnictwie możemy podzielić je na 2 kategorie:
- wśród osób zajmujących się rolnictwem często nazywanym tlenkowym - jest to tak na prawdę wodorotlenek wapnia. Nawóz ten różni się tak na prawdę od wapna budowlanego tym, że nie spełnia norm wapna budowlanego - zazwyczaj jest to odsiew z separatorów powietrznych (w jedną stronę na pakowaczki idzie wapno budowlane, a większe cząstki idą do zbiornika na nawóz). Zawiera on w sobie wszelkiego rodzaju niedopałki z procesu gaszenia, trochę popiołu i większe zbite cząstki wodorotlenku wapnia (zauważmy że wapno bdowlane jest bardzo sypkie i bardzo drobne, jak zalejemy je nadmiarem wody to stworzy się papka, jak wsadzimy do niej rękę to będziemy czuć tylko papkę :D. Wapno rolnicze tlenkowe jest trochę mniej sypkie i mniej drobne, jak zalejemy je dużą ilością wody to zrobi się nam papka, ale jak już wsadzimy rękę do tej papki to będziemy mogli wyczuć cząstki stałe, np większe kawałki popiołu niedopałków wapna itp o gramaturze tak do milimetra). Jak nie mamy do niego dostępu to zamiennie możemy w nieco mniejszych ilościach stosować wapno budowlane. Jeśli jest zupełnie suche to warto sprawdzić przed posianiem czy zakupione przez nas wapno jest w pełni dogaszone, proponuje na próbę wziąć tak z kilogram i zalać to szklanką wody, jak zrobi się cieplejsze to znaczy, że reaguje z wodą, warto wtedy albo podziękować handlarzowi, albo samemu je dogasić odpowiednią ilością wody, nie należy z nią przesadzać, bo papki za bardzo się nie rozsieje. Jak je zostawimy na powietrzu to po jednym drugim deszczu samo się dogasi. Jak jest wilgotne to jest spoko. Jeśli posiejemy takie niedogaszone to może nam zniszczyć próchnicę. W wapnie tlenkowym zawsze będziemy mieć trochę magnezu (zależy z jakiego kamienia robią to wapno). Rozsądna cena to do 160 zł/tona workowane.

-Drugie nasze wapno to węglany, jest to po prostu skała wykopana w kamieniołomie, rozdrobniona (albo i nie, niektóre złoża są takie, że tego już mielić nie trzeba), zawartość CaCO3 i MgCO3 może być różna, zawartość wszelkich innych składników może być też różna, lecz w Polsce zasada będzie jedna, nie ma u nas za bardzo złóż zbyt bogatych w MgCO3 dlatego CaCO3 zawsze będzie więcej, jest to temat woda, maksymalna rozsądna cena wg mnie to 60 zł za tonę.

O rolnictwie jeszcze za dużo nie wiem, skutki mojej zabawy z wapnowaniem dopiero poznam (dostałem pod uprawę silnie skwaszoną ziemię, nie wiem jakie było początkowe ph, ale po wysianiu około 7 ton na 5 ha ph skoczyło na 4,4 , w zeszłym roku dałem około 3 t na ha jakiegoś bliżej nieznanego dolomitu, skok do 4,7 i w tym roku rozsiałem okolo 60-70 ton jakiegoś 95% CaCO3 (tak pisało w książce), na wyniki czekam, gleba podobno 6 klasa, ale wydaje mi się, że nie jest taka zła, podania ludowe podają rekordowe plony i wysławiają stare nawoz,y dlatego widzę w niej potencjał)

O wapnie budowlanym i tlenkowym wiem za to dużo, w dolomitach mam jako takie rozeznanie, ale ich stosowanie na pole to dla mnie po trochu magia - co gospodarz to inna teoria.

Bardzo rozsądna wydaje mi się ta oferta:
http://www.kwbbelcha...zy-i-preparaty/

Tak jak napisałeś , o wapnowaniu nie wiesz prawie nic i to co napisałeś to potwierdza :) I chyba też nie wiele o tym poczytałeś :)
Po pierwsze wsadzanie ręki do roztworu wapna budowlanego może skończyć się poważnym poparzeniem.
Po drugie wapno z Bełchatowa może i było by dobre gdyby nie fakt że zawiera bardzo dużo chlorków co powoduje że efekt odkwaszenia przygaszony jest efektem zasolenia.
pozdrawiam

witam czy stosował ktoś kiedyś te wapno http://allegro.pl/po...3501768802.html, czy opłaca się w tej cenie i jak z dawkowaniem czy 500 kg wystarczy aby dobrze odkwasić glebe? z góry dzięki ;)

Na Kujawach bardzo dużo tego się sieje . Co do efektów to rzeczywiście rewelacja jak na tą cenę i ofertę konkurencji. Co do odkwaszenia to na pewno 500 kg dane pod agregat lub pogłównie starczy w zupełności na rok i tak jak podają pod konkretną uprawę. Polcalc to bardzo dobry i drobny granulat , do tego wysoka reaktywność i konkretny producent budzi zaufanie. W tej samej cenie lub wyższej można kupić o wiele gorsze granulaty.
pozdrawiam

Edytowany przez Agronom_kujawy, 05 wrzesień 2013 - 21:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2231 Share criskp86

criskp86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 06 wrzesień 2013 - 13:35

Wapnowanie pola a te wapno w granulacie dać 1t/ha to będzie można odpuścić wapnowanie w kolejnym roku?? i mam pytanie jakie wapno granulowane jest dobre na użytki zielone ??

#2232 Share makeciam

makeciam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 08:06

Wapnowanie pola

Po pierwsze wsadzanie ręki do roztworu wapna budowlanego może skończyć się poważnym poparzeniem.

Jak jest gorący to conajwyżej oparzenie termiczne, jak jest zimny to nie stanie się nic, w najgorszym przypaku można sobie ręce ubrudzić (w ten sam sposób jak budowlańcy przy betoniarkach) - pracowałem przy gaszalniku. Co innego jak wapno dostanie się do rany, najlepiej jest wtedy rozgrzebać tą ranę i je wydłubać, bo inaczej może się dosyć długo goić, a wapno odpadnie sobie ze strupem, nie zostają się blizny. Do oczu - głowa pod kran i przemywamy oczy dużą ilością wody.
Jeszcze jedna uwaga, wodorotlenek wapnia jest słabo rozpuszczalny w wodzie więc trudno mówić o jako takim roztworze. Wodę znad ciasta wapiennego można swobodnie wypić, ma po prostu alkaliczny posmak, osobom wrażliwym mogą ścierpnąć zęby. Ca(OH)2 jest składnikiem jakichś tabletek na nadkwasote.

Tyle odnośnie bezpieczeństwa.

Wiem że na efekty wapnowania trzeba czekać nawet kilka lat.

Pozdrawiam

Edytowany przez makeciam, 09 wrzesień 2013 - 08:12.

#2233 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 09 wrzesień 2013 - 09:43

Wapnowanie pola Mam posiany łubin na poplon do przyorania na zimę, czy na niego przed orką można dać wapniak kornicki granulowany?

#2234 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 12:52

Wapnowanie pola

Jak jest gorący to conajwyżej oparzenie termiczne, jak jest zimny to nie stanie się nic, w najgorszym przypaku można sobie ręce ubrudzić (w ten sam sposób jak budowlańcy przy betoniarkach) - pracowałem przy gaszalniku. Co innego jak wapno dostanie się do rany, najlepiej jest wtedy rozgrzebać tą ranę i je wydłubać, bo inaczej może się dosyć długo goić, a wapno odpadnie sobie ze strupem, nie zostają się blizny. Do oczu - głowa pod kran i przemywamy oczy dużą ilością wody.
Jeszcze jedna uwaga, wodorotlenek wapnia jest słabo rozpuszczalny w wodzie więc trudno mówić o jako takim roztworze. Wodę znad ciasta wapiennego można swobodnie wypić, ma po prostu alkaliczny posmak, osobom wrażliwym mogą ścierpnąć zęby. Ca(OH)2 jest składnikiem jakichś tabletek na nadkwasote.

Tyle odnośnie bezpieczeństwa.

Wiem że na efekty wapnowania trzeba czekać nawet kilka lat.

Pozdrawiam

hehe , widzę że mamy tu niezłego praktyka :)

#2235 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 wrzesień 2013 - 13:29

Wapnowanie pola Panowie co powiecie na temat kredy pastewnej w celu szybkim odkwaszenia gleby?

#2236 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 17:23

Wapnowanie pola dołaczam sie do pytania i kiedy dawac krede pastewna pod orke czy po orce ?

#2237 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 19:55

Wapnowanie pola witam
kupiłem dzisiaj wapno polcalc (kreda z minerału granulowana) 2 gat. 225zł/t. zamierzam dac go pod orke 1 tone na ha a pod agregat polifoske 5 i mam pytanie czy to sie nie bedzie gryzło ze sobą czy musi być jakiś odstęp z tą polifoską?
linux, don't be afraid penguin!

#2238 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 09 wrzesień 2013 - 20:25

Wapnowanie pola otóż mam takie pyatnie robilem badanie gleby i na jednym polu wyszło mi ph 4,5 i teraz jest pytanie jak szybko podniesc te ph czy dac wap mag czy wapniak poradzcie i co dac by zwiekszyc zawartosc w glebie fosforu i magnezu ?

#2239 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 10 wrzesień 2013 - 18:31

Wapnowanie pola Przeczytaj 10stron wstecz tego tematu, zwróć uwagę na posty Agronomkujawy, a dostaniesz za darmo odpowiedź w 200% na Twoje pytania.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2240 Share Kameleont25

Kameleont25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów
  • Zainteresowania:mechanizacja rolnictwa, mechanika, rolnictwo, itp. itd.

Napisany 10 wrzesień 2013 - 20:10

Wapnowanie pola A mogę tak zrobić że jednego dnia posieję kredę granulowaną, wymieszam z glebą , i potem posieję saletrzak pod "korzeń". Czy lepiej poczekać kilka dni?

Edytowany przez Kameleont25, 10 wrzesień 2013 - 20:18.