Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5873 odpowiedzi na ten temat

#2181 Share andrew3011

andrew3011

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 12:28

Wapnowanie pola Witam
mam takie pytanie do was koledzy mam w planie posiać przed siewem pszenicy wapno granulowane WAP MAG w dawce 200kg/ha i wyczytałem o nim różne opinie i się was pytam czy to warto czy zastosować coś innego?:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 17:44
  •  

#2182 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2836 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 14:08

Wapnowanie pola Moja sugestia jest taka, przeczytaj kilkanaście ostatnich stron tego tematu a zapoznasz się z poglądami nie tylko na temat WAP-MAG, znajdziesz tam odpowiedzi na kolejne Twoje pytania, któreby się pojawiły po jakże prozaicznej odpowiedzi na powyższe pytanie brzmiącej np.: ''wap-mag nie przynosi oczekiwanego skutku''

Chyba że liczysz na odpowiedź np.: ''wap-mag to ekstra dobry towar'' i odpowiedź ta miałaby tylko utwierdzić cię w dotychczasowych przekonaniach, w zupełności zaspokoiłaby Twój niedosyt wiedzy i sprawiła że bez wahania kupił w.w. towar. Wtedy nie czytaj tych kilkunastu str. wstecz tylko czekaj, na pożądaną odpowiedź.

#2183 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 25 sierpień 2013 - 14:24

Wapnowanie pola dałeś się nabrać na tę bajeczkę ze szklanką wody? ...oczywiście nie jest to żaden super produkt -no i cena powala ,ale czy owa kreda granulowana w cenie ponad 500 zł za tonę to hit ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie zobacz »

•  

#2184 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 16:39

Wapnowanie pola cena moze wysoka ale zwykła kreda nie granulowana jest pięciokrotnie tańsza.faktycznie ladnie się rozpuszcza niż wapna dolomitowe.

#2185 Share EmilPlayP

EmilPlayP

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 22:23

Wapnowanie pola panowie mam zamiar kupić wapniak koszelowski tzn. kredę granulowana. pytanie do was czy można rozsiewać ją zwykłym rozsiewaczem amazone czy musi to być potocznie zwany piast ??

#2186 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6741 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 22:30

Wapnowanie pola Podobno da się zwykłym rozsiewaczem.
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#2187 Share matava

matava

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 488 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 07:41

Wapnowanie pola Nie mogę się zdecydować co wziąć kredę z Bełchatowa za 60 zł czy morawicę za 80 zł. pH 5,3 kl V pod QQ

#2188 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2836 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 11:02

Wapnowanie pola

dałeś się nabrać na tę bajeczkę ze szklanką wody? ...oczywiście nie jest to żaden super produkt -no i cena powala ,ale czy owa kreda granulowana w cenie ponad 500 zł za tonę to hit ?

kozulek2 pytając czy dałem się nabrać na bajeczkę masz na myśli mnie czy kolegę któremu odpowiedziałem? Ja nie używałem wap-mag więc nie mogę obiektywnie się wypowiedzieć na jego temat ale jak widzisz zasugerowałem by kolega przeczytał te kilkanaście stron bo widziałem że nie raz był poruszany temat wap-mag ;)

danielhaker podeślij mi to o co prosiłem gdy rozmawialiśmy na PW. ;) .

#2189 Share jajonasz

jajonasz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 12:10

Wapnowanie pola Cześć
Wiecie może gdzie w lubelskim (najlepiej okolice Bychawy) kupię małe ilości kredy granulowanej, najlepiej z transportem? Chodzi mi o ok 2 tony np. wapniaka koszelowskiego :)

Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca za wszelką cenę

#2190 Share ROLNIK7

ROLNIK7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 13:08

Wapnowanie pola

panowie mam zamiar kupić wapniak koszelowski tzn. kredę granulowana. pytanie do was czy można rozsiewać ją zwykłym rozsiewaczem amazone czy musi to być potocznie zwany piast ??

Spokojnie Wapniak Koszelowski można rozsiać rozsiewaczem amazone. Powiem wprost rozsiewa się go w miarę dobrze tzn równomiernie po polu. Oczywiście musi być suchy. Rozsiew rozsiewaczem do nawozu to niewątpliwie plus dla granulatów. Nie wszystkie gospodarstwa posiadają piaskarki a wynajem to są pewne koszty.
http://pl.youtube.co...h?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2191 Share pawel7

pawel7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 17:05

Wapnowanie pola W zakładzie kredowym w Trębaczewie kreda występuje tylko w nazwie zakładu. Jest to kamień wapienny drobno zmielony i nie ma nic wspólnego z kredą. Złoża kredy piszącej lub jeziornej w tym rejonie nie występują, wystarczy sprawdzić na stronie państwowego instytutu geologicznego ( co innego zakład w Koszelówce). Poza tym wg charakterystyki produktu wapniak ten ma ph9,4, a po zmierzeniu na płytce helliga wychodzi około 7. nadużywane jest mówienie o tym "wapniaku rolniczym " że jest kredą.

#2192 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2836 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 17:27

Wapnowanie pola W Trębaczewie oni to przetwarzają, a dowożą towar skądś indziej, ale raczej z nie daleka. Wyglądem przypomina do złudzenia mąkę. Więc wątpię by był to mielony dolomit. Obstawiam że jednak kolego nie masz racji i jest to kreda.

#2193 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 26 sierpień 2013 - 19:34

Wapnowanie pola

Dobrym rozwiązaniem będzie rozsianie kredy przed orką zimową? Bo nie zdążyłem przywieźć wszystkiej kredy i na 2 polach zasiałem poplon bez wapnowania po ściernisku i teraz kredę mógłbym posiać dopiero przy talerzowaniu poplonu (facelia z owsem), przed zaoraniem na zimę. Na tych polach ma być kapusta, z wapnem jest tam raczej kiepsko więc chciałbym dać przed zimową orką ok. 2-3 tony kredy z Trębaczewa na hektar + na wiosnę 500kg wapniaka koszelowskiego pod agregat. Czy to dobre rozwiązanie?

Agronom, pisałem do Ciebie na PW ale masz pełną skrzynkę... ;)

Witam kolego
Jak najbardziej pod kapustę możesz dać tą kredę w tej ilości pod orkę zimową.
pozdro

Nie mogę się zdecydować co wziąć kredę z Bełchatowa za 60 zł czy morawicę za 80 zł. pH 5,3 kl V pod QQ

Lepsza będzie kreda z mielnika , ta z Bełchatowa ma ponoć sporo chloru i dla tego mimo że ma w miarę dobre parametry to szału po niej nie ma .

W zakładzie kredowym w Trębaczewie kreda występuje tylko w nazwie zakładu. Jest to kamień wapienny drobno zmielony i nie ma nic wspólnego z kredą. Złoża kredy piszącej lub jeziornej w tym rejonie nie występują, wystarczy sprawdzić na stronie państwowego instytutu geologicznego ( co innego zakład w Koszelówce). Poza tym wg charakterystyki produktu wapniak ten ma ph9,4, a po zmierzeniu na płytce helliga wychodzi około 7. nadużywane jest mówienie o tym "wapniaku rolniczym " że jest kredą.

Zgadza się .
Występuje tu niezły mętlik pojęciowy.
Jeśli chodzi o nawozy to trzeba rozgraniczyć dwa określenia:
Kreda jeziorna ( tudzież pisząca) - jest to pojęcie geologiczne
Kreda ( tudzież kreda techniczna , kreda paszowa, kreda pastewna) - to pojęcie klasyfikacji gospodarczej i przemysłowej -inaczej mączka wapienna o specjalnych parametrach przemiału.

Obydwa wapna to ta sama substancja: wapna węglanowe.
Jedno i drugie od siebie nie różni nic poza parametrem rozdrobnienia i objętości .
Kreda jeziorna nie jest materiałem który jest zbity tak żeby była potrzeba mechanicznego rozdzielania większość frakcji ma poniżej 20 mikronów
Kredę jeziorną trzeba za to suszyć bo jest to kopalina mokra.
W przypadku kredy przemysłowej dopiero solidny przemiał powoduje uzyskanie substancji pylistej czy lotnej. Stąd kreda z mączki wapiennej która jest sucha rozpłynie się jak woda.
Ogólnie obydwa wapna są porównywalne jeżeli chodzi o parametry i właściwości ale w odkwaszaniu lepiej radzi sobie mączka wapienna o rozdrobnieniu poniżej 20mikronów. Tak przynajmniej wynika z badań laboratoryjnych IUNGu.
Nie mniej kredy piszące to nadal bardzo skuteczny i szybko działający towar godny polecenia. Szczególnie gdy jest porządnie zgranulowany . Na pewno warto go przetestować u siebie i sprawdzić efekty.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 26 sierpień 2013 - 19:17.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2194 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 sierpień 2013 - 13:53

Wapnowanie pola Tematy połączone

Witam , mam pytanie odnośnie wapnowania pod pszenice , kiedy najlepiej wapnowac i jakim wapnem ? Doda ze juz od dwóch lat pokazał sie skrzyp , gleba jest srednia.

Edytowany przez KRISTOFORn, 27 sierpień 2013 - 17:53.

#2195 Share Rolnik_z_Rudy

Rolnik_z_Rudy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 20:02

Wapnowanie pola Witam wszystkich.

Dzisiaj przeprowadziłem nawożenie wapnem weglanowo-magnezowym w ilości około 2t/ha po czym wymieszałem go z glebą za pomocą tależówki, za 4-5 dni zamierzam to zaorać pod jęczmień ozimy i tutaj jest moje pytanie, ponieważ gdzieś czytałem że nie można mieszać wapna (jakiegokolwiek) z polifoską do 3 tygodni po naowżeniu wapnem. Po wykonaniu orki muszę odczekać jakies 2 tygodnie aż się "uleży" ( mam bardzo lekkie ziemie), i jak uważacie , po tych dwóch tygodniach dać poifoskę pod agregat czy może lepiej będzie niedawać, a za to na wiosnę sypnoć Yara Mila. W tym sezonie sypłem ten nawóz pod owies, wymieszałem z glebą i efekt był piorunujący, owies był naprawdę dorodny. Ale można go też stosować powierzchniowo ponieważ rozpuszcza się w wodzie. Prosiłbym kogoś zorientowanego o odpowiedź. Dzieki.

Edytowany przez Rolnik_z_Rudy, 27 sierpień 2013 - 20:03.

#2196 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 27 sierpień 2013 - 21:41

Wapnowanie pola Rolniku z Rudy
Nawozy wapniowe magnezowe są raczej wolno działające i słabo reaktywne więc bez obaw możesz je mieszać z innymi nawozami . Napisz jeszcze jaki rodzaj dolomitu stosowałeś i skąd ( kto jest producentem)
pozdrawiam

Witam , mam pytanie odnośnie wapnowania pod pszenice , kiedy najlepiej wapnowac i jakim wapnem ? Doda ze juz od dwóch lat pokazał sie skrzyp , gleba jest srednia.

Najskuteczniej będzie zastosować wapno kredowe pod agregat , na glebę średnią można dać od 500 do 1000kg na hektar

Edytowany przez Agronom_kujawy, 27 sierpień 2013 - 21:44.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2197 Share dralo5

dralo5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 371 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 06:46

Wapnowanie pola Co jest według was lepsze:
1. nawóz wapniowy węglanowy - kreda ( ponad 50% CaO ) (odmiana 04) gdzieś z kopalni ze świętokrzyskiego
2. kreda nawozowa Agrocarb z Mielinka (odmiana 06) 40 % Cao

Edytowany przez dralo5, 28 sierpień 2013 - 09:00.

#2198 Share AdrianFanDeutz

AdrianFanDeutz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 07:04

Wapnowanie pola Prosił bym o opinie na temat nawozu wapniowo-weglanowego odm. 04 LHOIST S.A. Tarnów Opolski. Myślę o rozsypaniu go na 6klasie (PH 3,6) w ilości ~6t/ha, wymieszaniu gruberem na 20cm, a następnie siewie żyta,

#2199 Share case844s

case844s

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo :D

Napisany 28 sierpień 2013 - 13:18

Wapnowanie pola Witam Co powicie na temat Wapniaku jurajskiego z agroloku? Bo dziś dzwoniłem i mówili że koszelewskiej kredy na razie nie mają na stanie. A ten wapniak jest tak równie dobry??? Bo ta pani mówiła że ostatnio tylko ten sprzedają. Czy może lepiej wybrać krede Grade I ekstra? Bo cena jest porównywalna. Z góry dziękuje za odpowiedź

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2200 Share pawel7

pawel7

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 19:13

Wapnowanie pola Najpewniejsze w skutecznym i szybkim odkwaszaniu jest wapno tlenkowe, używane może być na gruntach nawet słabszych oczywiście w rozsądnych dawkach. Wapna węglanowe te najdrobniej zmielone sieją się gorzej niż tlenkowe ( przynajmniej to z Minerału), potrzeba ich przynajmniej od kilku do kilkunastu ton na hektar, a odkwaszanie - może jakieś efekty po kilku latach . Poza tym ogromna liczba nieuczciwych "producentów " nawozów wapniowych węglanowych. W Działoszynie jest firma robiąca "granulat" - kawałki słabo skruszonej skały wapiennej oblepione nie wiadomo czym. Sąsiad wczoraj to siał na polu,a drugi obok sypał dolomit ciekawy jestem efektów.