Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5888 odpowiedzi na ten temat

#2161 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 11:59

Wapnowanie pola mam zamiar zastosować polcalc na pszenice po orce, jak ma się stosowanie polcalc wraz z polifoską 6 można wysiać jedno za drugim

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 10:48
  •  

#2162 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 23 sierpień 2013 - 12:35

Wapnowanie pola @FisKars

zobacz tutaj...
http://pl.wikipedia....eszanie_nawozów

Ja w tym roku rozsiałem po raz pierwszy to grade IV pod kukurydzę ze względu na szybsze działanie(słabsze ph 5,5), bo decyzję o sianiu podjąłem wiosną.Moje przy rozsiewie nie kurzyło się i ładnie się siało.Na kawałku na którym pszenżyto lub żyto było marne,teraz kukurydza ma 2,5-3 metry i według mnie piękne kolby i wygląd.Czekam na wyniki analizy gleby powtórne i zobaczę czy to wapno coś pomogło,ale jak już napisałem wcześniej tam gdzie pszenżyto było słabe kukurydza robi wrażenie kolosalne.Resztę pola powapnowałem teraz Nordkalkiem po żniwach,wiosną dobiorę 2 ha tego pola do kukurydzy i porównam efekt,oczywiście na kawałku pola na którym zastosowałem Grade IV powtórzę to wapnowanie.Nordkalk jest wapnem sypkim.Czy się opłaca trudno mi powiedzieć.Na forum opinie są różne, ja zrobię doświadczenie raz na cztery lata 3 tony nordkalka czy corocznie 300-400 kg granulowanego.

A możesz mi dać jeszcze namiar na tego Osadowskiego w naszej okolicy? bo jakoś nie widzę ich oddziałów w najbliższym rejonie...?

#2163 Share Naix

Naix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 13:33

Wapnowanie pola Witam, mam zamiar w tym roku dać wapno na ściernisko, pole klasy od IIIb do V gleby średnie/lekkie PH około 4,5 (w tym roku nie było badane), jakie wapno i w jakiej ilości dać aby było w miarę efektywnie i tanio ? myślałem nad nordkalk ale cenowo licząc 3 tony na hektar robią się niestety spore koszta... Zna ktoś może jakieś tańsze wapno o podobnej skuteczności ? Jestem z małopolski.

Edytowany przez Naix, 23 sierpień 2013 - 13:59.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2164 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 23 sierpień 2013 - 13:34

Wapnowanie pola Agronom : czy kreda pastewna mielona o granulacji poniżej 0,075 mm i reaktywności powyżej 95% przy cenie 125 netto jest dobrym wyborem do wapnowania pod pszenżyto ?? Dawka pod agregat w ilości 1t/ha a pod żyto 0.75 t/ha

#2165 Share shazmen

shazmen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 15:49

Wapnowanie pola Dzień dobry zamierzam posypać wapno koszelowskie granulowane w ilości 1t na hektar na pole na którym posiałem wiosną łubin który wyginął jakaś choroba go zjadła. Następnie mam zamiar to potalerzować później zaorać i posiać żyto jak kasy wystarczy to może sypnę jakiegoś nawozu pod korzeń. Chciałem się zapytać forumowiczów czy dobrze kombinuję czy może coś zmienić? Może posypać przed siewem? Proszę o odpowiedź. Jutro jadę po wapno do Koszelówki 340zł /t w bigbagach i 370zł/t w workach plus transport.

#2166 Share marcinus

marcinus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 23 sierpień 2013 - 20:05

Wapnowanie pola a czy można rozsiać wapno po podorywce i wymieszać ?

#2167 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1305 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 23 sierpień 2013 - 20:28

Wapnowanie pola Można

#2168 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 23 sierpień 2013 - 20:34

Wapnowanie pola

Agronom : czy kreda pastewna mielona o granulacji poniżej 0,075 mm i reaktywności powyżej 95% przy cenie 125 netto jest dobrym wyborem do wapnowania pod pszenżyto ?? Dawka pod agregat w ilości 1t/ha a pod żyto 0.75 t/ha

Myślę że to dobra kombinacja :) cena też dobra.

mam zamiar zastosować polcalc na pszenice po orce, jak ma się stosowanie polcalc wraz z polifoską 6 można wysiać jedno za drugim

W jakiej cenie kupujesz?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 23 sierpień 2013 - 20:36.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2169 Share artur57a

artur57a

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 20:36

Wapnowanie pola WITAM mam pytanie chodzi mi o rsm chciał bym w tym roku spróbowac na przenicy zimowej ile na ha i kiedy najlepiej i ile razu

#2170 Share SipmaZ224

SipmaZ224

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 548 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 20:45

Wapnowanie pola

Dzień dobry zamierzam posypać wapno koszelowskie granulowane w ilości 1t na hektar na pole na którym posiałem wiosną łubin który wyginął jakaś choroba go zjadła. Następnie mam zamiar to potalerzować później zaorać i posiać żyto jak kasy wystarczy to może sypnę jakiegoś nawozu pod korzeń. Chciałem się zapytać forumowiczów czy dobrze kombinuję czy może coś zmienić? Może posypać przed siewem? Proszę o odpowiedź. Jutro jadę po wapno do Koszelówki 340zł /t w bigbagach i 370zł/t w workach plus transport.

Ja bym dawkę ograniczył do 600kg/ha i dał pod agregat razem z polifoską i to by było najlepsze wyjście niż kupno samego wapna.
Granulat dajemy po agregat, a pyliste pod pług.

U samego producenta da się kupić w ogóle to wapno?
W Parczewie wołają za nie 510zł/t :o

Edytowany przez SipmaZ224, 23 sierpień 2013 - 20:46.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2171 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 23 sierpień 2013 - 20:58

Wapnowanie pola @panczo1922 tutaj masz wszystkich doradców poszczególnych regionów oni ci przypiszą doradcę działającego na terenie twojej miejscowości i okolicy
http://osadkowski.pl...ukcji-roslinnej

WITAM mam pytanie chodzi mi o rsm chciał bym w tym roku spróbowac na przenicy zimowej ile na ha i kiedy najlepiej i ile razu

Ja stosuje wiosną w dwóch dawkach,trzeciej nie daje bo nie mam węży rozlewowych a nie chcę poparzyć jak jest zbyt duże.

Edytowany przez KRISS75, 23 sierpień 2013 - 21:00.

#2172 Share konio1011

konio1011

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 21:03

Wapnowanie pola Panowie zamierzam wysiać wapniak koszelowski pod pszenice ozima i moje pytanie czy moge dac je razem z polifoską 6 przed siewem pod agregat? czy musze jednak pogłownie? jesli tak to kiedy po wschodach czy na wiosne??

#2173 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 23 sierpień 2013 - 22:02

Wapnowanie pola

U samego producenta da się kupić w ogóle to wapno?
W Parczewie wołają za nie 510zł/t :o

Da się. Ja nawet kupiłem kredę prosto po wykopaniu, jeszcze przed procesem granulacji. Cena dużo niższa tylko rozsiewaczem tego nie rozsiejesz.
Dodany obrazek

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#2174 Share FisKars

FisKars

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 22:33

Wapnowanie pola

W jakiej cenie kupujesz?

450 zł z dowozem

#2175 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 23 sierpień 2013 - 22:37

Wapnowanie pola Daniel, po ile płaciłeś? Chodzi o sam towar na kopalni bez transportu? Rozumiem że mówimy o Koszelowskiej kopalinie. W zasadzie to czym ona się różni od Mielnickiej?

#2176 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 23 sierpień 2013 - 22:45

Wapnowanie pola Damian, na PW się odezwę ;)

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#2177 Share artur57a

artur57a

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 06:37

Wapnowanie pola

@panczo1922 tutaj masz wszystkich doradców poszczególnych regionów oni ci przypiszą doradcę działającego na terenie twojej miejscowości i okolicy
http://osadkowski.pl...ukcji-roslinnej

Ja stosuje wiosną w dwóch dawkach,trzeciej nie daje bo nie mam węży rozlewowych a nie chcę poparzyć jak jest zbyt duże.

A w jakich dawkach na ha pierwszy zabieg pewnie zaraz na wiosne a druga kiedy najlepiej?????

#2178 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 14:43

Wapnowanie pola Dobrym rozwiązaniem będzie rozsianie kredy przed orką zimową? Bo nie zdążyłem przywieźć wszystkiej kredy i na 2 polach zasiałem poplon bez wapnowania po ściernisku i teraz kredę mógłbym posiać dopiero przy talerzowaniu poplonu (facelia z owsem), przed zaoraniem na zimę. Na tych polach ma być kapusta, z wapnem jest tam raczej kiepsko więc chciałbym dać przed zimową orką ok. 2-3 tony kredy z Trębaczewa na hektar + na wiosnę 500kg wapniaka koszelowskiego pod agregat. Czy to dobre rozwiązanie?

Agronom, pisałem do Ciebie na PW ale masz pełną skrzynkę... ;)

#2179 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 24 sierpień 2013 - 19:14

Wapnowanie pola Ok kolego dzięki za informacje , mam chyba jakiś limit 50 wiadomości i skrzynka pełna :)
Ale już skasowałem część więc możesz pisać .
pozdro :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2180 Share ElDominik

ElDominik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 20:29

Wapnowanie pola Witam.
Posiadam zakwaszoną ziemię klasy V i VI, do tej pory byłem przekonany aby kupić wapno węglanowe. Ale tak cofnąłem się kilkanaście stron wcześniej wszystko czytając i dobrze się tu mówi również o kredzie. Doskonale wiem ,że kreda jest lepsza, ale czy koszty będą dużo większe od wapna węglanowego ?
I korzystając z okazji, wie ktoś skąd kupić ta kredę, bądź wapno ? Jestem z okolic Łodzi. Jak do tej pory nic ciekawego nie znalazłem.
Pozdrawiam. ;)