Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#2141 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 20 sierpień 2013 - 12:05

Wapnowanie pola Jak najbardziej dobre dawki
Wapnowanie kredą z Minerału Trębaczew jest bardzo efektywne , jest to towar w klasie Nordkalk fast do tego polskiego producenta .
Jak chcesz przyśpieszyć efekt to możesz tą dawkę rozdzielić i część dać pod orkę a część dać pod agregat.
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 07:59
  •  

#2142 Share filipek

filipek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 20 sierpień 2013 - 16:06

Wapnowanie pola Panowie ja mam działkę 6ha i chcę zasiać tam rzepak, klasa ziemi 4a, 4b i ph-4;8. Chcę przed siewem dać 1tonę kredy koszelowskiej aby podnieść ph, co jeszcze pasowało by dać? Jakie byście nawożenie zastosowali?

#2143 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 14:43

Wapnowanie pola pH 5,7 klasa gleby 3 i 4 czy wapno tlenkowe będzie dobre ?? w jakiej ilości rozsiać i po jakim czasie będzie efekt??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2144 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 14:49

Wapnowanie pola tlenkowe raczej na ziemie ciężkie. na płowiny i lekkie gleby lepsze jest węglanowe. Polecam kredę bo jest miękka i szybko działa

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#2145 Share therider

therider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 21:13

Wapnowanie pola jakie wapno lepiej zastosować na ściernisko, kreda(2500zł za 25t)
czy może węglanowo-magnezowe (900zł za 25t) klasa ziemi V i VI i trochę IV
odczyn 4 ph, wapno będzie zmieszane gruberem
proszę o pomoc.

#2146 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 21 sierpień 2013 - 21:45

Wapnowanie pola zdecydowanie kreda, a skąd masz w tej cenie?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2147 Share therider

therider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 22:00

Wapnowanie pola a to drogo?, kreda jest z ogłoszenia poradnika rolniczego a z jakiej mniejscowości to nie wiem.
a ile na ha zastosować tej kredy.

#2148 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 22:36

Wapnowanie pola to wapno węglanowe to większość kamien zmielony i on się nigdy nei rozłozy prktycznie.

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#2149 Share honker

honker

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 08:26

Wapnowanie pola witam
a jak wygląda ta kreda z minerału, dostanie sie ja luzem czy tylko w workach?
i jaka jest jej cena i jak sie to rozsiewa?

Edytowany przez honker, 22 sierpień 2013 - 09:08.

linux, don't be afraid penguin!

#2150 Share andrzejB

andrzejB

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 09:22

Wapnowanie pola Panowie mam do was pytanie, planuję w sobote posiać rzepak na stanowisku po pszenicy. Ziemia wapna nie widziała dobre 10lat i chcę posiac pod agregat 600kg kredy granulowanej zmieszaną z polifoską 6. Jak dobrze doczytałem gdzieś w temacie to kredę i polifoskę mieszać mozna? Myślę też na wiosne pogłównie posypać kredą w ilości 400kg/ha (teraz nie moge dać jednorazowej dawki kredy ze względu na ograniczony budżet na zasiewy). Co wy na to? Da to jakis efekt?

Dodam, że ziemia to gł.kl.3 trochę 2.

Edytowany przez andrzejB, 22 sierpień 2013 - 09:23.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2151 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 22 sierpień 2013 - 10:11

Wapnowanie pola koledzy z okolic Wągrowca, Rogoźna, Obornik w WLKP.
gdzie kupujecie wapno w miarę rozsądnych cenach? chodzi mi zarówno o wapno luzem jak i granulowane...
ja niestety zaopatruję się w jednej firmie nawozowej w okolicach Rogoźna i właśnie tam mam cenę na wapno granulowane GRADE IV za 580zł tona brutto. Uważam że można pokusić się i poszukać taniej. dlatego pytam czy macie może lepsze ceny w swojej okolicy?

#2152 Share ThePrz3mo

ThePrz3mo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 10:57

Wapnowanie pola Odswieze temat i zapytam sie czy jesli zaorm obornik pózno jesienia to na wiosne moge dac wapno na tym pol ma byc pszenica lub owies?

#2153 Share 14thekamil14

14thekamil14

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 13:32

Wapnowanie pola A mogli byście mi powiedzieć co daje wapno np.wyższy plon ??
I jakie wapno pod zboża jęczmien jary i ozimy pszenica ozima cebula i drzewka owocowe i w jakiej dawce??

#2154 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 22 sierpień 2013 - 14:23

Wapnowanie pola

koledzy z okolic Wągrowca, Rogoźna, Obornik w WLKP.
gdzie kupujecie wapno w miarę rozsądnych cenach? chodzi mi zarówno o wapno luzem jak i granulowane...
ja niestety zaopatruję się w jednej firmie nawozowej w okolicach Rogoźna i właśnie tam mam cenę na wapno granulowane GRADE IV za 580zł tona brutto. Uważam że można pokusić się i poszukać taniej. dlatego pytam czy macie może lepsze ceny w swojej okolicy?

U Rozalczyka?Stosowałeś już wapno granulowane?
Napena Szamotuły:Grade IV - 550zł brutto,wapno luzem Nordkalk standard - 120zł z transportem firma Osadlowski

#2155 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 22 sierpień 2013 - 17:14

Wapnowanie pola

a to drogo?, kreda jest z ogłoszenia poradnika rolniczego a z jakiej mniejscowości to nie wiem.
a ile na ha zastosować tej kredy.

Raczej tanio więc pytam co to za towar.

witam
a jak wygląda ta kreda z minerału, dostanie sie ja luzem czy tylko w workach?
i jaka jest jej cena i jak sie to rozsiewa?

Podobnie jak Nordkalk Fast Cal , jest to towar tak zmielony że prawie jest płynny , możesz zakupić w workach lub w bigach.
Luzem nie wchodzi w grę , wozić można to tylko beczkowozem. Wysiew tej mączki to dramat( ponoć najlepiej we mgle się rozsiewa) , ale cena do jakości bardzo dobra i efekty lux.

Panowie mam do was pytanie, planuję w sobote posiać rzepak na stanowisku po pszenicy. Ziemia wapna nie widziała dobre 10lat i chcę posiac pod agregat 600kg kredy granulowanej zmieszaną z polifoską 6. Jak dobrze doczytałem gdzieś w temacie to kredę i polifoskę mieszać mozna? Myślę też na wiosne pogłównie posypać kredą w ilości 400kg/ha (teraz nie moge dać jednorazowej dawki kredy ze względu na ograniczony budżet na zasiewy). Co wy na to? Da to jakis efekt?

Dodam, że ziemia to gł.kl.3 trochę 2.

Myślę że jak zastosujesz prawdziwy granulat kredowy to efekt będzie super. Rzepak uwielbia dobre wapno , tym bardziej pod agregat :)
pozdro

Edytowany przez Agronom_kujawy, 22 sierpień 2013 - 17:22.

#2156 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 sierpień 2013 - 22:11

Wapnowanie pola Możesz dać.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#2157 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 23 sierpień 2013 - 06:01

Wapnowanie pola

U Rozalczyka?Stosowałeś już wapno granulowane?
Napena Szamotuły:Grade IV - 550zł brutto,wapno luzem Nordkalk standard - 120zł z transportem firma Osadlowski

tak u Rozalczyka. Stosowałem, znaczy się od 1,5 roku stosuje to zawsze razem z nawozami pod korzeń... miejscami daję 200 a miejscami 300kg/ha. czy daje efekty? Ph od tego momentu nie badałem (wcześniej miałem ok 5,5) ale dziwnym zbiegiem okoliczności od tego czasu np. jęczmień wychodzi mi taki jak nigdy przedtem! pszenica również w tym roku pobiła rekord. Tak więc staram się trzymać postanowienia i daję to wapno zawsze pod siew. Kurzy się niemiłosiernie przy wysiewaniu. Jak weźmiesz do ręki to są to małe kuleczki (coś a'la polifoska) ale łatwo to idzie zduścić ręką i wtedy zostaje pył na dłoni.
Co to jest ten Nordcalk? opłaca się kupować bo wychodzi o wiele taniej? Forma granulatu czy w postaci sypkiej?

#2158 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 23 sierpień 2013 - 09:26

Wapnowanie pola Ja w tym roku rozsiałem po raz pierwszy to grade IV pod kukurydzę ze względu na szybsze działanie(słabsze ph 5,5), bo decyzję o sianiu podjąłem wiosną.Moje przy rozsiewie nie kurzyło się i ładnie się siało.Na kawałku na którym pszenżyto lub żyto było marne,teraz kukurydza ma 2,5-3 metry i według mnie piękne kolby i wygląd.Czekam na wyniki analizy gleby powtórne i zobaczę czy to wapno coś pomogło,ale jak już napisałem wcześniej tam gdzie pszenżyto było słabe kukurydza robi wrażenie kolosalne.Resztę pola powapnowałem teraz Nordkalkiem po żniwach,wiosną dobiorę 2 ha tego pola do kukurydzy i porównam efekt,oczywiście na kawałku pola na którym zastosowałem Grade IV powtórzę to wapnowanie.Nordkalk jest wapnem sypkim.Czy się opłaca trudno mi powiedzieć.Na forum opinie są różne, ja zrobię doświadczenie raz na cztery lata 3 tony nordkalka czy corocznie 300-400 kg granulowanego.

Edytowany przez KRISS75, 23 sierpień 2013 - 09:30.

#2159 Share michal009

michal009

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:Sadownictwo, Fotografia

Napisany 23 sierpień 2013 - 09:39

Wapnowanie pola Witam.
Jak się ma sprawa z wapnem i poplonami.
Mam zaorane i zasiany poplon. Czy za miesiąc mogę ściąć gorczycę, posiać wapno i zaorać? Czy Ściąć gorczycę, zaorać, posiać wapno i zabronować? Czy odpuścić teraz wapno i dać na wiosnę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2160 Share nowaczek96

nowaczek96

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja, motoryzacja, hodowla bydła,

Napisany 23 sierpień 2013 - 09:49

Wapnowanie pola @michal009 myślę że może odpuść i daj na wiosnę pod kultywator jeśli nie masz zamiaru siać nic na jesień ;D