Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5886 odpowiedzi na ten temat

#2101 Share michal675

michal675

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 09:57

Wapnowanie pola Czy jest sens dawac wapno Oxyfortil 75/25 na ściernie a następnie talerzówka a we wrześniu orka pod pszenice ozimą?
A to samo wapno kiedy wysiac najlepiej pod zboża jare?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 07:22
  •  

#2102 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 10:01

Wapnowanie pola Dzięki Agronom_kujawy :)

Miałem taką próbkę w woreczku . Granule od 3 do 8 mm i są dość twarde więc sądzę że mieszadło w zwykłym siewniku nie powinno porozbijać tych granul .

#2103 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 12 sierpień 2013 - 11:37

Wapnowanie pola

Jakie wapno węglanowe ? I w jakich ilościach chcesz dać kolego?

wapno z Morawicy 50% 4t/ha
ZETOR Team !!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2104 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 17:42

Wapnowanie pola

a u nas zasialismy kukurydze na jednym polu i ziemia sie tak zbiłą stasznie i kukurydza z poczatku slaba byla i odzywki dawalismy i nic nie pomagało a pod koncem pola gdzie trafia sie troche bielica to wogóle kukurydza malutka i taki doradca rolniczy nam mowil ze tu trzeba prochnicy tej glebie a my nie mamy obornika to wystarczy słomę ciąć i pryskac mocznikiem i prochnica bedzie wtedy ?

a ktos odpowie na te pytanie ?

#2105 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 18:27

Wapnowanie pola Tak, jest to zabieg którego jednym z głównych celów jest podniesienie poziomu próchnicy.

#2106 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 12 sierpień 2013 - 18:28

Wapnowanie pola Pytanie raczej nie dotyczy wapnowania .
Chyba że je sprecyzujesz o co pytasz w związku z wapnem? :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2107 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 20:52

Wapnowanie pola

Czy jest sens dawac wapno Oxyfortil 75/25 na ściernie a następnie talerzówka a we wrześniu orka pod pszenice ozimą?
A to samo wapno kiedy wysiac najlepiej pod zboża jare?

oxyfertil wysiewa sie na sciernisko a pozniej plytka uprawa tak samo pod zboza jare.

#2108 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 20:53

Wapnowanie pola Kolego @Agronom_kujawy a co powiesz o wapniowaniu łąki kredą granulowaną?
Na łące znajduję się masę chwastów ,szczególnie dużo ostu(ostrożeń). Najpierw myślałem o opryskaniu na na chwasty wielościenne potem wsianie świeżej trawy+ NPK+wapno granulowane.

@jankes123
Tak jest co roku na tym polu czy tylko w tym???
Moim zdaniem zła uprawa agregat z wałem pacera, crosskill lub gumowy.
A może ten doradca kazał stosować UGmax lub EM

Edytowany przez tespis17, 12 sierpień 2013 - 21:00.

#2109 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 12 sierpień 2013 - 21:01

Wapnowanie pola proponuje po ścięciu od razu wapno granulowane i mocznik .
Czy wysiew świeżej trawy pomoże to nie wiadomo, może się okazać że chwastu nie wyplenisz a się na robisz i zainwestujesz bez zwrotnie .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2110 Share farmervip

farmervip

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1041 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 21:50

Wapnowanie pola A ja dziś zakupiłem 25t wapna węglanowego http://www.zelatowa..../wapno-nawozowe 1200zł z transportem mam plan dać go 5t na ha a za rok powtórka i powinno być ok

:) :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2111 Share corbolo

corbolo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 22:20

Wapnowanie pola

a ktos odpowie na te pytanie ?

Moim zdaniem:
- toksyczne działanie herbicydów z poprzednich lat doczytaj tutaj: http://agronomiczny....nszy-nawoz.html
-gleba podczas uprawy i siewu była zbyt wilgotna i się "zamuliła"
- wątpię ale czy to pole nie jest podmokłe?

Czym uprawiasz?
Włóż trochę ziemi do słoika, ok 10% objętości, zalej wodą, wstrząśnij, poczekaj godzinę, wstrząśnij, otwórz słoik.
Jak woda się uspokoi to na powierzchni powinny pokazać się pływające "śmieci" - to resztki organiczne. Jeśli nic nie będzie na powierzchni to masz braki próchnicy w glebie

Edytowany przez corbolo, 19 sierpień 2013 - 07:15.

#2112 Share Matteo

Matteo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 13:31

Wapnowanie pola Witam!!!

Tak czytam wasze posty że nie wolno dawać fosforu po wapnowaniu i nasuwa mi się jedna nieścisłość. Otóż po zastosowaniu wapna węglanowego albo dolomitu jego okres zadziałania wynosi rok albo i dłużej zresztą jest napisane na certyfikacie z winnej, że pierwsze efekty dopiero po roku
.

#2113 Share Leonardo1

Leonardo1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 14:10

Wapnowanie pola kiedy stosować wapnowanie pod pszenice ozimą? na ściernisko czy po orce wymieszać agregatem uprawowym ?

#2114 Share marluk

marluk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 868 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 15:13

Wapnowanie pola Agronom, skad najlepiej sciagac krede w moim przypadku zeby bylo jak najtaniej i jak najlepszej jakosci? jestem z okolic Bilgoraja.

#2115 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 16:42

Wapnowanie pola

Witam!!!

Tak czytam wasze posty że nie wolno dawać fosforu po wapnowaniu i nasuwa mi się jedna nieścisłość. Otóż po zastosowaniu wapna węglanowego albo dolomitu jego okres zadziałania wynosi rok albo i dłużej zresztą jest napisane na certyfikacie z winnej, że pierwsze efekty dopiero po roku
.

Kolego dolmit to możesz zastosować jako kruszywo drogowe a nie na pole :)
A kreda jest wapnem wysokoreaktywnym działa od razu po zastosowaniu.
Stąd jeśli kupujesz wapno kopalniane słabej jakości to nie musisz patrzeć żeby z czymś go nie pomieszać bo na pewno ani reakcji ani efektu nie będzie .Ale jak stosujesz wapno które działa to juz musisz na to zwrócić uwagę bo możesz sobie zaszkodzić.
pozdro

kiedy stosować wapnowanie pod pszenice ozimą? na ściernisko czy po orce wymieszać agregatem uprawowym ?

Tutaj też pytanie jakie wapno chcesz dać , napisz konkretnie skąd lub jaki producent.
Ogólnie dobre wapno kredowe można dawać w małych dawkach pod agregat (np. co roku) , natomiast wapna kopalniane w dużych ilościach pod orkę (np raz na cztery lata) .

Agronom, skad najlepiej sciagac krede w moim przypadku zeby bylo jak najtaniej i jak najlepszej jakosci? jestem z okolic Bilgoraja.

Na Lubelszczyźnie kiedyś była dobra kreda w Chełmie , a teraz to ciężka sprawa, nie wiem jak wygląda sprawa z Kredą z Dwikóz ( niedaleko od ciebie) , czy produkują i jakiej jest to jakości . Parametry ma nie najgorsze . Jak duże ilości to się opłaca ściągać wapno gdzieś dalej z Polski , ale jak małe ilości to ci nikt nie przywiezie , musisz rozeznać się co tam mają u ciebie na składach .

Edytowany przez Agronom_kujawy, 15 sierpień 2013 - 16:52.

#2116 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 15 sierpień 2013 - 17:19

Wapnowanie pola Osobiście stosuję wapno "dolomitowe" (z okolic Kamiennej Góry) sypię je co rok w ilości 1-1,5t/ha i dopiero po czwartym roku znacznie podniosło się PH.Cena zestawu 26t to około 1300zł (z transportem na pole).
Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#2117 Share Matteo

Matteo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 18:29

Wapnowanie pola

Kolego dolmit to możesz zastosować jako kruszywo drogowe a nie na pole :)
A kreda jest wapnem wysokoreaktywnym działa od razu po zastosowaniu.
Stąd jeśli kupujesz wapno kopalniane słabej jakości to nie musisz patrzeć żeby z czymś go nie pomieszać bo na pewno ani reakcji ani efektu nie będzie .Ale jak stosujesz wapno które działa to juz musisz na to zwrócić uwagę bo możesz sobie zaszkodzić.
pozdro

No to kolego cała strategia wapnowania poszła w pole :) Też jestem z Lubelskiego i myślałem o sandomierzu mają tam dolomit ale skoro jest na drogi to nie będę zbierał polskim autostradom kruszywa ;) .A co sądzisz o Kieleckich Kopalniach Surowców mają tam wapno z Winnej, Laskowej, Jaźwica muszę mieć z magnezem bo mam go znikome ilości a ph coś ponad 5 wiec bez wapnowania się nie obejdzie. Jest jeszcze kopalnia w Morawicach ale oni mają bez magnezu na stronie podają 2% to tyle co nic. Może kolega wie gdzie w tych okolicach jest dobre wapno z magnezem. Pozdrawiam
Dodam że mam gleby średnie 4 a,b

Edytowany przez Matteo, 15 sierpień 2013 - 18:34.

#2118 Share odi

odi

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 18:30

Wapnowanie pola Witam jestem tu nowy moze ktos ma jakies namiary gdzie mozna kupić wapno w łodzkim i w jakiej cenie.

#2119 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 18:58

Wapnowanie pola w łódzkim , to zależy gdzie w łódzkim , podaj konkretnie powiat.

No to kolego cała strategia wapnowania poszła w pole :) Też jestem z Lubelskiego i myślałem o sandomierzu mają tam dolomit ale skoro jest na drogi to nie będę zbierał polskim autostradom kruszywa ;) .A co sądzisz o Kieleckich Kopalniach Surowców mają tam wapno z Winnej, Laskowej, Jaźwica muszę mieć z magnezem bo mam go znikome ilości a ph coś ponad 5 wiec bez wapnowania się nie obejdzie. Jest jeszcze kopalnia w Morawicach ale oni mają bez magnezu na stronie podają 2% to tyle co nic. Może kolega wie gdzie w tych okolicach jest dobre wapno z magnezem. Pozdrawiam
Dodam że mam gleby średnie 4 a,b

Nie sugeruj się magnezem przy zakupie wapna. Wapno z magnezem jest przeważnie kiepskie i nieekonomiczne.
Jak chcesz dać magnez to kup se kizeryt , od razu będziesz miał siarkę i magnez .
A co do Lubelszczyzny to może ktoś wie czy można już kupić tą kredę z dwikóz , może już ją ktoś stosował ?

Edytowany przez Agronom_kujawy, 15 sierpień 2013 - 19:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2120 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 685 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 19:17

Wapnowanie pola Z łódzkiego to chyba najlepiej z Minerału w Trębaczewie, kreda nawozowa ostatnio przywiozłem z zakładu po 140zł za tonę w bigbagach. Dobre wapno i dobra cena? ;)