Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#2081 Share master20002

master20002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1108 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo,piłka nożna, budownictwo,motoryzacja, polityka, zmiany na ziemi

Napisany 09 sierpień 2013 - 20:37

Wapnowanie pola Ja jestem z podkarpacia. Kupiłem jakąś kredę po 520 za tonę w Chłopicach. Jej symbol to 07a. Może się ktos wypowie na ten temat co to za rodzaj kredy i na temat jej jakości. Na opakowaniu pisze " 70% węglanu wapnia, 40% tlenku" Co to znaczy?? Logika mówi że wychodzi 110 %... Jak za komuny frekwencja przy wyborach...
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 12:35
  •  

#2082 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 10 sierpień 2013 - 09:20

Wapnowanie pola Kreda odmiany 07a to inaczej kreda jeziorna. Skład chemiczny to w tym przypadku 70% CaCO3 czyli węglan wapnia ( w suchej masie ) . Jednak ustawa wymaga oznakowania wapna w przeliczeniu na zawartość CaO czyli tlenku wapnia , chociaż fizycznie w worku jej nie ma . Stąd podanie zawartości tlenku 40%.

Swoją droga kreda jeziorna tej odmiany mimo że skład jest dość słaby i trzeba dać tego dużo na hektar to jest to wapno dobrej jakości i wysokiej reaktywności.

a jak dam nawóz (np. sól i polidap) dwa tygodnie po wapnowaniu to co może się stać?

Pewnie nic wiele się nie stanie ze względu na małą dawkę azotu amonowego w polidapie ale nie jest to zalecane . lepiej odczekać z wapnowaniem lub z wysiewem polidapu parę tygodni .

Zapłaciłem za to około 350 za tonę .

Czyli dąłeś się orżnąć bo na granulat to nie wygląda , a pewnie są to pomieszane kamyszki z mączką .

Edytowany przez Agronom_kujawy, 10 sierpień 2013 - 09:25.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2083 Share Ksawery

Ksawery

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 396 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 09:47

Wapnowanie pola witam co lepiej wziąć na ciężką ziemie wapno granulowane oxyfertil czy wapniak koszelowski co sądzicie o tych wapnach???

stosował ktoś oxyfertil w granualcie???

Edytowany przez Ksawery, 10 sierpień 2013 - 09:48.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2084 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 14:47

Wapnowanie pola Czy zastosowanie wapniaka granulowanego po zasiewie zbóż ozimych nie wpłynie negatywnie na zboże i czy straty wapna będą duże ?

#2085 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 19:52

Wapnowanie pola

witam co lepiej wziąć na ciężką ziemie wapno granulowane oxyfertil czy wapniak koszelowski co sądzicie o tych wapnach???

stosowałem oxyfertil 75/25.jest to dobre wapno.efekty widac po roku od wysiewu.dawka to 1t na ha.minusem jest cena okolo 600 zl za tone

#2086 Share corbolo

corbolo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 10 sierpień 2013 - 21:06

Wapnowanie pola

a jak dam nawóz (np. sól i polidap) dwa tygodnie po wapnowaniu to co może się stać?

Po wapnowaniu nie można wysiewać nawozów zawierających fosfor przez ok pół roku tzn. wapnujesz po żniwach to nawozisz P na wiosnę.
To samo dotyczy obornika

#2087 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 05:07

Wapnowanie pola 6 miesięcy to troszkę za dużo. Fosforem powinno się nawozić jesienią by zboża ozime lepiej przezimowały. Inaczej jest z potasem, który aż tak potrzebny roślinom przez zimę nie jest a zastosowany jesienią - może dochodzić do jego wypłukiwania na glebach lżejszych.
Moim zdaniem oczywiście czym dłuższy okres tym lepiej aczkolwiek teoretycy i praktycy mówią, że 4 tyg. odstępu wystarczą.

#2088 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 10:53

Wapnowanie pola Chciałbym poznać opinie dotyczącą Granukal 85 -Producent Vereinigte Kreidewerke Dammann KG
Po analizie chemicznej swoich pól mam lekkie zakwaszenie oraz braki potasu .
Dostałem dobrą ofertę na te wapno dla tego proszę o opinie .
To co mi się podoba to bardzo dobra i dość twarda granula tego wapna przez co można łatwo rozsiać zwykłym siewnikiem .

Czy mogę wysiać te wapno wraz solą potasową bezpośrednio przed siewem zbóż czy rzepaku ?

Edytowany przez Vril, 11 sierpień 2013 - 15:13.

#2089 Share grzeskw75

grzeskw75

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 12:50

Wapnowanie pola Mam pytanko, czy wapniak kornicki lepiej rozsiaćw ściernisko czy w w warstwę orną przed siewem zbóż?

#2090 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 16:31

Wapnowanie pola na ściernisko

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2091 Share Renault9514

Renault9514

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka,KOBIETY no i POLE!!! ;D

Napisany 11 sierpień 2013 - 17:00

Wapnowanie pola Witam,

zakupiłem wapno węglanowe i będę dawać na ściernisko, ale będę zmuszony na kilku kawałkach dawać przed siewem pszenicy(aktualnie rośnie tytoń i zejdzie dopiero gdzieś w połowie września) dlatego nie wiem jak pogodzić przed siewem wapno z nawozami... kilka stron wcześniej czytałem, że nie wolno dawać wapna razem z azotem w formie amonowej. Jak najlepiej zrobić żeby było dobrze? jak dam wapno przed orką a później polifoskę pod agregat będzie dobrze? Czy lepiej dać wapno razem tylko z nawozami PK bez azotu ?
Co by się stało jak bym dał Polifoskę 8 razem z wapnem pod agregat ? a może dać wapno pod agregat a później za 3-4 tygodnie jak pszenica wyjdzie dać pogłównie Polifoskę ? proszę o rady :)
ZETOR Team !!!

#2092 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 17:38

Wapnowanie pola U mnie nawiosnę poszło wapno prawie razem z nawozami (mocznik, polifoska polidap potafoska suprofos) na przyorany wcześniej obornik i kuku ma 3m i więcej i brak objaw że coś było nie tak. Teraz też leży już wapno na ściernisku a we wrześniu talerzówka obornik orka nawozy i siew. A ty jak nie zrobisz to będzie dobrze chociarz znajdą sie osoby i powiedzą że nie wolno mieszać bo się fosfor uwstecznia ale ja w to nie wierzę.

#2093 Share jankes123

jankes123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 510 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 18:12

Wapnowanie pola a u nas zasialismy kukurydze na jednym polu i ziemia sie tak zbiłą stasznie i kukurydza z poczatku slaba byla i odzywki dawalismy i nic nie pomagało a pod koncem pola gdzie trafia sie troche bielica to wogóle kukurydza malutka i taki doradca rolniczy nam mowil ze tu trzeba prochnicy tej glebie a my nie mamy obornika to wystarczy słomę ciąć i pryskac mocznikiem i prochnica bedzie wtedy ?

#2094 Share KuValU

KuValU

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 18:39

Wapnowanie pola Witam. Czy wapno tlenkowo magnezowe WapMag musi byc rozsiane tylko jak jest sucho? I czy musi być od razu przykryte glebą?

#2095 Share corbolo

corbolo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 11 sierpień 2013 - 21:01

Wapnowanie pola

6 miesięcy to troszkę za dużo. Fosforem powinno się nawozić jesienią by zboża ozime lepiej przezimowały. Inaczej jest z potasem, który aż tak potrzebny roślinom przez zimę nie jest a zastosowany jesienią - może dochodzić do jego wypłukiwania na glebach lżejszych.
Moim zdaniem oczywiście czym dłuższy okres tym lepiej aczkolwiek teoretycy i praktycy mówią, że 4 tyg. odstępu wystarczą.

Masz rację i nie. Sprawa wygląda tak że wapno potrzebuje w glebie czasu aby "wyszumiało się" (zadziałało w kompleksie sorpcyjnym).
Jeśli chodzi o fosfor to masz rację jest potrzebny rośliną. Jednak fosfor z wysianych przez Ciebie granul po pierwszym roku tylko w 30% jest dostępny dla roślin. W glebie jest go tyle, że wystarczy na jesienną wegetację. Każdy robi jak uważa. Ja nigdy nie pójdę na takie "szaleństwo" choć by m i ktoś za to płacił. Osobiście nie znam takich teoretyków oraz praktyków w znaczących gospodarstwach aby wysiewali P po 4 tygodniach od wapnowania. Po prostu cały zabieg przetwarzania skał zawierających fosfor poszedł by na marne.

U mnie nawiosnę poszło wapno prawie razem z nawozami (mocznik, polifoska polidap potafoska suprofos) na przyorany wcześniej obornik i kuku ma 3m i więcej i brak objaw że coś było nie tak. Teraz też leży już wapno na ściernisku a we wrześniu talerzówka obornik orka nawozy i siew. A ty jak nie zrobisz to będzie dobrze chociarz znajdą sie osoby i powiedzą że nie wolno mieszać bo się fosfor uwstecznia ale ja w to nie wierzę.

To nie kwestia wiary. Uwstecznianie fosforu jest naukowo udowodnione i dalsza dyskusja jest bezcelowa. Nikt CI tego nie zabroni robić, jednak nie masz się też czym chwalić.

#2096 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 11 sierpień 2013 - 21:14

Wapnowanie pola

Witam. Czy wapno tlenkowo magnezowe WapMag musi byc rozsiane tylko jak jest sucho? I czy musi być od razu przykryte glebą?

WapMag to nadaje się co najwyżej na utwardzanie gruntu , możesz go rozsiać bez różnicy jak i kiedy bo i tak nie zadziała bo jest niereaktywny.
Pisaliśmy już o tym wielokrotnie .
pozdrawiam

Mam pytanko, czy wapniak kornicki lepiej rozsiaćw ściernisko czy w w warstwę orną przed siewem zbóż?

Najlepiej pod agregat lub pogłównie .

Czy zastosowanie wapniaka granulowanego po zasiewie zbóż ozimych nie wpłynie negatywnie na zboże i czy straty wapna będą duże ?

Jakie straty masz na myśli? Właśnie granulaty wapna tak się stosuje pogłównie lub pod agregat.

Witam,

zakupiłem wapno węglanowe i będę dawać na ściernisko, ale będę zmuszony na kilku kawałkach dawać przed siewem pszenicy(aktualnie rośnie tytoń i zejdzie dopiero gdzieś w połowie września) dlatego nie wiem jak pogodzić przed siewem wapno z nawozami... kilka stron wcześniej czytałem, że nie wolno dawać wapna razem z azotem w formie amonowej. Jak najlepiej zrobić żeby było dobrze? jak dam wapno przed orką a później polifoskę pod agregat będzie dobrze? Czy lepiej dać wapno razem tylko z nawozami PK bez azotu ?
Co by się stało jak bym dał Polifoskę 8 razem z wapnem pod agregat ? a może dać wapno pod agregat a później za 3-4 tygodnie jak pszenica wyjdzie dać pogłównie Polifoskę ? proszę o rady :)

Jakie wapno węglanowe ? I w jakich ilościach chcesz dać kolego?

witam co lepiej wziąć na ciężką ziemie wapno granulowane oxyfertil czy wapniak koszelowski co sądzicie o tych wapnach???

Obydwa te wapna będą dobre, oxyfertil tak naprawdę nie jest granulowany tylko kruszony , w niektórych rozsiewaczach może być z nim kłopot przy wysiewie. Z kolei wapniak koszelowski jest bardzo grubej granulacji zdarzają się granule jak pięść wielkie :) , ale jest to wapno wysokiej reaktywności więc jak uda się je równomiernie wysiać i jak granule się strzaskają na drobne to efekt powinien być równie szybki co po wapnie kornickim które jest z kolei bardzo drobne i mocno pyli przy rozsiewie.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 11 sierpień 2013 - 21:29.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2097 Share Marcian1234

Marcian1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 07:03

Wapnowanie pola Jakie wapno stosować na kwasie gleby ??? klasa ziemi 3, 4,5

#2098 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 08:10

Wapnowanie pola Agronom_kujawy chodziło mi o straty wapna jeżeli wogóle takie są po rozsiewie wapna pogłównie, które nie będzie przykryte ziemią, a ja chcę pod agregat wysiać wapniak i polifoskę 6, która w swoim składzie ma azot w formie amonowej a z tego co wiem nie powinno się stosować wapna razem z azotem w formie amonowej, a nie chcę po 2 razy jeździć agregatem bo po orce siewnej raz przejeżdżam agregatem uprawo-sienym i już zasiane, a chyba lepiej polifoskę wymieszać z ziemią niż wapno. Jeżeli wysiał bym wapniak pogłównie na młode siewki to wapno jej nie przypali ? Siałem już ten wapniak rozsiewaczem amazone za-f 603 i idzie strasznie wolno i granule za wiele się nie rozkruszyły i pole wyglądało jak po gradobiciu i granule co się wysiały miały po ok 0,8-1cm. Chciałem wysiać 800kg/ ha to rozsiewacz otwarty do końca i jeździłem 2 i 1200obr/min.

#2099 Share Vril

Vril

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 08:19

Wapnowanie pola Przepraszam za spamowanie ale ponawiam pytanie .

Agronom_kujawy chciałbym poznać Twoją opinie dotyczącą Granukal 85 -Producent Vereinigte Kreidewerke Dammann KG

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2100 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 12 sierpień 2013 - 09:26

Wapnowanie pola Co do Granukal 85 to zdania są podzielone , myślę że nie jest to produkt rewelacyjny jeśli chodzi o parametry ale ze względu na niższą cenę może być ekonomicznie opłacalny.
Z tego co kojarzę to tu na forum byli rolnicy co to stosowali i jedni chwalili inni odradzali :) Ja sam nie eksperymentowałem z tym jeszcze więc ciężko powiedzieć jak to z tym jest .
Może ktoś na forum się wypowie na temat rozsiewu i granulacji tego produktu?
Pozdrawiam

Agronom_kujawy chodziło mi o straty wapna jeżeli wogóle takie są po rozsiewie wapna pogłównie, które nie będzie przykryte ziemią, a ja chcę pod agregat wysiać wapniak i polifoskę 6, która w swoim składzie ma azot w formie amonowej a z tego co wiem nie powinno się stosować wapna razem z azotem w formie amonowej, a nie chcę po 2 razy jeździć agregatem bo po orce siewnej raz przejeżdżam agregatem uprawo-sienym i już zasiane, a chyba lepiej polifoskę wymieszać z ziemią niż wapno. Jeżeli wysiał bym wapniak pogłównie na młode siewki to wapno jej nie przypali ? Siałem już ten wapniak rozsiewaczem amazone za-f 603 i idzie strasznie wolno i granule za wiele się nie rozkruszyły i pole wyglądało jak po gradobiciu i granule co się wysiały miały po ok 0,8-1cm. Chciałem wysiać 800kg/ ha to rozsiewacz otwarty do końca i jeździłem 2 i 1200obr/min.

Wapno się nie utlenia więc straty nie będzie żadnej chyba że boisz się że się zlecą jakieś ptice i zeźrą te kuleczki ;) W takim przypadku jak twój lepiej jest granulat wysiać pogłównie a pod agregat dać pozostałe nawozy . Oczywiście wapniak koszelowski ze względu na zbyt dużą granulacje lepiej było by dać pod agregat niż pogłównie , Pogłówne wapno powinno być drobniejsze takie jak np. wapniak kornicki lub polcalc.
Co do przypalenia roślin to nie ma takiego ryzyka bo wapno węglanowe nie jest żrące tak jak tlenek . To dwa zupełnie inne związki chemiczne.

Edytowany przez Agronom_kujawy, 12 sierpień 2013 - 09:32.