Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5904 odpowiedzi na ten temat

#1981 Share Makmax

Makmax

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 21 lipiec 2013 - 22:29

Wapnowanie pola Mam pytanie .. szczególnie do Agronoma_kujawy.. w post-cie #1782 napomknąłeś o wodorotlenku, formie hydratyzowanej.
W mojej okolicy jedna firma oferuje coś takiego:
Cytuję:

"Wapno organiczne
Nawóz wapniowy z azotem
Wapń Ca: 37,5-40% w formie aktywnego hydratu wapnia Ca(OH)2
Azot org. 2,3 sm
Substancje org. 12% - żródło N,P,K,S i mikroelementów
stan. b. drobny granulat, nie pyli, nie kawali, nie zbryla, warunki atmosferyczne nie wpływają znacząco na jego jakość i właściwości nawożące i odkwaszające.
Sucha masa 68,2%
Zalecana dawka 0,5t-1,5t/ha
Cena 650zł/t"

Produkt chyba sprowadzany, bo piszą , że są wyłącznym dystrybutorem na Polskę
Z czego to może być("skład potwierdzony badaniem Instytutu Zootechniki w Szczecinie").. to chyba coś ze zwierząt..pióra albo kości.. tego nie napisali, czy ma to jakąkolwiek wartość nawozową lub odkwaszającą?
jeśli tak to czy cena nie jest zbyt wygórowana (skoro 32% to woda!.. sm 68%)
Jaka może być realna wartość tego nawozu...?
Jeśli ktoś ma wiedzę o takim nawozie i tej wormie wapnia, proszę o wyczerpującą informację.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 10:33
  •  

#1982 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 22 lipiec 2013 - 08:10

Wapnowanie pola

http://www.agrosulca...Charakterystyka
Agronom proszę o opinie na ten temat.
i jeszcze jedno jak ma sie do tego wszystkiego wapno z cukrowni. mam do cukrowni 25 kilometrów. cena transportu niewielka,

O agrosulce pisałem już kilka razy . Jest to nic innego jak gips, identyczny jak ten którym się ściany gipsuje tyle że jest mokry.
Co do efektów jakie daje to z praktyki nie słyszałem żeby ten gips coś poprawiał w glebie.
Moim zdaniem dostarczanie siarki i wapna poprzez gips nie jest efektywne, ale mogę się mylić bo na siarce się nie znam.
Za to pH po tym nawozie na pewno nie wzrośnie .
Może są tu na forum ci co stosowali Agrosulce to niech się wypowiedzą .
Wapno z cukrowni nie jest złe ale słabe i trzeba go sporo dać żeby efekt był( nawet 10-15 ton) , ci co sypią je systematycznie od wielu lat to na pewno nie narzekają na kwaśną glebę , ale trzeba mieć świadomość że przez kilka- kilkanaście lat trzeba go sypnąć ze 100 ton na hektar. :)

Mam pytanie .. szczególnie do Agronoma_kujawy.. w post-cie #1782 napomknąłeś o wodorotlenku, formie hydratyzowanej.
W mojej okolicy jedna firma oferuje coś takiego:
Cytuję:

"Wapno organiczne
Nawóz wapniowy z azotem
Wapń Ca: 37,5-40% w formie aktywnego hydratu wapnia Ca(OH)2
Azot org. 2,3 sm
Substancje org. 12% - żródło N,P,K,S i mikroelementów
stan. b. drobny granulat, nie pyli, nie kawali, nie zbryla, warunki atmosferyczne nie wpływają znacząco na jego jakość i właściwości nawożące i odkwaszające.
Sucha masa 68,2%
Zalecana dawka 0,5t-1,5t/ha
Cena 650zł/t"

Produkt chyba sprowadzany, bo piszą , że są wyłącznym dystrybutorem na Polskę
Z czego to może być("skład potwierdzony badaniem Instytutu Zootechniki w Szczecinie").. to chyba coś ze zwierząt..pióra albo kości.. tego nie napisali, czy ma to jakąkolwiek wartość nawozową lub odkwaszającą?
jeśli tak to czy cena nie jest zbyt wygórowana (skoro 32% to woda!.. sm 68%)
Jaka może być realna wartość tego nawozu...?
Jeśli ktoś ma wiedzę o takim nawozie i tej wormie wapnia, proszę o wyczerpującą informację.

Wygląda to na jakiś rodzaj mączki kostnej
Potrzebował bym więcej informacji:
Np: jaki to ma kolor i czy ma zapach .
Bo jeśli jest to mączka kostna - a na to wygląda- to powinno trochę nos wykręcać i kolor raczej nie biały.
Ogólnie mączki kostne nie są nawozami efektywnymi jeżeli chodzi o odkwaszanie ze względu na zaniżone dawkowanie ( potrzeba by tego z 5t na hektar przy tych parametrach)
Gdyby chciał uzyskać pożądany efekt odkwaszania to przy tej cenie było by to szaleństwo :)
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1983 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 09:22

Wapnowanie pola a czy radkowit premium(5zl drozszy od normalnego) z lafarge bedzie lepszy od dolomitu z morawicy przy podobnej cenie i dawkowaniu czy moze lepszy bedzie nordkalk standart(25zl drozszy)?
i czy kujawit premium i kreda z mineralu to bedzie to samo bo kujawit wychodzi ponad 1000zl taniej na transporcie?

Edytowany przez qba333, 22 lipiec 2013 - 09:29.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1984 Share boniek1707

boniek1707

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 10:28

Wapnowanie pola Agronom_kujawy@ A czy kreda pastewna o zawartości wapnia 40%, nadaje się do odkwaszania gleby? Na worku pisze "WĘGLAN WAPNIA KREDA PASTEWNA" jest koloru kremowego i w formie pylistej. Kosztuje ona około 300zł tona, i ile tego należało by wysiać na ha, na 4klase gleby o odczynie 4,9 ph.

#1985 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 830 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 11:33

Wapnowanie pola

http://www.lhoist.pl...ce_magnezu.html

Zamówiłem również u nich to wapno zobaczymy jaki będzie efekt.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#1986 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 22 lipiec 2013 - 11:59

Wapnowanie pola

a czy radkowit premium(5zl drozszy od normalnego) z lafarge bedzie lepszy od dolomitu z morawicy przy podobnej cenie i dawkowaniu czy moze lepszy bedzie nordkalk standart(25zl drozszy)?
i czy kujawit premium i kreda z mineralu to bedzie to samo bo kujawit wychodzi ponad 1000zl taniej na transporcie?

W sumie to nie ma dwóch wapn które były by identyczne , szczególnie jeżeli mówimy o wapnie kopalnianym . Wynika to z tego że każda kopalnia eksploatuje trochę inne złoże.
Dla przykładu podam że pod Kielcami jest kilkanaście kopalń odkrywkowych oddalonych od siebie o kilka , kilkanaście kilometrów . Każdy z tych towarów jest inny , jeden to dolomit a kilometr dalej wapień , jeszcze trochę dalej dolomit zwapniony a obok wapnień zdolomityzowany.
Stąd często słyszę od rolników że kiedyś dawno temu to mu przywieźli taki dolomit że do tej pory trzyma ;)
Wynika to z tego że w obrębie nawet jednej kopalni może być bardzo różny towar, z wierzchu będzie zwietrzały i lepiej sie rozłoży a pod spodem może być żyła prawie już marmuru ;)

Ale do sedna:
określenie premium oznacza o wiele lepsze rozdrobnienie, tak samo w przypadku wapna z nordkalku standard jest słabo przemielony a fast o wiele lepiej.
Im lepiej rozdrobniony towar tym gorzej sie sieje, ale daje o wiele lepszy efekt w działaniu , nawet kilkakrotny.
Z moich obserwacji wynika że kujawit premium będzie na pewno skuteczny ale kamień z minerału jest dużo bardziej miękki niż ten kujawski więc i moczka powinna być skuteczniejsza.
Przydało by się zrobić eksperyment na odkwaszanie kilograma kwaśnej gleby przy pomocy takiej samej dawki wapna mielonego tych producentów o których tu piszemy.
Wtedy było by jasne , który towar jest skuteczniejszy.
Jak będę miał czas i zdobędę próbki to wykonam taki eksperyment i zbadam pH miernikiem .
A na razie trochę mówię z doświadczenia trochę wróżę z fusów :) .

Agronom_kujawy@ A czy kreda pastewna o zawartości wapnia 40%, nadaje się do odkwaszania gleby? Na worku pisze "WĘGLAN WAPNIA KREDA PASTEWNA" jest koloru kremowego i w formie pylistej. Kosztuje ona około 300zł tona, i ile tego należało by wysiać na ha, na 4klase gleby o odczynie 4,9 ph.

Tak, to samo co wapniak rolniczy czyli kreda nawozowa .
Jak najbardziej nadaje się do odkwaszania gleby.
Pod orkę musisz dac formy pylistej około 3 tony na hektar.
Lepiej jednak jest dać pod agregat mniejszą ilość( np: 1tonę) i zobaczyć jaki będzie efekt . Z tym że trzeba uważać żeby nie zmieszać tego wapna z nawozami fosforowymi ani z amonowymi .
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#1987 Share qba333

qba333

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 340 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 12:03

Wapnowanie pola no wlasnie o ten rozsiew sie rozchodzi Nie chce zeby przy dawce kredy 2t/ha pol tony albo i lepiej poszlo w powietrze rozsiewajac rcw a czuje ze tak bedzie. Z drugiej strony kupic dolomit za mniejsza kase ale na dzialanie czekac kilka lat to tez nie bardzoNajlepiej to pomieszac dolomit z kreda i wtedy rzsiewac :)

#1988 Share stefan312

stefan312

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 18:48

Wapnowanie pola A długo rozpuszcza się ten dolomit ?

#1989 Share Makmax

Makmax

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 19:38

Wapnowanie pola Do Agronom
dodatkowe informacje odnośnie nawozu opisanego post # 1830
kolor jasno szary,
zapach trudno określić, średnio intensywny, lekko drażniący jakby coś fermentowało, ale nie odrzuca.
konsystencja podsuszonego, popękanego kitu z widocznymi małymi bryłkami (granulkami), w bigbagu wyglądało raczej na jednolitą ściśniętą masę, a w słoiczku u sprzedawcy widoczne były małe i średnie granulki.
jak widziałem niedawno w bigbagu to nawóz był już po wierzchu lekko zapleśniały (biała pleśń)
sprzedawca w pobliskim składzie zachwalał i chciał mi sprzedać.. ale wie o tym tylko tyle co było na ulotce firmy sprowadzającej. (ulotkę cytowałem wcześniej)

#1990 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 19:44

Wapnowanie pola no właśnie można w jednym czasie dać polifoskę 6 razem z wapniakiem ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1991 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 769 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 22 lipiec 2013 - 20:18

Wapnowanie pola raczej azotu nie powinno się dawać z wapniakien

ja tam mam dolomit koloru jasny brązmi przywiezli

#1992 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 21:32

Wapnowanie pola

Do Agronom
dodatkowe informacje odnośnie nawozu opisanego post # 1830
kolor jasno szary,
zapach trudno określić, średnio intensywny, lekko drażniący jakby coś fermentowało, ale nie odrzuca.
konsystencja podsuszonego, popękanego kitu z widocznymi małymi bryłkami (granulkami), w bigbagu wyglądało raczej na jednolitą ściśniętą masę, a w słoiczku u sprzedawcy widoczne były małe i średnie granulki.
jak widziałem niedawno w bigbagu to nawóz był już po wierzchu lekko zapleśniały (biała pleśń)
sprzedawca w pobliskim składzie zachwalał i chciał mi sprzedać.. ale wie o tym tylko tyle co było na ulotce firmy sprowadzającej. (ulotkę cytowałem wcześniej)

ok, czyli to maczka kostna, ogólnie odradzam tego typu wapnowanie .
Tym bardziej w tej cenie ;)

raczej azotu nie powinno się dawać z wapniakien

ja tam mam dolomit koloru jasny brązmi przywiezli

Można mieszać ale nie z formą amonową,
Po moczniku i saletrzaku ( który tez ma w sobie wapno) efekt jest podwójny :)
A po formach amonowych dochodzi do strat azotu i wapna i efekt jest jeszcze gorszy niż przed nawożeniem .

#1993 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 22 lipiec 2013 - 21:35

Wapnowanie pola A co powiecie o rozsiewaniu wapna nordkalk fast cal rozsiewaczem RCW pójdzie to jakoś czy lepiej zastosować coś granulowanego typu polcalc

#1994 Share Pawel21990

Pawel21990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i robienie filmików:
    www.youtube.com/user/Pawel21990

Napisany 23 lipiec 2013 - 06:46

Wapnowanie pola Agronom mogę przesłać Ci próbkę Nordkalku standard jak coś. Ile tego potrzeba?

#1995 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 23 lipiec 2013 - 09:01

Wapnowanie pola Standard mam , nie mam tylko fasta i nie mam radkowitu premium.

#1996 Share Pawel21990

Pawel21990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i robienie filmików:
    www.youtube.com/user/Pawel21990

Napisany 23 lipiec 2013 - 13:08

Wapnowanie pola to może ktoś z forum podeśle? będziemy mieli obiektywne badanie :)

#1997 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 23 lipiec 2013 - 14:43

Wapnowanie pola W sumie to powinni to robić ci w IUNGU a nie ja , wtedy wyniki były by obiektywne.
Badanie jest bowiem banalnie proste :
wystarczy zmiksować około 20kg gleby kwaśnej (pH poniżej 5) w roztworze wody dejonizowanej.
Zmierzyć pH
Potem odmierzyć z tego po kilogramie gleby na każdą próbkę i dodać taką samą ilość nawozu wapniowego np po 1/20 grama .
Zmierzyć pH
Dla pewności można zmierzyć jeszcze raz i po kilku dniach czy miesiącach .

#1998 Share ereksio

ereksio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Zainteresowania:wyłącznie ładne kobiety

Napisany 23 lipiec 2013 - 21:22

Wapnowanie pola 3 lata temu kupiłem 21,5 ha gruntów kl. Vi. W badaniu przeprowadzonym przez stację w Koszalinie podano ph na pozimie 4,7. Zastosowałem 3 t wapna magnezowego , mielonego dolomitu z kopalni Jaźwica i po pierwszych żniwach powtórnie zleciłem wykonanie prób. Wskazania ph były na poziomie 5,3. Jednocześnie wytłumaczono mi, że zastosowane wapno mielone jest w granulacji 0-2 mm więc w pierwszym roku uzyskam 40% efektu natomiast rozłożenie pozostałości będzie trwało do 6 lat. Chcąc sprawdzić te dane w kolejnym roku wykonaliśmy trzecie pomiary ph uzyskując wynik uśredniony ph 5,6 co śmiało potwierdza zakładaną teorię .
W wyniku osiągniętego efektu dalej stosuję to wapno które obecnie z transportem kosztuje 113 zł na północy kraju . Ważne jest aby sprawdzać dokładnie skąd jest wapno gdyż spotkałem się z przypadkiem że rzekome wapno z Jaźwicy było wapnem z jakiejś prywatnej manufaktury. Kierowca nie posiadał żadnego kwitu więc zadzwoniłem na kopalnię gdzie sprawdzono że taki samochód się nie ładował . Ważne jest też sprawdzenie wagi gdyż przy długich transportach zdarza sie że nieuczciwy dostawca ładuje 2 tony mniej i w ten sposób robi osczędności na paliwie i samym towarze. Kwity z dużych kopalni dają większe prawdopodobieństwo rzeczywistej jakości i wagi towaru.

#1999 Share TheEnd

TheEnd

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 24 lipiec 2013 - 06:53

Wapnowanie pola Witajcie rolnicy :P

Wapnowanie jest nieuniknione po 40 latach przerwy i tu pytanie jakie wapno wybrać na ziemie 5 i 6 klasy po tak długim okresie bez wapnowania?.
2 pytanie to gdzie kupić wapno na Podkarpaciu w małych ilościach?.

Mała ilość ponieważ potrzebuje wapno na 60 arów. :P

Edytowany przez TheEnd, 24 lipiec 2013 - 06:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2000 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 24 lipiec 2013 - 07:22

Wapnowanie pola do Agronom_kujawy czy można pod agregat rozsiać wapno i polifoskę 6 przed siewem ?

Edytowany przez marcin2057, 25 lipiec 2013 - 08:42.