Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damianbizon    37

Witam.

Chce ukierunkować swoje gospodarstwo na odchów opasów. Mam 12 hektarów ziemi z czego 3 hektary to łąki. Jest możliwość zasiania trawy na polach ornych. Ziemie mam klasy 4 i 5 i troche 6. Kukurydzy raczej nie będę siał. Sieję żyto, pszenżyto, owies i troche pszenicy.Chce hodować także świnie ok.20-30 sztuk. Z miejscem nie było by problemu bo mam obore dość dużą.

I tutaj mam kilka pytań.

Ile sztuk utrzymam na tym areale?

Czy przy ty areale upraw da się z tego wyżyć?

Czy lepiej jest robić sianokiszonke w belach czy w pryźmie?

Dodaję że kupował bym byczki jedno tygodniowe.


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Myśle że musiał byś siać kukurydze z 1,5/2 ha rocznie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoodoowca    39

Dobrze mówi przedmówca opasy bez kukurydzy ciężka sprawa musiałbyś większość pola przeznaczyć pod użytki zielone,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaguar235    5

co do sianokiszonki to przy takim areale lepiej w bele, ale kukurydzy też trochę trzeba posiać bo bez tego to ani rusz to tak jakby człowiek jadł sam chleb i nic poza tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karpiu    0

Na pewno kukurydze to musisz zasiać. Tak teraz myślę i no nie wiem żebyś tak dużo świń wychował na 12hektarów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenekbizon    6

No około 20-30 świń i jeszcze opasy to mało pola trochę a co do QQ to trudno ucho wiesz tak samo ale wiesz dłużej chować czeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

Ja na 30 sztuk , sieje 3ha kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę. Do tego jeszcze 4-6 ha przeznaczam na siano kiszonkę w balotach, i 2-3 ha na siano w kostkach . Do tego kilka ha pszenżyta ze 2-3 pszenicy i reszta to mieszanka zbożowa i jęczmień ozimy . Do tego dokupuję śrutę rzepakową. I starczy na utrzymanie 30 szt dorosłych byczków i kilku macior. (5 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

Mam obore na 19 sztuk opasów. Mógłbym także trzymać je w stodole. Nie trzymał bym swoich macior tylko kupował bym prosięta. Czy wystarczy mi ziemi na taką hodowle?


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

ja mam 65 byków i ok 50 tuczników i 20 hektarów pola i mi styka-dokupuję tylko wanne młóta co 2 miesiące i 6 ton marchwi lub buraczków raz na miesiąc-byczki kupuję tygodniowe i sprzedaję około 2lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

mam 3 maciory ale zamierzam zlikwidować bo cielęta muszą być luźno puszczone a maciory blokują mi chlewki-więc albo ze świń zrezygnujemy albo prosięta będziemy kupować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon0410    0

Ile można utrzymać byków na 50 ha(5 ha łąk).Mamy teraz 25 byków i trawę i kiszonkę zbieramy też od sąsiadów.więc ile się da ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stacho9    0

Witam .jesli chcerz trzymac tuczniki to z byczkami nie zaszalejesz .co do tych jednotygodniowych byczkuw to bym ci odradzal taki byczek jest nieodesany i jemu ciezko sie pobrac do rosniecia ale kusi cena moja rada wstaw sobie byczki conajmniej krzyzuwke w wadze ok. 100kg przekonasz sie ze to na dluzsza mete ci lepiej wyjdzie znajomi kturzy brali tygodniowe narzekali na choroby i padniecia .co do kukurydzy jesli masz slabe ziemie to nie przerzywaj ja trzymam opasy bez kukurydzy i sianokiszonki morzesz sobie kupic paszowych ziemniakow lub marchwi ja tne na takim recznym siekaczu idaje bykom i dobrze rosna pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Ile trzeba kupić bel na wychowanie 50szt bydła miesnego przyjmując ze kupuje 20 tygodniowe i chowam do wieku 24 miesiecy?

ile bel siana słomy sianokiszonki i ile ton kiszonki z QQ

 

Sory nie 20 tygodniowe tylko 2 tygodniowe. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil21    11

ja mam 20 sztuk to słomy na słanie idzie mi 1 bal na 2 dni ściele rano i wieczorem jak wywalam obornik a sianokiszonki to niewiem bo narazie mam siano to siana idzie mi 5,5kostki dziennie polskiej prasy kostkującej a kiszonki z kukurydzy to tak 3 taczki z obkładkami im daje to ty byś musiał jeszcze ponad raz tyle dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

A ty masz na głębokiej ściółce czy uwięziowej?

tutaj włąsnie nikt nie podaje takiej zblizonej odpowiedzi ja mysle ze około 200 bel sianokiszonki, 300 kostek siana i 120 bel słomy a kiszonki z qq to ktoś psiał ze 5 ton na byka dwuletniego jak sie chowa dwa lata czyli na 50 sztuk jesli sie chowa dwa lata to 250 ton kisoznki z qq. czyli 25 tys. zł. bo wujuas ma 3 krowy i 9 sztuk bysiów w róznym wieku i robi 50 beli i zostało mu tylko 10szt sianokisoznki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stobierski    0

co za bzdury z tą kukurydzą -ludzie co wy bierzecie,ja mam byki 500-650 kg w wieku 17-19 miesięcy a kukurydzy na oczy nie widziałya karmia tak-siano słoma młuto ziemniaki sruta z owsa troche przenicy troche wysłodek tofi jak miałem to troche dyni marchew odpadową itp.ale co najwarzniejsze to sypie im koncentrat dla tuczników i nie boje się tego przyznać sami pewnie terz to stos€jecie a efekty?o panie...

 

wypowiadacie się a gó..o wiecie........rolnicy od siedmiu boleści...mam 13 byków na 5 hektarach i często taniej jest kupić pasze dla nich.np marhew 100-150zł tona(odpadowa)młuto1600 zł za 10ton owies kupiłem jak był tani po300 zł tona no i sak przewracam allegro i anonse polując na okazje-dzwonie kupuje i karmie bydlaki pół darmo a wy ga... koszty sobie robicie niepotrzebnie a byki są do w glądu u mnie w żurominie(pomorskie).

 

do staho9-------masz racje to prawda co piszesz.

Edytowano przez nasil90
Obrażanie użytkowników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Ja nie mówię że musi być kiszonka z qq. za tone sieczki z qq około 100zł a za tone zboza 600-700zł czyli tona owsa pszenżyta i mieszanki to troche kasy pujdzie jakby wszystko kupować. Wujas daje srute z witaminami i ziemniakami pokrojonymi sianokiszonke siano słome i też rosną. Nikt tu nie mówi ze musi być 100% kisoznka z qq bo inaczej nie urosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stobierski    0

u mnie kiszonka z kukurydzy tak 150-200zł +transport.ale jak bym miał sam ją produkować na mojej ziemi o klasie 5-6z jak nie mam do tego sprzętu to dla mnie porażka.wole sadzić ziemniaki na oborniku bo mam go pod dostatkiem to sztucznych nie musze sypać.a z 2ha mam koło 60 ton, 2 zjem ,30 sprzedam ,troche sadzeników a reszte bysiory jedzą.i siana mam opór tylko troche saletry sypie.dynia na piasku rośnie.jak ktoś chce to może!

 

a jak ja widze sąsiada w żretorze cristalu z jednorzędowym na 3 ha i ile wpierw nawozu musiał w ten piach wje..ć----to zgroza jak on te rundki dzień po dniu napier...a a paliwa przy tej cenie!!o panie!w dupe z taką produkcją....wole kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a te wysłodki toffi i młoto to co moze sa za darmo? zadna roslina nie da takiego plonu masy jak kukurydza i niech kazdy mowi co chce ale dla mnie zywienie bykow bez QQ nie ma sensu nasze byki dostaja kukurydzy do syta i zadnego siana kiszonek ani srut zbozowych nie dostaja.Do kukurydzy kazdy dostaje jeszcze 2kg paszy pełnoporcjowej od krow 18 procent białka i w wieku 16 miesiecy jeszcze nie było byka poniżej 700kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milewskir7    5

Witam! Moim zdaniem też nie jest niezbędna kukurydza. Sam miałem byka belga w 16 miesięcy urósł do 730 kg. A jego żywienie to: odpajany był po 3,5 litra mleka rano i wieczorem do 4 miesiąca do tego posypywałem mu trochę śruty potem dostawał po 3l wysłodków posypanych 0,25 kg śruty do 8 miesiąca potem do roku 5 litrów wysłodków posypanych pół kg śruty i oczywiście z 3/4 pęczka siana dziennie, po roku dostawał 10l wysłodków posypanych 0,75 kg śruty i sianokiszonki rano wieczorem i w południe i dostawał od roku jeszcze sanbulla zeszły na niego razem 3 worki. I wcale nie dostawał kiszonki z qq więc myśle że na takim żywieniu i tak ładnie wyszedł, ale przedewszystkim moim zdaniem najważniejsza jest rasa byka bo np. taki hf pożre od cholery i może urosnąć do te 900 kg w 24mies. ale za to skóra i kości więc cena też niższa, a taki ch bbb czy bd wcale nie zje więcej od hf-a umięśnienie ma lepsze a co za tym idzie i cena lepsza, a i o wiele spokojniejszy jest. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no 1100zl tona to nie wiem czy nie drogo a na dlugo to nie starczy to nasiona kukurydzy na 1ha 350zl oprysk 146zl zasianie80zl skoszenie z 1ha z cala obsługa 600zl do tego nawoz na 1 ha mocznik 350kg*110+ fosforan amonu 200kg*158+sól potasowa 100kg*120 ceny z ubieglego roku takze to nie sa jakies duze koszty po podliczeniu wszystkiego z obrobka za 7ha wyszlo 16tys takze uwazam ze takiej ilosci paszy jakiej uzyskalismy z tych 7ha to zadna roslina w tej cenie nie da no burak cukrowy wysłodki plus liscie ale to nie ta sama wartosc pokarmowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no zwykle suszone kosztuja 1000zl a z toffi 1100 no moze byc troche taniej w zaleznosci od regionu ale napewno nie są ponizej 1000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj