Skocz do zawartości

AgroFoto.pl
Logo
Forum rolnicze
forum

Jaka najlepsza rasa na opasy

Witam, zwracam się do was z pytaniem. Być może...

Czytaj dalej »
galeria
Opasy SM
Zdjęcie

Opasy

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
36 odpowiedzi na ten temat

#1 damianbizon

damianbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane

Napisany 10 luty 2011 - 20:44

Opasy Witam.
Chce ukierunkować swoje gospodarstwo na odchów opasów. Mam 12 hektarów ziemi z czego 3 hektary to łąki. Jest możliwość zasiania trawy na polach ornych. Ziemie mam klasy 4 i 5 i troche 6. Kukurydzy raczej nie będę siał. Sieję żyto, pszenżyto, owies i troche pszenicy.Chce hodować także świnie ok.20-30 sztuk. Z miejscem nie było by problemu bo mam obore dość dużą.
I tutaj mam kilka pytań.
Ile sztuk utrzymam na tym areale?
Czy przy ty areale upraw da się z tego wyżyć?
Czy lepiej jest robić sianokiszonke w belach czy w pryźmie?
Dodaję że kupował bym byczki jedno tygodniowe.
  • 0
Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
Opasy Dzisiaj, 08:02
  •  

#2 Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • Guests

Napisany 10 luty 2011 - 20:47

Opasy Myśle że musiał byś siać kukurydze z 1,5/2 ha rocznie .
  • 0

#3 hoodoowca

hoodoowca

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 10 luty 2011 - 20:51

Opasy Dobrze mówi przedmówca opasy bez kukurydzy ciężka sprawa musiałbyś większość pola przeznaczyć pod użytki zielone,
  • 0

#4 jaguar235

jaguar235

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 10 luty 2011 - 20:54

Opasy co do sianokiszonki to przy takim areale lepiej w bele, ale kukurydzy też trochę trzeba posiać bo bez tego to ani rusz to tak jakby człowiek jadł sam chleb i nic poza tym
  • 0

#5 Karpiu

Karpiu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 10 luty 2011 - 20:56

Opasy Na pewno kukurydze to musisz zasiać. Tak teraz myślę i no nie wiem żebyś tak dużo świń wychował na 12hektarów.
  • 0

#6 zenekbizon

zenekbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • 15793324
  • Zainteresowania:Polskie maszyny rolnicze i część zagranicznych

Napisany 10 luty 2011 - 22:12

Opasy No około 20-30 świń i jeszcze opasy to mało pola trochę a co do QQ to trudno ucho wiesz tak samo ale wiesz dłużej chować czeba
  • 0

#7 pawel85

pawel85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 11 luty 2011 - 10:07

Opasy Ja na 30 sztuk , sieje 3ha kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę. Do tego jeszcze 4-6 ha przeznaczam na siano kiszonkę w balotach, i 2-3 ha na siano w kostkach . Do tego kilka ha pszenżyta ze 2-3 pszenicy i reszta to mieszanka zbożowa i jęczmień ozimy . Do tego dokupuję śrutę rzepakową. I starczy na utrzymanie 30 szt dorosłych byczków i kilku macior. (5 ;)
  • 0

#8 damianbizon

damianbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 11 luty 2011 - 11:26

Opasy Mam obore na 19 sztuk opasów. Mógłbym także trzymać je w stodole. Nie trzymał bym swoich macior tylko kupował bym prosięta. Czy wystarczy mi ziemi na taką hodowle?
  • 0

#9 zeberka363

zeberka363

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 11 luty 2011 - 17:00

Opasy ja mam 65 byków i ok 50 tuczników i 20 hektarów pola i mi styka-dokupuję tylko wanne młóta co 2 miesiące i 6 ton marchwi lub buraczków raz na miesiąc-byczki kupuję tygodniowe i sprzedaję około 2lat
  • 0

#10 damianbizon

damianbizon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 11 luty 2011 - 17:20

Opasy a prosiaki kupujesz czy masz od swoich macior?
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#11 zeberka363

zeberka363

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 11 luty 2011 - 17:33

Opasy mam 3 maciory ale zamierzam zlikwidować bo cielęta muszą być luźno puszczone a maciory blokują mi chlewki-więc albo ze świń zrezygnujemy albo prosięta będziemy kupować
  • 0

#12 szymon0410

szymon0410

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 13 luty 2011 - 10:42

Opasy Ile można utrzymać byków na 50 ha(5 ha łąk).Mamy teraz 25 byków i trawę i kiszonkę zbieramy też od sąsiadów.więc ile się da ?
  • 0

#13 stacho9

stacho9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 luty 2011 - 18:30

Opasy Witam .jesli chcerz trzymac tuczniki to z byczkami nie zaszalejesz .co do tych jednotygodniowych byczkuw to bym ci odradzal taki byczek jest nieodesany i jemu ciezko sie pobrac do rosniecia ale kusi cena moja rada wstaw sobie byczki conajmniej krzyzuwke w wadze ok. 100kg przekonasz sie ze to na dluzsza mete ci lepiej wyjdzie znajomi kturzy brali tygodniowe narzekali na choroby i padniecia .co do kukurydzy jesli masz slabe ziemie to nie przerzywaj ja trzymam opasy bez kukurydzy i sianokiszonki morzesz sobie kupic paszowych ziemniakow lub marchwi ja tne na takim recznym siekaczu idaje bykom i dobrze rosna pozdrawiam.
  • 0

#14 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Weterynaria

Napisany 19 marzec 2011 - 12:09

Opasy Ile trzeba kupić bel na wychowanie 50szt bydła miesnego przyjmując ze kupuje 20 tygodniowe i chowam do wieku 24 miesiecy?
ile bel siana słomy sianokiszonki i ile ton kiszonki z QQ

Sory nie 20 tygodniowe tylko 2 tygodniowe. :rolleyes:
  • 0

#15 kamil21

kamil21

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 13:14

Opasy ja mam 20 sztuk to słomy na słanie idzie mi 1 bal na 2 dni ściele rano i wieczorem jak wywalam obornik a sianokiszonki to niewiem bo narazie mam siano to siana idzie mi 5,5kostki dziennie polskiej prasy kostkującej a kiszonki z kukurydzy to tak 3 taczki z obkładkami im daje to ty byś musiał jeszcze ponad raz tyle dawać
  • 0

#16 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów
    Weterynaria

Napisany 20 marzec 2011 - 14:17

Opasy A ty masz na głębokiej ściółce czy uwięziowej?
tutaj włąsnie nikt nie podaje takiej zblizonej odpowiedzi ja mysle ze około 200 bel sianokiszonki, 300 kostek siana i 120 bel słomy a kiszonki z qq to ktoś psiał ze 5 ton na byka dwuletniego jak sie chowa dwa lata czyli na 50 sztuk jesli sie chowa dwa lata to 250 ton kisoznki z qq. czyli 25 tys. zł. bo wujuas ma 3 krowy i 9 sztuk bysiów w róznym wieku i robi 50 beli i zostało mu tylko 10szt sianokisoznki.
  • 0

#17 stobierski

stobierski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:bydło trzoda rolnictwo maszyny i tym podobne,piwo piłka nożna piwo kombajny handel warzywa.

Napisany 26 marzec 2011 - 22:33

Opasy co za bzdury z tą kukurydzą -ludzie co wy bierzecie,ja mam byki 500-650 kg w wieku 17-19 miesięcy a kukurydzy na oczy nie widziałya karmia tak-siano słoma młuto ziemniaki sruta z owsa troche przenicy troche wysłodek tofi jak miałem to troche dyni marchew odpadową itp.ale co najwarzniejsze to sypie im koncentrat dla tuczników i nie boje się tego przyznać sami pewnie terz to stos€jecie a efekty?o panie...

wypowiadacie się a gó..o wiecie........rolnicy od siedmiu boleści...mam 13 byków na 5 hektarach i często taniej jest kupić pasze dla nich.np marhew 100-150zł tona(odpadowa)młuto1600 zł za 10ton owies kupiłem jak był tani po300 zł tona no i sak przewracam allegro i anonse polując na okazje-dzwonie kupuje i karmie bydlaki pół darmo a wy ga... koszty sobie robicie niepotrzebnie a byki są do w glądu u mnie w żurominie(pomorskie).

do staho9-------masz racje to prawda co piszesz.

Edytowany przez nasil90, 31 marzec 2011 - 18:57.
Obrażanie użytkowników

• 0

#18 dentka17

dentka17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 813 postów
    Weterynaria

Napisany 27 marzec 2011 - 18:52

Opasy Ja nie mówię że musi być kiszonka z qq. za tone sieczki z qq około 100zł a za tone zboza 600-700zł czyli tona owsa pszenżyta i mieszanki to troche kasy pujdzie jakby wszystko kupować. Wujas daje srute z witaminami i ziemniakami pokrojonymi sianokiszonke siano słome i też rosną. Nikt tu nie mówi ze musi być 100% kisoznka z qq bo inaczej nie urosną.
  • 0

#19 stobierski

stobierski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów
  • Zainteresowania:bydło trzoda rolnictwo maszyny i tym podobne,piwo piłka nożna piwo kombajny handel warzywa.

Napisany 27 marzec 2011 - 19:09

Opasy u mnie kiszonka z kukurydzy tak 150-200zł +transport.ale jak bym miał sam ją produkować na mojej ziemi o klasie 5-6z jak nie mam do tego sprzętu to dla mnie porażka.wole sadzić ziemniaki na oborniku bo mam go pod dostatkiem to sztucznych nie musze sypać.a z 2ha mam koło 60 ton, 2 zjem ,30 sprzedam ,troche sadzeników a reszte bysiory jedzą.i siana mam opór tylko troche saletry sypie.dynia na piasku rośnie.jak ktoś chce to może!

a jak ja widze sąsiada w żretorze cristalu z jednorzędowym na 3 ha i ile wpierw nawozu musiał w ten piach wje..ć----to zgroza jak on te rundki dzień po dniu napier...a a paliwa przy tej cenie!!o panie!w dupe z taką produkcją....wole kupić.
  • 0

Reklama AgroFoto Ads

• Reklama
  •  

#20 komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1252 postów

Napisany 29 marzec 2011 - 16:24

Opasy a te wysłodki toffi i młoto to co moze sa za darmo? zadna roslina nie da takiego plonu masy jak kukurydza i niech kazdy mowi co chce ale dla mnie zywienie bykow bez QQ nie ma sensu nasze byki dostaja kukurydzy do syta i zadnego siana kiszonek ani srut zbozowych nie dostaja.Do kukurydzy kazdy dostaje jeszcze 2kg paszy pełnoporcjowej od krow 18 procent białka i w wieku 16 miesiecy jeszcze nie było byka poniżej 700kg
  • 0