kozer

Początkujący plantator maliny

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kozer    0

Witam, mam pytanie jak można z początkującego plantatora przejść w wyspecjalizowane gospodarstwo zajmujące się produkcją malin.

Posiadam aktualnie 10 ha gruntów ornych. Z czego 15 arów maliny, 30 arów truskawki oraz 15 arów porzeczek. Reszta gruntów obsiana jest zbożem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozer    0

Bardziej chodziło mi o porady w co warto zainwestować...

 

Może ktoś napiszę jak zaczynał swoja plantacje malinową...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cysio    0

ja postawiłem na maliny . zasadziłem 9 ha na jesien 2010r.głownie na dopłatę i bede przechodził na ekologie. owoc oczywiscie będę zbierał,jak narazie trzeba czekac ale wystarczy ze cena bedzie jak w tamtym roku to opłacalność bedzie i to spora.zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ponczo12496    0

No słuchaj ja mam tylko 15 arów malinek.Odmiana polka i polana.I z tego kawałka 200 zł się zbiera za jednym zbiorem z całej plantacji.Teraz też planuje trochę dosadzić ale trzeba też zainwestować w jakiś opryskiwacz.Nie mam traktora więc mam zamiar kupić taki spalinowy plecakowy.Na wiosnę dużo podsypuje i jakoś plon idzie i oczywiście chodzi ci o jesienne bo za letnie to się nie bierz więcej roboty niż zbiorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ile chcesz zainwestować,maliny masz pod tunelami?ja pracuję w DU u jednego z największych plantatorów malin i truskawek w starym NRD pod Bonn a dokładnie 20km od Bonn.http://www.schneiders-obsthof.de/foto_folientunnel.php kilka fotek;)

Edytowano przez maverick1803

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozer    0

Inwestycja to jedynie środki z dopłat do gruntów rolnych oraz zysk ze sprzedaży owoców. Uprawa nie jest pod tunelami... Czy może ktoś powiedzieć coś o tych tunelach, jak to wygląda i czy się to opłaca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

Ja miałem maliny i odpuściłem. Nie miał kto tego cholerstwa zbierać. Choroby wchodziły jak goście nieproszeni. Teren podmokły wszystko wylęgało. Z boku super biznes w rzeczywistości mnóstwo nerwów i nici z tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

ten rok na malinie letniej to porażka ,jesienna po kosztach może z małym zyskiem ,ze zbytem nie ma problemu nikt na świecie nie sprzedaje maliny taniej niż my

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba741    4

Jeśli zadbasz to i dobrze zbierzesz, mając maline dobrej klasy mozesz ją sprzedać nawet 100% drożej niż na zwykłym skupie, tylko tak jak ze wszystkim trzeba zadbać, i miec troche pojęcia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klo444    1

Tematy połączone

 

Witam wszystkich.

Od dluszego czasu nosze sie z zamiarem zalozenia plantacji ale nie stety wiedza a wszczegolnosci doswiatczenie jesli chodzi o ta rosline mam male postanowilem na poczatek zaczac od 20 arow. A wiec tak stanowisko pole , zrobiona podorywka czekam na wyniki badan ale obstawiam ze ph na peno ulegnie korekcji i mam pytanie co zrobic w takim wypadku przed orka mozna laczyc wpno i obornik ktory tez chce uzyc. Potas fosfor przed orka czy przed sadeniem .Kiedy dokladnie sadzicy ile wczesniej zrobic orke ? Czy stosowac jakis oprysk na chwasty jesienia ? Co myslicie o sciolkowaniu rzedow agro folia ? Chcialbym aby w przyszlosci plantacja przysparzala jak najmniej problem i wysilku jesli chodzi o chwasty. Dalej same sadzenie, chce wykonac rzadki cos ala do kartofli tylko troch szersze, niestety wody gruntowe tego najbardiej sie boje i chce jak najbardziej zabezpieczyc maline. Byl bym te bardzo wdzieczny za kazde porady wasze doswiatczenia, goraco z gory dziekuje i pozdrawiam .

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Po pierwsze to kup jakąś książkę o uprawię maliny i przeczytaj ją ze 3 razy i wtedy pytaj o konkrety.

Jaka malinę chcesz sądzić? Letnia?

Obornika nie łączymy z wapnem.

 

Żebyś nie miał problemu z maliną to kup opryskiwacz wentylatorowy(sadowniczy).

 

Agro tkanina to kiepski pomysł, bo malina wyrasta z ziemi.

 

Weź też pod uwagę, że obecna cena szybko się nie powtórzy.

Edytowano przez michal009

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

kolego zly moment na sadzenie malin, trzeba bylo posadzic 3 lata temu jak malina byla tania. Ale jak chcesz to probuj ale masz jak w banku ze po 6 zl to sprzedawal nie bedziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klo444    1

Tematem malin interesuje sie juz dlugi czas tylko nigdy nie moglem sie do tego zebrac i tak np jakis 2 3 lata temu tez mi odradzano, duzo plantacji zostala zalana przez powodz i ceny dla tego byly dobre i ze rynek bedzie sie powiekszal patrzac na to z boku nie trace nadzieji wrecz nabralem checi sprobowania. docelowo chce uprawiac maline pod oslonami ale jak pisalem musze nabrac jakiegokolwiek doswiatczenie. Odmiana polka przekonuja mnie praktycznie same dobre opinie o niej. A jak zwalczacie chwasty w rzedach i dla czego agro wluknina jest zlym pomyslem np truskawka stosuje sie to i tez wyrasta z ziemi he. I czytalem na ten temat w internecie ale to wszystko teria czy ktos stosowal to w praktyce ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

 

A co myślicie o odmianie Erika?Mam możliwość kupna po 5 zł--- czy to się opłaca?

Edytowano przez aletes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zorak
      Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.
      Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??
      Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.
      pozdrawiam i czekam na jakies wieści
    • Przez newfarmer
      Witam mam pytanie. Chcę wsadzić na wiosne maline jesionną. Na polu którym chcę to zrobić była kończyna z mieszanką traw. Na jesieni ubiegłego roku pole zostało zorane i tak pozostawione do tej pory. Jest to gleba 4 klasy konczyna z trawa byla tam okoł 5 lat. Na jesieni chciałem posiac wapno granulowane lecz zastala mnie zima i nie zdazylem. Przed sadzeniem chcę polac pole gnojowicą. Słyszałem z dobrze bylo by pole powapnowac. Próby glebowe bede mial za jakies 3 tyg. a chcial bym zaczac wczesniej dzialac. Jaka jest wasza opinia co zrobic zeby malinkom dobrze sie rosło.
    • Przez Hiddenly
      Witam
      mam do was pare pytań
      Kiedy kosić maliny jesienne (mniej więcej zeby potem ładnie wyrosły)
      Ile cm zostawić maliny od ziemi(będę kosić tłuką)
       
      czy mozna je kosić jak bd mokro?
       
      z góry dziękuje za odp jak zły dział to przepraszam
    • Przez Renesis16xT
      Witam,
       
      drodzy koledzy, nie wiem czy to właściwy dział. W każdym razie, mam możliwość wzięcia w dzierżawę około 2ha pola, obsadzonego drzewkami porzeczkowymi. Czy ktoś z Was ma doświadczenie w likwidacji tego typu plantacji?
       
      Ponieważ, tak w zasadzie, nie mam w ogóle pomysłu ;]
    • Przez Majster90
      Poszukuje ciągnika który będzie pracował przy plantacji truskawek i malin. Będzie używany głównie do opryskiwania, nawożenia i podlewania, od czasu do czasu będzie coś zaorane i zbronowane.
       
      Obecnie mam 0,7ha, ale na jesień planuję dołożyć jeszcze 0,5ha a w przyszłym roku najprawdopodobniej kolejne 0,5-0,6ha. Czyli docelowo ma być 1,5-2 ha.
       
      Myślałem nad C-330 lub 360. Kwotowo tak do 15 tyś. bo jeszcze musi coś zostać na osprzęt.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj