Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa obory

40 odpowiedzi na ten temat

#1 Share TheCinek

TheCinek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 07 luty 2011 - 22:29

Budowa obory Mam problem, jestem w trakcie budowy obory uwięźowej, nie wiem którą wersję mam wybrać, dołączam rysunek planu tylko z dwiema dostępnymi możliwościami... Z kim sie spotkam to mówi inaczej... Jak wy myślicie która jest lepsza? Nie chce popełnić błędu i potem żałować przez resztę użytkowania ;) Prosiłbym o Wasze zdanie, o plusy, jak i minusy każdej z wersji... Za każda wypowiedź będę Wam ogromnie wdzięczny :D
Link: http://img25.imagesh...legowiskoc.png/

Edytowany przez TheCinek, 07 luty 2011 - 23:45.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa obory Dzisiaj, 06:51
  •  

#2 Share kotos573

kotos573

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 08 luty 2011 - 08:27

Budowa obory Ja obecnie użytkuje oborę uwieziowo na ściółce mam stół paszowy na równi z legowiskami i dużo krów klęka żeby dokładnie zjeść pasze (osypkę, czy pełno porcjówke ) przez co mają problem z puchnięciem kolan i zbieraniem się wodo w nich, wiec podwyższony stół paszowy uważam że będzie lepszym rozwiązaniem

#3 Share rafczyk

rafczyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 08 luty 2011 - 08:42

Budowa obory Zgadzam się z kotos573. Według mnie podniesienie stołu paszowego jest dobrym rozwiązaniem i napewno ułatwi krowom pobieranie paszy a zarazem ograniczy klękanie na kolana (oczywiście znajdą się wyjątki.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share lamborghini105

lamborghini105

Zawsze szczery ;D Rolnik oczywiście ;D

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Dziewczyny :-D

Napisany 08 luty 2011 - 13:27

Budowa obory Też popieram możliwość A ale myślę że krata powinna być poniżej legowiska tak jak jest na schemacie B. Ja mam legowisko podwyższone od kraty o ok 10cm a korytarz paszowy o kolejne 15cm.
Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

#5 Share TheCinek

TheCinek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 09 luty 2011 - 21:43

Budowa obory Kotos573 "dużo krów klęka żeby dokładnie zjeść pasze (osypkę, czy pełno porcjówke ) przez co mają problem z puchnięciem kolan i zbieraniem się wodo w nich" chyba to zdanie najbardziej mi pomogło, dzięki bardzo ;)

lamborghini105 niestety nie mogę już zrobić tak jak mówisz bo pewne kroki mam poczynione i nic nie mogę więcej zmienić czyli stół paszowy mam wyżej od krat 8-10cm.

Projekt zakłada wersję "B" ale mi ona nie podchodzi <_< a samemu na wersję "A" ciężko mi przekonać "władzę wyższą" :P :D

#6 Share skowyrniak21

skowyrniak21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 10 luty 2011 - 19:54

Budowa obory

Mam problem, jestem w trakcie budowy obory uwięźowej, nie wiem którą wersję mam wybrać, dołączam rysunek planu tylko z dwiema dostępnymi możliwościami... Z kim sie spotkam to mówi inaczej... Jak wy myślicie która jest lepsza? Nie chce popełnić błędu i potem żałować przez resztę użytkowania ;) Prosiłbym o Wasze zdanie, o plusy, jak i minusy każdej z wersji... Za każda wypowiedź będę Wam ogromnie wdzięczny :D
Link: http://img25.imagesh...legowiskoc.png/

zdecydowanie rysunek B jest lepszy

#7 Share TheCinek

TheCinek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 10 luty 2011 - 22:00

Budowa obory A byś mógł uzasadnić dlaczego "B"??

#8 Share TheCinek

TheCinek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 13 luty 2011 - 19:33

Budowa obory Może jeszcze jakieś opinie i porady macie?? ;)

#9 Share GABBER85

GABBER85

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 217 postów
  • Zainteresowania:Ciągniki rolnicze, muzyka, bud, dziewczyny z fajnymi tyłkami...

Napisany 13 luty 2011 - 21:36

Budowa obory @ TheCinek wg mnie lepszy jest A z podwyzszonym stolem paszowym i kratką/zgarniakami umieszczonymi minimalnie ponizej legowiska. Z obserwacji: idze ze murek mozna zrobic nawet40-45cm na wysokosc, a stól paszowy na jakies 35 przyjmując za +- zero poziom legowiska. Schemat B jest łatwiej wykonać, ale ergonomiczny jest sch. A,jestem za zrównaniem poz. kraty i legowiska aczkolwiek obnizenie koryt/zgarniaka tez robią.
Zamieszczam link http://img690.images...g/88054363.jpg/ zerknij.
/do upierdliwych/ to są wymiary oriwntacyjne i bodajze minimalne a w dodtaku dla gospodarstw małotowarowych
Daj znac co wybierzesz, ile chcesz sztuk i czego jak mozna wiedziec? I jakie wymiary cołosci?

Edytowany przez GABBER85, 13 luty 2011 - 21:38.

>>>>>> 

#10 Share Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 13 luty 2011 - 21:50

Budowa obory ja bym zrobił kratę ok 20 cm poniżej legowiska a stół paszowy ok 10 cm powyżej legowiska. Ja mam kanał gnojowy ok 10 cm poniżej legowiska i krowy kładą mi się w kanale, powód to na pewno zbyt krótkie stanowiska (165 cm) jak na krowy rasy hf. Ale uważam, że te 10 cm różnicy w poziomi stanowiska i kanału gnojowego to za mało.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share TheCinek

TheCinek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 14 luty 2011 - 20:35

Budowa obory Wymiary całej to 14x54m 80 stanowisk głównie bydło mleczne ;) jeśli chodzi o murek to myślę ze w uwięzówce pow 30cm. to lekka przesada. Będą na ruszcie a pod rusztem będzie zbiornik.. kurde miałem dziś do powiatowego weterynarza zajechać i zapytać ale zapomniałem <_< dzięki za link do fotek ostatnia podchodząca do mojej

#12 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 14 luty 2011 - 21:17

Budowa obory Fizjologicznie krowa pobierając kęs paszy robi krok do przodu, dlatego niezbędnym jest podniesienie dna żłobu o min. 10 cm. Nie ma wtedy problemów z odgniecionymi stawami skokowymi, przebudowanym pasem barkowym/krowie od przodu mocno wystaje bark i łokcie/, a przez to szybszym brakowaniem krów. Kanał gnojowy na Twoim miejscu także bym obniżył, łatwiej utrzymać czystość, ale jak nie możesz to równy, też jest do przełknięcia. Jeżeli chodzi o przegrodę to powinna umożliwiać swobodne leżenie zwierzęcia z głową nad stołem, czyli nie więcej niż 40 cm.

Edytowany przez agromatik, 14 luty 2011 - 21:19.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#13 Share tommot003

tommot003

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Zainteresowania:Mororyzacja, rolnictwo

Napisany 02 marzec 2011 - 22:35

Budowa obory wie ktoś może czy do obory uwięziowej można stosować wygrodzienia takiego typu Jeśli nie to dlaczego?

#14 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Taniec Rozrywka i Luz

Napisany 06 marzec 2011 - 15:29

Budowa obory TheCinek przeczytałem całą dyskusję i zgadzam się z tymi co twierdzą że stół paszowy musi być wyżej. Jednak że moim zdaniem zaproponował bym ci zastanowienie się nad oborą wolnostanowiskową. W oborze tego typu będziesz miał mniej pracy zwłaszcza że budujesz ją na prawie 80 krów to nie mało.

#15 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 17:09

Budowa obory 14x54 to jeszcze jakaś wolnostanowiskowa z korytarzem z boku by wyszła, przy takiej obsadzie ja chyba też wogóle nie myślałbym o stanowiskowej. jeśli już koniecznie stanowiska to może część dla młodzieży i zasuszonych wolnostanowiskowa.

#16 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 17:46

Budowa obory Jeśli już to rozwiązanie A. Stół stołem, z tym krowy sobie poradzą, ale widziałem oba rozwiązania z kratami (na równo z legowiskiem i wyżej) i chyba lepiej jest, kiedy krata jest równo z legowiskiem, znacząco to nie obniża aspektów użytkowych, ale jak krowa stanie na brzegu stanowiska i walnie noga o kratę spadając jednocześnie z jakiejś wysokości to często dochodzi do uszkodzeń kopyt.

Na początku napisałem "jeśli już" bo wybierasz tą droższą technologię i w dodatku z gorszymi rozwiązaniami. Jak budować oborę na powyżej 40 sztuk to tylko i wyłącznie wolnostanowiskową, a co dopiero mówić o 80! Nawet wybierając najtańszą halę udojową będziesz miał o niebo bardziej komfortowy i szybszy dój. Również dla samych zwierząt wolnostanowiskowa będzie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, tylko tam zapewnisz im możliwość poruszania się, i zapewne lepsze warunki środowiskowe (światło i wentylacja zwłaszcza). Jeszcze z 10 razy sie dobrze zastanów zanim tą uwięziówkę pobudujesz...

#17 Share Indiana

Indiana

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 573 postów
  • Zainteresowania:Takie tam...tu i tam.

Napisany 06 marzec 2011 - 18:27

Budowa obory @tommot003 te wygrodzenie, które podałeś rozdzielałoby w całości poszczególne stanowiska- byłby problem przy dojeniu krów, musiałbyś się wciskać pomiędzy krowę, a rurę stanowiska.

#18 Share wofi88

wofi88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 22 marzec 2011 - 22:55

Budowa obory Witam. Kolego według mojej najlepszej wiedzy: stół paszowy 15cm wyżej niż legowisko, do tego "murek"10- 15cm licząc od stołu paszowego, zalecałbym zrobić z drewna, bez ostrych krawędzi (drewno jest cieplejsze od betonu) więc krowy będą chętnie na nim opierały głowę, czy szyję, zresztą gdybyś miał wybór to usiadłbyś na ławce drewnianej czy betonowej..., legowisko myślę, ok. 10cm wyżej niż kanał, czy ruszt, to zagwarantuje, że mućki będą się kładły na legowisku, a nie w kanale.
Pozdrawiam. ;)

#19 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 24 marzec 2011 - 21:21

Budowa obory Witam, mam pytanie odnośnie obory stanowiskowej na +- 30 sztuk ja wymiary powinna mieć jeśli bydło stało by w 2 rzędach na przeciw siebie z korytarzem paszowym oraz korytarzem do wypychania obornika a ile jeśli stałyby w jednym rzędzie?
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share luki0489

luki0489

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 24 marzec 2011 - 21:45

Budowa obory Korytarz paszowy musi być wyżej niż stanowisko. co najmniej te 10-15cm. A jak z katami to nie wiem ale w wielu oborach byłem to zawsze były równo ze stanowiskiem. Więc wg mnie opcja A