Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dawka pokarmowa

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share winson92

winson92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 06 luty 2011 - 16:42

Dawka pokarmowa Witam. Zaczne tak. Ja i mój wuja zakupiliśmy pół roku po cielaku od tego samego rolnika w odstępstwie 2 tygodni. Wuja jest starszy a mój młodszy. Mój cielak jest większy trochę chudszy a wuja mniejszy a taki bardziej grubszy. Karmimy je tą samą kiszonką aktualnie z trawy, śruta taka sama tylko ja dodaje suchy wywar ok. 1kg na ok 50-60kg śruty (nie wiem czy dobra dawka). Ja daje ok 5kg dziennie śruty czyli po 2,5kg rano i wieczorem a wuja niestety nie wiem ile ale zapewne mniej. Wuja mi powiedział ze mój byk będzie bardziej mięsny bo będzie wyższy a chudszy i że daje trochę za dużo śruty czy to prawda?
Jak będzie okazja to zrobię zdjęcie do porównania;)
Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale dodam ze wuja ma 5 byków i 1 jałówkę w różnym wieku a natomiast ja mam tylko tego byczka bo nie mam miejsca więcej niestety;/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Dawka pokarmowa Dzisiaj, 17:32
  •  

#2 Share MarcoWzu

MarcoWzu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:Troche rolnictwo...heh no oczywiście imprezy i co najważniejsze dziewczyny-moja ulubiona pasja...xD
    Też motoryzacja troche szkoła i wiele, wiele innych rzeczy...

Napisany 06 luty 2011 - 17:35

Dawka pokarmowa to ile dajesz śruty to nie możemy określic czy za dużo bo nie wiemy ile cielak ma wagi i jaki jest jego wiek...to że twój jest większy a tamten mniejszy ale grubszy to zależy od genów i rasy...jeżeli twój jest większy a chódszy to może byc powiązany z HFem i wcale nie musi byc bardziej mięsny od tego mniejszego....
Dopóki jesteś młody Bóg troche dał urody rozkładaj pannom nogi.....i nie wstydź tego sie....

#3 Share winson92

winson92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 06 luty 2011 - 19:59

Dawka pokarmowa sa to czyste HF wiek jaki maja to ok 7miesięcy wage podam jutro. Mnie i wuja zaskoczyło własnie to że moj jest mlodszy a szybciej rosnie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share Khozak

Khozak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 17 luty 2011 - 23:40

Dawka pokarmowa Jak mój poprzednik zaznaczył, największy wpływ na cechy opasowe zwierząt ma rasa. Ale najważniejsze jest prawidłowe żywienie. Niestety, jeżeli stosujesz taki duży dodatek paszy treściwej(śruty)to Ty swojemu byczkowi szkodzisz, i zmniejszasz tym samym jego przyrosty. Ziarna zbóż należą do pasz łatwostrawnych, one w przewodzie pokarmowym szybko fermentują i zaburzają (zakwaszają) środowisko w żwaczu (największa komora w żołądku, w której dochodzi do trawienia) zmniejszając skuteczność trawienia poszczególnych pasz i wykorzystanie z nich składników pokarmowych. W żwaczu żyją mikroorganizmy(bakterie, grzyby, pierwotniaki), które wytwarzają enzymy rozkładające pokarm. Jeżeli odczyn pH płynu żwaczowego spadnie te drobnoustroje giną, i zmniejsza się skuteczność wykorzystania paszy. Jeżeli twój byczek ma pół roku to może mieć załóżmy 220kg (waga zależy od intensywności karmienia) ale i dla takiego buhajka maksymalnie 3,5 kg śruty i najlepiej podzielona na jak najwięcej porcji(3 razy po 1,2). Suszony wywar jak najbardziej. Tylko z czego ten wywar? Z ziemniaków czy ze zboża? Ja bym dodawał tego wywaru do mieszanki trochę więcej tzn. ok.4 -4,5/50 kg mieszanki. Twój byczek dostaje paszę bogatą w energie, a niedoborową w białko (niedobór białka limituje przyrosty). Susz z wywaru w stosunku do zbóż ma więcej białka, i skarmianie go zmniejsza deficyt. Ważne jest by ciągle miał coś w żłobie, aby się wyjadał. Jak zadajesz śrutę to syp na kiszonkę to zachęca go do większego pobrania, a na zakładkę na wieczór kładź mu siano. Powodzenia na początku praktyki hodowlanej;)

Edytowany przez Khozak, 18 luty 2011 - 01:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share zootechnik

zootechnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 59 postów

Napisany 06 marzec 2011 - 16:23

Dawka pokarmowa Ja natomiast zapytam kolegę " winson92" jak wygląda temat z wodą, pojenie itp. Poza tym czysty HF i czysty HF może się różnić i tak jest u Was. Jak koledzy napisali genetyka przenosi się w pokoleniach. Zerknij tylko w katalogi rożnych firm sprzedających nasienie. Albo w papiery jednego i drugiego. Mogło by się okazać że genetyka ich rodziców determinuje pewną wybujałość cech. Natomiast tak jak kolega "Khozak" napisał uważaj na nadmierne jednorazowe przekarmianie, to nie monogastryczny zwierzak (świnia ;-) dlatego mikroflora jest tu najważniejsza bo tak faktycznie Ty karmisz mikrofolorę nie tego cielaka ! Cielak zjada pasze roślinne a trawi składniki zwierzęce i z nich produkuje masę mięśniową a krowa mleko.