Skocz do zawartości

Zdjęcie

Orka pługiem bez kółka

70 odpowiedzi na ten temat

#1 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 09 sierpień 2007 - 20:41

Orka pługiem bez kółka Witam!
jak to jest? chce kupic plug, dzis ogladalem bardzo ładne RABE, niestety bez kołka - jak tym orac? do tej pory zawsze mielismy plug z kółkiem?
Jak to ustawic, ciagnik da rade? zetor 10245? trzeba przestawic pompe w jakis tryb?

Oracie takimi plugami?

Pozdrawiam
YacentY

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Orka pługiem bez kółka Dzisiaj, 04:05
  •  

#2 Share piotrkram

piotrkram

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 165 postów

Napisany 09 sierpień 2007 - 20:59

Orka pługiem bez kółka Mi się zdaje że pługiem bez kółka nie da sie orać. I będziesz je musiał raczej kupić albo właściciela dopytać co sie stało z kółkiem w tym pługu.

#3 Share TumeK

TumeK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 743 postów
  • Zainteresowania:To co widać:]

Napisany 09 sierpień 2007 - 21:10

Orka pługiem bez kółka no nam w plugu kolko sie nieodbezpieczy i jest tak jak by go nie bylo to ciagnik o mocy ok 200 koni nie uciagnie a moze i uciognie ale skiby poleca:;/ wez z kolkiem
Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

#4 Share keram7719

keram7719

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • Zainteresowania:Fotografia, komputery głównie sprzęt ale i trochę softu, innternet, sprzęt RTV, technika rolnicza, motoryzacja, majsterkowanie, gram czasami w siatkówkę i lubię ślizgać się na lodzie.

Napisany 09 sierpień 2007 - 22:42

Orka pługiem bez kółka No ja oram pługiem z kołem, ale np. mój sąsiad co ma dwie U914 orze pługami bez koł poodporowych - sprawa jest prosta, pług cały czas wisi na traktorze i właściwie wszystko zależy od operatora ciągnika jak sobie będzie radził z wajchą od podnośnika - poprostu nigy nie można dźwigni spuścić na maksa do dołu, zazwyczaj traktorzysci ustawiają sobie ogranicznik w miejscu do którego mogą spuścić dziwgnię i jazda.....
No to się narobiło...

#5 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 10 sierpień 2007 - 06:55

Orka pługiem bez kółka Jakbyś chciał orać bez kółka, to pompę trzeba by ustawić w tryb pracy mieszanej, trochę ciężej niż na siłowej ale da sie pracować.

#6 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 10 sierpień 2007 - 11:51

Orka pługiem bez kółka wg mnie kółko musi być a najlepej jak jest za ostatnim korpusem, wówczas bardzo łatwo ustawia się żądaną głebokość roboczą i poziomowanie pługa :)
all rights reserved

#7 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 sierpień 2007 - 12:23

Orka pługiem bez kółka mi jak się kółko zapada w ziemi lub trzeba w danym miejscu orać płycej to porostu trzymam pług na podnośniku i idzie tak jak by nie było kółka (ciągnik ma wtedy większy uciąg)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#8 Share celeronik

celeronik

Zaawansowany

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 525 postów

Napisany 10 sierpień 2007 - 12:27

Orka pługiem bez kółka Ja też trzymam pług na podnośniku, bo inaczej to nie wiem jakby u mnie szła orka, prawdopodobnie by się kopał. :)

#9 Share soltys

soltys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 10 sierpień 2007 - 12:46

Orka pługiem bez kółka ja zawsze oram bez kółka i pług wisi na podnośniku no i oczywiscie na pozycji mieszanej bo są wtedy najmniejsze opory i pole ładnie wygląda po orce aha orze 2 obrotowa

#10 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 10 sierpień 2007 - 12:49

Orka pługiem bez kółka coś panowie lubicie kombinować hehe. orałem wcześniej trzeba pługami i pewnie dałoby się bez kółka ale obrotowym to już chyba odpada :)
all rights reserved

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 10 sierpień 2007 - 14:56

Orka pługiem bez kółka

coś panowie lubicie kombinować hehe. orałem wcześniej trzeba pługami i pewnie dałoby się bez kółka ale obrotowym to już chyba odpada :)

Niby czemu??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#12 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 10 sierpień 2007 - 17:44

Orka pługiem bez kółka bo przy dłuzszym pługu jest juz inne kopiowanie terenu...bez kółka to można orać 2-3skibowymi pługami zagonowymi.koło calkiem z tyłu też nie dobrze bo wystaje za pług

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#13 Share Piotrus89

Piotrus89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 10 sierpień 2007 - 17:51

Orka pługiem bez kółka

coś panowie lubicie kombinować hehe. orałem wcześniej trzeba pługami i pewnie dałoby się bez kółka ale obrotowym to już chyba odpada huh.gif

my zawsze orzemy bez kółka obracalną 3, to znaczy kółko tam jest wahadlowe, to sunie sobie po terenie, ale nie opiera sie na nim plug, "wisi" on na TUZie, jak traktor ma ciezko, to sie lekko podniesie plug na raminach, jak za wysoko, to sie opusci delikatnie, ciągnik ma lżej ciagnąc plug w ten sposób, bo lepiej jest dociążony, nic trudnego

#14 Share Bamboocha

Bamboocha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 10 sierpień 2007 - 22:55

Orka pługiem bez kółka a ja tam zawsze z kólkiem orze i sie nie ogladam do tyłu cały czas zeby równo było....tylko do tego musza być optymalne warunki ale zawsz z kólkiem orze ustawiam pług i jedziemy....
a i zeby nei było Jacek jak proponowałbym brac z kółkiem...
http://www.youtube.c...er/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

#15 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 10 sierpień 2007 - 23:31

Orka pługiem bez kółka no moze wtrace swoje trzy grosze - orka "z kółkiem" czyli w tzw regulacji kopiującej jest najbardziej paliwożerna ze wszystkich 4 możliwości prowadzenia pługa - a wszscy dobrze wiemy ile kosztuje paliwo - wybierając pług należy patrzec nie tylko na to zeby nam sie łatwo orało - ale tez na to zeby orka nie była wylęgarnią kosztów - co z tego ze zaorzesz pole łatwiej i wygodniej "z kólkiem" jak bedzie to dwa razy drozsze niż "bez kółka" - (porównujac regulację kopiującą i mieszaną należy liczyć sie nawet z 40% wiekszym spalaniem przy kopiującej niz przy mieszanej) no i jeszcze inny aspekt to taki ze przy regulacji kopiujacej po kilku latach orki tworzy nam sie tzw podeszwa płuzna i rośliny mają utrudniony wzrost (szczególnie okopowe) a przy regulacjach pozostałych taka "choroba gleby" nie wystepuje
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#16 Share Piotrus89

Piotrus89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 11 sierpień 2007 - 07:01

Orka pługiem bez kółka

a ja tam zawsze z kólkiem orze i sie nie ogladam do tyłu cały czas zeby równo było

Ja sie nie oglądam, czuje kiedy ciągnikma ciężko, bez kółka idzie lepiej, bo jest lepiej ciągnik dociążony. No i mniej pali

#17 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 11 sierpień 2007 - 07:01

Orka pługiem bez kółka @mechanizator
dokładnie tak mówi teoria i tego uczyli mnie w szkole rolniczej i na studiach, a dla przykładu podawali zawsze pług zagonowy dwuskibowy i C-360...i się zgodze że bez kółka ma traktor ma lepszy uciąg i jest mniejsze zuzycie paliwa, ale napewno nie będzie mniejsze w przeliczeniu na ha jezeli porównamy C-360 z pługiem bez kólka i np Jacka zetora 10245 z pługiem z kołem...
co do podeszwy płużnej to własnie dzięki temu ze jest regulacja kopiujaca mozna pług ustawic na różnej głebokości w zależności "pod jaką" rośline wykonujemy orke co w połączeniu z płodozmianem daje co roku inna głebokośc orki przynajmniej u mnie.

dodam jeszce że pług mam z kółkiem a łącznik górny mam na podłużnym otworze ale ustawiony tak aby sworzeń cały czas opierał się na przedniej ściance otworu dzięki temu masa pułga przeniesiona jest na ciągnik-częściowo.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#18 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 11 sierpień 2007 - 08:02

Orka pługiem bez kółka Ja jak orałem to kilka razy jak obracałem pług kółko się nie przekręciło i zostało u góry. I o dziwo da cię tak orać. Tylko że ciągnik ma ciężej i niezbyt równo to wychodzi.

#19 Share Bamboocha

Bamboocha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 11 sierpień 2007 - 08:43

Orka pługiem bez kółka nie wiem czy ciągnik będzie mniej palił skoro jak niektórzy piszą że jak zauwarza że ciągnik ma ciężko to troche unosi pług bo za cięzko jest.... ja jak ustawie pług odpowiednio, to wszędzie mam jednakową głębokość orki orka jest równa itd...tylko nie wiem czemu niby ciągnik miałby mniej palić ??jak nie ma poslizgu kół to w czym jest róznica?? bo jak jest pośliszg kół to inna sprawa...
http://www.youtube.c...er/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 11 sierpień 2007 - 09:37

Orka pługiem bez kółka bo jak masz regulację mieszaną (czyli połączenie siłowej i pozycyjnej) to ciagnik ma nastawiony odpowiedni opór który jest stały (opór pługa zależy od przekroju skiby - szerokość razy głębokośc i od jednostkowego oporu gleby - opór gleby nie jest stały a w regulacji kopiującej przekrój jest stały wiec w regulacji kopiującej wzrost spalania jest spowodowany nierównomiernościa obciązenia silnika - a przy regulacji mieszanej opór jest względnie stały (jak rośnie oór gleby to maleje przekrój i na odwrót) wiec silnik jest równomiernie obciażony i stad ta oszczedność - poza tym silnik ciągnika jest najbardziej oszczedny gdy jego moc jest wykorzystana w 85-90%

@Pioter - przy płógu z kółkiem na całej powierzchni pola masz jednakową głębokość orki niezależnie od stanu i rodzaju gleby - stad właśnie bierze sie podeszwa płużna - i dlatego musisz co roku orać na inna głebokość lub co gorsza stosować głębosz - a przy siłowej czy mieszanej nierównomierność głębokości orki jest na tyle duza że ryzyko wystapienia podeszwy płużnej jest mniejsze

PS - nie wiem dlaczego tak sceptycznie podchodzicie do tego co mówi teoria - która bardzo często poparta jest długoletnimi badaniami - nie mówie zeby stosować sie dosłownie do teori ale czasem zwrócic uwage na nią
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."