Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

336 odpowiedzi na ten temat

#141 Share grzesiek150

grzesiek150

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 24 kwiecień 2013 - 16:01

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną witam mam 5ha przenżyta zasiałem saletrzak w dawce 100kg na ha opryskalem glenem na zime jakie zabiegi proponujecie i jakie dawki nawozu

Edytowany przez grzesiek150, 24 kwiecień 2013 - 16:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Dzisiaj, 19:02
  •  

#142 Share darek16

darek16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 913 postów

Napisany 07 październik 2013 - 21:14

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną koledzy a co pod pszenice ozima? ziemie miałem zakwaszona to po wapnowałem według zaleceń , przed siewem nic nie sypałem.. myślę żeby na wiosne dac z 150-200kg/ha saletry amonowej i późnej z 100kg/ha mocznika co wy na to? klasa ziemi 3-4
AF - to Jest To:)

#143 Share pupek

pupek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 14:02

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Witam,
Ze względu na problemy przedsiewnie nie dałem polifoski pod pszenicę i pszenżyto, czy na wiosnę można by zastosować sól potasową i fosforan, a za około 2 tygodnie dopiero saletre?
Jeśli tak można to jakie dawki zastosować.
Dzięki za porady

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#144 Share leszko27

leszko27

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 17:54

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną a co byscie radzili na zboża ozime: saletre kędzierzyńska 32% czy z Yary EXTRAN 27%??
podobno z kędzierzyńskiej są straty azotu (się ulatnia) a extran (CAN) nie ma rzadnych strat, wsszystko idzie w glebe i roślinki??

#145 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8982 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 12 grudzień 2013 - 20:55

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Saletra najlepsza a i tańsza niż nawozy z yary.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#146 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 21:25

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Ile saletry w pierwszej dawce a na 2 dawkę mocznik na pszężyto przy plonie około 6-7t z ha trzeba dać ? ja myślę na 1 dawkę200kg saletry 2dawka 100kg mocznika czy czegoś zwiększyć ?

Edytowany przez mammut1, 13 grudzień 2013 - 21:27.

#147 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 grudzień 2013 - 21:42

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 19:02.

#148 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 22:01

Saletra najlepsza a i tańsza niż nawozy z yary.

Możesz rozwinąć temat?? Osobiście mam zamiar nawozić Yarą, więc chciałbym usłyszeć jakieś konkrety. Nie żebym się czepiał, chodzi o sensowną odpowiedź. A i co do ceny, w moim przypadku różnica w cenie jest niewielka, wszystko zależy od ilości i dealera.

Edytowany przez młody17, 13 grudzień 2013 - 22:03.

#149 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8982 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 22:06

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Ogólnie yara najczęściej ma nawozy najdroższe, które składem nie odbiegają czymś wyjątkowym żeby stwierdzić że jest lepsza od saletry. Ale rolnicy którzy uzyskują wysokie plony widzą różnice po zastosowaniu yary więc jak chcesz to dawaj.

Ile saletry w pierwszej dawce a na 2 dawkę mocznik na pszężyto przy plonie około 6-7t z ha trzeba dać ? ja myślę na 1 dawkę200kg saletry 2dawka 100kg mocznika czy czegoś zwiększyć ?

No jeżeli przedplon był dobry to takie nawożenie może wystarczy. Teoretycznie jest tak jak powiedział @e1leex, taka ilość azotu nie wystarczy na 6t.
Zapraszam na swój profil

#150 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 22:29

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Wcześniej pod zboża dawałem saletrę w dwóch dawkach po 200kg w tym chcę sprubować z mocznikiem bo był tańszy i mam trochę saletry na 1 dawkę z badania gleby wynika żewszystko mam na wysokim poziomie 50kg mocznika więcej starczy ?w tym roku zboże mi w 70% wyległo plon był wysoki bo średnio 2 przyczepy 4t z ha 7 ton sypneło spokojnie odmiana leontino gdzie nie położyło to aż miło było popatrzeć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8982 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 23:26

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną 150kg mocznika to już taka zawartość azotu jak w 200kg saletry. Tylko mocznik daj dość szybko, tzn jeszcze przed fazą strzelania w źdźbło. A na wyleganie koniecznie antywylegacz. Na tyle azotu powinno dać rade 1lCCC+0,2l moddusa.
Zapraszam na swój profil

#152 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 10:25

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Dzięki za info na zagęszczenie łanu 0, 5l powinno wystarczyć ile czasu przed ccc dać saletrę?

#153 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 11:06

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Saletre dajesz jak tylko da rade wjechać na pole.CCC w zależności od temperatury po wznowieniu wegetacji

#154 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 16:08

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną To wiem ale czasem jest tak że się nieda wjechać i w jakim odstęmpie trzeba zastosować ccc po saletrze czy można odrazu i w jakiej temp pryslać ?

Edytowany przez mammut1, 15 grudzień 2013 - 16:09.

#155 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8982 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 20:38

Dzięki za info na zagęszczenie łanu 0, 5l powinno wystarczyć ile czasu przed ccc dać saletrę?

Od razu jak zejdzie śnieg, O świcie gleba zazwyczaj jest zmarznięta i bez problemu można rozsiać nawozy. I nie jest dokładnie określone kiedy to CCC ma iść po saletrze, ważne żeby była odpowiednia temp i faza czyli faza krzewienia BBCH25. I z tym zagęszczeniem to się poważnie zastanów. Zbyt gesty łan jest gorszy niż za rzadki.
Zapraszam na swój profil

#156 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 15:36

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Na jednej działce posiałem 160kg zboża na dodatek ziemia była zbyt mokra i zboże jest dość żadkie zobaczę co będzie na wiosnę ccce w jakiej najniższej tem powinno się stosować na zagęszczenie a na zachamowanie wzrostu to 1, lub drugie kolanko ?

#157 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8982 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 19:43

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną 10 stopni powinno być. A CCC najlepiej na skrócenie w fazie 1 kolanka.
Zapraszam na swój profil

#158 Share g2osc

g2osc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 18 grudzień 2013 - 20:32

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Witam
Mama pytanko zasiałem jesienią 2 ha pszenżyta niestety przez drobne problemy nic nie dawałem przedsiewnie nawozu i tu moje pytanie. Co najlepiej dać wiosną w pierwszej i drugiej dawce? w jakiej ilości by uzyskać w miarę dobry wynik?
Myślałem by w pierwszej dawce pomieszać po 100 kg saletry, soli potasowej i fosforanu. Pole leżało przez 3 lata ugorem jest wyczyszczone. Ziemia klasy IVa, więcej niż pewne, że będzie zakwaszone
Z góry dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam

#159 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1785 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 18 grudzień 2013 - 21:57

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Jak ziemia zamarznie i będziesz mógł wjechać na pole to możesz dać kredę pogłównie. Jaką ilość to zależy w jakiej formie, czy sypka czy granulowana itd. 100kg saletry i soli to trochę mało. Tuz przed ruszeniem wegetacji możesz dać ze 200kg saletry na zamarzniętą glebę ale bez śniegu. Sól można sypać nawet na śnieg, moim zdaniem 150-200kg. Fosforanu nie ma sensu dawać pogłównie ponieważ fosfor nie przemieści się do strefy korzeni i będzie na powierzchni, skorzysta z niego dopiero roślina następcza. Fosfor możesz spróbować uzupełnić dolistnie ale to niewiele da tzn nie da rady podać dolistnie takiej ilości jaką roślina potrzebuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share g2osc

g2osc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 19 grudzień 2013 - 22:44

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Dzięki za odpowiedź kolego. Kredy to jak myślisz ile by dać na hektar? I jeszcze jedno pytanie jaką dawkę sypnąć pod pszenice jara będę jej siał 3 ha ziemia ta sama leżała 3 lata tyle, że była siana gorczyca i co roku zaorana
Pozdrawiam