Mariusz15

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Polecane posty

piotrb14    192

pszenica podsiana 5 dni temu saletrą + saletrzak. Była susza więc efekty nie były widoczne, ale na szczęście dzisiaj pożądnie zlało i teraz gdy wyjdzie słonko i zrobi się ciepło to liczę na efekty, a nawet nie liczę tylko jestem pewny że zieleni przybędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

minereal co byś zaproponował na laki torfowe ??

Z azotowych czy wieloskladnikowych? Torfy są zasobne w materie organiczna więc teoretycznie N i P już maja. Oczywiście tego N jest za mało i trzeba je dostarczyć najlepiej w formie saletry amonowej. Co do P teoretycznie nawożenie tym składnikiem, pisze teoretycznie bo praktycznie to należałoby zrobić badania gleby i zobaczyć co tam jest. CO do K to torfy teoretycznie są ubogie w potas. Znowu pisze teoretycznie bo pewność będziesz mieć wtedy gdy zrobisz badania gleby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

zgadzam się z poprzednikiem... próbka da Ci odpowiedź na wszystkie pytania i wtedy będziesz wiedział jaki nawóz zastosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rochu1987    0

co powieci o nawozach yara jest gruboziarnisty z otoczką wapniową, zawiera od 27 i 33,5 N, jak myślicie co jest lepsze nawóz z yary czy saletra aonowa na wiosne:

 

ja chciałe dać I dawka 150 saletry + 100 z yary 27 N

II dawka 100 saletry + 50 z yary 27

III dawka 100 saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W zeszłym roku stosowałem Yara Bella Extran 33,5 N i wizualnie efekt lepszy niż po Saletrze, ale różnica w cenie 200zł/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik32    2

A co myślicie o yara mila21 na wiosne??? Wydaje mi się że to jest ciekawy nawóz, jak prędko się go zastosuje jeszcze na zamarzniętą glebe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Myślę, że warto byłoby spróbować na jakimś kawałku posiać yare mila i saletrę osobno. Będziesz miał porównanie. Ja będę w tym roku dzielił pole z żytem na 3 kawałki po 0,25 ha. Na pierwszym będzie sam saletrzak 200 kg/ha, na drugim saletra 150 kg/ha a na trzecim mieszanka 75 kg/ha saletry i 100 kg/ha saletrzaku, na drugą dawkę takie same kombinacje. Jeszcze mi brakuje pola żeby przebadać wysiew saletrosanu, soli potasowej i sypania na zamarzniętą glebę :lol: Ee spróbuję w następnych latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242
Napisano (edytowany)

Witam. Mam gleby od II(niewiele) do IVb. zakwaszone od 4,5 do 5,5 ph . po uprzednim sezonie powapnowałem caco3 z mg . dotej pory sypały niezle zwłaszcza pszenica na poziomie 5t i wyżej zaleznie odkawałka przy sredniej intensywnosci uprawy. sypane były jednakowe dawki nawozow. I dawka 200kg saletry II dawka 100kg saletry . przedsiwnie 250kg polifoska 8. przejełem gospodarstwo w zeszlym roku od ojca i odrazu sypnełem wapno. zmieniam troche płodozmian z rzepak pszenica na łubin-rzepak-pszenica oz-żyto. oto jakie dawki nawozu zastosowałem:

rzepak;

I dawka 150kg saletry 34 +100 kg saletrosan

II dawka 100kg saletry +100 kg saletrosan

dolistnie nawóz na rzepak OSB przedsiewnie poszło 300kg polifoski 6

 

pszenica ozima:

 

I dawka 100kg saletra 34 + 100kg saltrosan

II dawka identyczna

dolistnie mocznik przedsiwnie 250 kg polifoski6

 

żyto hybryda

 

I dawka 100kg saletra 34 +100 kg saletrosan

II dawka 100kg saletra + 100 kg saletrosan

III dawka 100kg mocznik

przedsiwnie dałem ciała 125 kg polifoski 6 ale sypne pogłównie po 100kg soli i polidapu na ha

 

łubin

tu mam zamiar przedsiewnie 200kg PK sypnąc i tyle

 

jakieś uwagi może coś byscie zmienili? powiem tylko że wysoko celuje z żytem 7-8t z ha pszenica jak wyda a rzepak priorytet minimum 2,5t dlatego też nie żałuje i inwestuje jeżeli sie nie uda to zrezygnuje z jego uprawy. saletra jest najlepszym nawozem wiosennym saletrosan z siarką z amonową formą azotu wolniej niz saletra uwalnia azot przez coroslina ma stały dostęp do azotu.zastosowane dawki zaspokajają wymagania pokarmowe poszczegolnych roślin. reszta w rękach pogody.

Edytowano przez BENNY82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Przy takich plonach priorytetem dla mnie by było żyto ozime. Dochód będzie większy niż z 2.5 czy nawet 3 t rzepaku.

jeśli chodzi o łubin, to chyba gorzej wybrać nie mogłeś. Żółty to na klasy V IV, cięższych gleb w ogóle nie toleruje, wąskolistny to żenada(choć może przy tym pH to i tak najlepszy), a o białym to szkoda gadać. Doprowadź pH do odpowiedniego stanu i siej inne strączkowe. Zastanawiałbym się nad sensem strączkowych w tym płodozmianie.

Jak dla mnie rzepak oz- pszenica oz(pszenżyto oz) - jęczmień oz (żyto oz) w zupełności by wystarczyło. Strączkowe tylko wtedy, gdy będziesz umiał osiągnąć z nich porównywalne o uzyskiwanych na innych roślinach dochody. Jeśli się na nie zdecydujesz, to mim zdaniem dużo lepiej będzie jeśli będziesz siał je między roślinami zbożowymi.

rzepak- zboże najbardziej dochodowe - strączkowe - zboże najbardziej dochodowe.

Wapno magnezowe sobie raczej odpuść, odkwasza słabo i bardzo wolno, powinno służyć głównie do uzupełniania Mg.

Posiej zwykłe węglanowe dobrze rozdrobnione, najlepiej kredę lub ewentualnie na glebach ciężkich tlenkowe

Nawożenie azotowe najlepiej będzie, gdy dostosujesz do sytuacji na polu, obsada, rozkrzewienie, przedplon itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

BENNY82 Po pierwsze w jakim celu polidap wiosna?? Po drugie czemu nie dasz 200kg/ha saletrosanu tylko rozkładasz go na 2 dawki z czym wiążą się 2 dodatkowe przejazdy bo tych nazowów nie wymieszasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97
Napisano (edytowany)

Myślę, że warto byłoby spróbować na jakimś kawałku posiać yare mila i saletrę osobno. Będziesz miał porównanie. Ja będę w tym roku dzielił pole z żytem na 3 kawałki po 0,25 ha. Na pierwszym będzie sam saletrzak 200 kg/ha, na drugim saletra 150 kg/ha a na trzecim mieszanka 75 kg/ha saletry i 100 kg/ha saletrzaku, na drugą dawkę takie same kombinacje. Jeszcze mi brakuje pola żeby przebadać wysiew saletrosanu, soli potasowej i sypania na zamarzniętą glebę :lol: Ee spróbuję w następnych latach.

 

 

Ja tak mieszam i wychodzi mi to całkiem dobrze.

Saletra działa szybko a saletrzak to podtrzymuje na dłużej. Teraz testuję jak to z mocznikiem będzie, bo cena czystego składnika wychodzi taniej.

Sieję na zboża tak szybko jak to tylko możliwe.

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Nie wiem ale słyszałem ze nie można saletry z mocznikiem bo wchodzi w reakcję i się topi nie dając się rozsiać ,nie próbowałem więc nie wiem czy prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Tak to prawda. Topi się ale dało radę rozsiać, tylko trzeba się śpieszyć. Tylko nie wiem jaki to miałoby wpływ na rośliny jakby nie popadało po jakimś czasie od posiania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Ale wy macie pomysły, trzeba się śpieszyć... bez kometarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Tak topi się i żeby to rozsiać musiałem się spieszyć co w tym dziwnego? Zrobiłem tak raz z niewiedzy że nie można mieszać :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

BENNY82 Po pierwsze w jakim celu polidap wiosna?? Po drugie czemu nie dasz 200kg/ha saletrosanu tylko rozkładasz go na 2 dawki z czym wiążą się 2 dodatkowe przejazdy bo tych nazowów nie wymieszasz.

 

a w takim celu że mało pk przedsiewnie poszło - czytaj ze zrozumieniem- 125 polifoski 6 na ha to wystarcza według ciebie pod planowany plon 7-8 ton żyta? polidap dlatego że do innych nawozów nie mam dostepu :/ jeżeli chodzi o sól to podobnie. z saletrosanem nie byłem pewien dlatego zapytałem na forum w celu porady od ludzi bardziej doświadczonych. pierwotnie planowałem kupic saletre z te 32n ona ma taką samą granulacje jak i saletrosan ale u nas nie dostepna bo ponoc własnie saletrosan wszedł na produkcje zamiast tej saletry polidap tasama granulacja noi sól to może sie da z saletra wysiac ale watpie. wysiac saletrosan w 1 dawce? ponad 80kgN w jednej dawce nie bedzie za wiele?

 

Przy takich plonach priorytetem dla mnie by było żyto ozime. Dochód będzie większy niż z 2.5 czy nawet 3 t rzepaku.

jeśli chodzi o łubin, to chyba gorzej wybrać nie mogłeś. Żółty to na klasy V IV, cięższych gleb w ogóle nie toleruje, wąskolistny to żenada(choć może przy tym pH to i tak najlepszy), a o białym to szkoda gadać. Doprowadź pH do odpowiedniego stanu i siej inne strączkowe. Zastanawiałbym się nad sensem strączkowych w tym płodozmianie.

Jak dla mnie rzepak oz- pszenica oz(pszenżyto oz) - jęczmień oz (żyto oz) w zupełności by wystarczyło. Strączkowe tylko wtedy, gdy będziesz umiał osiągnąć z nich porównywalne o uzyskiwanych na innych roślinach dochody. Jeśli się na nie zdecydujesz, to mim zdaniem dużo lepiej będzie jeśli będziesz siał je między roślinami zbożowymi.

rzepak- zboże najbardziej dochodowe - strączkowe - zboże najbardziej dochodowe.

Wapno magnezowe sobie raczej odpuść, odkwasza słabo i bardzo wolno, powinno służyć głównie do uzupełniania Mg.

Posiej zwykłe węglanowe dobrze rozdrobnione, najlepiej kredę lub ewentualnie na glebach ciężkich tlenkowe

Nawożenie azotowe najlepiej będzie, gdy dostosujesz do sytuacji na polu, obsada, rozkrzewienie, przedplon itd.

 

łubin chce zasiac na nasiona w 1 roku a potem poplon z tego bedzie. na straczkowych nie amierzam zarabiac ale usprawnic glebe bo nie jest gnojowana a i słoma była wywożona. odkad przejełem gosp. cos takiego nie bedzie mialo miejsca. nie podoba mi sie struktura gleby jest przesuszona latem pęka a zaorac to pług chociaz z metalu to trzeszczy jak stare drewniane krzesło. zastanowie sie jescze nad gorczycą seradelą i grochem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Nie wiem ale słyszałem ze nie można saletry z mocznikiem bo wchodzi w reakcję i się topi nie dając się rozsiać ,nie próbowałem więc nie wiem czy prawda.

 

to prawda,że się topi. Któregośroku ojciec zmieszał to jak dojechał na pole to aż kapało z rozsiewacza i była dość wilgotna pogoda. Jak rozsiał to potem zboże nie mogło dojść do siebie i przez to plon był niższy. Wg. mnie na I dawkę saletre amonową ok 200kg i można domieszać polifoski 21 a na drugą dawkę mocznik. przynajmniej ja tek robię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

BENNY

stosowanie PK wiosną bez wymieszania nic nie daje, gdyż wszystko zostaje na powierzchni. jakiś sens może to mieć jedynie na glebach lżejszych, szczególnie jeśli chodzi o K.

 

Strączkowe

Seradela i łubin zółty. Zapomnij, nawet dobrze nie wzejdą na ciężkiej ziemi. możesz walczyć z łubinem wąskolistnym ze względu na niskie ph, ale plony niskie i też nieco lżejsze woli. Na naprawdę ciężkie ziemie najlepszy jest bobik.

 

Dlaczego nie zamierzasz zarabiać na strączkowych, jeśli się postarasz będziesz miał większe dochody niż na rzepaku na 3 t. Dla porówwania przy nakładach 2,6 tys/ha zebrałem 5 t/ha grochu, a można i lepiej (kl IV). Byłbym w stanie sprzedać go w cenie min 1100 zł/t plus dopłata 600 zł extra daje 3,5 tys/ha +JPO+ UPO. wyciągniesz tyle na rzepaku na 3 t???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

@BENNY82 przeczytałem wszystko ze zrozumieniem :) zawarty w polidapie fosfor nie zostanie pobrany przez rośline pogłównie, musisz szukać czegoś z nitrofosek czy jak tam one się zwą. Niewiem jak saletra 32N ale sieje zawsze 34N i to jest inna granulacja w porównaniu do saletrosanu, a druga sprawa to jak to wymieszać dokładnie, trzebaby było workami 25 albo 50kg sypac na przemian i mieszać łopata troche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

Witam,czy wiosną na 1 dawke pod ozime sypiecie też PK czy tylko N??

Czy mocznik nadaje się na 1 dawke pod ozime??czy lepiej saletra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

K można dawać wiosna, P bez sensu. Tak samo bez sensu mocznik, tylko i wyłącznie saletra i inne o podobnej charakterystyce.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

jak tam sieje już ktoś?,za tydz moze sie coś ruszy bo do +14 ma byc podobno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zachód na pewno już jedzie, centrum zaczyna :P Na wschodzie jeszcze trochę poczekają. A Ci którzy mają to gdzies to posieją za 2 tyg.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiuzuzia    13

Odpowiedzcie mi na pytanie jesli damy na start 200saletry i zaczyna dzialal niemal natychmiast zboze rusza przychodz

i mrozek tak -5 i co wtedy?

saletrzak zaczyna dzialac po okolo 7 dniach i dziala wolniej i moze uchronic przed porazeniem. co wy o tym myslicie?? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj