Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

337 odpowiedzi na ten temat

#81 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 22 marzec 2012 - 20:36

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną ja to na pszenżyto dałem na 1 dawkie 100kg saletry i 100kg saletrzaku a na drugą dawkie planuje dać 150kg saletrzaku :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Dzisiaj, 18:22
  •  

#82 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 24 marzec 2012 - 22:48

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Jak nie u siebie to tutaj. Panowie potrzebuje szybkiej i jasnej odpowiedzi. A więc krótko : po niedzieli chcę siać ( pod wieczór ) mocznik na oziminy. Pytanie brzmi - Czy wilgoć dana przez rosę wystarczy do jego rozpuszczenia ? I czy zostanie on wtedy w pełni wykorzystany przez rośliny ?

#83 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 24 marzec 2012 - 23:56

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Rosa wystarczy tylko że jeżeli glebę i tak jest sucha to ten nawóz rozłożony nie przeniknie głębiej bo niby jak ma to zrobić przy suchej glebie. Nie wiem jak jest u Ciebie ale u mnie na taki zabieg jest za sucho.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#84 Share PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1047 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 25 marzec 2012 - 09:51

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Gleba niby sucha ale jak wczoraj orałem to się niby nie kurzyło za to jak przedwczoraj uprawiałem to się właśnie kurzyło i to mnie dziwi. Napewno zasilę 1ha pszenżyta bo tam ziemia jest wilgotna. Niby po środzie ma zacząć padać to powinno być dobrze.

#85 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 09:54

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Najlepiej mieszać saletrę z saletrzakiem w tendencji pół na pół ( w moim przypadku to 150 kg saletrzaku i 150 saletry na hektar) czyli wszystkiego 300 kg/ha. Saletra podziała szybko a saletrzak dłużej się rozkłada więc w późniejszym stadium rozwoju będzie zasilał rośliny w azot

>> Zapraszam na fanpage<<
https://www.facebook.com/psrka710

#86 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 11:33

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną @piotr
Powiedz mi czym się różni sposób działania saletrzaka od saletry.
Saletra

Azot całkowity 32%
Azot amonowy 16%
Azot azotanowy 16%

Saletrzak

Azot całkowity 27,5%
Azot amonowy 13,8%
Azot azotanowy 13,7%

Wiec jeśli chodzi o szybkość działania ja nie widzę tutaj różnicy bo praktycznie są takie same formy azotu w obu nawozach w podobnych proporcjach. Wiec poza zabawą z mieszaniem nie masz tutaj korzyści z szybkości działania wiec nie pisz bzdur.

Edytowany przez Soulshakin, 25 marzec 2012 - 11:34.

#87 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 11:39

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną saletrzak dłużej się rozkłada.

#88 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 11:50

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Bo tak i już, dobrze gdybyś za tym zdaniem miał jakiś argument dlaczego tak.

Praktycznie rozkładanie jest to samo, szczególnie jak grubą saletrę wysiewacie, jednak jak jest sucho to lepiej stosować łatwiej rozpuszczalny nawóz.

#89 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 11:54

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną no ale wiesz saletra rozpuści się szybciej po deszczyku po paru dniach nie widać jej już na polu a saletrzak jeszcze można dostrzec.... saletra zadziała a saletrzak po pewnym okresie dopiero da jakieś skutki przez co roślina przez dłuższy czas będzie miała azot

#90 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 12:00

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną To że się rozpuszcza nie znaczy że nie będzie działać dłużej.

Za formę azotu która działa długoterminowo odpowiada forma amonowa która najpierw jest srobowana przez kompleks sorpcyjny gleby i tam sobie siedzi aż pobierze ją roślina, i leżenie dłużej na ziemi wcale nie pomaga rośliną.

edit poprawione

Edytowany przez Soulshakin, 27 marzec 2012 - 06:30.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2160 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 12:05

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną czasami tak a czasami nie, każdy mówi inaczej, ja jestem zwolennikiem mojej koncepcji i jestem zadowolony z roślin.

#92 Share pawel807

pawel807

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 12:17

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Koledzy chce dokarmić pszenżyto dolistnie (mocznikiem) Kawałek jest mały bo ma tylko 30 arów. Ile dać mocznika na niego i na ile wody ? Nawóz posiałem wczoraj.

#93 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 25 marzec 2012 - 13:10

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Jakieś 15% mocznika spokojnie możesz teraz dać - czyli np. 15kg mocznika i 85litrów wody. Do tego możesz dołożyć 5% siarczanu magnezu 7-wodnego i nawóz dolistny.

#94 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 marzec 2012 - 14:47

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną "w pierwszej dawce chodzi o to by azot jak najszybciej zaczął działać a to gwarantuje tylko forma NO3 (np. saletra), jest ona również w saletrzaku, ale jak wiadomo saletrzak ma dodatek CaCO3 który sprawia że jest on trudno rozpuszczalny a tym samym wolniej działa (tak część twierdzi). I tak NO3 jest praktycznie od razu dostępne dla roślin, NH2 musi ulec hydrolizie która trwa 2-5dni, a następnie nitryfikacji(tak samo jak NH4), a ta z kolei trwa od 5 do 40 dni wszystko zależy od temperatury a te 5 dni to przy temperaturze 25C a na początku wegetacji czyli w terminie pierwszej dawki te temperatury są najniższe"

Edytowany przez Profil usunięty, 26 marzec 2012 - 10:16.

#95 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 26 marzec 2012 - 15:23

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

no ale wiesz saletra rozpuści się szybciej po deszczyku po paru dniach nie widać jej już na polu a saletrzak jeszcze można dostrzec.... saletra zadziała a saletrzak po pewnym okresie dopiero da jakieś skutki przez co roślina przez dłuższy czas będzie miała azot

Ten "brat" coś dużo postów nasmarował bo wczoraj same głupoty pisałeś. 300 kg nawozu(saletrzaku z saletra) to daje 91 kg N/ha. I na co tyle? Roślina i tak więcej jak 60-70 kg N w 1 dawce nie pobierze. Po 2 dawkę nawozów azotowych sieje się zależnie od stanu plantacji. Jak jest gęsto taki wysiew jest kompletnie bezsensowny, zresztą ogólnie taka dawka N w 1 terminie jest bezsensowna. Co do nawozów to saletra szybko się rozpuszcza i szybko działa. Saletrzak będzie się rozpuszczać 2-3 dni dłużej. Taka jest różnica. A jak pi kilku dniach widzisz granulki nie rozpuszczone to jest to nierozpuszczony dolomit który potrzebuje większej ilości wody. N z saletrzaku tez szybko się rozpuszcza. Tak mówisz ale to nie ma żadnego uzasadnienia praktycznego więc proszę nie pisz informacji które nie są pewne. Naucz się, potem pisz,

To że się rozpuszcza nie znaczy że nie będzie działać dłużej.

Za formę azotu która działa długoterminowo odpowiada forma azotanowa która najpierw jest srobowana przez kompleks sorpcyjny gleby i tam sobie siedzi aż pobierze ją roślina, i leżenie dłużej na ziemi wcale nie pomaga rośliną.

Pomyliłeś się, pewnie na myśli miałeś formę amonową.
Zapraszam na swój profil

#96 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 26 marzec 2012 - 20:29

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Panowie jak to jest z tym mocznikiem? Bo ostatnio zgłupiałem znajomy daje mocznik na pierwszą dawkę od kilku lat. Rozmawiałem zanim i mowie ze mocznik wymaga czasu i temperatury. A on ze nie bo po 5 dniach już forma amidowa przechodzi w amonową która będzie już dostępna dla roślin. Potem amonowa w azotanowa. I teraz czy forma amonowa będzie dostępna dla roślin ?

#97 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 26 marzec 2012 - 22:18

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Po 5 tak ale tygodniach :P Formę amidowa w amonowa zamieniają bakterie. W takich temperaturach ich działalność jest bardzo słaba. :Potrzeba min 6-8 stopni, ale nie powietrza, a gleby.
Zapraszam na swój profil

#98 Share patrykDF

patrykDF

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 109 postów

Napisany 26 marzec 2012 - 23:23

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Forma amidowa ulega hydrolizie jak napisał @JanekJelonek która trwa 2-5dni, powstaje forma amonowa. Czyli po tych 2-5 dani będzie ona dostępna dla roślin ale w bardzo małym stopniu. Znalazłem takie cos na stronie Yara

"Mocznik musi najpierw przekształcic się w formę amonowa i dopiero wówczas działa jak nawóz amonowy o stosunkowo ograniczonej przyswajalności. Znaczna ilość azotu pozyskanego z mocznika oraz nawozów azotowych zawierających formę amonowa jest oddana do dyspozycji rośliną dopiero po przekształceniu się w azot azotanowy"

#99 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 28 marzec 2012 - 20:33

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną W ciągu 5 dni cały N w formie amidowej nie zostanie przekształcony w amonowa. Co do reszty sie zgadzam.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 28 marzec 2012 - 20:38

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną minereal co byś zaproponował na laki torfowe ??