Mariusz15

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Polecane posty

KlimekPL    782

Ja też z centralnego Mazowsza, wegetacja na 100% już ruszyła bo przemarznięte pszenżyto się mocno zazieleniło ale wracają spore przymrozki i zastanawiam się czy lepiej jeszcze przegłodzić rośliny aby lepiej wytrzymały mróz czy już podawać azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

zależy w jakiej formie podasz azot.

Saletrzana (azotanowa) szybko uwodni rośliny i pszenica może być podatna na mróz ok -5 stopni

Amonowa jest wolno pobierana, w pełni zadziała po 2-3 tygodniach, ale może troszke przyhamować rośliny

Amidowa potrzebuje przy obecnej pogodzie 4-5 tygodni, zanim zacznie działać w optymalnym stopniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    782

Na pierwszą dawke planuję dać jutro saletrosan 26, zawiera jedynie 7% azotu saletrzanego więc wydaje mi się być najbardziej optymalnym nawozem na tą chwilę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzys1979    0

witam panowie mam takie pytanie czy sol potasowa dana teraz wiosna 100kg na ha to prawda ze sloma jest grubsza?chodzi mi o te zdzblo przy ziemi.


a i mam jeszcze jedno pytanie kiedy i czym skracacie ta pszenice teraz na wiosne?chodzi mi o nazwe srodka? dawke? no i oczywiscie zeby jakas cena tez byla przystepna :rolleyes: nigdy tego jeszcze nie stosowalem i jestem w tym nie zorientowany czytam wasze posty i ma to bardzo duze znaczenie czyli sie krzewi i ma sztywniejsze zdzblo. z gory dziekuje za dodra odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Macasz roślinę jak się rozkrzewi i wyczujesz kolanko - skraca się jak masz owe kolanko 1cm nad ziemią. Środki do skracania to CCC (Stabilan), Modus - usztywnia źdźbło, Cerone itp. Poszukaj w internecie informacji. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz61    2

Nie wiem jak inni ale ja trochę czytam - sugeruję zapoznać się z opisem worka polifoski - na jednej stronie worka jest napisane że można wiosną pogłównie w oziminach, a na drugiej że nawóz zaleca się wymieszać z glebą...

Posiejesz wiosną- guzik urośnie -to Ci powiedzą że instrukcji na worku nie przecztałeś...

Przecież jak kupisz nawóz to możesz z nim zrobić co chcesz nawet kupke na środku pola usypać - bo kto Ci zabroni. Równie dobrze możesz polifoskę posypać pogłównie na wiosnę w oziminach. Mobilność fosforu ze standardowych źródeł -ortofosforany- to 1-3 cm w ciągu roku (żródło Grzebisz)- jak to ma zadziałać- jak to się nadaje do wiosennego nawożenia??? Jedyną wmiarę rozsądną opcją NPK na wiosnę są nitrofoski - gdzie część N jest w formie saletrzanej, fosfor w postaci polifosforanów i dzięki temu bardziej mobilny w glebie, a do tego nie ma w nich siarczanu wapnia (gipsu) który jest z reguły w niskoazotowych NPK takich jak wspomniane polifoski (wynika to z technologi produkcji i użycia kwasu siarkowego). Żeby polifoska wczesną wiosną zadziałała to ta wiosna to chyba we wrześniu przed siewem ozimin...

 

 

Kolego częściowo masz racje ale w polifoskach masz trzy główne skądniki NPK  i z tym K moze być róznie jezeli zastosujesz go pszedsiewnie pod oziminy szczególnie na glebach lekkich. Straty K mogą sięgać do 50% wskutek wymywania oczywiście jest to zalezne od zimy ale nawet przy niskich opadach w trakcie zimy straty bedą ok 20%K wpływ na to mają też temperatury panujące w tym okresie ale w ostatnich latach (brak konkretnej zimy) straty bedą znaczne. Dlatego na workach polifosek jest napisane ze mozna stosować pogłownie wiosną. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

do Mateusz61

dla mnie jesteś co najwyżej znajomym bo agrofoto łączy ludzi, na koleżeństwo trzeba zasłużyć po obydwu stronach.

Nie wiem skąd te dane o procentowych stratach potasu, czy mogą być - no jasne że mogą i z tym się zgadzam tyle że rzetelnych danych o ich realnym poziomie niestety brak. Może jakiś źródło poza własną opinią.

Większość ludzi sypie polifoskę przed siewem ozimin i dobrze robi, a jeśli z potasem w niej zawartym Twoim zdaniem może być różnie to sugeruję zacząć stosować nawozy z innej firmy.

W wypadku wiosennego stosowania dlaczego nie posiać samej soli potasowej tylko przepłacać za niedziałający fosfor?

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/4309-cebula/page-71 przeczytaj post nr #1411 od bartekd91 posiał wiosną przed siewem cebuli a granula polifoski  zapewne do wykopków nawet się nie rozpuściła, jak taki nawóz ma zadziałać pogłównie?

Jaki jest wpływ temperatury na wypłukiwanie potasu? Przecież jak spanie woda/śnieg to w większosci wsiąknie czy będzie to po odwilży gdy całą zime mrozem jest grunt skuty czy na bieżąco bo nie zamarzło i woda wsiąka cały czas to większych różnic nie ma.

Jakie starty, jak gleba nawet na metr w wielu regionach przez całą zimę nie nasiąkła(poczytaj forum)? Moim zdaniem napisali tak co by więcej nawozu sprzedać - chyba że faktycznie mamy tu doczynienia z informacją rodem z Polic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

K+S (producent m.in korn kali) podaje że wymywanie K wynosi od 2 do 8cm na każde 100mm na "gołym" polu bez roślin. Z czego 8cm to na piasku niczym na wydmach. Biorąc pod uwagę ilość opadów podczas zimy, i gleby na jakiej siejemy pszenicę można spokojnie powiedzieć że tego K nie wymyje praktycznie w ogóle i przemieści się co najwyżej o kilka cm.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz61    2

do Mateusz61

dla mnie jesteś co najwyżej znajomym bo agrofoto łączy ludzi, na koleżeństwo trzeba zasłużyć po obydwu stronach.

Nie wiem skąd te dane o procentowych stratach potasu, czy mogą być - no jasne że mogą i z tym się zgadzam tyle że rzetelnych danych o ich realnym poziomie niestety brak. Może jakiś źródło poza własną opinią.

Większość ludzi sypie polifoskę przed siewem ozimin i dobrze robi, a jeśli z potasem w niej zawartym Twoim zdaniem może być różnie to sugeruję zacząć stosować nawozy z innej firmy.

W wypadku wiosennego stosowania dlaczego nie posiać samej soli potasowej tylko przepłacać za niedziałający fosfor?

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/4309-cebula/page-71 przeczytaj post nr #1411 od bartekd91 posiał wiosną przed siewem cebuli a granula polifoski  zapewne do wykopków nawet się nie rozpuściła, jak taki nawóz ma zadziałać pogłównie?

Jaki jest wpływ temperatury na wypłukiwanie potasu? Przecież jak spanie woda/śnieg to w większosci wsiąknie czy będzie to po odwilży gdy całą zime mrozem jest grunt skuty czy na bieżąco bo nie zamarzło i woda wsiąka cały czas to większych różnic nie ma.

Jakie starty, jak gleba nawet na metr w wielu regionach przez całą zimę nie nasiąkła(poczytaj forum)? Moim zdaniem napisali tak co by więcej nawozu sprzedać - chyba że faktycznie mamy tu doczynienia z informacją rodem z Polic

 

Żródło - podręcznik od chemii rolnej.  Co do stosowania polifosek przedsiewnie dobre to jest jezeli mamy gleby klasy agronomicznej średniej  a na glebach bardzo lekkich straty K mogą siegać 50% jezeli bedziesz stosował sam potas to daleko nie zajedziesz ponieważ P jest opowiedzialny za wiele funkcji w rośline np. wpływa na krzewienie roślin. Co do rozpuszczalności P nie jest tak jak ty piszesz aczkolwiek jest od pierwiastkiem mało ruchliwym w glebie. Były robione doświadczenia przez UWM co do rozpuszczalności fosforu zawartego w różnych nawozach no i P zawarty w polifoskach jest jednym z najszybciej działających dla tego na workach jest zawarta informacja co stosowania go pogłownie wczesną wiosną

Temperatura w okresie zimy jak i rozkład opadów i forma tych opadów ma ogromny wpływ na wypłukiwanie K z gleb polecam Tobie jeszcze raz Chemie rolną. Znajdziesz tam wiele ciekawych informacji na rózne tematy dotyczące nawozenia roślin uprawnych

Zmiany klimatu coraz bardzej się nasilają i nalezy się do tego przyzwyczajać, nie równomierny rozkad opadów ( lokalnie brak opadów moze powodawać takie  skutki  że gleba nie nasiąkła przez zimę ) ale to tylko lokalnie  zaś w innych regionach nie można wjechać na pola z powodu nadmiaru opadów. W polsce wystęmuje przewaga opadów nad parowaniem i dlatego dochodzi do wymywania nie tylko K ale i Mg czy Ca

K+S (producent m.in korn kali) podaje że wymywanie K wynosi od 2 do 8cm na każde 100mm na "gołym" polu bez roślin. Z czego 8cm to na piasku niczym na wydmach. Biorąc pod uwagę ilość opadów podczas zimy, i gleby na jakiej siejemy pszenicę można spokojnie powiedzieć że tego K nie wymyje praktycznie w ogóle i przemieści się co najwyżej o kilka cm.

 

Tak to się zgadza i jest to zalezne od składu granulometrycznego  danej gleby. najbardziej podatne na wymywanie są gleby zawierające duże ilości frakcji piaskowej   Roczna średnia suma opadów dla polski środkowej wacha sie od 550-650mm z czego w okesie od pazdziernika do marca około 200mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czyli max 16cm K się przemieści na najsłabszej glebie bez pokrywy roślinnej, to nadal w zasięgu systemu korzeniowego.

Fosfor dostępny w polifoskach przemieści się 1-3cm w ciągu roku. Tyle co nic. Chcesz fosfor lepiej przemieszczający się w glebie? Zastosuj nitrofoski z yary.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Żródło - podręcznik od chemii rolnej.  Co do stosowania polifosek przedsiewnie dobre to jest jezeli mamy gleby klasy agronomicznej średniej  a na glebach bardzo lekkich straty K mogą siegać 50% jezeli bedziesz stosował sam potas to daleko nie zajedziesz ponieważ P jest opowiedzialny za wiele funkcji w rośline np. wpływa na krzewienie roślin. Co do rozpuszczalności P nie jest tak jak ty piszesz aczkolwiek jest od pierwiastkiem mało ruchliwym w glebie. Były robione doświadczenia przez UWM co do rozpuszczalności fosforu zawartego w różnych nawozach no i P zawarty w polifoskach jest jednym z najszybciej działających dla tego na workach jest zawarta informacja co stosowania go pogłownie wczesną wiosną

Temperatura w okresie zimy jak i rozkład opadów i forma tych opadów ma ogromny wpływ na wypłukiwanie K z gleb polecam Tobie jeszcze raz Chemie rolną. Znajdziesz tam wiele ciekawych informacji na rózne tematy dotyczące nawozenia roślin uprawnych

Zmiany klimatu coraz bardzej się nasilają i nalezy się do tego przyzwyczajać, nie równomierny rozkad opadów ( lokalnie brak opadów moze powodawać takie  skutki  że gleba nie nasiąkła przez zimę ) ale to tylko lokalnie  zaś w innych regionach nie można wjechać na pola z powodu nadmiaru opadów. W polsce wystęmuje przewaga opadów nad parowaniem i dlatego dochodzi do wymywania nie tylko K ale i Mg czy Ca

 

Tak to się zgadza i jest to zalezne od składu granulometrycznego  danej gleby. najbardziej podatne na wymywanie są gleby zawierające duże ilości frakcji piaskowej   Roczna średnia suma opadów dla polski środkowej wacha sie od 550-650mm z czego w okesie od pazdziernika do marca około 200mm

 

Pisz który, bo kilka przeczytałem (pokaźny zbiór mam pod ręką) notabene chemie rolną to nawet skończyłem i pomimo to nadal co jakiś czas wracam do podstaw szczególnie jak nasłucham się teorii (od handlowców) np. takich jak Twoja. Przecież nie pisałem co by stosować wyłącznie potas w całym nawożeniu tylko że jeśli już na wiosnę to lepiej niż polifoskę zastosować sól potasową w ilości takiej co by poziom potasu się zgadzał - efekt nawożenia z pewnością lepszy (bo fosfor i gips nie pozwoli z granuli polifoski, potasowi tak szybko się rozpuścić) no i ile kasy w kieszeni. A jeśli chcesz zrobić faktycznie coś porządnego to zrób to co zaproponował @milanreal1 czyli posyp nitrofoske - taką co ma N w formie azotanowej i polifosforany czyli tylko z yary.

Tu nie ma demokracji tylko chemia, a to niełatwa nauka bo - tak jak gleby - jej nie oszukasz.

Źródłem fosforu w polifoskach jest fosforan amonu - jeden z najlepiej rozpuszczalnych nawozów fosforowych info znajdziesz w przedwojennej książce od nawożenia (kolejne publikacje to powielenie tej informacji) lub nawet w wikipedi, z tym doświadczeniem na UWM to stwierdzili oczywistą oczywistość nic nowego. Co do jakości polifosek to z polskich producentów faktycznie jeden z najlepszych nawozów. A jeśli faktycznie spore ilości polifosek zostały podrobione to się nie dziwię że te oryginalne tak bardzo chcą teraz sprzedać. 

Temperatura faktycznie ma ogromny wpływ na wypłukiwanie, ale azotu oraz siarki - z tym potasem poprostu sie zagalopowałeś. No i jak niby nie jest tak, jak ja napisałem z fosforem, przecież nie chodzi tylko o rozpuszczenie, ale bardziej o możliwość pobrania przez roślinę jeśli w roku (12 miesięcy) mobilność fosforu z polifoski wynosi maksymalnie 1-3 cm to jak ma go roślina pobrać  gdy nawóz wysiejemy pogłównie np w marcu, a żniwa w lipcu?

Trzeba czytać ze zrozumieniem.

W bibli jest napisane, że: Judasz poszedł i się powiesił, a na końcu: róbcie taj jak jest napisane w piśmie świętym a będziecie zbawieni...

Albo wybiera się fragmenty i tworzy własne torie, albo faktycznie patrzy się na całość i wybiera rozsądne rozwiązanie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LuckyLuke12345    230

Panowie potrzebuje fachowej porady czy moge zmieszać wapno kredowe z Polifoską tytan przedsiewnie czy będzie lepiej jak polifoskie posieje wczesną wiosną pogłównie

Edytowano przez LuckyLuke12345

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

witam, nie wiem jak to będzie wczesną wiosną ale póki co to roślinki wygladają jak nigdy. Termin siewu optymalny, jedyny fakt to był taki że przed siewem nic nie było siane pod korzeń, dlatego moje pytanie, czy na pszenżyto i pszenice w pierwszej dawce saletrosan 26 150 kg+saletra amonowa 150 kg a w drugiej saletrzak rowniez 150 kg to dobre rozwiazanie? dawki oczywiscie na ha. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolinaS    4

Regulator się stosuje w zależności od odmiany pszenicy i od jego rodzaju. Każdy producent ma inne zalecenia i do nich należy się stosować. Zależy też od temperatury powietrza, stadium rozwoju i czy gatunek jest wysoki czy niski. Przeczytaj instrukcję producenta ciężko tak wywróżyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miro010    10

Witam w tym roku siałem 3 ha pszenżyta, przed orką przedsiewną dałem 180kg/ha polifoski 6, w tym roku robiłem badania gleby i wyszło że mam spore potrzeby K, średnio potrzeba go 150kg w czystym składniku, czy dobrze bedzie dać wiosną 100kg/ha soli potasowej a do tego np siarczan magnezu też 100kg/ha plus 200kg saletry? czy ma to sens? całośc była by rozsypana wczesną wiosną Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk3802    200

Tak czymtam co tu piszecie (przeczytałem cały temat) chodź był dawno zaczęty to dużo sugestii zmieniło się pytanie do tych co bardziej są "rozgarnięci" m,in milanreal1 i inni. Chodzi o I dawkę w zbożach ozimych pszenica pszenżyto żyto jęczmień no i też rzepak jest. Pisał któryś tu ze przy I dawce rośliny nie pobiorą więcej jak 60 kg/N a ja z tego co wiem że pobiorą ale max 90 to wkońcu jak jest... Przy stosowaniu nawożenia na poziomie 150-180N musiałbym stosować w takim razie aż 3 dawki. Nie wiem czy ekonomicznie uzasadnione to jest w pszenżycie i jęczmieniu? No  żyto pomijam bo wiecej jak 120 nie dostanie. Drugi aspekt jaki mnie interesuje to forma podania N. Na słabszych plantacjach słabo rozkrzewionych pózno sianych forma azotanowa ok ale jaki nawóz zawiera  tylko wyłącznie azotanową forme? No i jak to jest z opinią że saletrzak jest lepszy na słabe z niskim pH piaski.  To niby czym się rózni od saletry? No a co z Yara bella CAN? czytałem dawne stare posty że szkoda piieiniędzy bo najdroższy nawóz. otóż u mnie na ten przykład zwykly saletrzak mogę kupić np dziś po 1070zł/t a Yara bella po 1050zł/t pytanie czy na słabych ziemiach lepiej dać tą Yare zamiast saletry? Stosowałem i stosuje saletrosan juz parę lat jednak za wiele go nie daje na oziminy po 100kg  przed pierwszą dawka jako uzupełnienie siarki ale czy jest sens? nie lepiej coś tańszego co zawiera siarkę?


Jeśli nie zgadzasz się z postem bądź komentarzem powyżej, wciśnij F13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Jak spodziewasz sie plonu 8+ to 150n minimum, i wtedy czy ekonomiczniej wg Ciebie jest jechac 3 razy mniejszymi dawkami i wypalic 3 litry ropy wiecej czy dawac dwie duze dawki i martwic sie ile sie ulotni/wymyje, odpowiedz sobie sam. Apropo saletrzaku i jego cudownej otoczki dolomitowej... policz ile kosztuje azot z niego a ile z saletry nie patrz na te marginalne zawartosci

Wapnia bo to jest bardzo drogie wapno, dla mnie jest to nawoz dla ludzi ktorzy mieli w szkole problem z matematyka i patrza tylko na cena/t.

Bez urazy dla stosujacych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drozd82    0

witam,jaki nawoz bedzie najlepszy na 2 dawke na oziminy,głownie pszenica i pszenzyto,na pierwsza idzie saletrzak 250kg,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekZ058    135

daj sobie spokój z tym saletrzakiem i rzuć na pierwszy strzał saletrę lub saletrosan a na drugi może być też saletra lub mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drozd82    0
Napisano (edytowany)
Dnia 1.02.2018 o 22:25, tomekZ058 napisał:

daj sobie spokój z tym saletrzakiem i rzuć na pierwszy strzał saletrę lub saletrosan a na drugi może być też saletra lub mocznik

ale juz mam na jesieni kupiony to raczej nie dam spokoju,co lepiej bedzie na 2 dawke saletra czy mocznik?

Edytowano przez drozd82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3445
Czy ktoś z was rozsiewa na oziminy pogłównie polifoskę? Chciał bym wspomóc w ten sposób fosforem i potasem pszenżyto i zastanawiam się czy warto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    69

Jeżeli posiadasz słabsze ziemie jak najbardziej polecam. Sam stosuje już któryś rok i odkąd przeszedłem z jesieni na wiosnę widzę znaczną różnice w plonach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj