Skocz do zawartości

Zdjęcie

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

337 odpowiedzi na ten temat

#221 Share arszenik

arszenik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 09 marzec 2014 - 20:26

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną pszenica ozima, jęczmień ozimy i pszenżuto ozime

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Dzisiaj, 14:26
  •  

#222 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 09 marzec 2014 - 23:36

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną A co zboże dostało jesienią?
Moja pszenica jesienią dostał PK trochę MgS a na wiosnę idzie głównie N i też MgS oraz mikro
to że zboże nie ma objawów niedoborów azotu nie znaczy że go nie potrzebuje. Pszenica żeby wytworzyć 1t ziarna z odpowiednią ilością słomy potrzebuje ponad 20kg azotu

#223 Share progt123

progt123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 22:50

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Moi drodzy a co bycie powiedzieli na II dawkę wysiac jakiś nawóz wieloskładnikowy ?
tylko jaki ,pomozenie ? :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 05 kwiecień 2014 - 23:09

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Jaki? Żaden.
Azot, tylko azot wiosną.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#225 Share progt123

progt123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 11:09

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną aż do żniw ?

#226 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 06 kwiecień 2014 - 11:23

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Sypnij polifoskę 8, dość szybko się wchłania, a jakby tak przed deszczem to lux. Ja pierwszy rok teraz dałem tylko azot na wiosnę a npk jesienią. A tak to zawsze poli8 +saletra szła wiosną i było ok. Teraz zrobiłem test i zobaczymy, ale podejrzewam że wrócę do npk+n tylko na wiosnę. Za zimę za dużo idzie do wód składnika i na wiosnę jest ubogo, a jak na wiosnę dostanie to ma co jeść.

Edytowany przez milanreal1, 06 kwiecień 2014 - 20:34.

#227 Share Szymi40

Szymi40

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1287 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 14:21

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Zgodzę się że polifoskę wiosną na pszepuszczalne ziemnie ale bardzo wcześnie -ale na drugą dawkę ja bym kasy nie pakował...

#228 Share massey15

massey15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 15:24

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Witam. Mam do was panowie pytanie, otóż planuje w przyszłym tygodniu na pszenicy i życie wykonać oprysk, który składał by sie z mocznika i siarczanu magnezu. Myślałem aby na hektar dać 25 kg mocznika i 25 kg siarczanu, plus ewentualnie coś na chwast. Na pszenice i żyto około miesiąca temu sypnąłem jakieś 200 kg saletrzaka. Dawka cieczy roboczej to jakieś 200 l. Jak myślicie czy to dobry pomysł i czy w tych 200 l mogę rozpuścić te 50 kg nawozu. A może radzicie coś innego? Wiem że moje pytanie jest może troche dziwne ale jestem początkujący.

#229 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 15:31

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną siarczanu zdecydowanie ZA DUŻO i to również zależy jaki siarczan stosujesz jedno czy siedmiowodny bo jedno jest 2x mocniejszy od siedmiowodnego na Twoim miejscu dałbym max. ok 10kg siarczanu jednowod. a mocznik moze byc przy 200l. wody powinno byc ok.

#230 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2727 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 15:39

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Przedstawiciele halowi na szkoleniach też zalecają sypać NPK wiosną nawet na zboża ozime i rezygnować ze "starej szkoły" że PK daje się jesienią i nawet dany w nadmiarze nie zginie....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share massey15

massey15

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 16:40

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Aha, dzięki za rade, a jeszcze jakbyście mogli mi doradzić jakiś oprysk na żyto i czy mogę go zmieszać z tym siarczanem i mocznikiem.

#232 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 17:36

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Od kiedy fosfor i potas zaczął tak dobrze przemieszczać się w glebie żeby dawać je wiosną. Przedstawiciele każdy kit wcisną żeby tylko sprzedać swój towar. Roślina od wykiełkowania powinna mieć dostępne pewne składniki, wegetacja jesienna przecież też ma wpływ na plon. No właśnie PK dany w nadmiarze nie zginie, podobnie jak nie zginie ten dany jesienią. Przy słabym przemieszczaniu fosforu może nastąpić jeszcze http://pl.wikipedia....ki/Chemotropizm który spowoduje płytsze ukorzenienie się roślin

Stężenie mocznika zależy od fazy rozwojowej rośliny, im starsza tym mniejsze. Lepiej jest dać trochę mniej niż przypalić. Siarczanu Mg wszędzie jest żeby dawać 5%. Do tego dobrze jest dodać jakieś mikro.
Teoretycznie herbicydów nie powinno się łączyć i odżywianiem pozakorzeniowym

#233 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2727 postów

Napisany 06 kwiecień 2014 - 22:14

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Tak, tylko że w niesprzyjających warunkach fosfor może ulec uwstecznieniu czy wymyciu i dawanie go "na zapas" może nas słono kosztować. Zanim roślina znajdzie go głęboko w ziemi też może się zejść wiosną. Także może nie całkowita dawka ale jakieś 30% z wiosennym azotem na pewno nie zaszkodzi

#234 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 07 kwiecień 2014 - 09:10

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Jak posieje się pk wiosną pogłównie i miesiąc kropli deszczu nie dostanie to napewno nie zadziała. Ale rozsiać przed deszczem to się rozłoży i będzie wsiąkać w ziemię, a kolejny deszczyk w tym pomoże.

#235 Share Massey1993

Massey1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 10:57

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Zamierzam posiać jeszcze przed świetami jakiś azot na pszenżyto ozime chyba wybór padnie na saletrę czy może polecacie saletrzak? Miałem dodać NPK ok 100kg/ha dodać czy sobie odpuścić?
kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

#236 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów

Napisany 12 kwiecień 2014 - 12:05

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Ja teraz zrobiłem test, koło domu na małej działce, na początek poszła saletra na całość. Na drugą ręcznie tydzień temu dałem jeden bok saletrą, drugi saletrzakiem, a środek mocznikiem. To co saletrą już się zaczyna odrużniać. Zobaczymy przed żniwami jak wyjdzie.

#237 Share thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 561 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 20:41

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Stosujecie w nawożeniu zbóż ozimych azot jesienią? Bo ostatnio przeczytałem jakiś artykuł, że azotu na jesień potrzebuje tylko pszenica a reszta ozimych może się obejść bez niego?

#238 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 21:43

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Zależy jakie stanowisko, jaki przedplon. W tym roku mam pszenicę po strączkach i po jęczmieniu słoma przyorana. Jesienią ta po strączkach dostała superfosfat wzbogacony + sól potasowa a ta po jęczmieniu fosforan amonu + sól potasowa w takiej dawce że azotu wyszło około 30kg/ha. Pszenica po strączkowych do tej pory wygląda lepiej

#239 Share qawsedr

qawsedr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 12 sierpień 2014 - 17:52

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Ja teraz zrobiłem test, koło domu na małej działce, na początek poszła saletra na całość. Na drugą ręcznie tydzień temu dałem jeden bok saletrą, drugi saletrzakiem, a środek mocznikiem. To co saletrą już się zaczyna odrużniać. Zobaczymy przed żniwami jak wyjdzie.

Zaobserwowałeś coś ciekawego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share KULAWA_KOZA

KULAWA_KOZA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2125 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo

Napisany 13 sierpień 2014 - 07:13

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną Najlepsze rezultaty mam po saletrze wapiennej.Bo oprócz azotu pszenica dostaje jeszcze wapno i magnez.