Skocz do zawartości

Reklama

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
237 odpowiedzi na ten temat

#161 janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • 10597367

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:32

no to i ja napisze jak planuje rozsiac nawozy w tym sezonie :) ciekawi mnie Wasza opinia bo jedną nowość chcem zastosować
a wiec tak :
1>> na zamarznietą ziemie jakis tydzień przed saletra amonowa na niewielka pokrywe snieżną 100kg/ha siarczanu magnezu granulat (chodzi mi tu głównie o wprowadzenie siarki gdzie mam go w tym nawozie 30S i bodajże 21Mg jeszcze dokładnie sprawdze na worku) 70PLN
2>> tydzień po 1>> 200kg/ha saletry amonowej 240PLN
3>> jak tylko ddam rade wjechać z odżywką siarczan magnezu 7. + odzywka (mikro makro) w celu zmiejszenia stresu wywołanego poprzez rozbieżności temp. dzień/noc 80PLN

ogólnie mysle ze nawozy na początku marca (do 15marca  granulaty powiny byc na polu jak pogoda nie wiwinie psikusa)
a po pierwszej połowie z odżywką
4>> mocznik 150kg/ha  pierwsza połowa kwietnia 175PLN
5.>> i dwa zabiegi odżywkami+ siarczzan magnezu 7 z 7kg/ha i z mocznika 15kg/ha + myslalem nad jakims chelatem cynku jeszcze zobacze 80PLN
6>> 7kg siarczanu magnezu +10kg/ha mocznika+ odzywka 80PLN
suma qiosna PLAN: 725 PLN Wiosna

dotychczas:
nawóz przed siewnie NPK 8-20-30 200kg/ha 400PLN
nasienie klas. 360PLN
chwas jesien  snajper 100PLN
odżywka jesien  80PLN
----------------------------------------------------------------------------
1665PLN/ha
spodziewany plon 5-6ton/ha klasa ziemi IVb-VI z przewagą V pszenzyto

tak na szybko kalkulacja :( zobaczymy co z tego wyjdzie co byście poprawili/zmienili/usuneli  mam watpliwość co do pod punktu 3>>

Edytowany przez janczar810, 28 grudzień 2013 - 18:56.

#162 wskpiotrus125

wskpiotrus125

Użytkownik

• V.I.P.
  • 86 postów
  • 24334100
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 03 luty 2014 - 13:25

a co powiecie o stosowaniu saletrosanu 26makro wczesna wiosna ??

#163 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7910 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 luty 2014 - 23:07

Jak najbardziej będzie dobry, to bardzo dobra alternatywa szczególnie dla takich zbóż jak np pszenica która dość wolno startuje wiosną. Wada to bardziej zakwasza glebę niż saletra.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#164 maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 04 luty 2014 - 17:32

Mam pytanie pszenica i pszenżyto oziminy. Na jesieni nie dostały nic tak wyszło, fosfor odpuszczam całkowicie teraz już nic nie da. Potas myślę by jutro wysiać sól 150kg/ha leży jeszcze śnieg od 0 do 10 cm z rana zmarznięte to dało by się jeszcze jakoś wjechać co sądzicie o tym pomyśle? Za wcześnie za późno?

Następne pytanie wiosną na pierwszą dawkę 120-140kg/ha mocznika tak wiem saletra, niestety do dyspozycji tylko mocznik próbował ktoś tak?

#165 przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 324 postów
  • 19025514
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 04 luty 2014 - 18:12

jak gesty łan bardzo to mysle z moze i mocznik nie jest złym pomysłem ale licz sie z tym ze po 3 tyg bedzie działał dopiero...ogolnie wole dac mniejsza dawke saletry na 1 dawke jak gesty łan zeby sie nie przegłodził...mocznik to jeszcze na 2 dawke moza dac ale z 1 to tak na dwoje babka wrozyła

#166 donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 688 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 04 luty 2014 - 18:26

W pierwszej dawce na zboża ozime chodzi o to aby był to szybki strzał azotu na wygłodzone rośliny dlatego saletra jest najlepsza bo najszybciej działa. Mocznik zawiera azot w postaci amidowej która musi się przekształcić do postaci azotanowej aby zacząć działać, a na to potrzeba czasu, którego w tym momencie nie mamy.

#167 janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 981 postów
  • 10597367

Napisany 04 luty 2014 - 18:28

a jak koledzy uważacie ,mój zalążek może być czy coś trzeba poprawić narazie sie ucze i tak to sobie rozplanowałem z małą orientacja cen

#168 thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 201 postów

Napisany 04 luty 2014 - 18:58

Zobacz postprzemek111447, o 04 luty 2014 - 18:12, powiedział:

jak gesty łan bardzo to mysle z moze i mocznik nie jest złym pomysłem ale licz sie z tym ze po 3 tyg bedzie działał dopiero...ogolnie wole dac mniejsza dawke saletry na 1 dawke jak gesty łan zeby sie nie przegłodził...mocznik to jeszcze na 2 dawke moza dac ale z 1 to tak na dwoje babka wrozyła

Jeśli zboże przezimuje dobrze i widać ładny, gesty łan  to saletra odpada bo spowoduje dodatkowe zagęszczenie plantacji. Natomiast jeśli plantacje jest w słabej kondycji, słabo rozkrzewiona to z tego co się orientuje w grę wchodzi tylko saletra która szybko i silnie pobudzi system korzeniowy do krzewienia.

#169 matisz

matisz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 04 luty 2014 - 19:07

A co myslicie o takim czyms? Na poczatek wczesna wiosna 150 kg saletrzaku a pozniej  w drugiej dawce tyle samo mocznika? Jak myslicie dobrze zadziała?

#170 maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:35

Tak wiem jak oba nawozy działają, saletra była by najlepszym wyjściem na start na dzień dzisiejszy 70kg/ha tylko takiej ilości mógł bym użyć bo taką dysponuję. Być może coś się poprawi w temacie saletry...

Mógł by ktoś się wypowiedzieć jeszcze odnośnie tej soli potasowej?

#171 milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7910 postów

Napisany 04 luty 2014 - 22:08

Jak najbardziej wysiej sól ale spokojnie, nie śpiesz się tak. Chyba że te ocieplenie będzie takie że śnieg zniknie z pola i nie utopisz ciągnika to warto wysiać sól potasową.
Zapraszam na swój profil

#172 cycek933

cycek933

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 04 luty 2014 - 22:09

mam takie pytanie bo mam zasiane na jednym kawałku pierwszy raz żyto hybrydowe siane 70kg/ha dodam ze jest bardzo ładnie rozkrzewione na czas było posiane długa jesien wiec miało sporo czasu do rokrzewienia chciałbym o ten kawalek ziemi dobrze zadbac żeby naprawdę plon był jak największy i z tad moje pytanie jaki nawoz polecacie jako pierwsza dawka i na klejne i w jakich ilościach. z góry dziekuje

#173 maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 05 luty 2014 - 11:42

Dzisiejszy mroźny ranek wykorzystałem na siew soli okazało się że tego śniegu to miejscami 50cm było gdzie nawiane, Ferdek się napocił nieco.

@milanreal  myślałem nad tym kiedy wysiać ostatnie lata kończyły się niejedną wtopą i niepotrzebnym ryciem pola, koleiny po pas a tak będzie z głowy jutro z rana pszenżyto i czekamy do wiosny.
To co wyłania się z pod śniegu wygląda dobrze, początek lutego za wcześnie na ocenę jak będzie.

#174 asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 2586 postów
  • 4950984

Napisany 05 luty 2014 - 12:10

Nie za wcześnie na nawóz przy tak późnej zimie?

Edytowany przez asharot, 05 luty 2014 - 12:10.

Naklejki rolnicze: http://tiny.pl/hsbp1

#175 PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 797 postów

Napisany 05 luty 2014 - 14:37

Koledzy warto już siać sól na oziminy ? Nawóz mam kupiony już dawno, śnieg do soboty zniknie w 100% i co ? już można siać ? Widzę że kolega już siał a u mnie ładne przymrozki są to by ładnie się siało.

#176 maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 05 luty 2014 - 15:08

Zobacz postasharot, o 05 luty 2014 - 12:10, powiedział:

Nie za wcześnie na nawóz przy tak późnej zimie?

poszła tylko sól wiem że wcześnie dziś miałem dobre warunki wiatr 2m/s mróz -3 ferdek + zaf-803 zasyp 600 kg i nic nie siadał jedynie w śniegu

reszta jutro spodziewam się że sąsiad zapyta "czy mnie się sufit do reszty na łeb nie spadł" :lol:

no i mam śnieg w plamki :ph34r:

#177 XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 05 luty 2014 - 17:31

wczesną wiosną 150kg/ha saletry na oziminy nie będzie ok, zmuszeni zostaliśmy do obniżenia z 200 do 150 ? później planujemy zabieg RSMem

#178 Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 351 postów

Napisany 05 luty 2014 - 20:29

W teorii pierwsza dawka powinno być większa od drugiej. Ostatni czytałem w gazecie że przy ładnie rozkrzewionym zbożu  pierwszą dawkę można obniżyć a drugą dać większą. I tak w tym roku na jednym kawałku na wiosnę planuje dać  50N( oczywiście jeśli nic się nie wydarzy w pogodzie i rośliny ładnie przezimują) a na drugą 60-70N. Czy ktoś już tak próbował i z jakim skutkiem?
Tylko spokój może nas uratować....

#179 mlodyhef

mlodyhef

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 469 postów

Napisany 05 luty 2014 - 23:40

Mam takie same plany jak i pytania jak kolega Huberto89. Przed spadnięciem śniegu miałem nieźle rozkrzewione zboża, więc na start chcę dać jakiś wieloskładnik z nie za dużą ilością azotu, a za jakiś czas dopiero uzupełnić większą dawką N.
Dodany obrazek

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#180 milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7910 postów

Napisany 06 luty 2014 - 00:20

Zobacz postHuberto89, o 05 luty 2014 - 20:29, powiedział:

W teorii pierwsza dawka powinno być większa od drugiej. Ostatni czytałem w gazecie że przy ładnie rozkrzewionym zbożu  pierwszą dawkę można obniżyć a drugą dać większą. I tak w tym roku na jednym kawałku na wiosnę planuje dać  50N( oczywiście jeśli nic się nie wydarzy w pogodzie i rośliny ładnie przezimują) a na drugą 60-70N. Czy ktoś już tak próbował i z jakim skutkiem?
I w tej gazecie jest sama prawda. jeżeli zboże jest nadmiernie rozkrzewione to I dawka musi być niższa, i w takim wypadku II dawka powinna być zwiększona i przyspieszona w czasie.
Zapraszam na swój profil

Zobacz także