Mariusz15

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

Polecane posty

milanreal1    319

150kg mocznika to już taka zawartość azotu jak w 200kg saletry. Tylko mocznik daj dość szybko, tzn jeszcze przed fazą strzelania w źdźbło. A na wyleganie koniecznie antywylegacz. Na tyle azotu powinno dać rade 1lCCC+0,2l moddusa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Dzięki za info na zagęszczenie łanu 0, 5l powinno wystarczyć ile czasu przed ccc dać saletrę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Saletre dajesz jak tylko da rade wjechać na pole.CCC w zależności od temperatury po wznowieniu wegetacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

To wiem ale czasem jest tak że się nieda wjechać i w jakim odstęmpie trzeba zastosować ccc po saletrze czy można odrazu i w jakiej temp pryslać ?

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dzięki za info na zagęszczenie łanu 0, 5l powinno wystarczyć ile czasu przed ccc dać saletrę?

Od razu jak zejdzie śnieg, O świcie gleba zazwyczaj jest zmarznięta i bez problemu można rozsiać nawozy. I nie jest dokładnie określone kiedy to CCC ma iść po saletrze, ważne żeby była odpowiednia temp i faza czyli faza krzewienia BBCH25. I z tym zagęszczeniem to się poważnie zastanów. Zbyt gesty łan jest gorszy niż za rzadki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Na jednej działce posiałem 160kg zboża na dodatek ziemia była zbyt mokra i zboże jest dość żadkie zobaczę co będzie na wiosnę ccce w jakiej najniższej tem powinno się stosować na zagęszczenie a na zachamowanie wzrostu to 1, lub drugie kolanko ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

10 stopni powinno być. A CCC najlepiej na skrócenie w fazie 1 kolanka.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

Witam

Mama pytanko zasiałem jesienią 2 ha pszenżyta niestety przez drobne problemy nic nie dawałem przedsiewnie nawozu i tu moje pytanie. Co najlepiej dać wiosną w pierwszej i drugiej dawce? w jakiej ilości by uzyskać w miarę dobry wynik?

Myślałem by w pierwszej dawce pomieszać po 100 kg saletry, soli potasowej i fosforanu. Pole leżało przez 3 lata ugorem jest wyczyszczone. Ziemia klasy IVa, więcej niż pewne, że będzie zakwaszone

Z góry dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jak ziemia zamarznie i będziesz mógł wjechać na pole to możesz dać kredę pogłównie. Jaką ilość to zależy w jakiej formie, czy sypka czy granulowana itd. 100kg saletry i soli to trochę mało. Tuz przed ruszeniem wegetacji możesz dać ze 200kg saletry na zamarzniętą glebę ale bez śniegu. Sól można sypać nawet na śnieg, moim zdaniem 150-200kg. Fosforanu nie ma sensu dawać pogłównie ponieważ fosfor nie przemieści się do strefy korzeni i będzie na powierzchni, skorzysta z niego dopiero roślina następcza. Fosfor możesz spróbować uzupełnić dolistnie ale to niewiele da tzn nie da rady podać dolistnie takiej ilości jaką roślina potrzebuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

Dzięki za odpowiedź kolego. Kredy to jak myślisz ile by dać na hektar? I jeszcze jedno pytanie jaką dawkę sypnąć pod pszenice jara będę jej siał 3 ha ziemia ta sama leżała 3 lata tyle, że była siana gorczyca i co roku zaorana

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

no to i ja napisze jak planuje rozsiac nawozy w tym sezonie :) ciekawi mnie Wasza opinia bo jedną nowość chcem zastosować

a wiec tak :

1>> na zamarznietą ziemie jakis tydzień przed saletra amonowa na niewielka pokrywe snieżną 100kg/ha siarczanu magnezu granulat (chodzi mi tu głównie o wprowadzenie siarki gdzie mam go w tym nawozie 30S i bodajże 21Mg jeszcze dokładnie sprawdze na worku) 70PLN

2>> tydzień po 1>> 200kg/ha saletry amonowej 240PLN

3>> jak tylko ddam rade wjechać z odżywką siarczan magnezu 7. + odzywka (mikro makro) w celu zmiejszenia stresu wywołanego poprzez rozbieżności temp. dzień/noc 80PLN

 

ogólnie mysle ze nawozy na początku marca (do 15marca granulaty powiny byc na polu jak pogoda nie wiwinie psikusa)

a po pierwszej połowie z odżywką

4>> mocznik 150kg/ha pierwsza połowa kwietnia 175PLN

5.>> i dwa zabiegi odżywkami+ siarczzan magnezu 7 z 7kg/ha i z mocznika 15kg/ha + myslalem nad jakims chelatem cynku jeszcze zobacze 80PLN

6>> 7kg siarczanu magnezu +10kg/ha mocznika+ odzywka 80PLN

suma qiosna PLAN: 725 PLN Wiosna

 

dotychczas:

nawóz przed siewnie NPK 8-20-30 200kg/ha 400PLN

nasienie klas. 360PLN

chwas jesien snajper 100PLN

odżywka jesien 80PLN

----------------------------------------------------------------------------

1665PLN/ha

spodziewany plon 5-6ton/ha klasa ziemi IVb-VI z przewagą V pszenzyto

 

tak na szybko kalkulacja :( zobaczymy co z tego wyjdzie co byście poprawili/zmienili/usuneli mam watpliwość co do pod punktu 3>>

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak najbardziej będzie dobry, to bardzo dobra alternatywa szczególnie dla takich zbóż jak np pszenica która dość wolno startuje wiosną. Wada to bardziej zakwasza glebę niż saletra.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Mam pytanie pszenica i pszenżyto oziminy. Na jesieni nie dostały nic tak wyszło, fosfor odpuszczam całkowicie teraz już nic nie da. Potas myślę by jutro wysiać sól 150kg/ha leży jeszcze śnieg od 0 do 10 cm z rana zmarznięte to dało by się jeszcze jakoś wjechać co sądzicie o tym pomyśle? Za wcześnie za późno?

 

Następne pytanie wiosną na pierwszą dawkę 120-140kg/ha mocznika tak wiem saletra, niestety do dyspozycji tylko mocznik próbował ktoś tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

jak gesty łan bardzo to mysle z moze i mocznik nie jest złym pomysłem ale licz sie z tym ze po 3 tyg bedzie działał dopiero...ogolnie wole dac mniejsza dawke saletry na 1 dawke jak gesty łan zeby sie nie przegłodził...mocznik to jeszcze na 2 dawke moza dac ale z 1 to tak na dwoje babka wrozyła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

W pierwszej dawce na zboża ozime chodzi o to aby był to szybki strzał azotu na wygłodzone rośliny dlatego saletra jest najlepsza bo najszybciej działa. Mocznik zawiera azot w postaci amidowej która musi się przekształcić do postaci azotanowej aby zacząć działać, a na to potrzeba czasu, którego w tym momencie nie mamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

a jak koledzy uważacie ,mój zalążek może być czy coś trzeba poprawić narazie sie ucze i tak to sobie rozplanowałem z małą orientacja cen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    680

jak gesty łan bardzo to mysle z moze i mocznik nie jest złym pomysłem ale licz sie z tym ze po 3 tyg bedzie działał dopiero...ogolnie wole dac mniejsza dawke saletry na 1 dawke jak gesty łan zeby sie nie przegłodził...mocznik to jeszcze na 2 dawke moza dac ale z 1 to tak na dwoje babka wrozyła

 

Jeśli zboże przezimuje dobrze i widać ładny, gesty łan to saletra odpada bo spowoduje dodatkowe zagęszczenie plantacji. Natomiast jeśli plantacje jest w słabej kondycji, słabo rozkrzewiona to z tego co się orientuje w grę wchodzi tylko saletra która szybko i silnie pobudzi system korzeniowy do krzewienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matisz    121

A co myslicie o takim czyms? Na poczatek wczesna wiosna 150 kg saletrzaku a pozniej w drugiej dawce tyle samo mocznika? Jak myslicie dobrze zadziała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Tak wiem jak oba nawozy działają, saletra była by najlepszym wyjściem na start na dzień dzisiejszy 70kg/ha tylko takiej ilości mógł bym użyć bo taką dysponuję. Być może coś się poprawi w temacie saletry...

 

Mógł by ktoś się wypowiedzieć jeszcze odnośnie tej soli potasowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak najbardziej wysiej sól ale spokojnie, nie śpiesz się tak. Chyba że te ocieplenie będzie takie że śnieg zniknie z pola i nie utopisz ciągnika to warto wysiać sól potasową.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

mam takie pytanie bo mam zasiane na jednym kawałku pierwszy raz żyto hybrydowe siane 70kg/ha dodam ze jest bardzo ładnie rozkrzewione na czas było posiane długa jesien wiec miało sporo czasu do rokrzewienia chciałbym o ten kawalek ziemi dobrze zadbac żeby naprawdę plon był jak największy i z tad moje pytanie jaki nawoz polecacie jako pierwsza dawka i na klejne i w jakich ilościach. z góry dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

Dzisiejszy mroźny ranek wykorzystałem na siew soli okazało się że tego śniegu to miejscami 50cm było gdzie nawiane, Ferdek się napocił nieco.

 

@milanreal myślałem nad tym kiedy wysiać ostatnie lata kończyły się niejedną wtopą i niepotrzebnym ryciem pola, koleiny po pas a tak będzie z głowy jutro z rana pszenżyto i czekamy do wiosny.

To co wyłania się z pod śniegu wygląda dobrze, początek lutego za wcześnie na ocenę jak będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Koledzy warto już siać sól na oziminy ? Nawóz mam kupiony już dawno, śnieg do soboty zniknie w 100% i co ? już można siać ? Widzę że kolega już siał a u mnie ładne przymrozki są to by ładnie się siało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj