Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

jaki nawóz najlepszy na ozime zboża do zasilenia wczesną wiosną

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
239 odpowiedzi na ten temat

#161 janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1031 postów
  • 10597367

Napisany 28 grudzień 2013 - 18:32

no to i ja napisze jak planuje rozsiac nawozy w tym sezonie :) ciekawi mnie Wasza opinia bo jedną nowość chcem zastosować
a wiec tak :
1>> na zamarznietą ziemie jakis tydzień przed saletra amonowa na niewielka pokrywe snieżną 100kg/ha siarczanu magnezu granulat (chodzi mi tu głównie o wprowadzenie siarki gdzie mam go w tym nawozie 30S i bodajże 21Mg jeszcze dokładnie sprawdze na worku) 70PLN
2>> tydzień po 1>> 200kg/ha saletry amonowej 240PLN
3>> jak tylko ddam rade wjechać z odżywką siarczan magnezu 7. + odzywka (mikro makro) w celu zmiejszenia stresu wywołanego poprzez rozbieżności temp. dzień/noc 80PLN

ogólnie mysle ze nawozy na początku marca (do 15marca granulaty powiny byc na polu jak pogoda nie wiwinie psikusa)
a po pierwszej połowie z odżywką
4>> mocznik 150kg/ha pierwsza połowa kwietnia 175PLN
5.>> i dwa zabiegi odżywkami+ siarczzan magnezu 7 z 7kg/ha i z mocznika 15kg/ha + myslalem nad jakims chelatem cynku jeszcze zobacze 80PLN
6>> 7kg siarczanu magnezu +10kg/ha mocznika+ odzywka 80PLN
suma qiosna PLAN: 725 PLN Wiosna

dotychczas:
nawóz przed siewnie NPK 8-20-30 200kg/ha 400PLN
nasienie klas. 360PLN
chwas jesien snajper 100PLN
odżywka jesien 80PLN
----------------------------------------------------------------------------
1665PLN/ha
spodziewany plon 5-6ton/ha klasa ziemi IVb-VI z przewagą V pszenzyto

tak na szybko kalkulacja :( zobaczymy co z tego wyjdzie co byście poprawili/zmienili/usuneli mam watpliwość co do pod punktu 3>>

Edytowany przez janczar810, 28 grudzień 2013 - 18:56.

• 0

#162 wskpiotrus125

wskpiotrus125

Użytkownik

• V.I.P.
  • 97 postów
  • 24334100
  • Zainteresowania:John Deere ,Interesuje się Rolnictwem, motoryzacją, mechaniką,modelarstwem rolniczym

Napisany 03 luty 2014 - 13:25

a co powiecie o stosowaniu saletrosanu 26makro wczesna wiosna ??
  • 0

#163 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8015 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 03 luty 2014 - 23:07

Jak najbardziej będzie dobry, to bardzo dobra alternatywa szczególnie dla takich zbóż jak np pszenica która dość wolno startuje wiosną. Wada to bardziej zakwasza glebę niż saletra.
  • 0
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#164 maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 04 luty 2014 - 17:32

Mam pytanie pszenica i pszenżyto oziminy. Na jesieni nie dostały nic tak wyszło, fosfor odpuszczam całkowicie teraz już nic nie da. Potas myślę by jutro wysiać sól 150kg/ha leży jeszcze śnieg od 0 do 10 cm z rana zmarznięte to dało by się jeszcze jakoś wjechać co sądzicie o tym pomyśle? Za wcześnie za późno?

Następne pytanie wiosną na pierwszą dawkę 120-140kg/ha mocznika tak wiem saletra, niestety do dyspozycji tylko mocznik próbował ktoś tak?
  • 0

#165 przemek111447

przemek111447

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • 19025514
  • Zainteresowania:wszystkim;p

Napisany 04 luty 2014 - 18:12

jak gesty łan bardzo to mysle z moze i mocznik nie jest złym pomysłem ale licz sie z tym ze po 3 tyg bedzie działał dopiero...ogolnie wole dac mniejsza dawke saletry na 1 dawke jak gesty łan zeby sie nie przegłodził...mocznik to jeszcze na 2 dawke moza dac ale z 1 to tak na dwoje babka wrozyła
  • 0

#166 donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 736 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 04 luty 2014 - 18:26

W pierwszej dawce na zboża ozime chodzi o to aby był to szybki strzał azotu na wygłodzone rośliny dlatego saletra jest najlepsza bo najszybciej działa. Mocznik zawiera azot w postaci amidowej która musi się przekształcić do postaci azotanowej aby zacząć działać, a na to potrzeba czasu, którego w tym momencie nie mamy.
  • 0

#167 janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1031 postów
  • 10597367

Napisany 04 luty 2014 - 18:28

a jak koledzy uważacie ,mój zalążek może być czy coś trzeba poprawić narazie sie ucze i tak to sobie rozplanowałem z małą orientacja cen
  • 0

#168 thor1984

thor1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 214 postów

Napisany 04 luty 2014 - 18:58

jak gesty łan bardzo to mysle z moze i mocznik nie jest złym pomysłem ale licz sie z tym ze po 3 tyg bedzie działał dopiero...ogolnie wole dac mniejsza dawke saletry na 1 dawke jak gesty łan zeby sie nie przegłodził...mocznik to jeszcze na 2 dawke moza dac ale z 1 to tak na dwoje babka wrozyła

Jeśli zboże przezimuje dobrze i widać ładny, gesty łan to saletra odpada bo spowoduje dodatkowe zagęszczenie plantacji. Natomiast jeśli plantacje jest w słabej kondycji, słabo rozkrzewiona to z tego co się orientuje w grę wchodzi tylko saletra która szybko i silnie pobudzi system korzeniowy do krzewienia.
  • 0

#169 matisz

matisz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 04 luty 2014 - 19:07

A co myslicie o takim czyms? Na poczatek wczesna wiosna 150 kg saletrzaku a pozniej w drugiej dawce tyle samo mocznika? Jak myslicie dobrze zadziała?
  • 0

#170 maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 04 luty 2014 - 20:35

Tak wiem jak oba nawozy działają, saletra była by najlepszym wyjściem na start na dzień dzisiejszy 70kg/ha tylko takiej ilości mógł bym użyć bo taką dysponuję. Być może coś się poprawi w temacie saletry...

Mógł by ktoś się wypowiedzieć jeszcze odnośnie tej soli potasowej?
  • 0

#171 milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8015 postów

Napisany 04 luty 2014 - 22:08

Jak najbardziej wysiej sól ale spokojnie, nie śpiesz się tak. Chyba że te ocieplenie będzie takie że śnieg zniknie z pola i nie utopisz ciągnika to warto wysiać sól potasową.
  • 0
Zapraszam na swój profil

#172 cycek933

cycek933

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 04 luty 2014 - 22:09

mam takie pytanie bo mam zasiane na jednym kawałku pierwszy raz żyto hybrydowe siane 70kg/ha dodam ze jest bardzo ładnie rozkrzewione na czas było posiane długa jesien wiec miało sporo czasu do rokrzewienia chciałbym o ten kawalek ziemi dobrze zadbac żeby naprawdę plon był jak największy i z tad moje pytanie jaki nawoz polecacie jako pierwsza dawka i na klejne i w jakich ilościach. z góry dziekuje
  • 0

#173 maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 05 luty 2014 - 11:42

Dzisiejszy mroźny ranek wykorzystałem na siew soli okazało się że tego śniegu to miejscami 50cm było gdzie nawiane, Ferdek się napocił nieco.

@milanreal myślałem nad tym kiedy wysiać ostatnie lata kończyły się niejedną wtopą i niepotrzebnym ryciem pola, koleiny po pas a tak będzie z głowy jutro z rana pszenżyto i czekamy do wiosny.
To co wyłania się z pod śniegu wygląda dobrze, początek lutego za wcześnie na ocenę jak będzie.
  • 0

#174 asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 2608 postów
  • 4950984

Napisany 05 luty 2014 - 12:10

Nie za wcześnie na nawóz przy tak późnej zimie?

Edytowany przez asharot, 05 luty 2014 - 12:10.

• 0
Naklejki rolnicze: http://tiny.pl/hsbp1

#175 PeterG14

PeterG14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 05 luty 2014 - 14:37

Koledzy warto już siać sól na oziminy ? Nawóz mam kupiony już dawno, śnieg do soboty zniknie w 100% i co ? już można siać ? Widzę że kolega już siał a u mnie ładne przymrozki są to by ładnie się siało.
  • 0

#176 maniek183

maniek183

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 178 postów

Napisany 05 luty 2014 - 15:08

Nie za wcześnie na nawóz przy tak późnej zimie?

poszła tylko sól wiem że wcześnie dziś miałem dobre warunki wiatr 2m/s mróz -3 ferdek + zaf-803 zasyp 600 kg i nic nie siadał jedynie w śniegu

reszta jutro spodziewam się że sąsiad zapyta "czy mnie się sufit do reszty na łeb nie spadł" :lol:

no i mam śnieg w plamki :ph34r:
  • 0

#177 XTRO

XTRO

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 427 postów

Napisany 05 luty 2014 - 17:31

wczesną wiosną 150kg/ha saletry na oziminy nie będzie ok, zmuszeni zostaliśmy do obniżenia z 200 do 150 ? później planujemy zabieg RSMem
  • 0

#178 Huberto89

Huberto89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 362 postów

Napisany 05 luty 2014 - 20:29

W teorii pierwsza dawka powinno być większa od drugiej. Ostatni czytałem w gazecie że przy ładnie rozkrzewionym zbożu pierwszą dawkę można obniżyć a drugą dać większą. I tak w tym roku na jednym kawałku na wiosnę planuje dać 50N( oczywiście jeśli nic się nie wydarzy w pogodzie i rośliny ładnie przezimują) a na drugą 60-70N. Czy ktoś już tak próbował i z jakim skutkiem?
  • 0
Tylko spokój może nas uratować....

#179 mlodyhef

mlodyhef

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów

Napisany 05 luty 2014 - 23:40

Mam takie same plany jak i pytania jak kolega Huberto89. Przed spadnięciem śniegu miałem nieźle rozkrzewione zboża, więc na start chcę dać jakiś wieloskładnik z nie za dużą ilością azotu, a za jakiś czas dopiero uzupełnić większą dawką N.
  • 0
Dodany obrazek

Google

• Reklama google
  •  

#180 milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8015 postów

Napisany 06 luty 2014 - 00:20

W teorii pierwsza dawka powinno być większa od drugiej. Ostatni czytałem w gazecie że przy ładnie rozkrzewionym zbożu pierwszą dawkę można obniżyć a drugą dać większą. I tak w tym roku na jednym kawałku na wiosnę planuje dać 50N( oczywiście jeśli nic się nie wydarzy w pogodzie i rośliny ładnie przezimują) a na drugą 60-70N. Czy ktoś już tak próbował i z jakim skutkiem?

I w tej gazecie jest sama prawda. jeżeli zboże jest nadmiernie rozkrzewione to I dawka musi być niższa, i w takim wypadku II dawka powinna być zwiększona i przyspieszona w czasie.
  • 0
Zapraszam na swój profil

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk