Skocz do zawartości

Zdjęcie

jakie gatunki traw na łąkę?

216 odpowiedzi na ten temat

#141 Share jasiek3218

jasiek3218

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 28 grudzień 2013 - 19:19

jakie gatunki traw na łąkę? @
seba07101 : Bez orki zimowej to teraz bedzie ciężko bo na wiosnę jak sie zrobi to przeschnie mocno gleba. Przedsctawie Ci następujące etapy które wyczytałem w necie

Kolejność zabiegów uprawowych

• talerzowanie zbyt zbitej darni przed orką, ewentualne zastosowanie oprysku herbicydem przy występowaniu uporczywych chwastów (rdesty, turzyce, baldaszowate, śmiałek darniowy itp.),

• orka pługiem łąkowym, wysiew nawozów, talerzowanie lub bronowanie broną ciężkąoraz wałowanie wałem ciężkim,

• wałowanie wałem pierścieniowym na tereniach silnie zbrylonych,

• wysiew nasion, bronowanie broną lekką i wałowanie wałem lekkim.

• pielęgnacja młodych zasiewów poprzez przykaszanie szybko odrastających chwastów oraz zasilanie rozwijających się siewek traw nawozem łatwo przyswajalnym tj. saletrą amonową (0,5-lq/ha po I przykoszeniu pielęgnacyjnym).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jakie gatunki traw na łąkę? Dzisiaj, 07:32
  •  

#142 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1536 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 21:48

jakie gatunki traw na łąkę? Mogę mieć około 0.5ha- 0.7ha pola. Jest to klasa 6 i piach i górka. Teraz jest to kawałek mojego wuja teraz nic tam nie rośnie kiedyś było uprawiane. Mogę tam zasiać np.http://www.gazon.pl/pl/mieszanka_kp_4_pastwiskowa_na_gleby_suche.html czy nie pchać się w koszta. Było by to koszone i zbierane na siano suche albo w sianokiszonkę. A jak ktoś ma sprawdzoną mieszankę gotową to proszę o link bo w mieszanie na taki kawałek to ja się nie będę bawił

w takim wypadku można zastosowąć np. http://www.dsv-polsk...untry_2053.html lub http://www.dsv-polsk...futtertrio.html mam śiezy cennik drogioe trawy z tej firmy ale super jakość ta pierwsza 12,90 + 8%VAT a druga 9,30 + 8% VAT, jako ochronnej tej futterio daje się chyba 10 kg ale już nie pamiętam

atomik czy te trawy można siać w poplonie bo tak tam jest napisane. Ciekawe jak się później orze czy normalnie czy tak jak starą łąkę? Wie ktoś ile bel można zebrać z 1ha przy nawożeni 150 saletry i 200 poli6

Edytowany przez karolr2, 03 styczeń 2014 - 21:51.

#143 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 03 styczeń 2014 - 22:08

jakie gatunki traw na łąkę? Też mam do zasiania 1 ha super piachu, to myślę dać kostrzewę czerwoną i trzcinową, kupkówkę i stokłosę, może trochę lucerny mieszańcowej gdzie niżej.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Uwaga na grzybicę! zobacz »

•  

#144 Share lubus

lubus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 18:32

jakie gatunki traw na łąkę? Witam,

chcę założyć nowe pastwisko dla moich krów. Ziemia klasy IV, gliniasta (od głębokości 70cm). Planuje sam zrobić mieszanke, tylko nie wiem jak ona powinna dokładnie wyglądać.....Wiem że dobra mieszanka powinna zawierać około 20% motylkowatych. Jednak przy wyborze traw nie jestem pewien. Na razie planuje tak:

20% - życica trwała
20% - wiechlina łąkowa
20% - tymotka łąkowa
10% - kostrzewa łąkowa
10% - kostrzewa czerwona
10% - koniczyna biała
5% - lucerna chmielowa/nerkowa
5% - sparceta siewna

Użytkowanie zarówno kośne jak i pastwiskowe, wieloletnie (co najmniej 10 lat). Będzie około 1500kg bydła na ha. Mam zbyt niskie opady deszczu (550mm na rok) ale gleba zawsze umiarkowanie wilgotna. Nie znam sie na konkretnych odmianach gatunków – może ktoś mi podpowie jakie są dobre...bo tyle ich jest...
Nie jestem pewien czy taka mieszanka byłaby dobrą, bo w gotowcach dużo życicy ale ja chcę miec troche zróżnicowane pastwisko....jednak bez kupkówki.

Co sądzicie o takiej mieszańce?

#145 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 04 styczeń 2014 - 21:12

jakie gatunki traw na łąkę? Jak na pastwisko to więcej kostrzewy czerwonej tak 15-20%. I zamiast esparcety bym wolał koniczynę czerwoną. Reszta ok.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#146 Share prata

prata

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 23:50

jakie gatunki traw na łąkę? Ziemia klasy IV, gliniasta - czyli marzenie :)
Planuje sam zrobić mieszanke - ten sposób zdecydowanie polecam (na polskim rynku jest tylko kilka mieszanek, którą warto kupić...)
Wiem że dobra mieszanka powinna zawierać około 20% motylkowatych - ja słyszałem, że dobry samochód jest czerwony - porsche, polonez....
Mam zbyt niskie opady deszczu (550mm na rok) - wielkopolska, kujawsko-pomorskie, kawałek mazowsza?
w gotowcach dużo życicy ale ja chcę miec troche zróżnicowane pastwisko....jednak bez kupkówki - hmm

W "gotowcach" jest dużo życic, bo są najtańsze w produkcji nasiennej, a przez to w sprzedaży. Dlaczego bez kupkówki? To jest świetny gatunek, co prawda ma bardzo złą famę, jednak tylko dlatego, że wymaga doskonalej organizacji pracy! Przy nim naprawdę wiele się traci opóźniając zbiór, czy wypas. Jednak niezaprzeczalnie jest jest jednym z podstawowych gatunków i warto go wykorzystywać ze względu na plonowanie i pewność uprawy jaką gwarantuje. Jest idealny na stanowiska posuszne, oczywiście w odpowiedniej ilości...

A tak przy okazji...

Mogę mieć około 0.5ha- 0.7ha pola. Jest to klasa 6 i piach i górka. Teraz jest to kawałek mojego wuja teraz nic tam nie rośnie kiedyś było uprawiane. Mogę tam zasiać np.http://www.gazon.pl/pl/mieszanka_kp_4_pastwiskowa_na_gleby_suche.html czy nie pchać się w koszta. Było by to koszone i zbierane na siano suche albo w sianokiszonkę. A jak ktoś ma sprawdzoną mieszankę gotową to proszę o link bo w mieszanie na taki kawałek to ja się nie będę bawił

atomik, o 18 luty 2013 - 20:18, powiedział:
w takim wypadku można zastosowąć np. http://www.dsv-polsk...untry_2053.html lub http://www.dsv-polsk...futtertrio.html mam śiezy cennik drogioe trawy z tej firmy ale super jakość ta pierwsza 12,90 + 8%VAT a druga 9,30 + 8% VAT, jako ochronnej tej futterio daje się chyba 10 kg ale już nie pamiętam
atomik czy te trawy można siać w poplonie bo tak tam jest napisane. Ciekawe jak się później orze czy normalnie czy tak jak starą łąkę? Wie ktoś ile bel można zebrać z 1ha przy nawożeni 150 saletry i 200 poli6

To chyba jako mieszanki jednoroczne, oczywiście pod warunkiem, że popada...
Na klasach V-VIz można uzyskać około 7 t sm/ha bez większych starań.
Zainteresowanych zapraszam na priv

#147 Share slawek1234

slawek1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów
  • Zainteresowania:sport...

Napisany 01 marzec 2014 - 14:14

jakie gatunki traw na łąkę? gdzie kupujecie nasiona trawy (odpadają targi itp, bo później różne cuda wychodzą)? Zakładając łąkę lepiej kupić gotową mieszankę czy też każdy gatunek z osobna?

#148 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 01 marzec 2014 - 14:26

jakie gatunki traw na łąkę? Wg mnie sporo mieszanek jest wręcz bezsensowna ja kupuje trawy oddzielnie i sam mieszam. A jakie gatunki wybrać, w jakiej proporcji to trzeba się trochę orientować w temacie co chcemy osiągnąć, które gatunki w określonych warunkach będą sobie radzić najlepiej.
Zapraszam na swój profil

#149 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 21:55

jakie gatunki traw na łąkę? potrzebuje porady na nieco lepsza glebe od piachu, co prawda jest to 4a,b mozaika gleby przepuszcalnej, miejscami podłoze gliniaste i czesc zalewowa poniewaz kawałek pola lezy w bardzo dawnym rowku melioracyjnym i wiosna stoi tam wodakrótszy lub dłuzszy okres, powierzchnia pola 1,5 ha, wystepuja niedobory latem wody ale to i tak najwilgotniejsze orne jakie mam i po dtrawe je przeznaczam. Przeznaczenie pola tylko kośne na sianokiszonkę (interesuje mnie białko z moitylkowych też) a czasem jak nadzbyt to kosze na zielonke i przyczepa zbieram krówkom na dowóz. ph odpowiednie pod motylkowe, gleba mineralna. dostepne firmy z jakich moge miec to granum, barenbrug, sowul, dsv. prosze o poradę monretny skład lub nazwę handlową.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#150 Share robert92

robert92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 11:41

jakie gatunki traw na łąkę? Witam wszystkich,
planuję przesiać starą łąkę kolega proponuje mi trawę (nie mieszankę) o nazwie Baronka 15 kg/ha twierdzi że rośnie wszędzie i dobrze sobie radzi w nieuregulowanych warunkach wodnych bo takowe posiadam po opadach długo zalega woda a na górce szybko wysycha. Łąka ma być kośna , bądź kośno-pastwiskowa a pasza z niej zbierana przeznaczona dla opasów. Co doradzacie? Czy można sastosować taką odmianę czy ktoś coś o niej wie ? Czy jest to łąka długotrwała 3-4 lata ? Czy spełni wymagania?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#151 Share askakonik

askakonik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 07 marzec 2014 - 14:30

jakie gatunki traw na łąkę? Na stronie ihar jest tylko takie info: życica trwała 4n, odmiana wczesna BAH 209 (Baronka).
U nas zasiana gotowa mieszanka z dużym udziałem życic się nie sprawdziła - życica w dołkach się trzymała, a na górce same chwasty - ziemia IIIb-IV, problem z ukształtowaniem - na środku pola górka, po brzegach dołki. W tym roku będziemy siać z mieszanki robionej samodzielnie - taniej i sensowniej.

#152 Share tomo12

tomo12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 12:14

jakie gatunki traw na łąkę? Witam. Potrzebuję porady, mam zamiar posiać trawę 1ha na kośno-pastwiskową, a drugi na łąkową. Co sądzicie o tych mieszankach traw? Z góry dziękuje.
http://tablica.pl/of...html#7a2f240091

#153 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 16 marzec 2014 - 22:20

jakie gatunki traw na łąkę? 1 mieszanka wręcz bardzo dobra, 2 mieszanka ma za dużo kostrzewy czerwonej ale poza tym jest ok.
Zapraszam na swój profil

#154 Share tomo12

tomo12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 15:04

jakie gatunki traw na łąkę? Pierwsza i druga mieszanka mają po 25% kostrzewy czerwonej, natomiast ostatnia 20%. Może trzecia mieszanka byłaby najlepszym wyborem, tylko czy nie za mało wiechliny i życicy? A jak sprawa wygląda z kupkówką i koniczyną czerwoną, warto stosować w mieszance kośno-pastwiskowej?

#155 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 17 marzec 2014 - 18:21

jakie gatunki traw na łąkę? Na łąkach kośnych kostrzewy czerwonej wystarczy 10%, na pastwiskach 20%. Życice są krótkotrwałe w darni i ich wysoki udział nie jest dobry.
Zapraszam na swój profil

#156 Share Montifan

Montifan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 21:37

jakie gatunki traw na łąkę? Witam czy mieliscie stycznosc z mieszanka futtertrio? jej sklad to 3 gat zycicy westerwoldzkiej.

#157 Share marb80

marb80

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 19:41

jakie gatunki traw na łąkę? Jakie gatunki traw polecacie na podmokły teren?

#158 Share Pawel1296

Pawel1296

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja, sport

Napisany 20 marzec 2014 - 20:08

jakie gatunki traw na łąkę? Witam.Planuje zasiać trawę typu kośno-pastwiskowa,II-III klasa ziemi.Łąka będzie dwarazy do roku koszona i raz wypasana.
Jaką polecacie mieszankę?Czy te mieszanki to dobry wybór:
http://www.dsv-polsk...untry-2015.html
http://www.nasionasi...awa-sieradz.htm
http://www.gazon.pl/...arka_wodna.html
http://www.agrolok.p...17.html-trzecia od góry trzecia KP-2.
Z góry dziękuję.

Edytowany przez Pawel1296, 20 marzec 2014 - 20:09.

#159 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 21:54

jakie gatunki traw na łąkę? Co powiecie o tej mieszance http://www.cnwarszaw...=produkt&id=109 ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#160 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 25 marzec 2014 - 20:13

jakie gatunki traw na łąkę? Ktoś wie gdzie można zamówić rajgras wyniosły , wyczyniec łąkowy ?