Skocz do zawartości

Zdjęcie

jakie gatunki traw na łąkę?

216 odpowiedzi na ten temat

#121 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisany 17 marzec 2013 - 20:27

jakie gatunki traw na łąkę? ale z jeczmieniem z tego co wiem jest lepiej ... owies całą wode zabierze

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
jakie gatunki traw na łąkę? Dzisiaj, 14:50
  •  

#122 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 17 marzec 2013 - 20:54

jakie gatunki traw na łąkę? Jak do koszenia to owies nawet lepszy. Tylko nie przesadzać z gęstością siewu i kosić najpóźniej w fazie wyrzucania wiechy. Jak do koszenia to w tej mieszance zbędna jest kostrzewa czerwona, kostrzewa trzcinowa nie wiem czy się utrzyma na takim stanowisku podobnie jak koniczyny. Zamiast kostrzewy lepiej dać stokłosę bezostna.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#123 Share mikcom20

mikcom20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 09:19

jakie gatunki traw na łąkę? To ile kg/ha owsa a ile jęczmienia posiać?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share reymo

reymo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 20:00

jakie gatunki traw na łąkę? Czy ktoś robi przesiew bez orki bezpośrednio w darń

#125 Share Bioły

Bioły

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów
  • Zainteresowania:motocykle.... ;)

Napisany 27 marzec 2013 - 21:56

Czy ktoś robi przesiew bez orki bezpośrednio w darń

Robi kolega
mirek13

W kwietniu będzie mi przesiewał 7ha łąk.

"What the f*ck is going on? I Can't Go To Sleep... "

#126 Share Matt93

Matt93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 90 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sport (piłka nożna i ręczna), fotografia

Napisany 07 czerwiec 2013 - 20:42

jakie gatunki traw na łąkę? czesc, mam łąkę na bardzo podmokłym terenie, aż tak podmokłym, że na połowie rośnie "koniocha" i gleba jest bardzo zakwaszona ;/ Co propomujecie dobrze zwapnować? I jaką odmianę traw zasiać... mozga trzcinowata, może lucerna? Dodam ze łąka jest tak podmokła, że czasami ciezko wjechać np. wiosną czy po opadach...

#127 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 20:20

jakie gatunki traw na łąkę? http://www.agriland....nki-lucerna.php
Na wiosnę chce zasiać taką mieszankę z jęczmieniem na kiszonkę. W jakim terminie zasiać ?
Co polecacie zasiać na polu po kuku 5-6 kl ? Myślę zasiać tak : komonica zwyczajna, lucerna, koniczyna biała, kupkówka i życica trwała. Coś do tego dorzucić ? W jakich proporcjach to zasiać ? Czy udał by się siew takiej mieszanki, po skoszeniu kukurydzy w połowie września, z pszenżytem ?

#128 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 20:49

jakie gatunki traw na łąkę? Witam ! Chciałbym żeby ktoś mi pomógł w doborze nasion. Planuje powiększyć pastwisko 1.6 ha Vl klasa stanowisko bardziej suche i właśnie chciałbym żeby ktoś mi poradził jakie nasiona trwa wsiać . Samemu zrobić miszankę czy kupic gotową ? Jakie nasiona są dobre na pastwisko . Mam tez do przesiania łąkę ponad 1 ha gdzie jest teren mokry nawet miejscami torf co tu wsiać ? Prosze o poradę . jeżeli ktoś by mógł to w oparciu o swoje doswiadczenia ułożyłby mi skład miszanki. Dodam że ma byc to siane jesienią

#129 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 27 sierpień 2013 - 23:19

jakie gatunki traw na łąkę? Na pastwisko szczególnie na VI klasie najlepsza będzie kostrzewa czerwona, do tego można dorzucić kostrzewę łąkową, trochę kupkówki pospolitej ale nie więcej niż 10%, możesz też dać życice trwałą no i oczywiście koniczynę białą.
A co do tej łąki mokrej, ile dni zalega woda np na przedwiośniu?
Zapraszam na swój profil

#130 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 18:37

jakie gatunki traw na łąkę? Co zasiać na łąkę na której długo stoi woda ? Wiem, że mozge trzcinową ale co jeszcze ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 00:01

jakie gatunki traw na łąkę? Wyczyniec łąkowy i ewentualnie mietlica biaława. Ale przy zalewach powyżej 30 dni nawet mietlica może wymoknąć.
Zapraszam na swój profil

#132 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 30 sierpień 2013 - 09:05

jakie gatunki traw na łąkę? A kostrzewa trzcinowa ? Na łące po ostatnich mokrych latach został został sam szuwar. Kiedyś rosła tam ładna kończyna. Może mi ktoś podesłać normę wysiewu poszczególnych gatunków traw ? Bo chcę sam przygotować mieszankę i nie wiem za bardzo ile kg czego.

#133 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 01:31

jakie gatunki traw na łąkę? Kostrzewa trzcinowa teoretycznie wytrzymuje do 30 dni, ale czasem i więcej wytrzyma, dla mnie na łące to chwast a nie trawa. A normy wysiewu to ścisłe tajne, mało kto to podaje bo firmy chcą zarabiać na swoich przeciętnych mieszankach.
Zapraszam na swój profil

#134 Share PolishLandwirt

PolishLandwirt

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 12:17

jakie gatunki traw na łąkę? Gotowe mieszanki to nie najlepszy pomysł . Skład do mieszanek powinno się dobierać do warunków wodnych , glebowych i zasobnosci stanowiska oraz sposobu użytkowania . Więc każdej mieszanki która jest mieszanką tzw. uniwersalną nie polecam bo to idiotyzm.

#135 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 19:47

jakie gatunki traw na łąkę? Mógłby mi ktoś w takim razie doradzić czy dobrze dobrałem gatunki do mieszanki na łąkę kośną ? Łąka jest zróżnicowana, nie jestem w stanie dokładnie tego opisać ale jest tak nie stoi na niej długo woda bo spływa na drugą o której wyżej pisałem, nie jest na niej zbyt mokro a na górkach szybko susza daje znaki. Jest to łąka naturalna, ziemia słaba. Myślę dać tak
20kg kostrzewa łąkowa,
10kg kostrzewa trzcinowa,
5kg kostrzewa czerwona,
10kg życica trwała,
5kg tymotka łąkowa,
5kg kupkówka pospolita,
5kg stokłosa unilowata,
5kg wiechlina łąkowa,
4kg koniczyna łąkowa,
4kg koniczyna białoróżowa,
Razem 73kg na 2 ha. Co dołożyć ? Co zmienić ?

#136 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 31 sierpień 2013 - 23:14

jakie gatunki traw na łąkę? Na Twoim miejscu zamiast koniczyny białoróżowej lucerna najlepiej mieszańcowa, ale trudno ja dostać. Kostrzewa trzcinowa nie potrzebna, kostrzewy czerwonej nie za dużo czyli może być, ona dobrze zadarnia. Stokłosa lepiej bezostna. Tymotki i wiechliny spokojnie możesz dać więcej, w podobnej ilości jak kostrzewa łąkowa bo to super trawy. Czyli by wychodziło że kostrzewy łąkowej trochę mniej. Ale ogólnie mieszanka ładna, bo tak szczerze mówiąc to chyba nie da się ułożyć mieszanek idealnych.
Zapraszam na swój profil

#137 Share rolnik115

rolnik115

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 09:47

Na pastwisko szczególnie na VI klasie najlepsza będzie kostrzewa czerwona, do tego można dorzucić kostrzewę łąkową, trochę kupkówki pospolitej ale nie więcej niż 10%, możesz też dać życice trwałą no i oczywiście koniczynę białą.
A co do tej łąki mokrej, ile dni zalega woda np na przedwiośniu?

woda tak bardzo nie zalega jest miejsce ze 0.20 ha gdzie był kiedys kopany torf i tam bardziej stoi woda ok 20 dni co na tej łące wsiać ? jakie trawy dobrze utrzymują sie na wilgotnej glebie?

#138 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 01 wrzesień 2013 - 10:09

jakie gatunki traw na łąkę? Właśnie myślałem o lucernie ale nie wiem czy da radę a koniczyna białoróżowa występuje tam naturalnie. Wiechliny w takim razie jeszcze dorzucę 5 kg a tymotki to chyba raczej nie, myślałem o tym i ze względu na to, że ma słabo rozwinięty system korzeniowy i wymaga żyznych gleb to podejrzewam, że słabo będzie sobie dawać radę.
@rolnik tak jak było wcześnie już pisane mietlica biaława, kostrzewa trzcinowa, mozga trzcinowa, wyczyniec łąkowy.

#139 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 00:33

jakie gatunki traw na łąkę? Nie doczytałem że gleba słaba, wiec w takim wypadku rzeczywiście tymotka może wypaść słabiej. Ale jak to będzie łąka kośna to zapomniałem o jeszcze 1 trawie, bardzo dobrze plonującej, susze wytrzymuje porównywalnie do stokłosy i kostrzewy. Chodzi mi o rajgras wyniosły. Na łąki kośne super, na pastwiska nie bo ma owłosione liście, wiechy kaleczą przewód pokarmowy i po prostu nie jest chętnie zjadana przez zwierzęta. Ale do siana czy sianokiszonki bardzo dobra.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share seba07101

seba07101

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 15:55

jakie gatunki traw na łąkę? Witam chciałbym zeby mi ktoś doradził odnosnie przygotowania pola po łąkę i samego śiewu obecnie na tym polu rosną chwasty i jeszcze bóg wie co i jest cała zryta przez dziki kiedyś to była łąka tylko z 5 lat nie koszona klasa ziemi IV chciałbym ją zasiać na wiosne prosze o propozycje !!! dzięki