Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy obornik jest szkodliwy dla gleby

54 odpowiedzi na ten temat

#41 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 maj 2011 - 13:13

czy obornik jest szkodliwy dla gleby gdzie napisałem o gnojowicy? :blink:
żeby na rozrzutniku 3,5t było 3,5t obornika to muszą być albo zakładki albo dobra galareta ;) bo przy dawkowaniu ponad 60 ton wychodzą azotany powyżej skąd to wiem? u Ojca wyszło no chyba że masz tak kiepskiej jakości obornik że praktycznie bez wartości odżywczych iż trzeba dawać takie horrendalne dawki :blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy obornik jest szkodliwy dla gleby Dzisiaj, 12:20
  •  

#42 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 02 maj 2011 - 16:07

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Horendalne dawki daje bo muszę coś z nim zrobić, dziś kończę wozić pod qq, zrobie zdjęcie nie jest tak grubo rok temu więcej dałem,a obornik bydlęcy jak obornik,ja wiem czy zły czy dobry, normalny
Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#43 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 maj 2011 - 16:20

czy obornik jest szkodliwy dla gleby zdjęcie po co? no chyba że chcesz się komuś pochwalić, rozumiem że obornik dobra rzecz i szkoda oddać/sprzedać ale zastanawia mnie jedno ile sztuk hodujesz że na ha możesz sobie wywieźć aż tyle to, paszę objętościową też kupujesz? bo jakby nie patrzyć 50ton/ha to 2,5 sztuki na głębokiej ściółce i 5 sztuk na płytkiej 2,5szt z ha ciężko wyżywić a co dopiero 5 tym bardziej że czytałem iż posiadasz uprawę ziemniaka, ale każdy włada po swojemu ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 02 maj 2011 - 19:32

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Oborę mam taką że jeszcze gierka pamięta, wiecznie mokro ufajdalone choć bym cały dzień gnój wyrzucał,i chyba z tąd tyle gnoju, mam w tej chwili 17 szt, jeszcze w lutym miałem 23szt , ale to są żywe stworzenia, coś padnie , zachoruje,a 4 sprzedałem, bo właśnie kiszonek starczy mi jeszcze do połowy czerwca,żyto mi wymarzło, kończyny mam ok1.5ha ale to dopiero w czerwcu,mieszanki strączkowe to w lipcu,miałem zawsze ponad 3 ha buraków, i liście szły na paszę, w tym roku mam 2.30ha bo pierdziele za darmo się urabiać, ziemniaków miałem ponad hektar na jadalne ,a krowy jadły te małe i z odrzutu, jak zobaczyłem że ludzie nasadzili po fajerki to sprzedałem sadzeniaki i pierdziele, zasadze niewiem może z 0.5ha bo i tak będą po 0.2zł, i qq 1.70ha. Także widzisz każdy orze jak może, ale już niestety nie będe miał tyle obornika co jeszcze rok temu, a zbiornik na gnojowicę coś ok 29tys l, wylałem zaraz po świętach, spadł deszcz i już jest z 5 tys, za nisko jest i spływa woda, ale to wg mnie dobrze bo jak jest susza to trzeba rozcieńczać, ale teraz jest mokro i znów nie ma jak wylać
Zapomniałem jeszcze miałem ok55 ton wysłodków, zostało ciutke na miesiąc :)

Edytowany przez bobytempelton, 03 maj 2011 - 12:56.

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

#45 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 03 maj 2011 - 12:23

czy obornik jest szkodliwy dla gleby JanekJelonek jeśli kiedyś w czasie orki rwała się jak skałą a teraz gdy orzesz to czuć jak ciągnik wyrywa się do przodu więc chyba to jest argument
Glina nie zniknie w dosłownym znaczeniu ale zmienia się i jest łatwa w uprawie, więc obornik ma ogromny wpływ na to przez to że powstaję próchnica.Pozdrawiam
Jeśli źle mówię to wyprowadź mnie z błędu...
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#46 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 maj 2011 - 12:27

czy obornik jest szkodliwy dla gleby tutaj chodzi o zwiększenia materii organicznej w glebie przez co następuje jej rozluźnienie, poplonem uzyskasz to samo tyle że w dłuższym czasie ;)

#47 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 03 maj 2011 - 15:01

czy obornik jest szkodliwy dla gleby No to sprawa się wyjaśniła ;) No właśnie "poplonem uzyskasz to samo tylko w dłuższym czasie" Ale skoro jest dużo obornika to trzeba korzystać :D
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#48 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 04 maj 2011 - 08:50

czy obornik jest szkodliwy dla gleby z obornikiem wprowadzasz też do gleby składniki pokarmowe i można zaoszczędzić na nawozach mineralnych ale z dawką obornika też nie można przesadzać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#49 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 18 maj 2011 - 14:40

czy obornik jest szkodliwy dla gleby

a ktoś tam napisał że ubija obornik traktorem :blink: trudno skomentować tę głupotę, sam sobie na źle robi.

bobytempelton oj coś mi się wydaje że to ty bzdury wypisujesz ;[ Ugniatanie obornika to dobra metoda na zmniejszenie strat azotu do atmosfery. A ty z tym napowietrzaniem i przewożeniem obornika przyczepami na pole i później rozwożenie obornika rozrzutnikiem, to nie dość że się narobisz i w koszty władujesz to jeszcze dużo azotu stracisz :blink: Naprawdę czysty zysk :lol: Zapomniałem jeszcze dodać że z tej pryzmy na polu to też jak tak sobie poleży to jeszcze wymywanie dojdzie nie tylko azotu :P

Edytowany przez Lukasz007, 18 maj 2011 - 14:45.

#50 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 maj 2011 - 10:25

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Większe straty azotu są jak się obornik ugniecie i potem wiezie, aniżeli składowanie w wspominanej przez @rolstudent pryzmie. Jak go ugniatasz masz fermentację, czyli zachodzi gnicie. Często taki ubijany obornik po rozrzuceniu na pole i zaoraniu, wyoruje się w następnym roku. Jednym z etapów kompostowania jest mineralizacja i zachodzi ona znacznie szybciej w warunkach tlenowych, niż beztlenowych, a przecież tak bardzo zależy nam na mineralizacji substancji organicznej. Idąc dalej, butwienie lepiej rozkłada celulozę, hemicelulozę, natomiast nie w pełni rozłożona ligninia daje dużo związków azotowych, przekłada się to na szybsze przerobienie obornika. Dodatkowo taki kompostowany stos obornika utrzymuje podwyższoną temperaturę, więc nasiona chwastów ulegają degradacji, dodatkowo wypływa to na sterylność, ponieważ bakterie chorobotwórcze stają się nie szkodliwe. Także jak obornik paruje to nie ma co go ubijać, tzw. palenie obornika nie jest niczym złym. Zresztą po co wozić mokrą breję, jak można zrobić to szybciej pośród zapachu świeżej ściółki leśnej.

W tym roku udało mi się namówić Szeryfa na nie podgarnianie obornika po wywiezieniu na pryzmę na polu. Zresztą to nawet wygodniejsze, bo wozi się jak jest czas, a potem samo rozrzucenie obornika trwa znacznie krócej. Ciągnik zrobi tyle samo lub nawet mniej kursów, ale organizacja pracy jest znacznie lepsza. Szybsze rozwiezienie, krótszy okres od rozwiezienia do przyorania.

#51 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 20 maj 2011 - 11:10

czy obornik jest szkodliwy dla gleby @Lukasz007 wszystko wyjaśnił @bobek_farmer z tym że niektórzy jak ja muszą wywozić przyczepami na pola bo mają zwarte zabudowania gospodarcze i cierpią na brak miejsca ,a że przy tym później szybciej i sprawniej idzie załadunek i rozwiezienie po polu i jeszcze w dodatku tak jak napisałem zauważyłem szybszy rozkład co potwierdza bobek_farmer to widze z tego same plusy. Może sam sprubuj tego typu praktyk, a nie jakieś wymysły, no chyba że masz b.małe ilości które niewiem kury rozgrzebią, albo wiatr rozwieje i ich przygniatasz, sam pod własnym ciężarem bez problemów się kompostuje.

#52 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 02 czerwiec 2011 - 21:12

czy obornik jest szkodliwy dla gleby @bobytempelton ta twoja metoda może i przyspiesza rozkład obornika, ale odbywa się kosztem strat azotu, który jak się nie mylę ulatnia się w postaci amoniaku i to jest jeden wielki minus. Zresztą obornik to nie saletra i jego rozkład trwa ok. trzech lat. Drugim minusem jak już napisałem jest wymywanie cennych składników przez deszcze, a szeroka pryzma to tylko ułatwia.

Większe straty azotu są jak się obornik ugniecie i potem wiezie, aniżeli składowanie w wspominanej przez @rolstudent pryzmie. Jak go ugniatasz masz fermentację, czyli zachodzi gnicie. Często taki ubijany obornik po rozrzuceniu na pole i zaoraniu, wyoruje się w następnym roku. Jednym z etapów kompostowania jest mineralizacja i zachodzi ona znacznie szybciej w warunkach tlenowych, niż beztlenowych, a przecież tak bardzo zależy nam na mineralizacji substancji organicznej. Idąc dalej, butwienie lepiej rozkłada celulozę, hemicelulozę, natomiast nie w pełni rozłożona ligninia daje dużo związków azotowych, przekłada się to na szybsze przerobienie obornika. Dodatkowo taki kompostowany stos obornika utrzymuje podwyższoną temperaturę, więc nasiona chwastów ulegają degradacji, dodatkowo wypływa to na sterylność, ponieważ bakterie chorobotwórcze stają się nie szkodliwe. Także jak obornik paruje to nie ma co go ubijać, tzw. palenie obornika nie jest niczym złym. Zresztą po co wozić mokrą breję, jak można zrobić to szybciej pośród zapachu świeżej ściółki leśnej.

W tym roku udało mi się namówić Szeryfa na nie podgarnianie obornika po wywiezieniu na pryzmę na polu. Zresztą to nawet wygodniejsze, bo wozi się jak jest czas, a potem samo rozrzucenie obornika trwa znacznie krócej. Ciągnik zrobi tyle samo lub nawet mniej kursów, ale organizacja pracy jest znacznie lepsza. Szybsze rozwiezienie, krótszy okres od rozwiezienia do przyorania.

Nie wiem w jaki sposób traci się azot przez ugniatanie? Wyjaśnij mi to. Nie rozumiem co widzisz złego w fermentacji obornika? Przyspiesza ona rozkład obornika i lepszą dostępność składników w nim zawartych dla roślin. Fermentacja prowadzona bez dopływu tlenu zapobiega stratom azotu i suchej masy przez tzw. palenie obornika czyli szybki rozkład kosztem utraty wartości. A wolniejszy rozkład obornika nie jest niczym złym. Powoduje wzrost próchnicy w glebie, co jest bardzo korzystne.

Nie piszemy posta pod postem

Edytowany przez milanreal1, 02 czerwiec 2011 - 21:51.

#53 Share MajsterPopsuj88

MajsterPopsuj88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 211 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 17:01

czy obornik jest szkodliwy dla gleby U nas tez jest troche problem ze zbyt duża ilościa obornika. Siejemy sporo warzyw(cebula,por) pod które wogóle nie daje się obornika lub niewiele. W tym roku pod kukurydze dawałem ok 10 rozrzutników 10t i tak co roku. Jedyny problem to taki, że trzeba najpierw przejechać i to wymieszac a potem zaorac. Myśle ze pod qq nie ma problemu bo nigdy przy oraniu się nie wyoruje stara warstwa. Wydaje mi sie również, że im słabsza klasa ziemi tym szybciej obornik jest "przetwarzany". Panowie a co myślicie o rozrzucaniu obornika(mocno przefermentowany zeby pozniej nie było go w sianie) na łąki. My tak robimy po scieciu ostatniego pokosu lub jak sie da wjechac np w pażdzierniku. Zauważyłem że na wiosne trawa wczesniej rusza i jest bujniejesza(pole obok nie gnojone)?

Edytowany przez MajsterPopsuj88, 23 czerwiec 2011 - 22:18.

#54 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 23 czerwiec 2011 - 22:12

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Obornik na łąki bardzo dobry najlepiej późna jesienią(aby ograniczyć straty amoniaku), tylko nie dawaj go za dużo myślę ze 20t/ha wystarczy jak dasz więcej to może być problem że na wiosnę będziesz musiał zebrać nadmiar obornika.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#55 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 22:21

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Mój wujek daje normalnie obornik z rozrzutnika na jesień a na wiosne rozwodnioną gnojowice, trawy chyba u nikogo takiej nie ma aż się powala, i chwastów też bo obornik świerzy