Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy obornik jest szkodliwy dla gleby

54 odpowiedzi na ten temat

#1 Share lamborghini105

lamborghini105

Zawsze szczery ;D Rolnik oczywiście ;D

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Dziewczyny :-D

Napisany 31 styczeń 2011 - 17:07

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Mam tyle obornika że co 2-3 lata jest gnojone pole ok 40ton na hektar, w tym roku jak zawsze chcę nawieźć pod buraki ale to pole już było gnojone w tamtym roku czy nie zaszkodzi ponowne nawiezienie obornika na nie??
Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy obornik jest szkodliwy dla gleby Dzisiaj, 17:16
  •  

#2 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3206 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 17:19

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Nie powinno zaszkodzić u nas niektóre kawałki pod kukurydzę są co roku gnojone.

#3 Share mateusz1995

mateusz1995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 416 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 31 styczeń 2011 - 17:36

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Co za dużo to nie zdrowo. W top agrarze czytałem ze jak da się za dużo pod ziemniaki to mogą gnić w ziemi i źle się przechowują.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share andrzej261082

andrzej261082

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 17:51

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Orientacyjnie podaje sie ze roczna dawka obornika nie powinna przekroczyc 40 t na ha,jesli pola gnojone sa co 2-3 lata a raz sie trafi ze dasz corocznie to niezaszkodzi. Sam chcialbym miec tyle obornika kasa na nawozy zostala by na inne przyjemnosci :D

#5 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 31 styczeń 2011 - 17:57

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Tez bym chcial miec duzo obornika :) Co do Twojego pytania to mozesz dac pod buraki bez problemu.Raz na jakis czas mozna zastosowac rok po roku obornik.Ale nie wolno stosowac wiecej razy juz na tym samym polu rok po roku(po 3-4 latach znowu mozesz tak zrobic).

Edytowany przez Challenger, 31 styczeń 2011 - 17:58.

#6 Share simon72

simon72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, hodowla zwierząt, motoryzacja, literatura, militaria.

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:08

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Przyłączam się do głosu "za". Obornik nie zaszkodzi. Tym bardziej pod buraki. A co to nadmiernych dawek pod ziemniaki - może się tak stać jeśli przesadzimy z dawką, damy obornik dość świeży nieprzefermentowany lub jeśli damy go zbyt późno np. na wiosnę 2 tygodnie przed sadzeniem.

#7 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:27

czy obornik jest szkodliwy dla gleby My obornik pod kukurydzę dajemy rok w rok, zazwyczaj 30-40 ton/ha. Przerwy są tylko, gdy pole jest wapnowane.

#8 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1830 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:40

czy obornik jest szkodliwy dla gleby racja broń boże wapno z obronikiem na raz. a co do obornika przy normalnych opadach dawka 40 ton nie zaszkodzi. Są dwa przypadki gdzie niewskazane jest takie prowadzenie uprawy a mianowicie rok s suszą lub drugi przypadek obornik obornikowi nie równy, jeden może być przepalony a drugi może być świeży i słomasty, który zdecydowanie wolniej się rozkłada w glebie. Poza tym lepiej niech ktoś nawozi co roku ale mniej niż raz na półwiecze.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#9 Share rafalkom555

rafalkom555

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1494 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:42

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Co do obornika pod ziemniaki to wpływ na większy plon ma obornik bydlęcy, obornik świński w tym miejscu gdzie był(bo zabrakło bydlęcego) to ziemniaki były dużo mniejsze od tych na bydlęcym B)
Co do zaszkodzenia to nie mam pojęcia, ale przydało by się pole co jakiś czas po wapnować przy takiej ilości.

#10 Share filip94lemken

filip94lemken

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:44

czy obornik jest szkodliwy dla gleby ale to ma tez znaczenie jaki obornik, jak ja widze jaki na yt woza to prawie sama sloma, a po 2 jak zabierzesz slometo musisz dac cos w zamian

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share simon72

simon72

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze, hodowla zwierząt, motoryzacja, literatura, militaria.

Napisany 31 styczeń 2011 - 18:57

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Obornik podobno najlepszy taki przelasowany mocno. Niemal jak kompost. My stosujemy taki na użytki zielone i pod zboża a efekty są dobre. I łatwiej przyorać. A słomiasty najlepiej dać na zimę- zdąży się trochę rozłożyć. Zresztą, ważne żeby dawać- w szczególności na lżejszych glebach.

#12 Share Challenger

Challenger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 410 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanizacja, prod. roślinna i prod. zwierzęca;)

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:25

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Ja obornik po kazdym wywaleniu z obory na pryzme ubijam ciagnikiem.Wtedy jest taki jak maslo ;) No i do tego nie ucieka z niego azot i inne skladniki.

#13 Share filip94lemken

filip94lemken

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:26

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Ale nigdy nie mozna powiedziec ze obornik jest szkodliwy chyba ze ktos kurskiego obornika nawali w holere to popali uprawy, ale tak normalnie to nigdy nie szkodzi, a zawsze beda gadac bo zalezy im na sprzedazy slomy na biomase

#14 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:30

czy obornik jest szkodliwy dla gleby Spokojnie, można co roku. Mój znajomy ma 100 krów mlecznych i czasem gnoi 3 lata pod rząd to same pole, mineralnych stosuje tylko troszkę i rośnie wspaniale. Ale co naturalne to naturalne. Mi wystarcza tylko obornika, aby pole nawieźć raz na 3-4 lata, ale to i tak dobrze.

#15 Share slawomir

slawomir

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:34

czy obornik jest szkodliwy dla gleby ja sie chciałem dołączyć do tematu ale mam pytanie jak to wygląda z nawożeniem gnojowica od świń??
stosuje praktycznie co roku gnojowice pod zboża w dawce ok.40 m3 w 2 dawkach a nieraz jeszcze po zbiorze na ściernisko gry zostaje rozdrobiona słoma

#16 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:47

Ale nigdy nie mozna powiedziec ze obornik jest szkodliwy chyba ze ktos kurskiego obornika nawali w holere to popali uprawy, ale tak normalnie to nigdy nie szkodzi, a zawsze beda gadac bo zalezy im na sprzedazy slomy na biomase

to ten kurski z pisu? to on już swoj obornik sprzedaje? :lol: BMKe to wiem że sprzedał :D jego moze zaszkodzić :lol:

#17 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:51

czy obornik jest szkodliwy dla gleby @sławomir, a zboża Ci nie kładzie? Bo w zalecają pod zboża ok. 25m3/ha

#18 Share lamborghini105

lamborghini105

Zawsze szczery ;D Rolnik oczywiście ;D

• Members
  • PipPipPip
  • 594 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Dziewczyny :-D

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:58

czy obornik jest szkodliwy dla gleby a ile można dać m3 gnojowicy na hektar lucerny po zbiorze?
Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

#19 Share andrzej261082

andrzej261082

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 19:58

to ten kurski z pisu? to on już swoj obornik sprzedaje? :lol: BMKe to wiem że sprzedał :D jego moze zaszkodzić :lol:

Bo polityka jest jak kupa gnoju gdziekolwiek ruszysz to smierdzi

Jesli dajesz gnojowice na scieta slome to tez dawke mozesz przekroczyc przyspieszy to rozklad slomy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share filip94lemken

filip94lemken

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 345 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 20:20

wiedzialem ze ktos to napisze, bo sam o tym pomyslalem, ale co do Kurskiego to spoko gosciu, wiele innych gorszych gnoi jest z tego co ja wiem to bmw jest dalej jego