Skocz do zawartości

Zdjęcie

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt.

29 odpowiedzi na ten temat

#1 Share 1994szymon

1994szymon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Zainteresowania:to co każdego na AF: rolnictwo, motoryzacja i komp:)

Napisany 31 styczeń 2011 - 10:36

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Ile kosztowała by budowa chlewni na głęboką ściułke na 100-150 szt? Opłaca się(patrząc na ostatnie tygodnie to raczj nie), ale jak przewidujecie? Budowa od podstaw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Dzisiaj, 16:22
  •  

#2 Share blazek

blazek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 11:08

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Cykl zamkniety czy otwarty ? Twoje pieniądze i twoja decyzja ale ja bym sie w to nie pchał z roku na rok coraz gorzej pomysl kiedy ci sie ta inwestycja zwróci i czy wogóle ci sie zwróci :(

#3 Share 1994szymon

1994szymon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 11:19

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Oczywiście cykl zamknięty. Mam 10 porodówek paroletnich i szkodabybyło żeby były bezurzyteczne. Mam w tej chwili 7 macior i 80 tuczników. Bawimy się z taczką ale trzeba przeznaczyć ponad półdnia na wyrzucenie "nieczystości"(a to co 4-5 dni wyrzucamy). Jest to syzyfowa praca, a na głęboką ściółke myśle że by było mniej pracy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ibis86

ibis86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 22:00

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. ja bym ci kolego radził robić na rusztach wszystko, sami kiedyś mieliśmy ściółkę i wiem co to znaczy...

#5 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 01 luty 2011 - 17:00

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Przy takiej ilości sztuk i takich cenach bym się nie pchał w ruszta bo za duże koszty. Jak ma ciągnik z turem to najodpowiednia była by głęboka ściółka.

#6 Share ibis86

ibis86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 01 luty 2011 - 17:36

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. tak, ale licząc koszty związane ze zwożeniem słomy, prasowaniem,wywożenie obornika, koszty paliwa itd to bym sie mocno zastanowił, a i zdrowotność świń jest lepsza bo kto ma głęboką ściółkę to wie co jest w chlewni w mrozy...

#7 Share leniwy27

leniwy27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 01 luty 2011 - 17:43

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. ale dodatkowo musiał by kupic mieszadło i beczkowóz nie byle jaki. A przy tych cenach minimalne szanse na zwrot nie mowiąc o samej chlewni jakie koszty. A przy tej ilosci lepiej głeboka

#8 Share ibis86

ibis86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 01 luty 2011 - 18:13

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. kolego leniwy27, ja miałem świnie na głębokiej ściółce, teram mam tylko tucz a maciory i resztę na kracie i czekam tylko na okazję żeby to przerobić na ruszta(tuczarnie).mieszadło nie jest konieczne jeśli zrobi się szamba pod kojcami a co do beczkowozu to przy takiej ilości tuczników 8tys spokojnie wystarczy . nie wiem ilu z was naprawdę hoduję sporo świń, ja radze komuś jak sobie, wiem to z własnego doświadczenia a nie z opowieści, bo mamy w roku razem z bydłem( na wiosnę stawiam oborę na opasa całość na rusztach) ok 2 mln litrów szamba

#9 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 01 luty 2011 - 18:46

tak, ale licząc koszty związane ze zwożeniem słomy, prasowaniem,wywożenie obornika, koszty paliwa itd to bym sie mocno zastanowił, a i zdrowotność świń jest lepsza bo kto ma głęboką ściółkę to wie co jest w chlewni w mrozy...

Co masz na myśli co do mrozów i zdrowotności?

#10 Share ibis86

ibis86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 01 luty 2011 - 18:53

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. chodzi o to, że gdy na tuczarni masz gł ściółkę a na zewnątrz jest mróz, to po pierwsze pełno jest pary( azotu itp bo zimne powietrze wpada do ciepła i się skrapla ), wiadomo że wentylacja musi chodzić(zmniejsza się obroty wentylatorów żeby świń nie poprzeziębiać), w lato jest lepiej bo went na maksa chodzi i nie trzeba tak często ścielić jak w zime, a słoma jest higroskopijna i chłonie wilgoć, wiec w zime praktycznie co dwa dni trzeba ścielić.na ruszcie nie ma praktycznie aż takiego problemu z tymi oparami którymi zwierzaki sie "trują"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Senator

Senator

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 01 luty 2011 - 19:02

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Ok, dzięki za wyjaśnienie :)
A co do zdrowotności to miałeś na myśli tylko te "opary" którymi się "trują"? Czy coś więcej? ;)

#12 Share ibis86

ibis86

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 01 luty 2011 - 19:06

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. pod względem zdrowotności to kryje sie szereg różnych rzeczy i w każdym stadzie trzeba podchodzić to tego indywidualnie, ale chodzi w dużym stopni właśnie o te kłopoty z utrzymaniem odpowiedniego "klimatu" na tuczarni, ja też kiedyś myślałem że na słomie to zdrowo świnie się hoduje itd, ale z autopsji zrozumiałem, że to mit...

#13 Share FarmerX2

FarmerX2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 02 luty 2011 - 22:49

chodzi o to, że gdy na tuczarni masz gł ściółkę a na zewnątrz jest mróz, to po pierwsze pełno jest pary( azotu itp bo zimne powietrze wpada do ciepła i się skrapla ), wiadomo że wentylacja musi chodzić(zmniejsza się obroty wentylatorów żeby świń nie poprzeziębiać) (...)

Też mam na głębokiej ściółce. W zeszłym roku jak było -30, to po otworzeniu bram do chlewni powstała taka para, jakby do środka wlało się mleko. Nie widziałem wogóle świń pod nogami, a i wyciągnięta przed siebie rękę trudno było zobaczyć ;) Wentylacje na czas ścielenia trzeba było wyłączyć, bo tylko parę produkowała.

Generalnie ruszt jest lepszy. Mniej roboty, mikroklimat wewnątrz lepszy, zwierzęta czyste, większa obsada szuk/m2.

I porównując koszty, na ruszcie nie wyjdzie dużo drożej, oczywiście nie mówię o pełnym ruszcie.

#14 Share 1994szymon

1994szymon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 03 luty 2011 - 20:01

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. OK. Czyli niepolecacie głębokiej ściułki w naszym klimacie. A może wie ktoś ile kosztowała by budowa samej chlewni (tuczarni) na 100-150 szt. na rusztach??

#15 Share pasjonat36

pasjonat36

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 09 luty 2011 - 20:15

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Ja bym radził Ci budować, powiem więcej wybuduj na ruszcie. Jak tu koledzy podkreślają trzeba iść do przodu i tą "orkę" sobie ułatwiać. No a budynek postaw rozsądnie z dużym wkładem pracy własnej, z możliwością powiększenia chlewni bo co to za 10 lat chlewnia na 150 sztuk. A jeśli chodzi o koszty to mogę gdybać aczkolwiek myślę, że w 150 tys. powinieneś się zmieścić, nie wiem ile mam racji, bo się nie orientuje, ale nie będę wypisywał głupot że 400 tyś. musisz wyłożyć bo inaczej to ani rusz, nie którzy tak zniechęcają człowieka a naprawdę nawet w tych czasach można pobudować coś za rozsądne pieniądze.
Happiness is easy

#16 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3534 postów

Napisany 22 luty 2011 - 23:33

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Budowa tuczarni na głębokiej ściółce to niestety wysokie koszta. Na głębokiej na 600szt zmieścisz sie w 200tyś a na rusztach to cena blisko x2.

#17 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 23 luty 2011 - 16:24

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Może i koszt wyższy ale nie musisz z widłami latać

#18 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3534 postów

Napisany 23 luty 2011 - 16:32

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. A ile tymi widłami musisz się nalatać? Tylko podgarnianie resztek przy usuwaniu makaronu. Nawet wynajmując pracownika i płacić mu 100zł/dzień przy czyszczeniu wyjdzie nie porównywalnie taniej. Nie wspominając już o problemach związanych z magazynowaniem gnojowicy.

#19 Share FarmerX2

FarmerX2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 23 luty 2011 - 20:28

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. Wynajmowanie pracownika tanie nie jest, zakładając ścielenie co drugi dzień, mamy 182 dni robocze x 100zł = 18tyś zł . A za 50 zł nikt nie będzie zachrzaniał w smrodzie.

Mam 3 chlewnie na głębokiej ściółce i to co się teraz dzieje przy tych mrozach przerasta wszystko, przy pełnej obsadzie i wentylacji ustawionej na 20"C wewnątrz pełno wilgoci, pary, amoniaku, aż szczypie w oczy. A ściele co drugi dzień, i słomy nie żałuję. Jednorazowo 10 bel idzie x 15zł za belę (w tym roku mało słomy było) to koszt 150zł dziennie. Rocznie około 150 ścieleń = 20 250 zł na samą słomę idzie przy obsadzie 1 000 szt.

Czarno na białym, jaka głęboka ściółka tania w eksploatacji jest. A swojego zdrowia i czasu przy widłach i przy gromadzeniu słomy nikt nie liczy...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share mario3004

mario3004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Uprawa roślin, hodowla zwierząt.

Napisany 23 luty 2011 - 21:34

Budowa chlewni na głęboką ściułke na ok.100-150 szt. A wątpię w to, że menel z pod sklepu przyjdzie do ciebie "pracować" za 10 na godzinę.