adamkon

Kupować ciągnik czy jeszcze poczekac?

Polecane posty

Tworkowiak    108
Napisano (edytowany)

Są dwie możliwośc do wyboru: 1 Kupic większy sprzęt do MTZ-a jeśli jest w dobrej kondycji (ale taki sprzęt, który nie będzie za duży do MTZ-a, i nie zamały do nowego ciągnika), i jakoś sobie poradzic przez kilka lat np. odkręcając jeden korpus w nowym pługu. Przez te kilka lat można uzbierac na ciągnik, jeśli nie będziesz miał innych wydatków.

2 Kupic większy ciągnik, i popracowac kilka lat z maszynami od MTZ-a, ogarniając w tym czasie co roku jakąś nową maszynę.

Jeden z moich sąsadów wybrał sposób 1 , a drugi 2 - niewiem , który jest lepszy.

Ja w tym roku postawię na większy ciągnik, a sprzęt z czasem ogarnę. Tylko moja sytuacja jest troche inna, bo ja ciągnik obecny sprzedaję i niedałbym rady nim robic z więszym sprzętem gdybym najpierw takowy ogarnął.

Edytowano przez Tworkowiak

...McCORMICK... and ...URSUS... B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomusgigant    1

Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia i nie ma sie o co gryźć każdy ma rozum robi jak uważa każdy poradzil tak jak by zrobil, chlopak poczyta i moze cos wywnioskuje , ja juz wspominalem skoro ma tura do mtz to bym 360 popchnol i jakąs ładną 1134 kupil skoro nie chce kredytów i tak jak mówisz maszyny pomalu uzupełni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Napisano (edytowany)

Mówisz to na podstawie własnych doświadczeń? Dokładałeś rocznie 5 tyś zł do niezniszczalnego MF 255?

Lambo pali 3 litry mniej od MF 255 :blink: .

Wydaje mi się, że starasz się udowodnić innym, że Twój wybór był słuszny.

Dokładnie kolego na podstawie własnych doświadczeń, ferdek już tyle latał że nie wyrabiał i musiałem coś większego poszukać i co miałem do wyboru różnego stanu c 385 u904 mtz-ty i inne cuda z zachodu to wolałem 30 tyś wydać na wkład własny w nowego nie żałuje i co z tego że ktoś powie że nie stać go na nowego że burżuazja jak u takiego typa całe podwórko stoi starych internationalów jd i innych zabytków co to w każdym nie ma napędu w innym podnośnik a jeszcze inny stoi i czeka rok na części bo nie takie przysłali, no i co jak ktoś ma 5 wraków to utrzymanie takiej floty nie kosztuje? wiem wiem zarobi się na handelku, tylko nie każdy lubi handlować ciągnikami, niektórzy nie mają czasu na handelek wolą pogospodarzyć,

Mariusz X twoim zdaniem do starego się nie dokłada? do mf 255 co roku dokładałem około 1-2 tyś jak policzyłem sobie ile na dzień dobry dołożył bym do używanego np. same opony, i trochę bzdetów to ja dziękuje :D

ps. nowy pali połowę tego co rozklekotany mtz czy c385 ;)

Edytowano przez Ferdek07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomusgigant    1

tak jak mówisz ferdek znam takich co mają 40 ha i 6-7 ciagników a wszystko zabytki, jak ze zbozem na skup to nie ma czym jechac bo nic sprawnego nie ma:) znajomy ma ponad 100 szt bydla i kupil manitou za 90 tys po dwóch miesiacach mu sie tryb ukrecil i ten sam handlarz co mu sprzedal przywiózl mu calą przekładnie za jedyne 17 tys :D ale dobrze ze są tacy bo pompują kase w gospodarke państwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

u mnie chyba się tyle nie wydaje rocznie na remontowanie starych ciągników ale jak trzeba będzie zrobić kapitalke to kilka tysi pójdzie...

co nowe to nowe i jak ktoś ma możliwość kupna nowego to nie warto się bujać ze starym sprzętem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5
Napisano (edytowany)

ja pracowałem w dużym gospodarstwie gdzie ciągniki robią dzień i noc a zmieniają się tylko kierowcy... po 3 latach kombinują z licznikami odmalują odpicują i sprzedają używki za grube pieniądze bo w końcu mają tylko 3 lata ...

Edytowano przez Kamis2010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    512

tak jest a póżniej na allegro stoją 3 czy 4 letnie ciągniki które mają tylko kilkaset MTH :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

powiedzcie jaki ciągnik kupić na 15ha ???? jak teoretycznie dostałbym młodego rolnika to jakieś 60 tys przeznaczyłbym na ciągnik i jak myślicie skąd kasę na resztę ??? dadzą mi jakiś kredyt na tak małe gospodarstwo ??? chciałbym jakiegoś NH ... moje marzenie to jest właśnie .. ale jak to zrobić ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Taki ciągnik trzeba jeszcze utrzymac nie sztuka kupic. Kredyt można wziąc tylko pytanie czy dasz rady to spłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

powiedzcie jaki ciągnik kupić na 15ha ???? jak teoretycznie dostałbym młodego rolnika to jakieś 60 tys przeznaczyłbym na ciągnik i jak myślicie skąd kasę na resztę ??? dadzą mi jakiś kredyt na tak małe gospodarstwo ??? chciałbym jakiegoś NH ... moje marzenie to jest właśnie .. ale jak to zrobić ???

kredyt preferencyjny dostaniesz bo to w końcu chyba jeszcze jest średnia krajowa więc dostaniesz, ciągnik to podstawa w gospodarstwie, na 15 ha chyba 60-70km wystarczy no chyba że masz bardzo ciężkie ziemie, a teraz jaki masz ciągnik jakie maszyny, jakich maszyn jeszcze brakuje w gospodarstwie, nie wiem dokładnie jak jest z wkładem własnym ale chyba można to przeznaczyć na wkład własny do kredytu preferencyjnego chociaż do końca to pewny nie jestem <_< bo środki z UE nie mogą się wiązać z kredytem preferencyjnym, dostaniesz 75 tyś więc 25 tyś możesz wydać na co chcesz, mając taką gotówkę najlepiej było by skożystać z prow, cjociaż i tutaj do końca nie wiem jak to jest i co z czym, się wiąże musisz wyczaić się w przepisach, al eto już każdy dieler Ci doradzi

w skrócie dla chcącego zawsze jakiś sposób się znajdzie najważniejsze żebyś był zdecydowany :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Ha. Dzieci, dzieci :) . Jak ktoś chce pracować na 15 ha, to c-330 wystarczy. Jak ktoś chce pojeździć ciągnikiem to i john deere ciężki będzie mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

pewnie że 330 wystarcz-jak musi,lecz nie każdy tak chce niektórzy chcą się rozwijać nie tylko dla polepszenia dochodów lecz swej wygody przy pracy,powiem tak:ciągnik nie jest zbytkiem,nie jest przedmiotem którym można zaimponować,ciągnik jest NARZĘDZIEM do pracy,im lepsze narzędzia tym praca jest lżejsza.

ja na 13ha posiadam 3 ciągniki,najstarszy z 2003 roku.mój ojciec chętnie mi tymi ciągnikami pomoże bo to nie jest udręka lecz lekka praca i zabicie czasu(ojciec raz stwierdził że na stare lata doczekał się że jazda traktorem jest przyjemna a nie ciężka jak do tej pory w tych 30 i 60).jego ojciec pewnie podobnie więcej by mu pomógł jakby narzędzie było lepsze,chęci do pomocy wtedy są a nie praca z przymusu.

aspekty finansowe- nie mnie o nich decydować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Kredyt dać dadzą najwyżej ktos dom czy ziemie zastawi. Bank napewno na tym nie straci. Oczywiście 3 ciągniki można mieć na 13 h tylko pytanie co się tam produkuje. Bo ważywa np to troche inna bajka niż owies czy żyto i parę krówek iświnek. Tak bowiem wygląda większość tak małych gospodarstw. Czytam na tym forum, że tak wielu chciało by się rozwijać itd. Dla wielu gospodarstw rozwój już jest praktrycznie nie możliwy. Zdajecie sobie sprawę ile kosztuje ziemia, ile kosztuje wybudowanie, wyposażenie obory czy chlewni. I jeszcze jedno oczywiście kasy nie ma ale musi być nh bo inne tańsze w grę nie wchodzą, klima pewnie tez musi być bo to wygoda. Wiecej rozsądku radzę i zdrowego myslenia.

Ferdek07 ile ty masz lat. Widzę że twoje porady to totalna abstrakcja. Człowiek nawet całego mr na to przeznaczyć nie może, na vacie tez napewno nie jest. Taki ciągnik to 120 tys minimum. O jakim prowie mówisz nabór już się skończył i więcej nie będzie? Co z tego, że ktoś naskrobie na ciągnik skoro cały park maszynowy jest prawdopodobnie do c 360 czy c 330 i tez trzeba było by go wymieniać tylko za co? Prawda jest banalna jak ktos nie odłożył jakiejś kasy prze te 6 lat choćby z dopłat to nie bardzo wierzę, że będzie mógl spałacać kredyt.

Jak dla mnie młody rolnik do końca nie zostal dobrze pomyslany. Karmi ludzi złudzeniami a ci zostają w gospodarstwach nie mających żadnej przyszłości praktycznie. Lepiej by było tą kase w wielu przypadkach przeznaczyć na edukację np stypendia na studia dla młodziezy wiejskiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

@Hubertursuss przesadzasz z tym czarnowidztwem, znam wielu młodych rolników co na 10-15 ha pobrali kredyty na nowe ciągniki i świetnie sobie radzą i nie żałują tych decyzji, cała zima za granicą przyjeżdza do domu zrobi co trzeba i ma czas na wszystko, ale są i tacy co nie siedzą za granicą, z 15 ha pakiet rolno-środowiskowy do tego hodowla trochę usług można wykonać nowym ciągnikiem i ludzie wcale nie narzekają i nei tęsknią do sterych ciągników, mając na start te 75 tyś można poprawić dużo w małym gospodarstwie, a taki nh 60-70km będzie chodził na 15 ha z maszynami od c 360 bo po co na 15 ha agregaty uprawowosiewne, pługi obrotowe i kosiarka 1,65m też wystarczy, nie musi być nh, wystarczyłby nawet farmtrac, ale zawsze coś nowego co się nie psuje, i zapewnia minimum komfortu pracy :)

Z takim czarnowidztwem już dawno nie spotkałem się na AF ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilW    3

Trzeba na świat patrzeć realnie, bo pewnego dnia może komornik zapukać do domu. Nie nakręcajcie się, że bank da kredyt, wymienicie wszystkie maszyny, a wy będziecie śmigać nowymi furami po wiosce i będzie fajnie :) Macie 15 ha to może warto zainteresować się czy w okolicy ktoś nie chce ziemi sprzedać, może wartało by przestawić się na jakąś pracochłonną produkcję np. warzywa czy jarzyny, bo przy tym areale trzeba się nakombinować żeby wyjść na swoje przy produkcji zboża czy nawet 15 krówkach, a za kasę z mr jakiś hektar pola można kupić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Własnie o to chodzi. Kredyt czy premie trzeba spożytkować tak, aby realnie poprawić dochodowość gospodarstwa. A nie aby tylko szpan był no i lepszy konfort pracy. Zakup ziemi czy zmiana profilu produkcji np na warzywa pozwoli realnie podnieść dochodowość gospodarstwa. Zakup nowego ciagnika co prawda poprawi konfort pracy ale dochodowość już bardzo nieznacznie. Wielu usług ciagnbikiem o mocy 70 km nie zrobisz a napewno nie ze starym parkiem maszynowym. Lepiej już dokupić do tego c 360 czy czegoś podobnego maszyny typu tur nowy siewnik czy coś takiego. Bardziej poprawi to konfort i szybkość pracy w gosp. Ja bym za te 25 które możesz wydać plus ciągnik stary kupił jakiegos używanego zetora czy ursusa. A za resztę, któą trzeba wydać i się rozliczyć kupił bym jak najwięcej maszyn potrzebnych do pracy. Tak aby możliwie najbardziej ułatwić pracę. No może 10 czy 20 tys krechy maks przy takim wkładzie własnym. Ale nigdy cała kasa w ciągnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Napisano (edytowany)

Trzeba na świat patrzeć realnie, bo pewnego dnia może komornik zapukać do domu. Nie nakręcajcie się, że bank da kredyt, wymienicie wszystkie maszyny, a wy będziecie śmigać nowymi furami po wiosce i będzie fajnie :) Macie 15 ha to może warto zainteresować się czy w okolicy ktoś nie chce ziemi sprzedać, może wartało by przestawić się na jakąś pracochłonną produkcję np. warzywa czy jarzyny, bo przy tym areale trzeba się nakombinować żeby wyjść na swoje przy produkcji zboża czy nawet 15 krówkach, a za kasę z mr jakiś hektar pola można kupić :)

Pewnie z 15 na 16 ha to na pewno poczuje większy dochód, zamrozicie tylko pieniądze, a kto wie jak to jeszcze za kilkanaście lat będzie wyglądała cena ziemi, z kierunkiem produkcji zgoda, warzywa nie wiem nie znam się ale zwiększyć hodowlę można,

Rozbawiliście mnie z parkiem maszynowym do c360 tur do c 360 ułatwi prace? haha chyba utrudni, tak samo kasa na nowe maszyny typu siewniki itp do c 360, ciągnik to podstawa, a ciągać nowym ciagnikiem stare 3x30 lepiej wyjdzie niż starą c 360 nowe zrywalne 3x35, nie rozumiem o co wam do cholery chodzi z tymi maszynami, w końcu na 15ha co jest potrzebne? 3x30 i jakiś agregacik 2,5m nie wystarczy? tak samo kosiarka 1,65m czy zwykła przyczepa, tur do c360 :lol: jak ktoś takim turem zabiera 5tą belę siana w łące aj już jadę do domu z 20 belami a nie mam tura, chcecie kupować maszyny i ciągać to osiołkiem, a to trzeba mieć konia, jak kogoś nie czuje się na siłach na nowego OK jasna sprawa czasy coraz ciężejsze, ale niech to będzie używany zetor 5340, ursus 45/5314, czy nowy belarus min to 4x4 i około 70km, czy tam jakiś zachodni podobnej klasy 4x4 od razu życie staje się łatwiejsze ale proszę już nie wspominajcie o inwestowaniu w c 360 ;)

Edytowano przez Ferdek07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

ja myślę tak że jakbym kupił nowy ciągnik i wydzierżawił dodatkowo 10 ha to z samych dopłat rocznie bym miał na spłatę tego ciągnika... dodatkowo usługi bo ludzie jak mają nawet c330 i 2-3 ha ziemi to nie chce im się nimi orać tylko wolą zapłacić i mieć zrobione porządnie po za tym brakuje pras rolujących a ludzie teraz tylko chcą w balach i też jakiś dodatkowy dochód by był ...a po za tym wszystkim to jest jeszcze coś takiego jak satysfakcja i przyjemność z pracy a nie wieczny etos pracy żeby robić aby się narobić ...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomusgigant    1

żeby wykonywać usługi trzeba mieć popierwsze wydajny sprzet, podrógie bezkolizyjny np. na usłudze koszenia rzepaku przy współczesnych warunkach pogodowych nie mozesz sobie pozwolic na serie awarii:) i nie mów że kupisz c360 i riviere casalis za 10 tys albo za 8 i bedziesz zarabiac bo to jest tak jak zarobek koparką jak masz białoruske nikt Cie nie wezmie zebys drogi budował:) mozesz jedynie sobie na podwórku kopać:) takie moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

ale ja tu mówię o ciągniku i prasie i ilości tak do 1000 bali na sezon nie myślę o dużych ilościach ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Nie masz pieniędzy na ciągnik a do tego jeszcze belarke chcesz. Nie wiem czy liczyć umiesz. Jeśli ktoś ci da ziemię w dzierżawę z dopłatami brawo to teraz żadkość. Pytałeś się wogóle kogoś o coś takiego czy tylko masz taki pomysł. No ale jeśli chcesz koniecznie to ja bym zrobił tak. Nowa prasa na mr z tych tańszych marek typu pronar warfama czy coś. Za resztę z tych 75 czyli jakieś 20 plus powiedzmy jakies 10 - 15 za ciągnik który masz plus powiedzmy 20 kredytu kupić można coś niezłego używanego. za 50- 55 tys można kupić naprawdę niezły ciągnik z około 2000 r oczywiście z tańszych marek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

prasę wiem fajną za 10 tys zł a z ciągnikiem to strach nawet z 2000 roku w szczególności jak ktoś nie ma znajomości u kogoś kto takimi handluje ...wiem może jeszcze wszystkiego nie przemyślałem do końca i po to właśnie pisze na forum i tez czytam żeby rozsądnie wybrać ... chciałbym pokazać rodzicom ze można doprowadzić do opłacalności takie małe gospodarstwo bo ja w to wierze ale sam do końca nie wiem jak to zrobić ...:( możne macie jakiś pomysł ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Biorąc kredyt na nowy ciągnik i do tego stara prasę za 10 to najwyżej do ruiny możesz gospodarstwo doprowadzić. Po twojej wypowiedzi widzę, że to niezbyt dochodowe gospodarstwo a ty nie masz pojęcia co z tym zrobić. Na forum możesz dostac tylko wskazówki nikt bowiem nie zna dokładnej sytuacji waszego gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Krzyszt0f
      Witam, doradźcie jakiej mocy ciągnik wybrać na ok 45/50ha myślę nad MF 7s155 albo 7s180 (tylko mf wchodzi w grę) 7s180 przemawia na przyszłość tym że mogę go podnieś do 210km a chyba 7s 155 nie da rady do 200km podkręcić? 
      W przyszłości myślę kupić bezorkowiec, albo jakiś dłutowiec i zastanawiam się nad mocą ciągnika? 
      ziemie w 95% piaski 
      doradzicie coś? 
    • Przez MalyRolnik18
      Witam. Jest kilka różnych tematów o tych ciagnikach ale jasno określonego nie ma, dlatego zakładam nowy temat dla siebie i ludzi którzy będą zainteresowani tym ciągnikiem. Mianowicie. Pytanie kieruje do osób które użytkują lub użytkowali ciągnik Renault 103.14, chciałbym się wszystkiego o nim dowiedzieć tzn. jaki komfort, jakie prędkości w pracach polowych? Jakie spalanie? Jakie awarie najczęściej występują w tych modelach, jak z dostępnością części i trudnościami w naprawach? I przede wszystkim na co zwrócić szczególną uwagę przy oględzinach?  żeby nie wpaść na przysłowiową minę. Zapraszam serdecznie wszystkich którzy mieli lub mają doczynienia z takim ciągnikiem do dyskusji i pomocy, z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam. 
    • Przez c308
      Witam doszło mi do moich 8 ha 10 ha do obróbki chiałbym kupić nowy porządny traktor w przedziale mocy 70_110 km co proponujecie.Zastanawiam sie nad Tureckim hattatem 398 kolega ma,Jakims lovolem oraz Arbosem napiszcie co polecacie najbardziej,Ciągał by prase,pług cztery skiby,agregat 3 m,przyczepe 5 t.
    • Przez upadłymtz
      Witam. Stoję przed wyborem ciągnika ok.90 koni. Oglądałem wyżej wymienione modele i nie wiem na co się zdecydować.
      W Case skrzynia 12x12 rewers mechaniczny i podnośnik mechaniczny. W New Holland tak samo. Zetor dużo lepiej wyposażony, ale trochę się boję bo ostatnio różne opinie o nim chodzą. Zetor z 2021 roku, jeszcze bez ad blue. Użytkuje ktoś z was takie ciągniki? Jak z awaryjnością?  Z góry dzięki za pomoc. 
    • Przez damianos95
      Witam proszę o podpowiedź co wybrać lepiej renowke 103.54 czy case cs94 renowka full mechaniczny ciągnik czy case skrzynia mechaniczna nie wiem czy jest polbieg jedynie ma ehr i silnik sisu
      Co będzie lepsze na ponad 20ha praca z turem orka agregat itd co będzie tańsze w naprawie dostępność części czy ogólna awaryjnosc tych ciągników 
      Cena dość zblizona jednak 10 lat różnicy między nimi 
      Jakie opinie o silniku sisu jak spalanie awaryjnosc czy części i jeszcze do znawców tematu jakie tam są tuleje ?
      Ogólnie co byście wybrali i dlaczego 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj