Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa tymianku

286 odpowiedzi na ten temat

#121 Share panol

panol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 31 maj 2015 - 12:19

uprawa tymianku

Bardzo ładne wschody i pięknie posiane. I okropelnie rowne pole. Na tyle na ile się znam:) Czym ty siejesz, jezeli mozna wiedzieć? Bo ja zrobiłem skladaka z malych siewniczkow recznych...ale cos niestety za cienka blacha na tym wszystkim i widzę, że trzeba bedzie albo przerabiac albo po prostu kupic specjalny siewniczek.

Niezależnie pytanka do forumowiczów? Posiałem, pierwszy raz 2ha tymianku...wzeszedl OK, ale niestety okazalo się ze jest mnóstwo skrzypu. Więc, zastanawiamy sie czy tego nie zaorac i nie posiac soi:) Ale jezeli to zostawimy (bo mamy tania sile robocza do motyki) to ciekawe czy moznaby to zostawic na nasiona w drugim roku..czyli:

1. Jezeli ziolo skrzypu sie zaplata to mysle ze trudno to bedzie oddzielic? Co radzicie, bo ludzie mi motyczka to zdziobia (mam gospodarstwo na Ukrainie km od polskiej granicy:) Zalezy mi na tym aby sie nauczyc uprawiac tymianek...

2. Jak sie zbiera nasiona tymianku? Czy ktos wie? Czy to robota dla normalnych smiertelnikow czy tylko dla ludzi z doktoratem, i 20letnim doswiadczeniem?:)

Pozdrawiam, Leszek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa tymianku Dzisiaj, 05:54
  •  

#122 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 31 maj 2015 - 14:30

uprawa tymianku

Jak ładnie powschodził to raczej nie ma co likwidować . Skrzypu nie da sie wyplewić w tymianku :)  Tzn proces bez końca :P

#123 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 31 maj 2015 - 22:48

uprawa tymianku ,,nasiona tymianku", można zostawić cały, (ryzyko że wymarznie, strata ziela), można też skosić, lepiej wcześniej, we wrześniu. Czasem już na młocarni nasiona wypadają wszystkie, (nawet już na polu się sypie), ale przeważnie na bukowniku przerobić trzeba, i to ze dwa razy.

Edytowany przez Stud-Nick, 16 czerwiec 2015 - 23:32.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Walczmy o rynek grzybów! zobacz »

•  

#124 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 22:17

uprawa tymianku Mam nadzieję na podpowiedż-informację. Chciałbym ,,bezpiecznie" zebrać tymianek nasienny, chodzi o wysypywanie, okruszanie się nasion. Czy jest sens zastosować jakiś preparat, np. sklejający łuszczyny w rzepaku, chyba polinix.
Na próbę zastosuję, zobaczę, czy coś da.

Edytowany przez Stud-Nick, 16 czerwiec 2015 - 22:18.

#125 Share Szumek

Szumek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 20:54

uprawa tymianku

Witam,czytałem ten post co do uprawy tymianku i mam kilka pytań,mam 3 hektary pola które dzierżawię rodzinie i w tym roku posiana jest gryka.W przyszłym roku chciałem zająć się ziołami i myślałem właśnie między innymi o tymianku.Może jakaś podpowiedź co do założenia plantacji(na początek na pewno mniej niż 3 hektary),gdzie by można nabyć nasiona i oczywiście sprzedać towar,jestem z podkarpacia od Zamościa ok 100km,Lublin 75km.jakaś podpowiedź mile widziana,pozdrawiam.

#126 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 21:21

uprawa tymianku

Towar najlepiej sprzedać w okolicach Fajsławic jest tam kilka firm skupujących jest to tak po środku na trasie Lublin-Zamość . Nasiona można u nich kupić są drogie ale pewne . Na początek jak posiejesz sobie hektar i sobie obrobisz to będzie dobrze ;p A do tego proponował bym z 30-40ary truskawek ;p Jak coś będę miał sporo ładnej sadzonki w dobrej cenie :)

#127 Share Szumek

Szumek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 21:35

uprawa tymianku

A masz może jakiś namiar na skupy?W necie znalazłem tylko firmę KRAUTEX,to też okolice Fajsławic,a co do truskawki to zamiast niej myślałem o nagietku,ale jeszcze niby sporo czasu,do wiosny jeszcze się może pozmieniać myślenie

#128 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 21:52

uprawa tymianku

Wiesz co Krautex jest chyba największym odbiorcą ziół w tych okolicach reszta to mniejsze firmy .

#129 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 17 czerwiec 2015 - 22:10

uprawa tymianku ,,nabyć nasiona", ogłoszenia na OLX/Tablica, sezon sprzedaży nasion to luty-marzec, inne terminy też realne, ważne jednak jest ,,żródło" nasion, (jak dobrze się zbierze, to kilka kilo będę miał na zbyciu, także szałwia i melisa), bywa w tymianku tzw. przytulia piaskowa, wielki kłopot jak dużo, wydziabuje się z ziemi koniecznie łącznie z korzeniami, i jeżeli będzie co pięć cm. to już po zielu. Można próbować zwalczać afalonem pryskając małe dawki (dwie-trzy setki na ha), kilka razy, co kilka-kilkanaście dni, jak chwast mały, to może zlikwiduje. Do innych chwastów też się to stosuje, aby tylko jak najmniejsze były.
,,sprzedać towar", w Fajsławicach trzech kupuje, ; Heliplant, firma, Fornal M i Kozioł R(?), w Łopienniku też parę skupów jest, Krautex- Kol. Łopiennik, W Piaskach chyba Herbost.
Jedno ziele posiać to może być monotonne, wielu sieje tymianek, bo skupowanie jego jest raczej stabilne, (nie mylić z ceną), szałwię, melisę, tych skupowanie bywa ,,urozmaicone", skoki cen większe, (zdaża się że na wielki plus), i bywa że trzeba przetrzymać rok albo i dwa, przy cenie niskiej.
Suszyć można zaraz po zbiorze na suszarni, koniecznie trzeba się zapisywać na kilka miesięcy wcześniej, ale to są koszty także. Myślę, że lepiej wysuszyć u siebie pod dachem, albo na kozłach i nakrywać folią. Wówczas przed młocką dosuszanie to dwie-trzy godziny a nie 10-15. Młócić można lublinianką. Po skoszeniu można zostawić na polu na dwa-trzy dni, dla wstępnego podsuszenia, jak wcześniej jest sucha pogoda, to podsycha bardzo wydajnie. Z przyczepy zrzucić jaknajszybciej, albo obserwować czy się grzeje, jak podsuszony, to można zrzucać następnego dnia. Kosić jaknajpóżniej, wagi przybywa, pazdziernik, listopad.

#130 Share Szumek

Szumek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 19:42

uprawa tymianku

Dzięki za szczegółowy opis i namiary na skupy,myślę że przyszły rok trzeba będzie spróbować coś koło hektara z tymiankiem i ze 20-30 arów myślałem o nagietku.Wszystko wyjdzie w praniu,pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 20:50

uprawa tymianku

Możesz spróbować jakiegoś korzenia to jest ostatnio w cenie

#132 Share Szumek

Szumek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 20 czerwiec 2015 - 17:01

uprawa tymianku

Jakaś podpowiedź co konkretnie masz na myśli?Bo jestem na etapie wysłuchiwania wszelkich podpowiedzi i propozycji tak że każdy pomysł mile widziany  :)

#133 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 21 czerwiec 2015 - 15:29

uprawa tymianku

Mając na uwadze konieczność prac ręcznych przy uprawie ziół, podaję pomysł bardzo przydatnej motyczki. Praca taką motyczką jest lżejsza, ponieważ nie trzeba się schylać, lepiej się oddycha, mniej zginania pleców. Wydajność uważam za dużą, ok. 20-30-40 ary na dzień, zależnie od ilości chwastów, porównywalną z tzw. turtałką, opielaczem, itp. Przy takiej wydajności daje się zachować precyzję likwidacji chwastów. Nóż najlepiej od Nuci z Fajsławic, (od strony Lublina, naprzeciwko pomnika-kolumny), sklepowe są za gróbe i ciężkie. Szerokość noża ok. 10-15 cm, lepszy częściowo zużyty, płaski, z małym wygarbieniem.

Załączone miniaturki

• IMG. Motyczka precyzyjna dwukierunkowa MP 2k.jpg

Edytowany przez Stud-Nick, 21 czerwiec 2015 - 16:47.

#134 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 01 lipiec 2015 - 10:58

uprawa tymianku

Zauważyłem że niektóre krzaki tymianku zaczynają kwitnąć ktoś wie co może być przyczyną ?

#135 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 01 lipiec 2015 - 11:18

uprawa tymianku ,,zaczynają kwitnąć", za wcześny siew. Można zapodać azot dolistnie, do ziemi, może ograniczy kwitnienie, (kwitnący-lekki, z ha nie 1700 tylko 1200). Ale jeżeli da się zebrać nasiona, to straty wyrównane. Jak pryskany afalonem, to nasiona mogą być bezwartościowe, albo wcale ich nie będzie.

#136 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 01 lipiec 2015 - 12:43

uprawa tymianku

U mnie zawsze wychodzi ponad 3000 kg  z ha nigdy nie było mniej . Jak by miało być 1700 to byśmy tego wgl nie sieli . Siew nie byl wczesny bo koniec kwietnia i do tego dość późno powschodził .

#137 Share adrian72550

adrian72550

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 01 lipiec 2015 - 13:13

uprawa tymianku

kiedy pryskać tymianek od grzyba? W sklepie polecili mi Ascom 250SC. W jakiej dawce go użyc? Czy może być 0.8l/ha? 

#138 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 02 lipiec 2015 - 19:35

uprawa tymianku ,,kiedy od grzyba", zawczasu, prewencyjnie, bez czekania na objawy, nasiona zaprawiać czymsięda. Jak są objawy, to już zapóźno. Na wiosnę trzeba przewietrzyć ziemię, także wówczas możnaby opryskać ziemię, i przemieszać, choroba jest w ziemi. Powierzchownie może niewiele podziałać. Albo ochroni ziele, ale składników bedzie zamało, opryskiem zakamufluje się wizualne objawy choroby.

#139 Share rafal12

rafal12

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja ,Rolnictwo

Napisany 23 lipiec 2015 - 22:51

uprawa tymianku

jak tam zielarze wasze tymianki rosną ? jakie odzywki  stosujecie ? i czy pryskaliście już od grzyba (stosujecie tylko Amistar czy może jest coś tanszego i sprawdzonego ?) ,cos widze że słabe plony tymianku w tym roku bedą .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share MichaSzklanko

MichaSzklanko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 26 lipiec 2015 - 20:50

uprawa tymianku

Witam, zastanawiam się na uprawą jakiś ziół i chciałbym się was zapytać czym siejecie tymianek?