Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa tymianku

286 odpowiedzi na ten temat

#101 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 14 maj 2015 - 19:07

uprawa tymianku

Basagram ok ale w dawce 1l/h i po 7 dniach powtórka . Prawdopodobnie lontrel w dawce 0.3l/h jest bardzo skuteczny tyle że na większy tymianek , na mały to raczej goltix buracyl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa tymianku Dzisiaj, 05:44
  •  

#102 Share bert1985

bert1985

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 14 maj 2015 - 19:33

uprawa tymianku

no goltix słyszałem, 1l. na h. dobrze mówię? Bardzo przytrzyma tymianek

#103 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 14 maj 2015 - 19:40

uprawa tymianku

nie przytrzymuje tylko tymianek powinien mieć 2-3cm praktycznie co rok tym pryskam i efekt jest dobry ;p

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Walczmy o rynek grzybów! zobacz »

•  

#104 Share nieznajoma

nieznajoma

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 16 maj 2015 - 07:11

uprawa tymianku

Stosowałem kiedyś Goltix w szalwi, ani na szałwi, ani na chwaście efektów nie widziałem, może dlatego, że bratki miały już ze dwa-trzy centymetry.
Znany jest Afalon, w dawce 0,2-0,3 l/ha tymiankowi nie szkodzi, (szałwię nalistnie niszczy ! ), po dawce 0,3 l/ha tymianek w ciągu tygodnia podrósł z 2-4 listków na 4-6 listków, żadnych przebarwień, a dwólistkowe bratki i i jednolistkowa trawka zniknęły.

,,czy ktoś tak pryskał", czasem pytałem  ludzi o gramoxone, inne , to byli zrażeni na takie preparaty, może przedawkowali, a wielu stosowało właśnie afalon. Przy dawce 0,2 na h efekt wątpliwy, chwastki takjakby wstrzymane, najmniejsze, ledwo widoczne, (tuż po wzejściu) raczej zniszczone, dawkę 0,5 na ha, tymianek odczuwa, i to całkiem poważnie, (tylko powschodowo, bez oprysku wcześniejszego, doglebowego). Jak ziemia mokra to działa klasyczny oprysk posiewie,  przedwschodowy, (którego możnaby nawet nie stosować). W tym roku było sucho, chwastki pojawiły się, ale spadł deszczyk, i afalon w ziemi się uaktywnił, więc poprawianie narazie zbędne. Stosowałem nawet opryskiwanie jedynie 0,3 l na hektar, wlaśnie jak wyżej napisałem, i wystarczało, chyba nawet można było poprawić, ale po dwóch-trzech tygodniach dopiero. Dawka taka działa tylko na chwastki małe, tuż po wzejściu, myślę że do max. 1-2 cm wysokości, także trawkę niszczy, i lepiej przy suchej pogodzie.

Dzięki za odp my zawsze pryskamy basagramem o afalonie powschodowo pierwszy raz słyszę , a tak wogóle to nie każdy chce powiedzięc jaki środek stosuje . My co roku próbujemy , goltix w ubiegłym roku tez ale jakos nie zdał egzaminu nie wiem może za małe dawki? Teraz nie wiem czy pryskać afalonem czy basagramem?

Basagram ok ale w dawce 1l/h i po 7 dniach powtórka . Prawdopodobnie lontrel w dawce 0.3l/h jest bardzo skuteczny tyle że na większy tymianek , na mały to raczej goltix buracy  

A próbowałeś lontrelem pryskać ?

Edytowany przez nieznajoma, 16 maj 2015 - 07:01.

#105 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 16 maj 2015 - 08:34

uprawa tymianku

Ja nie próbowałem lontrelem pryskać tymianku to jest jednak mocny środek widząc jak działa na chwasty duże w truskawce to ja jednak wole ten basagram który jest już stosowany kilka lat i jest ok tylko że on nie bierze wszystkich 2-liściennych . W sumie to głównie zależy kto jakie chwasty ma na polu także trzeba próbować i tym  i tym ;)  To prawda z tym że ludzie nie chcą mówić czym pryskają tak jak i ile wysiewają na hektar hah :lol:

#106 Share bert1985

bert1985

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 16 maj 2015 - 18:45

uprawa tymianku

Ja tyle powiem że afalon powschodowo nawet w minimalnej dawce jest wykrywany w próbach zależy kto to ma później odebrać

#107 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 16 maj 2015 - 19:37

uprawa tymianku Właśnie w ostatnich tygodniach zastosowałem Lontrel na tymianek dwóletni z liściem, plus Leopard. W dwóch dawkach, łącznie ok. 0.9-1 litr na ha. a na kawałku próbnym ze trzy razy tyle, Leoparda też, wszędzie rośnie tak samo, zagęszcza się normalnie.
Na melisę w dwóch dawkach łącznie ok.0.6-0.7 chyba też nie szkodzi, tylko na poprzeczniaku gdzie poprawiaiane i cofane parę razy to efekt szkodliwy jest, słabo rośnie i liście ponadpsuwane takjakby.

#108 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 16 maj 2015 - 20:12

uprawa tymianku

Chyba roczny ten tymianek jest :P Z nasiennym tymiankiem jest tak że bezpośrednio na nim nie widać efektów działania oprysków ale potem na nasionach to się odbija siłą kiełkowania która jest słaba  :wacko:

#109 Share nieznajoma

nieznajoma

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 17 maj 2015 - 06:35

uprawa tymianku

Ja nie próbowałem lontrelem pryskać tymianku to jest jednak mocny środek widząc jak działa na chwasty duże w truskawce to ja jednak wole ten basagram który jest już stosowany kilka lat i jest ok tylko że on nie bierze wszystkich 2-liściennych . W sumie to głównie zależy kto jakie chwasty ma na polu także trzeba próbować i tym  i tym ;)  To prawda z tym że ludzie nie chcą mówić czym pryskają tak jak i ile wysiewają na hektar hah :lol:

No właśnie u nas średnio na 1 ha wychodzi 2.5 kg a pryskaliśmy basagramem od dwuliściennych chwastów tradycyjnie .

#110 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 24 maj 2015 - 10:26

uprawa tymianku

Po kilku deszczach i ciepłych nocach już chyba 100% tymianku powschodziło jak to tej pory u mnie bez zlew ale z tego co słyszałem stronami w lubelskim poszły zlewy i coś tam troche poniszczyło . Teraz to chwasty ruszą jak szalone :unsure: 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share adrian72550

adrian72550

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 24 maj 2015 - 10:50

uprawa tymianku

Jestem tutaj nowy. Tymianek zasialiśmy pierwszy raz w tym roku, zaraz po siewie opryskane było afalonem w dawce 1l/ha. Teraz zamierzamy opryskać fusilade forte i basagramem. Jakie dawki najlepiej zastosować? I czy można zmieszać te środki?

#112 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 24 maj 2015 - 11:04

uprawa tymianku

Jak wyżej po 1l/h ale fusilade jest dość drogie coś koło 140zł litra a przykładowy elegant czy supero działa tak samo przy cenie ok 45zł/litr . Nigdy nie mieszałem takich oprysków i raczej nie warto :rolleyes:

#113 Share adrian72550

adrian72550

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 24 maj 2015 - 11:14

uprawa tymianku

Fusilade już kupiłem, ale na drugi rok pewnie zastosuje te tańsze środki. A czy zamiast basagramu może być buracyl i w jakiej dawce?

#114 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 24 maj 2015 - 11:35

uprawa tymianku

Sąsiad tydzień temu pryskał goltix+ betanal i ładnie wzięło dwuliścienne ale o dawkę to muszę się go zapytać

#115 Share adrian72550

adrian72550

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 24 maj 2015 - 12:30

uprawa tymianku

Będę bardzo wdzięczny a jaki odstęp zachować między fusilade a basagran ze 3 dni wystarczy ?

#116 Share Jacek2302

Jacek2302

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 24 maj 2015 - 16:51

uprawa tymianku

Poradźcie czym teraz opryskać tymianek od dwuliściennych chwastów. Z góry dziękuję za rady

#117 Share Pawel89pl

Pawel89pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 24 maj 2015 - 19:41

uprawa tymianku

A jakie konkretnie masz chwasty bo jest ich sporo ;p

#118 Share Stud-Nick

Stud-Nick

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 24 maj 2015 - 20:40

uprawa tymianku ,,odstęp pomiędzy fusilade a basagran", chyba najpierw basagran, a potem od jednoliściennych. Trzy dni chyba wystarczy. Jak wyżej napisał Paweł, tak też słyszałem, że basagran w dwóch dawkach, w rozstawie tygodnia, po litrze na ha, łącznie dwa litry w dwóch dawkach.
U siebie miałem tak; w sobotę tymianek dwa listki, chwast też, w poniedziałek tym. dwa-cztery listki, chwast cztery, a więc szybko afalon 0,3 l na ha. (Trzeba było pryskać w sobotę, pomimo
małego tym.). We środę tym. cztery listki, chwast takjakby rośnie, tylko trawka była na sto % zatrzymana. A więc znów afalon, tym razem 0,25 l/ha. Dzisiaj tymianek cztery-sześć listków, a chwast przeważnie zlikwidowany, zwłaszcza trawka, (dwa-listki, 3-4 cm. wysokości), bratki, jakieś inne też, także czterolistkowa przytulia.
Trafia się tymianek takjakby mniejszy, cztery listki, ale kolor ma raczej normalny. Czasem tym. bywał zdecydowanie pożółknięty, i rósł, ale to przy dawce 1l /ha. doglebowo, przed wschodami, w deszczowym czasie.

#119 Share ZielarzLu

ZielarzLu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 26 maj 2015 - 12:24

uprawa tymianku

Poradźcie czym teraz opryskać cząber od chwastów dwuliściennych głownie chodzi mi o fiołka polnego. Z góry dziękuję za rady

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share bert1985

bert1985

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 31 maj 2015 - 09:39

uprawa tymianku

Jak tam Panowie uprawy? jak do tej pory pogoda  można powiedzieć dopisuje wczoraj niezła pompa poszła a tak to super

Załączone miniaturki

• Zdjęcie-0024.jpg
  • Zdjęcie-0025.jpg